Łóżko pielęgnacyjne: rodzaje, akcesoria, przejęcie kosztów ”,

Trudno dokonać fundamentalnego rozróżnienia między łóżkiem do opieki długoterminowej a łóżkiem szpitalnym. Oba mogą mieć porównywalną strukturę i zakres funkcji. Dwa inne terminy są ważniejsze, gdy koszty pokrywa ubezpieczenie zdrowotne lub pielęgnacyjne: łóżko przystosowane dla osób niepełnosprawnych i stopień opieki.
Koszty pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne: Łóżko pielęgnacyjne / łóżko chorego musi być zaklasyfikowane jako łóżko odpowiednie dla osób niepełnosprawnych, służyć jako wyrównanie lub zapobieganie inwalidztwu. Zatwierdzenie jest udzielane wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej. Łóżko musi być wymienione w spisie środków medycznych ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego z numerem katalogowym środków medycznych. Prywatne zakłady ubezpieczeń zdrowotnych korzystają z porównywalnego katalogu pomocy.
Koszty pokrywane przez ubezpieczenie pielęgnacyjne: Ubezpieczenie pielęgnacyjne pokrywa koszty łóżka pielęgnacyjnego / łóżka chorego tylko wtedy, gdy zostanie przedstawiony dowód uznanego stopnia opieki. Łóżko musi ułatwiać pielęgnację, łagodzić dyskomfort osoby wymagającej opieki lub umożliwiać bardziej niezależny tryb życia.

Jakie są rodzaje łóżek do opieki długoterminowej??

Oprócz standardowych modeli wśród łóżek do opieki długoterminowej znajdują się następujące łóżka specjalne, które posiadają dodatkowe pomocne funkcje lub cechy wyposażenia:

 • Wytrzymałe łóżko
 • Łóżko niskopodłogowe
 • Łóżko stojące
 • Łóżko stojące
 • Łóżko boczne
 • "inteligentne" łóżko do opieki długoterminowej
   

Łóżka do dużych obciążeń

Łóżka do dużych obciążeń są wyjątkowo stabilne i mają zwiększoną nośność do 300 kg. Przeznaczone są dla osób o dużej masie ciała. Łóżka do dużych obciążeń uwzględniają również większe rozmiary ciała osób cięższych: przy powierzchni do leżenia 120 cm x 200 cm są znacznie szersze niż modele standardowe o powierzchni do leżenia 90 cm x 200 cm. 

Spójrz teraz na wytrzymałe łóżko na Amazon.

Zdjęcie: Ramka dla seniorów

Łóżko niskopodłogowe

Łóżko niskopodłogowe charakteryzuje się bardzo niską wysokością wejścia, która zwykle mieści się w przedziale od 20 cm do 25 cm. To znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji przy spadaniu z łóżka. Łóżka niskopodłogowe są odpowiednie dla osób, które mają tendencję do wstawania się z łóżka, ale jednocześnie nie mogą korzystać z pomocy, takich jak barierki boczne. Na przykład wyraźne uczucia ucisku często wykluczają boczną ochronę obszaru leżenia. Łóżka niskopodłogowe można podnieść do wysokości roboczej co najmniej 65 cm dla opiekunów.

Łóżko stojące

Łóżko na stojąco może stopniowo przekształcić prostą powierzchnię do leżenia w ukośne siedzisko w pozycji fotela. W tej pozycji fotela pacjent może wygodnie zjeść posiłek przy łóżku w domu opieki lub położyć stopy na podłodze i wstać. W przypadku doposażenia łóżko stojące odpowiada regulowanej ramie wstawianej z funkcją siedziska / obrotu (patrz poniżej).

Łóżko stojące

Łóżka stojące ustawiają osobę leżącą w prawie wyprostowanej pozycji stojącej poprzez podniesienie łóżka. Pasy wokół górnej części ciała, miednicy i kolan pełnią funkcję bezpieczeństwa. Łóżko stojące jest odpowiednie dla osób wymagających opieki, które nie mogą siedzieć z powodu przewlekłych chorób nerwowo-mięśniowych i jednocześnie wymagają regularnego treningu w pozycji stojącej.

Łóżko boczne

Łóżka boczne oferują możliwość odchylenia powierzchni do leżenia na boki do kąta około 30°. Służą do profilaktyki lub terapii odleżyn. Jest to miejscowe uszkodzenie skóry w wyniku obciążenia naciskiem. Łóżko przeciwdziała jednostronnemu naciskowi poprzez powolną zmianę pozycji leżących na boku. Alternatywne nazwy łóżka bocznego to łóżko i łóżko transferowe.  

"Inteligentne" łóżko do opieki długoterminowej

Modele z wkładami do łóżek z technologią czujników są czasami określane jako łóżka „inteligentne” lub „inteligentne”. Czujniki mogą mierzyć wilgotność i sprawdzać, czy użytkownik nadal leży w łóżku. Dzięki temu można zauważyć możliwe wypadanie z łóżka. Personel pielęgniarski jest natychmiast powiadamiany przez sieć za pomocą aplikacji na smartfona. 

Czujniki kontrolujące wagę, które wykrywają opuszczenie łóżka, mogą być również używane do ważenia. Inne funkcje "inteligentnych" łóżek do opieki długoterminowej obejmują sprawdzanie niebezpiecznych warunków łóżka, takich jak zwolnienie hamulców i automatyczne dostosowanie powierzchni do leżenia do zapisanej wysokości.

Wybierając łóżko do opieki długoterminowej, możesz wybierać spośród różnych typów łóżek do opieki długoterminowej, w zależności od odpowiednich wymagań.

Zdjęcie: iStock/katynowy syrop

Wstaw stelaż do zamiany istniejących łóżek

Zwykłe łóżko można przekształcić w łóżko do opieki długoterminowej z regulowanymi ramami do wkładania. W żargonie technicznym towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych ramy te nazywane są dostosowaniem łóżka w celu ułatwienia opieki. Stosowany jest również termin „łóżko w łóżku”. W zależności od zakresu funkcji i nośności można wyróżnić trzy podstawowe typy stelaży wstawianych do łóżek do opieki długoterminowej.

Regulowana rama wkładu: sekcja wezgłowia, sekcja podnóżka i powierzchnia łóżka są indywidualnie regulowane. 

Regulowana rama wkładana z funkcją siedziska / obrotu: część zagłówka, część na stopy i powierzchnię łóżka można indywidualnie regulować. Gdy funkcja obrotu / siedziska jest aktywna, pacjent jest aktywnie prowadzony od pozycji leżącej do pozycji siedzącej.

Regulowana rama wkładu o zwiększonej nośności: wezgłowie, podnóżek i powierzchnia łóżka są indywidualnie regulowane. Rama może być obciążona do 250 kg.

Akcesoria do łóżka do opieki długoterminowej

Aby łóżko szpitalne spełniało indywidualne wymagania, często oprócz podstawowego wyposażenia potrzebne są pomocne akcesoria. Akcesoria służą do zapewnienia bezpieczeństwa, niezależności lub higieny osoby wymagającej opieki. Typowe akcesoria to:
 

 • szubienica łóżkowa (prostownik łóżka)
 • Drabina do łóżka
 • Chwyć uchwyt
 • Szyny boczne
 • Stół do łóżka do karmienia
 • Szafka nocna z regulowanym blatem
 • Przedłużenie łóżka i skrócenie łóżka
 • System mocowania

szubienica łóżkowa (prostownik łóżka)

Szubienica łóżkowa służy jako pomoc w podnoszeniu łóżka do opieki długoterminowej. Pomoc pielęgnacyjna zawdzięcza swoją nieoficjalną nazwę typowej budowie pionowej rurki i poziomego ramienia. Na tym bocznym ramieniu wisi uchwyt z regulacją wysokości „jak szubienica”. Zwykle jest to uchwyt trójkątny, ale dostępne są również uchwyty owalne. Osoba w łóżku może trzymać się rączki podczas prostowania górnej części ciała. Wiszące łóżka są dostępne jako wolnostojące, z mocowaniem do ściany, z mocowaniem do sufitu lub jako akcesoria, które można zamontować bezpośrednio na łóżku do opieki długoterminowej. 

Drabina do łóżka

Drabina łóżkowa jest również jednym z urządzeń pomocniczych do podnoszenia. Jest przymocowany do stóp łóżka do opieki długoterminowej i ma konstrukcję przypominającą drabinkę linową. Osoba w łóżku trzyma się jednego szczebla drabiny za drugim, prostując górną część ciała. Drabinkę łóżkową można również wykorzystać jako pomoc w stopniowym opuszczaniu górnej części ciała do pozycji leżącej.

Chwyć uchwyt

Uchwyt pomaga wstać z łóżka. Składa się z konstrukcji pod kątem prostym, która jest przymocowana do ramy z listew stroną z uchwytem skierowaną do góry obok łóżka. Niektóre modele mają dwie nogi dla dodatkowej stabilności. Jeśli osoba usiadła na skraju łóżka i chce wstać, uchwyt służy jako podparcie. 

Szyny boczne 

Krótkie barierki boczne w obszarze głowy, takie jak uchwyty, służą jako pomoc w wstawaniu. Dłuższe barierki boczne są zaprojektowane tak, aby osoby wymagające opieki nie wypadały z łóżka. Kratka jest zaciśnięta lub dokręcona do łóżka. Kieszenie i miękka wyściółka są dostępne jako wyposażenie zapobiegające bolesnym uderzeniom w metalowe rurki. 

Taka wyściółka jest przydatna dla osób, które cierpią na mimowolne ruchy w łóżku. Jeżeli kratka uniemożliwia osobie leżącej w łóżku usiąść i wstać z łóżka, należy uzyskać zgodę osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego w momencie jej zamocowania.

Stół do łóżka do karmienia

Stół do łóżka pielęgnacyjnego służy jako półka na posiłki, lekarstwa lub przybory potrzebne osobie w łóżku. Składa się z metalowej ramy, czterech kółek i blatu, który zwykle jest wykonany z lakierowanego drewna. Wiele modeli ma tylko pionową rurę z boku, dzięki czemu można wjechać pod łóżko do opieki długoterminowej. 

Szafka nocna z regulowanym blatem

Szafka przyłóżkowa do łóżka do opieki długoterminowej jest zamontowana na czterech kółkach i wyposażona w blat, który w zależności od modelu można regulować na wysokość i składać. Mebel może przejąć funkcję stolika do łóżka pielęgnacyjnego i zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania. 

Przedłużenie łóżka i skrócenie łóżka

Przedłużenie łóżka zwiększa powierzchnię łóżka do opieki długoterminowej. Przeznaczony jest dla osób o wzroście powyżej 1,90 m, które nie mogą znaleźć wystarczającej ilości miejsca na zwykłej powierzchni do leżenia. Przedłużenie łóżka jest mocowane jako element do montażu w nogach łóżka do opieki długoterminowej. Skrócenie łóżka zmniejsza powierzchnię do leżenia łóżka do opieki długoterminowej. Nadaje się dla osób niskiego wzrostu, które mają tendencję do zsuwania się w łóżku. Skróty do łóżka są przymocowane do nóg łóżka do opieki długoterminowej jako podpory do montażu.

System mocowania

Systemy mocowania łóżka do opieki długoterminowej służą do mocowania osób wymagających opieki, które są niespokojne do łóżka do opieki długoterminowej w taki sposób, że nie mogą samodzielnie otworzyć zamków. Można to zrobić za pomocą bandaży na ciało, kajdanek lub kajdanek na kostki. Pomoc może potencjalnie zagrażać zdrowiu. Prawidłowe użycie jest konieczne.
 

Ważny! Unieruchamianie osoby na łóżku jest generalnie dozwolone tylko wtedy, gdy spełnione są dwa warunki:

1.) recepta lekarska

2.) orzeczenie sądowe

Lampki do karmienia

Lampki do karmienia można zamontować na łóżku do opieki długoterminowej w taki sposób, aby włącznik/wyłącznik był łatwo dostępny ręką z pozycji leżącej. Oddają światło podczas wieczornego czytania i wstawania w nocy. Światła można indywidualnie ustawić na elastycznym ramieniu.  

Leben Wyjaśnienie pojęć dotyczących życia bez barier Leben System lokalizacji dla osób cierpiących na demencję: Znajdź i szybko pomóż

Materace i pokrowce na łóżko pielęgnacyjne

Standardowe wyposażenie łóżka do opieki długoterminowej obejmuje tylko zwykły materac. Specjalne materace i pokrowce mogą pełnić dodatkowe funkcje. Ochrona przed uszkodzeniami skóry spowodowanymi obciążeniami uciskowymi (odleżynami) i ochrona przed wilgocią w przypadku nietrzymania moczu są szeroko rozpowszechnione i ważne.

Materace i podkładki przeciw odleżynom

Materace piankowe i podkładki piankowe: Materace piankowe i podkładki piankowe mogą zapobiegać odleżynom lub wspomagać terapię. Powierzchnia do leżenia często składa się z pianek o różnym stopniu twardości, np. ze szczególnie miękkiego materiału w okolicy kości krzyżowej i twardszych stref brzegowych.
 

Istnieją również modele z kanałami powietrznymi o strukturze lub przerwami. Materace piankowe z otwartą przestrzenią zapewniają jeszcze większą ulgę. Te otwarte przestrzenie powstają poprzez usunięcie pojedynczych wydłużonych elementów, które można później wykorzystać ponownie.
 

Materace zmiennociśnieniowe wypełnione powietrzem: Wypełniony powietrzem materac o zmiennym ciśnieniu jest podzielony wewnątrz na małe komórki powietrzne przypominające plaster miodu lub większe blaszkowate. Płytkowe komórki powietrzne biegną w poprzek kierunku leżenia. Pompa elektryczna zapewnia ciągłe pompowanie poszczególnych komórek powietrza w górę i w dół, aby zapewnić, że różne obszary skóry są regularnie odciążane.
 

Ponadto powierzchnia może mieć małe perforacje, które umożliwiają kontrolowane uchodzenie powietrza, a tym samym wentylację skóry. Głębokość zanurzenia podczas pompowania oraz siłę przepływu powietrza można kontrolować ręcznie lub automatycznie, w zależności od modelu.
 

Nakładki na materace wypełnione powietrzem: Wypełnione powietrzem nakładki na materac zapewniają całkowicie miękkie pozycjonowanie. Mogą być wielokomórkowe lub nie mają wewnętrznych podziałów i są umieszczane na konwencjonalnych materacach. Napełnienie powietrzem można dostosować ręcznie lub automatycznie do masy ciała pacjenta. Te warunki powinny być używane tylko tymczasowo. Trwałe miękkie przechowywanie może spowodować, że użytkownik straci poczucie przestrzennej ekspansji własnego ciała (schemat ciała). 

Warunki łóżka do opieki długoterminowej przy inkontynencji

Jednorazowe wkładki do inkontynencji: Jednorazowe ochraniacze na nietrzymanie moczu służą do ochrony materaca i osoby wymagającej opieki przed wilgocią i zabrudzeniem w przypadku chwilowego nietrzymania moczu. Składają się z kilku chłonnych warstw celulozy, które odprowadzają płyny z organizmu. Warstwa barierowa z PVC służy jako ochrona łóżka i materaca. Podpaski na inkontynencję należą do środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do spożycia i są zazwyczaj dotowane. Całkowite przykrycie całej powierzchni do leżenia zwykle nie jest konieczne, aby skutecznie trzymać mocz z dala od łóżka do opieki długoterminowej. W praktyce sprawdziły się podpory o wymiarach 90 cm x 60 cm.
 

Zmywalne wkładki do inkontynencji: Zmywalne podkładki mogą być wykonane z włókien bawełnianych, takich jak frotte, włókien syntetycznych, takich jak poliester i poliuretan lub mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych. Wielowarstwowa konstrukcja zakończona jest wodoodporną warstwą barierową, która chroni łóżko i materac. Kupując taką nakładkę należy upewnić się, że można ją prać w temperaturze do 95°C, posiada antybakteryjne i hipoalergiczne wykończenie oraz w razie potrzeby nadaje się do suszarki bębnowej.

Wypożyczone łóżko pielęgnacyjne z kasy chorych

Jeśli towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych zatwierdziło przejęcie kosztów łóżka do opieki długoterminowej, zazwyczaj wypożycza się model z numerem katalogowym aids. Właścicielem pozostaje zakład ubezpieczeń zdrowotnych lub jego partner umowny, u którego dostępne jest łóżko pielęgnacyjne.
Ma to zalety: jako właściciel kasa fiskalna jest również odpowiedzialna za ustawową coroczną konserwację, w razie potrzeby musi zorganizować naprawy, a także ponosi koszty. Wada pożyczki: jeśli łóżko do opieki długoterminowej zostanie uszkodzone w wyniku niewłaściwego leczenia, zakład ubezpieczeń zdrowotnych może dochodzić roszczeń od użytkownika. 

Odmowa zwrotu kosztów łóżka do opieki długoterminowej: co robić?

Jeśli ubezpieczyciel zdrowotny lub pielęgnacyjny odmówi zaakceptowania kosztów łóżka do opieki długoterminowej, osoby poszkodowane mogą sprzeciwić się decyzji w ciągu jednego miesiąca. Szanse na uwzględnienie sprzeciwu przez ponoszącego koszty są większe, jeśli konieczność łóżka do opieki długoterminowej zostanie szczegółowo uzasadniona. W przypadku odrzucenia sprzeciwu możliwy jest proces przed sądem społecznym.
Ważny! Jeśli kasa chorych odmówiła poniesienia kosztów, nie oznacza to automatycznie, że kasa chorych również ją odrzuci i odwrotnie. Jeśli warunki uzyskania zezwolenia są w zasadzie spełnione, zdecydowanie warto wypróbować innego ubezpieczyciela.

Kup łóżko do opieki długoterminowej i zapłać za nie sam

Możliwość zakupu łóżka pielęgnacyjnego i samodzielnego opłacenia jest zawsze dla Ciebie, oprócz ubezpieczenia zdrowotnego lub opiekuńczego. Przy samofinansowaniu możesz w zależności od wyposażenia koszt zakupu od 500 euro do 3.Oblicz 500 euro. Każdy, kto zdecyduje się na używany model, może zaoszczędzić na kosztach. Należy jednak upewnić się, że używane łóżko do opieki długoterminowej jest w idealnym stanie i nie stanowi żadnego zagrożenia dla użytkownika.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here