Pergola: przewiewne zadaszenie ogrodu i tarasu”,

Pergole budowane były już w starożytności, czyli od około 800 roku p.n.e. do 600 roku n.e.: konstrukcje z drewna lub kamienia bez zamkniętego dachu, które łączą dom z należącym do niego tarasem. Taras niekoniecznie musiał znajdować się tuż obok domu, jak ma to miejsce dzisiaj, ale mógł znajdować się również w ogrodzie na drugim końcu posesji. Następnie kolumnada została udoskonalona pnączami, aby pergola była jak najbardziej zacieniona i chroniła przed słońcem. W tym celu na końcach niektórych, ale nie wszystkich filarów pergoli, umieszczono rośliny. Wspinały się one powoli, ale systematycznie w kierunku przypominającej siatkę konstrukcji dachu, a następnie rozkładały się na wzdłużnie ułożonych listwach pergoli. Często było, jak mogłoby być inaczej, wino. Rzymianie zabili dwa ptaki jednym kamieniem pergolą: chronili się przed słońcem i ofiarowali wino domowe jako pomoc do wspinaczki.
 

Pergola to świetny sposób na zadaszenie tarasu.

Zdjęcie: living4media / Agencja treści

W renesansie pergola świętowała swój powrót i została zbudowana w celach dekoracyjnych w bujnych ogrodach willi i zamków zamożnych obywateli i szlachty. Dziś w czasach, gdy taras znajduje się tuż przy domu, portyk stał się altaną bez zamkniętego zadaszenia. Quasi zwiewny baldachim na taras - jako alternatywa dla markizy.

Pergola, pawilon lub wiata garażowa: jaka jest różnica?

Na pierwszy rzut oka pergola może czasem wyglądać jak pawilon lub wiata porośnięta roślinami. Istnieją jednak wyraźne różnice, które wyjaśnimy poniżej.

 • pergola
  Tradycyjna pergola jest połączona z budynkiem przynajmniej z jednej strony - na przykład z domem lub garażem. Ale w dzisiejszych czasach nie musi tak być. Dostępne są również wolnostojące w ogrodzie lub na tarasie. Ponadto pergole są zwykle wydłużone, kwadratowe lub prostopadłościenne i mają dach wykonany z podłużnych i poprzecznych belek oraz słupów, które je podtrzymują. Rośliny pnące wspinają się po filarach i rosną na dachu. Boki tradycyjnej pergoli są pozostawione swobodnie, aby wpuścić wiatr. W międzyczasie istnieje jednak możliwość zarośnięcia ścian bocznych lub kolumn pergoli.

Zamów teraz wolnostojącą pergolę Outsunny w Amazon. 

Zdjęcie: Outsunny
 • pawilon
  Pawilon jest albo wolnostojącą, zwykle eliptyczną, lekką konstrukcją otwartą ze wszystkich stron, albo przedłużeniem domu, który wyróżnia się na tle reszty budynku swoim zamkniętym dachem w kształcie kopuły. Pawilon ogrodowy może stać na betonowym fundamencie na poziomie gruntu lub jest umieszczony na konstrukcji przypominającej platformę i można do niego wejść tylko kilkoma schodkami. Pawilon, podobnie jak pergolę, można również ozdobić pnączami. Boki pozostają pozbawione roślin, dzięki czemu do pawilonu można wejść przez nie. Klasyczne rośliny pawilonowe to róże.
   
 • Wiata
  Wiata to przestrzeń ochronna dla samochodu, podobna do pergoli, zazwyczaj z dachem przeciwdeszczowym. Oferuje rośliny, takie jak nagietek z kolumnami lub pionowa pomoc do wspinaczki na zewnętrznych ścianach. W tym celu na ścianach można rozciągnąć druty. Dach jest albo powierzchnią zamkniętą, na przykład wykonaną z gontów, albo występują tylko belki poprzeczne.

Pergola, na której rosną kiwi, stanowi ozdobne schronienie dla samochodów. Jeśli chcesz uchronić swój samochód przed deszczem, wybierz zadaszenie wiaty. 

Fot. iStock / Magdevski

Czy pergola podlega zatwierdzeniu??

Jeśli mieszkasz w Austrii lub Szwajcarii, po prostu zacznij budować swoją pergolę - pod warunkiem, że planujesz klasyczną pergolę bez zamkniętego dachu. W Niemczech, zanim zaczniesz planować, zapytaj swojego urzędu budowlanego, co możesz zrobić bez pozwolenia i czego potrzebujesz, aby uzyskać pozwolenie na budowę.

Jak mogę zaprojektować pergolę??

Istnieje prawie nieskończona liczba wariantów pergoli: wykonana z drewna, kamienia, betonu, metalu lub kombinacji kilku materiałów. Nie zawsze muszą to być rośliny ozdobne, takie jak bluszcz lub wisteria, które pokrywają pergolę: możesz również stworzyć małą przekąskę lub ogródek warzywny wokół pergoli. Możesz to zrobić również na balkonie: np. z fasolą lub kiwi, które sadzisz w doniczkach, a następnie za pomocą drutu skierujesz je we właściwym kierunku na dach pergoli.
Inną możliwością są rośliny o jadalnych kwiatach. Dzięki temu zawsze masz zestaw sałatek i deserów pod ręką. Jeśli następnie przymocujesz wiszące kosze do spodu poprzeczki i zasiejesz tam zioła, optymalnie wykorzystasz przestrzeń na tarasie i będziesz mieć wszystkie zioła kuchenne, które są ważne do grillowania w pobliżu kuchni na świeżym powietrzu, którą sam zbudowałeś lub kupiłeś. Pergole są również idealne do suszenia ziół do apteczki. Ponieważ zioła powinny dostawać lekki wiatr, ale nie bezpośrednie działanie promieni słonecznych, aby nie straciły swoich właściwości leczniczych podczas suszenia.
Ważny: Rośliny pnące, którymi można pokryć pergolę, powinny mieć kwiaty, a jesienią kolorowe liście - w przeciwnym razie twoja pergola będzie ponurą i raczej szarą sprawą przez pół roku.

Możesz zapewnić oświetlenie, po prostu dołączając bajkowe światła do pergoli. Stwarza to wspaniałą atmosferę na garden party. 

Zdjęcie: iStock / krblokhin

Pergola wolnostojąca do ogrodu

Pergole wolnostojące to ogólnie stylowy sposób ochrony prywatności - zwłaszcza w małym ogrodzie bez miejsca na pawilon: ustaw pod nim kącik do czytania lub po prostu miejsce, w którym możesz odpocząć po pracy. Aby Twój domek wtopił się w ogród, powinieneś dostosować styl pergoli do reszty ogrodu. Lub przeprojektuj swój ogród zgodnie z nową pergolą. Każdy, kto planuje sadzić róże, może wybrać zabawną metalową pergolę z elementami żeliwnymi lub ceglaną pergolę. Każdy, kto założył azjatycki ogród, może na przykład ułożyć przejście między kolumnami pergoli na ziemi białymi kamieniami i pozwolić, aby sama pergola porosła bluszczem. Lub bardzo proste i nowoczesne: zrób pergolę z ocynkowanych rur stalowych.
Możesz również łatwo stworzyć miejsce na grilla lub ładne miejsce na duży stół jadalny pod pergolą w ogrodzie. W stylu starożytnych Rzymian można było z niego również wyhodować własne wino. Ponadto pergole można z łatwością ozdobić girlandami i lampkami LED we wszystkich kształtach i kolorach na romantyczne letnie wieczory lub przyjęcia w ogrodzie. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie imprezie w ogrodzie.

Pergola bez roślin na dachu

Nie zielony kciuk, ale wciąż potrzeba cienia na tarasie? Następnie możesz po prostu przymocować żagiel przeciwsłoneczny do spodu pergoli. Istnieją do tego systemy zawieszania i klipsów. Jeśli nadal chcesz czegoś kwiecistego, możesz stworzyć przejście z ogrodu do pergoli za pomocą łuku różanego i łatwych w pielęgnacji róż pnących.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Może zainteresować Cię także Projekt ogrodu, patio: Relaks w salonie na świeżym powietrzu

Pergola: tak działa konstrukcja

Jak mogę założyć pergolę??

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pergoli wybierzesz, jest jedna rzecz, na którą zawsze musisz zwracać szczególną uwagę: mocowanie pergoli. Musi wytrzymać wiatr i pogodę. Pergole wolnostojące lub te, które muszą być przymocowane do domu jako osłona przeciwsłoneczna z jednej strony, a w ogrodzie z drugiej, wymagają betonowego fundamentu: o wymiarach 30 na 30 centymetrów i głębokości 80 centymetrów. Tam masz betonowe kotwy słupowe wykonane z metalu. Pergole z lekkiego metalu, które zdobią balkon lub taras na dachu, mają własny system mocowania.
 

Jakie drewno jest odpowiednie?

Jeśli chcesz mieć klasyczną drewnianą pergolę, jako materiał konstrukcyjny polecamy drewno świerkowe, daglezji lub modrzewiowe. Przez lata, odpowiednio przygotowana, okazała się najlepszym drewnem na pergole. Pergola ma zwykle wysokość od 2,2 do 2,5 metra. Specjalista w sklepie z narzędziami lub producent pergoli może powiedzieć, jak grube i długie muszą być drewniane belki, aby utrzymać zarówno ciężar roślin, jak i ciężar śniegu. Przy średnicy 12 centymetrów na sztabkę dobrze ci radzi. Odległości między prętami również różnią się w zależności od wielkości i wysokości pergoli. Ogólnie obowiązuje następująca zasada: Belki poprzeczne dachu powinny mieć odległość od 1,5 do 3 metrów. Następnie montuje się na nim podłużne belki. Następnie można przymocować do nich kraty z siatkami o długości od 30 do 50 centymetrów. Pomoże to roślinom pozostać na wybranej linii.
 

Czy mogę samodzielnie zbudować pergolę??

W zasadzie jest to możliwe. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zbudować pergolę, poszukaj w Internecie dobrych instrukcji, które pasują do Twojego poziomu ulepszenia domu. Dla tych, którzy nie mają odwagi zrobić tego samodzielnie: są gotowe zestawy pergoli do kupienia zarówno w sklepach ze sprzętem, jak i online. Wszystkie informacje dotyczące konstrukcji są następnie zawarte w instrukcji producenta. Każdy, kto ma pergolę kompletnie założoną przez producenta, powinien dokładnie przyjrzeć się odbiorowi pergoli i w razie wątpliwości zmierzyć, czy wszystko jest w porządku.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here