Fotowoltaiczna lista kontrolna

Lista kontrolna systemu fotowoltaicznego

Lista kontrolna © Współczynnik wstrząsów, zapasy.cegła suszona na słońcu.Nie masz pewności, czy zainwestować w system fotowoltaiczny? Lub już podjąłeś decyzję, ale nie masz pewności co do rodzaju i wymiarów systemu? Nasza lista kontrolna dla fotowoltaiki pomoże Ci na dobrej drodze.

Czy instalacja fotowoltaiczna w ogóle ma dla nas sens??

Poniższe punkty mogą odpowiedzieć na to pytanie:

 • Czy jesteśmy odpowiednio poinformowani o technologii i korzyściach?? W dobie internetu zdobywanie informacji jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie musisz gromadzić wiedzy eksperckiej, ale warto być poinformowanym o podstawach fotowoltaiki i jej rozwoju na rynku. Spójrz na oszczędzacze ciepła.de i rozważ osobistą pomoc zawodową, na przykład ze strony doradców energetycznych lub centrum konsumenckiego. Mając niezbędną wcześniejszą wiedzę, możesz zadawać bardziej szczegółowe pytania podczas tych spotkań.
 • System fotowoltaiczny: wytwarzanie energii na własny użytek lub do zasilania sieci
 • Czy nasza nieruchomość nadaje się do fotowoltaiki?? Do użytku prywatnego system fotowoltaiczny jest zwykle instalowany na dachu lub na elewacji. Poproś inżyniera budowlanego o sprawdzenie, czy planowana powierzchnia jest wystarczająco stabilna, aby przenieść dodatkowe obciążenie. W zależności od konstrukcji nieruchomości i rodzaju systemu fotowoltaicznego obciążenie dachu może wynosić na przykład od 10 do 100 kilogramów na metr kwadratowy.
 • Układ słoneczny na dachu domu: obserwuj statykę
 • Czy nasza planowana lokalizacja jest odpowiednia dla fotowoltaiki?? Idealny jest niezacieniony obszar skierowany na południe. Optymalne nachylenie to około 30 stopni. Zwróć także uwagę na wszelkie planowane projekty budowlane w bezpośrednim sąsiedztwie, co może prowadzić do późniejszego zacienienia.
 • Układ Słoneczny: Zwróć uwagę na możliwe zacienienie
 • Jak duży powinien być nasz system fotowoltaiczny? Aby to zrobić, powinieneś spojrzeć na swoje poprzednie zużycie energii. Możesz liczyć na wydajność około 900 kilowatogodzin rocznie z każdego kilowata mocy systemu. Do tego potrzebna jest powierzchnia kolektorów słonecznych o powierzchni około 10 metrów kwadratowych. Cienkowarstwowe moduły ogniw słonecznych są tańsze w zakupie, ale wymagają około 15 metrów kwadratowych przy tej samej wydajności. Na przykład, jeśli zużywasz 4000 kilowatogodzin rocznie, potrzebujesz powierzchni około 40 do 60 metrów kwadratowych na generator słoneczny. Pytania dotyczące zalet i wad różnych modułów fotowoltaicznych, a także rodzajów konstrukcji należy wyjaśnić na wczesnym etapie z firmą wykonawczą.
 • Jakich dokumentów potrzebujemy? Plan piętra lub plan budowy nieruchomości zdecydowanie powinien być pod ręką. Dodatkowo w planowaniu systemu pomagają dokumenty od dostawcy energii elektrycznej oraz karty katalogowe zainstalowanych w domu podzespołów, takich jak liczniki energii elektrycznej.
 • Mamy wystarczająco dużo słońca? Promieniowanie słoneczne zmienia się w całych Niemczech, ale system fotowoltaiczny może pracować ekonomicznie i wydajnie w każdym miejscu w Niemczech. Im wyższy obszar, tym lepiej.
 • Fotowoltaika: na południu Niemiec plony są zwykle nieco wyższe
 • Czy stać nas na instalację fotowoltaiczną?? Szybko spadające koszty systemów fotowoltaicznych i dotacje rządowe sprawiają, że zakup jest atrakcyjną opcją nawet dla mniejszych budżetów. W 2020 roku ceny za kilowat mocy szczytowej zainstalowanej wraz z instalacją wyniosą około 1400 euro, co zwróci się w ciągu kilku lat przy dobrze zwymiarowanym systemie. Należy pamiętać, że wnioski o dofinansowanie zazwyczaj należy złożyć przed rozpoczęciem budowy.
 • Finansowanie fotowoltaiki: poinformuj przed zakupem
 • Czy muszę uzyskać zgodę na instalację fotowoltaiczną?? Nie, ale jako operator jesteś odpowiedzialny za system. Ponadto organ budowlany może interweniować z mocą wsteczną, jeśli zdecydujesz się na szczególnie nietypową konstrukcję, która w znacznym stopniu zmienia wygląd nieruchomości. W przypadku budynków z zabytkowym budynkiem lub ochroną zespołu, system musi być zawsze zatwierdzony.
Układ słoneczny: zwykle nie jest wymagane pozwolenie na budowę

Jeśli zdecydowałeś się na instalację systemu fotowoltaicznego, należy przestrzegać dalszych punktów:

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w energii słonecznej
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w fotowoltaice, porównaj oferty i zaoszczędź.

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej

 • Którego dostawcę usług wybrać? Aby znaleźć najlepszego partnera specjalistycznego do swojego projektu fotowoltaicznego, nie należy podejmować pochopnych decyzji. Zapytaj znajomych, zdobądź kilka kosztorysów i zapytaj, jakie usługi są objęte ofertą. Porozmawiaj również o późniejszej konserwacji, która może zostać przeniesiona na firmę, jeśli instalacja będzie zadowalająca. Zapytaj o doświadczenie usługodawcy.
 • Przed zakupem sprawdź dach domu
 • Gdzie należy zainstalować falownik lub urządzenie zasilające do sieci?? W piwnicy lub innym chłodnym miejscu chronionym przed warunkami atmosferycznymi i około metra kwadratowego ściany. Z jednej strony urządzenie generuje ciepło, które jest uwalniane do otaczającego powietrza. Zbyt dużo ciepła, deszczu lub promieniowania słonecznego może zakłócić wrażliwą elektronikę i skrócić żywotność urządzenia. Z drugiej strony urządzenia nie pracują cicho, dzięki czemu zwykle najmniej przeszkadzają w piwnicy lub garażu, ale nadal pozostają łatwo dostępne.
 • Wyjaśnienie dotyczące falownika
 • A co z licznikami?? W zależności od trybu pracy, na przykład, jeśli sam wykorzystujesz energię elektryczną, którą sam wytwarzasz, może być wymagany dodatkowy licznik. Sprawdź, czy w pudełku licznika jest jeszcze wolne miejsce. W przeciwnym razie może być konieczne zainstalowanie dodatkowej skrzynki licznikowej.
 • Czy muszę informować dostawcę energii elektrycznej?? Tak, ponieważ zazwyczaj dostarczasz energię elektryczną do sieci publicznej i jednocześnie pozyskujesz energię elektryczną od swojego dostawcy. Zwykle robi to instalator, który ostatecznie uruchamia system fotowoltaiczny po teście funkcjonalnym.
 • Czy potrzebuję ubezpieczenia?? Zdecydowanie zaleca się ubezpieczenie fotowoltaiczne. Jako operator systemu jesteś odpowiedzialny za prawidłowe działanie. Ponadto większość polis zastępuje utracony dochód w przypadku awarii systemu.
 • Układ słoneczny: należy sprawdzić ubezpieczenie układu
 • Czy muszę zawiadomić urząd skarbowy?? Tak, ponieważ stajesz się przedsiębiorcą z premią EEG, którą otrzymujesz za energię elektryczną, którą zasilasz. Wystarczy nieformalny raport, ale warto również zasięgnąć porady doradcy podatkowego w celu wyjaśnienia własnej sytuacji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here