Perfekcyjne łączenia w płytach gipsowo-kartonowych”,

Sztuka łączenia: doskonałe łączenia w płytach gipsowo-kartonowych

Mistrz pokazuje się na krawędziach. A w przypadku płyt kartonowo-gipsowych dobrą pracę widać przede wszystkim w dobrze wykonanych fugach. Bez względu na to, jakie panele są używane i czy są montowane na łatach drewnianych czy z profilami metalowymi: Połączenia połączeniowe powinny wyglądać dobrze i nie powinny mieć żadnych pęknięć. Muszą więc być zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymywały naprężenia i ruchy konstrukcyjne, które wpływają na ogólną konstrukcję, nawet w dłuższej perspektywie.

Szpachlówki rzemieślnicze płyta gipsowo-kartonowa: połączenie musi być wykonane prawidłowo © Approbe, fotolia.com

Jeśli spoiny między litymi i suchymi elementami konstrukcyjnymi pękną, z. B. między ścianą a stropem lub przy przejściach z okładziną belkową i przedłużeniami więźby dachowej, zdarza się to niezwykle rzadko ze względu na rodzaj zastosowanego panelu lub system konstrukcyjny. Najczęstszą przyczyną nieestetycznych pęknięć, wypaczania się tapety lub braku szczelności jest nieprawidłowe połączenie lub połączenie. Wspólny projekt. I chociaż architekci i profesjonalni rzemieślnicy na ogół wiedzą, że idealne połączenia elementów są większym wyzwaniem niż cięcie i montaż paneli, wielu majsterkowiczów uważa, że ​​najtrudniejsza część jest już za nimi, jeśli chodzi o fugowanie. Najważniejsze, aby nie lekceważyć tej wymagającej pracy, w której oprócz aspektów projektowych należy wziąć pod uwagę ochronę przeciwpożarową, szczelność powietrzną, elastyczność, ochronę przed wilgocią i inne wymagania konstrukcyjne.

Notatka: Jeśli nie masz praktycznego doświadczenia w budowie płyt kartonowo-gipsowych i nadal chcesz zrobić wszystko dobrze za pierwszym razem (lub. powinieneś zatrudnić rzemieślnika, np. malarza lub tynkarza. To ma cię. a. korzyść, że jesteś lepiej chroniony. Ponieważ zakład rzemieślniczy jest zobowiązany umową o dzieło do dostarczenia nieskazitelnego dzieła, a w przypadku wystąpienia szkody naprawi go bezpłatnie.

Poniżej wyjaśnimy najpierw, w jaki sposób powstają naprężenia, które tak często prowadzą do pękania połączeń elementów. Następnie przedstawimy Ci pięć opcji projektowania połączeń, dzięki którym możesz również ogarnąć trudne połączenia. Ponieważ nie ma jednej idealnej drogi do idealnego połączenia, ale raczej różne rozwiązania dla różnych sytuacji przyłączeniowych i strukturalnych warunków ramowych.

Brakujące połączenie do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w płytach gipsowo-kartonowych

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszą płytę gipsowo-kartonową, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jakie siły działają na połączenia w płytach kartonowo-gipsowych??

Połączenie idealnie dopasowane do oczekiwanego zachowania i wymagań technicznych komponentów jest idealne. Napięcia powstają albo w wyniku ruchu i deformacji samych elementów, albo w wyniku ruchu różnych elementów względem siebie. W rezultacie połączenie musi być zaprojektowane tak, aby było gładsze, bardziej elastyczne i bardziej miękkie, im silniejsze są oczekiwane ruchy.

Tu są najczęstsze przyczyny ruchów komponentów katalogowany:

1. Ruchy i przemieszczenia części nośnych

Jeśli części systemu konstrukcyjnego przesuwają się względem siebie, może to być spowodowane obciążeniami zewnętrznymi (np. B. obciążenie śniegiem, wiatr), ale także z powodu własnego ciężaru (osiadania). Ponadto elementy mogą z czasem pęcznieć, rozszerzać się lub kurczyć, zmieniając swoją długość i/lub grubość.

2. Interakcje między częściami nośnymi i nienośnymi

Obciążenia statyczne (np. B. powolne zginanie stropu), często w związku z wyżej wymienionymi ruchami konstrukcyjnymi często dochodzi do interakcji wpływających na całą statykę. Części nośne przenoszą również obciążenia na elementy nienośne, takie jak okładziny ścienne i sufitowe lub ścianki działowe i działowe wykonane z płyt gipsowo-kartonowych lub innych płyt budowlanych. Temu problemowi można zapobiec dzięki złączom ślizgowym.

3. wilgotność

Nawet jeśli konstrukcja jest bezbłędna, objętość i wymiary materiałów budowlanych i części stale się zmieniają z powodu naturalnych wahań wilgotności. Pogoda, pory roku oraz rytm dnia i nocy powodują nieustanną zmianę z zewnątrz. We wnętrzu zapewniamy częste wahania wilgotności poprzez samą obecność i oddychanie. Ponadto istnieją codzienne czynności, takie jak kąpiel i prysznic, gotowanie, ogrzewanie i wentylacja, które również mają wpływ na względne powietrze lub. Wpływa na wilgotność w pomieszczeniu.

Jeśli materiały budowlane pęcznieją i rozszerzają się z powodu większej ilości wilgoci, odpowiednie części stają się dłuższe i grubsze. Powierzchnie mogą się wybrzuszać, a połączenia muszą wytrzymać większy nacisk. Jeśli materiał budowlany ciągnie się podczas suszenia lub. Jeśli wilgoć jest ponownie uwalniana, powstałe naprężenie rozciągające nie może być większe niż wytrzymałość na rozciąganie elementów i ich połączeń. Inaczej konstrukcja nie ma innego wyjścia, jak się gdzieś zerwać - zwykle przy połączeniach i przejściach. Szczeliny dylatacyjne mogą być stosowane, aby zapobiec rozrywaniu lub wyrywaniu złączy pod wpływem nadmiernych sił rozciągających.

Płyty gipsowo-kartonowe dobrze wchłaniają i oddają wilgoć, a tym samym pomagają regulować pomieszczenie i środowisko życia. Twoja długość lub. Rozmiar prawie się nie zmienia, dlatego bardzo dobrze nadają się do kompensowania wahań wilgotności.

Notatka: Płyty gipsowo-kartonowe (np. B. Rigips) rozszerzają się o mniej niż pół milimetra na metr, gdy wilgotność względna wzrasta z 30% do 85% w temperaturze pokojowej 20°C. Dla porównania: bardziej wytrzymałe płyty gipsowo-włóknowe (np. B. Fermacell) są o ponad 0,5 mm dłuższe w tych samych warunkach, a panele drewniane (płyta wiórowa) nawet od 3 do 5 mm.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od profesjonalistów z branży płyt kartonowo-gipsowych i zaoszczędź do 30 procent

4.temperatura

Każdemu materiałowi budowlanemu przypisywany jest tak zwany współczynnik rozszerzalności liniowej. Wskazuje, jak bardzo materiał rozszerza się lub zmienia wraz ze zmianami termicznymi. kontrakty. Im bardziej różny współczynnik rozszerzalności liniowej dwóch połączonych elementów, tym wyższe ciśnienia i naprężenia, jakich można oczekiwać w punktach połączenia. Aby przejąć te siły, potrzebne są dobrze opracowane złącza dylatacyjne lub przesuwne. Z drugiej strony części wykonane z tego samego materiału lub. Łączenie o podobnym lub takim samym współczynniku rozszerzalności z mniej elastycznymi złączami lub nawet statycznie.

W związku z tym należy łączyć ze sobą tylko materiały budowlane o możliwie zbliżonym współczynniku rozszerzalności, zwłaszcza w przypadku konstrukcji narażonych na większe obciążenia termiczne. Jeśli różnica jest zbyt duża, prędzej czy później "bardziej elastyczny" komponent oderwie się od sąsiada. Wtedy dużo pracy poszłoby na marne i czekały nas rozległe naprawy.

Poniższa tabela przedstawia rozszerzalność cieplną różnych materiałów budowlanych. Dla lepszego zrozumienia: rozszerzalność liniowa jest podawana w milimetrach na metr przy różnicy temperatur 100 kelwinów (K). Oznacza to: Ten materiał budowlany staje się o wiele milimetrów dłuższy, gdy temperatura na zewnętrznej powłoce wzrośnie z -20 ° C do +80 ° C - ten obszar jest tutaj istotny z konstrukcyjnego punktu widzenia.

Materiał budowlanyRozszerzenie (mm/m przy 100 K)
Mur z cegły

0,5-0,6

Mur z cegły wapienno-piaskowej

0,7

Beton zwykły

1.2

Wzmocniony beton

1,2-1,5

Lekki beton

0,6

Płytki

0,9

bitum

2,0

Tynk zewnętrzny MG II

0,9

Tynk zewnętrzny MG III

1,1

Zaprawa cementowa i jastrych

1,1

Tynk z żywicy syntetycznej

1.2

Tynk termoizolacyjny

1,5

gips

2,5

Zaprawy tynkarskie gipsowo-wapienne

2,5

Płyty budowlane z betonu komórkowego

0,8

Płyty betonowe

1.2

Bloczki gipsowe

1,5

sklejka

2,0

Plyta gipsowa

2,5

Lekka płyta z wełny drzewnej (płyta HWL)

6,0

Płyta pilśniowa porowata

0,1

Szkło piankowe

0,8

Polistyren

6-10

sztywna pianka poliuretanowa (PU)

5-8

Izolacyjna pianka poliuretanowa 2K

5-10

Materiały izolacyjne z korka

0,1

Materiały izolacyjne z włókien mineralnych / roślinnych

0,1

Szyba

0,9

Pleksiglas

7-10

PCV

15-20

Notatka: Płyta gipsowo-kartonowa rozszerzy się o pół milimetra na metr, gdy temperatura wzrośnie o 30°C. Po dodaniu ekspansji związanej z wilgocią zmiana długości do 1 cm powoduje zmianę długości ściany o długości 10 m. Za dużo dla połączeń wykonanych ze zwykłych „stale elastycznych” uszczelniaczy lub. Materiały iniekcyjne - wymagane są tutaj połączenia ślizgowe.

Prawidłowo zaplanuj połączenia i złącza

Połączenia sztywne wymagają innych konstrukcji niż z. B. Połączenia ślizgowe. Aby optymalnie zaplanować wymagania materiałowe, wymagany czas i koszty, należy w odpowiednim czasie określić sposób wykonania połączeń. Unikaj klasycznego błędu majsterkowicza polegającego na spontanicznym podejmowaniu tego ważnego tematu na budowie lub po prostu za pomocą dowolnej znanej lub niedrogiej fugi.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas planowania projektu suchej zabudowy:

 • Jeżeli można spodziewać się ruchów konstrukcji i powłoki, połączenia sufitu i ściany muszą być gładkie.
 • Połączenia konstrukcji płyt kartonowo-gipsowych muszą mieć taką samą swobodę ruchu, jak połączenia konstrukcji nośnej.
 • Solidne elementy muszą być wykonane z płyt gipsowo-kartonowych itp. być w separacji.
 • Okładziny sufitowe i wieszaki należy usunąć z kominów i części zabudowanych (np. B. Oświetlenie).
 • Nagłe i silne wzrosty temperatury powodują zbyt szybki spadek wilgotności. Daj więc swojej budowie wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie i nie włączaj ogrzewania od razu, gdy jesteś w pomieszczeniu.

Pięć sposobów na dobre połączenia płyt kartonowo-gipsowych

 1. Połączenie sztywne

  Ten rodzaj połączenia jest najszybszy, ale też najmniej elastyczny i zwinny. Sztywne połączenie jest możliwe, jeśli konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych mają być ze sobą połączone. Ich podkonstrukcje (m.in. B. ościeżnice / łaty lub profile metalowe) muszą być ze sobą mocno połączone. W zależności od użytego wypełniacza spoin można również wstawić paski wzmacniające. Połączenia klejone są szczególnie odpowiednie do sztywnego łączenia płyt gipsowo-włóknowych.

 2. Połączenia sztywne są używane głównie do płyt gipsowo-kartonowych © kamasigns, stock.cegła suszona na słońcu.com
 3. Połączenie sztywne z listwami oddzielającymi

  Pozwala to amortyzować drobne odkształcenia i ruchy, na przykład między solidnym sufitem a płytą kartonowo-gipsową. Najpierw przyklejasz pasek oddzielający, np. B. wykonane z folii PE lub taśmy maskującej na łączonym komponencie. Następnie napełnij go szpatułką. Wielu producentów płyt gipsowo-kartonowych ma w swoim asortymencie odpowiednie listwy oddzielające do swoich systemów. Dają trochę pola manewru, ale z czasem w stawach mogą pojawić się drobne pęknięcia włoskowate. Nie należy oczekiwać, że złącze się zerwie lub przebije, ale ten rodzaj połączenia nadal nie jest trwale hermetyczny. A jeśli tapetujesz fugę, tapeta może w pewnym momencie pęknąć.

 4. Rozciągliwe złącza za pomocą plastikowych uszczelniaczy

  Akryl i silikon należą do najpopularniejszych uszczelniaczy i są często polecane do połączeń rozciągliwych. Niestety, jeśli chodzi o rozciągliwość i trwałą elastyczność, często nie zachowują tego, czego oczekują od nich użytkownicy. Zwłaszcza majsterkowicze i okazjonalni renowatorzy mają tendencję do przeceniania szczeliwa i po prostu szczęśliwego wypełniania nim wszystkiego - to takie proste i zawsze wygląda świetnie na początku. Rzeczywiście jest Akryl nadaje się tylko do fug, których szerokość waha się nie więcej niż 10-15 procent, nawet w najwęższym miejscu. Jeżeli złącze jest zabezpieczone listwą rozdzielającą, to zwiększa to nieco jego stabilność. Ponieważ wtedy przykleja się tylko do dwóch, a nie do trzech powierzchni i w konsekwencji może się odrywać w mniejszej liczbie miejsc.

 5. Masy uszczelniające spoiny, takie jak akryl lub silikon, są szczególnie łatwe w obróbce, ale niekoniecznie są najlepszym wyborem do wypełnienia każdego spoiny © pixelot, stock.cegła suszona na słońcu.com
 6. Połączenie przesuwne

  Połączenia przesuwne są zalecane, jeśli przewidywane odkształcenie łączonych elementów wynosi 2 cm lub więcej, np. w przypadku stropów o dużej rozpiętości lub zwisających, które naciskają na płytę gipsowo-kartonową pod spodem i mogą znacznie obciążać elementy nienośne. W celu połączenia ślizgowego dwuwarstwową ścianę z desek mocuje się do rdzenia mocującego z profili metalowych, listew drewnianych lub płytowych, które są sklejone ze sobą. Nie używa się śrub, zacisków ani innych sztywnych łączników.

 7. Przerwa cienia lub. otwarte połączenie

  Z estetycznego punktu widzenia szczególnie atrakcyjne są spoiny cieniowe lub otwarte spoiny łączące. Bo pęknięcia włoskowate nie są tu widoczne, bo są w cieniu, czyli ukryte w otwartej fudze.

  Istnieją dwa rodzaje szczeliny cieniowej, jedna dla pojedynczej i jedna dla podwójnej boazerii. W przypadku płyty gipsowo-kartonowej z prostym deskowaniem, na pierwszym słupku konstrukcji nośnej zamontuj szeroki na ścianę i nieco węższy pasek paneli i przymocuj całość do łączonego elementu, np. B. na drugiej ścianie. Pomiędzy nimi znajduje się wypełniacz, który podczas montażu jest mocno dociskany do złącza. Szerszy pasek panelu następnie uderza w ścianę, a jeśli później pojawią się pęknięcia, po pierwsze będą one proste, a po drugie będą niewidoczne między dwoma paskami.

  W przypadku okładzin podwójnych pozostawić górną warstwę cofniętą o szerokość szczeliny cieniowej (lub rowka cieniowego). Dodatkowo należy włożyć listwę oddzielającą, aby połączenie było bardziej elastyczne.

 8. Przerwa w cieniu
Notatka: Możesz również tworzyć szczeliny cienia za pomocą specjalnych profili metalowych. Profil z blachy tworzy rowek, o który opiera się płyta. Profile są perforowane, dzięki czemu wszystko idealnie do siebie pasuje.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here