Cięcie kostki brukowej: tak to działa”,

Gotowe! Wzór układania jest na swoim miejscu, teraz brakuje tylko pasujących kamieni na krawędziach i wokół wąwozu. Kostkę brukową najlepiej ciąć dopiero po ułożeniu wszystkich pozostałych kostek. Po prostu pomiń dotknięte obszary. Możesz więc zmierzyć szczeliny na miejscu w mieszance chodnikowej i bezpośrednio skorygować brakujące kamienie. Aby to zrobić, umieść cały kamień roślinny nad szczeliną i zaznacz kredą miejsca styku na kamieniu. Wskazówka: podczas cięcia zawsze są odpady, które należy uwzględnić przy obliczaniu wymaganej ilości kamieni.

Jakiego narzędzia potrzebujesz do cięcia kostki brukowej??

Płyty kamienne i kostkę brukową można ciąć tylko specjalnymi narzędziami. W zależności od ilości kamieni do cięcia, tę ciężką pracę wykonują albo krakersy, przecinarki do kamieni lub szlifierki do przecinania. W zależności od modelu kamienie są następnie starannie piłowane lub łamane w określonym miejscu. Różnice dotyczą wysiłku i operacji. Wszystkie te narzędzia działają na siłę lub z dużą prędkością, dlatego zawsze należy zachować ostrożność podczas ich używania. Nosić okulary ochronne, ściśle przylegającą odzież, a w przypadku elektronarzędzi również ochronniki słuchu. Niektóre narzędzia wymagają prądu lub nawet podłączenia do wody. Ponieważ rzadko trzeba ciąć kostkę brukową, zakup generalnie nie jest opłacalny - lepiej wypożyczyć narzędzia tanio ze sklepu z narzędziami.

Nie tnij kostki, dopóki wszystkie pozostałe nie zostaną ułożone - dzięki temu możesz dopasować je bezpośrednio do szczelin.

Zdjęcie: iStock/Animaflora

Użyj krakersów kamiennych

Kruszarka do kamieni lub przecinak do kamieni to czysto mechaniczne urządzenie bez podłączenia do prądu: dociskasz stabilne ostrze lub, lepiej mówiąc, górną listwę tnącą do dolnej. Kostka brukowa znajduje się pośrodku, dzięki czemu rozpada się w zamierzonym miejscu. Długa dźwignia zwielokrotnia użytą siłę, dzięki czemu nie musisz się nadwyrężać. Porusza się tylko górna belka, dolna jest nieruchoma. Rezultatem jest nieregularna, ale wciąż dość czysta linia nieciągłości, którą w razie potrzeby trzeba trochę przerobić. Dlatego krakers jest idealny do kostki brukowej o nieregularnym kształcie. Prawie nie hałasuje i radzi sobie ze zwykłymi kostkami brukowymi o grubości do 14 centymetrów. Długość cięcia zależy od modelu, ale powszechnie stosowane są długości 33 lub 42 centymetry. Narzędzie nadaje się do cięcia kamienia naturalnego i betonu, ale także granitu. Nie należy ich używać do pracy na płytkach betonowych lub kamiennych z odsłoniętego kruszywa – zazwyczaj się odpryskują.
 

Wskazówki dotyczące obsługi:
 

 • Krakers musi stać na równym, twardym podłożu. Możesz na przykład umieścić pod spodem cienką drewnianą płytkę, aby chronić podłogę. Chodzi o ochronę powierzchni kamienia, a nie ochronę przed uderzeniami czy uderzeniami urządzenia.
   
 • Wysokość listwy tnącej, a co za tym idzie również nacisk wywierany na urządzenie, można regulować, a tym samym dostosować do różnych grubości kostki brukowej.
   
 • Najpierw wykonaj kilka próbnych cięć, zanim dotrzesz do „prawdziwych” kostek brukowych. Po kilku kamieniach zrozumiesz to.

Kup teraz separator kamieni Scheppach HSC130 z Amazon.

Praca z maszyną do cięcia kamienia

Maszyna do cięcia kamienia, zwana również maszyną do cięcia kamienia lub stołem do cięcia, jest w zasadzie piłą stołową do kamieni. Stosuje się go zawsze, gdy kostka brukowa lub płyty muszą być precyzyjnie dopasowane do tarasu, wymagana jest prosta, absolutnie równa krawędź cięcia, wymagane są cięcia pod kątem lub pod kątem. Cięcia pod kątem uzyskuje się za pomocą regulowanego ogranicznika, do cięć ukośnych reguluje się brzeszczot lub samą tarczę tnącą. Maszyny tną kostkę brukową diamentowymi tarczami tnącymi, które wgryzają się w beton tak łatwo, jak w twardy kamień naturalny. Maszyny do cięcia kamienia radzą sobie ze wszystkimi rozmiarami kamienia, jednostka silnikowa z tarczą tnącą jest mocno osadzona, kostkę brukową lub płyty kamienne dociskasz matą tnącą na rolkach do diamentowej tarczy tnącej. Urządzenia są opłacalne tylko wtedy, gdy chcesz wyciąć dużo kostki brukowej. W końcu maszynę do cięcia kamienia trzeba jeszcze ustawić i po pracy dokładnie wyczyścić.
 

Wskazówki dotyczące obsługi:

 • Przecinarka potrzebuje wody - aby ochłodzić tarczę tnącą i nie zapylić podczas pracy. Pozwól wodzie spłynąć do pojemnika zbiorczego, aż ssawka małej pompy znajdzie się całkowicie pod wodą na krawędzi.
   
 • Zrób próbę generalną i raz przesuń kamień pod tarczą tnącą przy wyłączonym silniku. W ten sposób możesz zobaczyć, czy dokładnie trafiłeś w znak na kamieniu.
   
 • Użyta woda nie jest toksyczna i może przenikać do ziemi. Ale nie pozwól mu spływać po chodnikach i powierzchniach betonowych, po wyschnięciu trudno będzie usunąć bardzo drobny pył z nawierzchni.

Kup teraz stół do cięcia płytek od Amazon.

Wydajna szlifierka do odcinania flexu i benzyny

Bez względu na to, czy jest to beton, kamień naturalny czy kamionka we wszystkich grubościach i grubościach płyt: Cięcia szlifierką kątową (Flex) lub ciężką szlifierką są łatwe przy odrobinie praktyki i umożliwiają szybkie i czyste cięcie - ale nie zbliżają się do precyzja stołu do cięcia, ponieważ podczas edycji nie masz żadnych wskazówek. Urządzenia są również głośne i wyrzucają całe chmury drobnego kurzu przez otoczenie. Przecinarki, które zostały specjalnie zaprojektowane do cięcia kostki brukowej, posiadają diamentowy brzeszczot o dużej średnicy i zwykle również przyłącze węża ogrodowego do wiązania pyłu za pomocą wody i chłodzenia brzeszczotu. Jednak wąż ogranicza również swobodę ruchu urządzenia mobilnego. Jeśli rezygnujesz z wody, oprócz ochrony oczu i słuchu powinieneś nosić maskę przeciwpyłową i od czasu do czasu zrobić krótką przerwę w pracy, aby tarcza tnąca mogła ostygnąć. W przypadku niektórych tarcz tnących chłodzenie wodą jest obowiązkowe, co zazwyczaj można rozpoznać po odpowiednim symbolu na tarczy. Urządzenia nadają się tylko do cięcia kostki brukowej, a nie do bocznego szlifowania krawędzi ciętych.
Flex jest częścią wyposażenia każdego ambitnego majsterkowicza. Jest poręczny, mały i wymaga podłączenia 230 V. W przeciwieństwie do przecinarki z silnikiem benzynowym, dlatego dobrze nadaje się do indywidualnych cięć. Jeśli chcesz wyciąć dużo grubej kostki brukowej lub płyt kamiennych, szybciej dotrzesz tam z przecinarką. Praca wymaga jednak odrobiny wprawy i na dłuższą metę sporej siły, bo urządzenia są dość ciężkie.
Dobrze wiedzieć: Przecinarki giętkie i elektryczne to jedyne narzędzia, których można użyć do cięcia już ułożonej kostki brukowej. Uruchom maszynę z dużą prędkością i trzymaj ją przy kamieniu.

Kup teraz szlifierkę kątową Bosch w Amazon.

Wskazówki dotyczące obsługi:

 • Kostka brukowa musi leżeć bezpiecznie do cięcia i nie może się poruszać. Uruchom tarczę tnącą, a następnie przejedź nią o kamień z dużą prędkością. Upewnij się, że tarcza tnąca tnie kostkę brukową możliwie pionowo, w przeciwnym razie cięcie będzie zabrudzone.
   
 • Nie tnij na utwardzonej powierzchni jako podkładu! Bardzo łatwo tniesz w podstawę za pomocą diamentowej tarczy - utwardzony obszar natychmiast ma szczelinę, której nie można już wyprasować. Nie masz wyboru, musisz wymienić kamień.
   
 • Flex ma stosunkowo małe tarcze tnące. W przypadku dłuższych cięć w płytach kamiennych potrzebujesz trochę wprawy, aby uzyskać proste cięcie. Ostrze również zużywa się szybciej niż przecinarka.

Kup teraz maszynę do cięcia benzyny Makita z Amazon.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here