Izolacja obwodowa

Izolacja obwodowa - izolacja zewnętrzna do piwnicy

Termin izolacja obwodowa opisuje wszystkie środki izolacyjne, które mają kontakt z gruntem. Mówi się o obszarze stykającym się z ziemią lub obszarze stykającym się z ziemią. Mówiąc prościej, izolacja obwodowa to izolacja piwnicy od zewnątrz. Daje się optymalnie wdrożyć, zwłaszcza w nowym budynku. Ponieważ wtedy materiał izolacyjny można układać zarówno pod stropem, jak i na zewnętrznych ścianach piwnicy. Dzięki temu optymalna izolacja obwodowa całkowicie otacza piwnicę.

Izolacja piwnicy © kara, fotolia.com

Duże obciążenie materiałów izolacyjnych

W przeciwieństwie do ocieplenia elewacji, w której materiał izolacyjny zabezpieczony jest ostatnią warstwą tynku, kurtyny ściany osłonowej czy nawet muru licowego w przypadku izolacji rdzeniowej, w izolacji obwodowej materiał izolacyjny układany jest na zewnątrz uszczelnienia budynku. Materiał izolacyjny użyty do izolacji obwodowej jest narażony na ekstremalne obciążenia poprzez kontakt z gruntem. Powstają poprzez

 • Ciśnienie ziemi
 • Obciążenia ruchem
 • wilgotność

Parcie gruntu i obciążenia ruchem

Dwa rodzaje naprężeń, parcie gruntu i obciążenie ruchem, wymagają, aby materiał miał wysoką, długotrwałą odporność na nacisk. Parcie gruntu powstaje automatycznie po zasypaniu wykopu i zagęszczeniu gruntu po zakończeniu prac uszczelniających i izolacyjnych. Oznacza to, że ciśnienie gruntu działa stale i nieprzerwanie w ten sam sposób na materiał izolacyjny.

Obciążenia ruchem mogą zwiększyć nacisk na izolację obwodową

Obciążenia ruchem są mniej ciągłe: powstają na przykład przy wjazdach podczas jazdy. Nawet jeśli obciążenie ruchem nie jest stałe, należy to uwzględnić przy planowaniu izolacji obwodowej.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Narażenie na wilgoć

Największym wyzwaniem w obszarze obwodu jest wilgoć. Może występować w różnych formach w zależności od podłoża:

 • Powierzchnia wody: Opady, które nie odpływają wystarczająco szybko, częściowo spływają jako woda powierzchniowa do budynku i docierają tam do podłoża, zanim wsiądą w pobliże domu. To obciążenie istnieje w każdym projekcie budowlanym.
 • Łacha: W zależności od struktury warstwowej gruntu, woda przesiąkająca może gromadzić się i działać jako cofka na ścianie piwnicy pod powierzchnią.
 • Woda uwarstwiona: Warstwy wodonośne mogą tworzyć się na słabo przepuszczalnych warstwach gruntu głębiej w ziemi, które odprowadzają wodę w kierunku budynku.
 • Wody gruntowe: W zależności od tego, jak blisko powierzchni ziemi znajdują się wody gruntowe, może to prowadzić do trwałego naprężenia konstrukcji. W tym przypadku ekspert mówi o tłoczeniu wód gruntowych.
 • Woda kapilarna: Nawet jeśli woda gruntowa nie dociera bezpośrednio do konstrukcji, może wzrosnąć z powodu efektu kapilarnego gleby. Ta kapilarna woda następnie naciska na płytę podstawy od dołu.

Skuteczne odprowadzanie wody do piwnicy to przede wszystkim zadanie odpowiedniej i profesjonalnie wykonanej hydroizolacji budynku. W przypadku materiału izolacyjnego obciążenie wilgocią oznacza raczej, że nie może jej wchłonąć. Ponieważ jeśli materiał izolacyjny gromadzi wodę, traci większość swojego efektu izolacyjnego.

Konstrukcja jest zagrożona wysoką wilgotnością gleby

Materiały do ​​izolacji obwodowej

Do zewnętrznej izolacji piwnicy dopuszcza się tylko kilka materiałów izolacyjnych ze względu na różne obciążenia:

 • Sztywna pianka polistyrenowa (EPS)
 • Sztywna pianka polistyrenowa, hydrofobizowana (EPSh)
 • sztywna pianka poliuretanowa (PUR)
 • Ekstrudowana sztywna pianka polistyrenowa (XPS)
 • Szkło piankowe

Trzy z tych materiałów mogą być stosowane tylko w określonych warunkach i przy stosunkowo niewielkich obciążeniach: EPS, EPSh i PUR mogą być stosowane tylko wtedy, gdy grunt jest dobrze przepuszczalny dla wody, nie ma napierającej wody i głębokość montażu nie znajduje się w obrzeżu kapilary wód gruntowych. EPS i PUR mogą być instalowane na głębokość do trzech metrów, EPSh na głębokość od trzech do sześciu metrów. Ponadto w przypadku EPS i PUR należy zachować odległość trzech metrów od wszelkich obciążeń komunikacyjnych.

Głębokość montażu różnych materiałów izolacji obwodowej

Bez ograniczeń do izolacji obwodowej dozwolone są tylko XPS i szkło piankowe. Przy obciążeniu napierającą wodą XPS może być zainstalowany na głębokości od 3,5 do siedmiu metrów, a szkło piankowe nawet do dwunastu metrów.

Dokładna informacja

Nośna płyta fundamentowa

Fundament z materiału izolacyjnego W nowym budynku możliwa jest specjalna forma izolacji zgodnie z obecną technologią budowlaną: izolacja spodu nośnej płyty stropowej. Ten rodzaj izolacji ma szczególną zaletę konstrukcyjną: pozwala na budowę piwnicy całkowicie bez mostków termicznych. Do

..

Kontynuuj czytanie "


Ściana zewnętrzna piwnicy

Izolacja termiczna w kompozycie Podobnie jak ocieplenie elewacji, izolacja zewnętrznej ściany piwnicy odpowiada za komfort pomieszczeń za nią, oprócz izolacji termicznej. Izolacja zapobiega utracie ciepła do gruntu i równoważy temperaturę powierzchni ściany

..

Kontynuuj czytanie "


Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here