Najczęściej zadawane pytania dotyczące fotowoltaiki”,

Częste pytania dotyczące fotowoltaiki

Odpowiedzi na często zadawane pytania © asiln, fotolia.comPodsumowaliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące fotowoltaiki.

 • Czy potrzebuję paneli słonecznych lub kolektorów słonecznych??
 • Czy potrzebuję pozwolenia na budowę dla mojej instalacji fotowoltaicznej??
 • Jak wielkie są korzyści dla środowiska?
 • jadę na wakacje. Co muszę wziąć pod uwagę w przypadku systemu fotowoltaicznego?
 • Co jest lepsze - pojedyncze komponenty czy kompletne oferty?
 • Jakie są inne możliwe zastosowania fotowoltaiki??
 • Gdzie mogę znaleźć więcej informacji?
 • Gdzie mogę znaleźć specjalistyczne firmy zajmujące się fotowoltaiką i systemami słonecznymi?

Wskazówka: Dzięki naszej specjalistycznej wyszukiwarce firm możesz znaleźć eksperta ds. energii słonecznej w swojej okolicy.

Czy potrzebuję paneli słonecznych lub kolektorów słonecznych??

Aby wykorzystać energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej, potrzebujesz modułów słonecznych. Nawet jeśli terminy w mediach i literaturze są często mylone, obowiązuje następujące rozróżnienie: Moduły słoneczne są również nazywane modułami fotowoltaicznymi i służą do wykorzystywania energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej. Całość wszystkich modułów słonecznych nazywana jest również generatorem słonecznym. Kolektory słoneczne natomiast wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania ciepła.

Budowa ogniwa słonecznego do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w energii słonecznej
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w fotowoltaice, porównaj oferty i zaoszczędź.

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę dla mojej instalacji fotowoltaicznej??

Nie, zazwyczaj nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Niemniej jednak warto wcześniej porozmawiać z lokalnym urzędem budowlanym i zapytać, czy i jakie warunki należy spełnić. Montaż instalacji fotowoltaicznej prowadzi do zmian w wyglądzie, przed czym w przypadku naruszenia prawa budowlanego mogą wystąpić działania władz budowlanych. Niezbędne jest wcześniejsze wyjaśnienie sytuacji, zwłaszcza w przypadku budynków wpisanych na listę lub podlegających innym oficjalnym wymogom. Jeśli chcesz ubiegać się o dofinansowanie swojego projektu budowlanego, zapytaj, czy wymagane są do tego określone dokumenty z miasta. W zależności od lokalizacji i lokalizacji nieruchomości, możesz zapobiec rozbieżnościom sąsiedzkim, jeśli poinformujesz mieszkańców bezpośrednio dotkniętych zmianą strukturalną.

Układ słoneczny: zwykle nie jest wymagane pozwolenie na budowę

Jak wielkie są korzyści dla środowiska?

Fotowoltaika to technologia przyjazna środowisku, która łączy w sobie kilka zalet. Własne wytwarzanie energii elektrycznej nie wymaga skomplikowanej infrastruktury transportowej, ponieważ energia jest zużywana dokładnie tam, gdzie jest wytwarzana. Infrastruktura zasilająca jest już dostępna za pośrednictwem sieci energetycznej, jeśli operator systemu woli dostarczać energię elektryczną do sieci publicznej. Tak czy inaczej, nie ma potrzeby prowadzenia szkodliwych dla środowiska podróży transportem drogowym, kolejowym lub lotniczym.

Co najmniej równie ważny jest efekt przesunięcia na rynku energii elektrycznej. Nie ma ograniczeń co do ilości energii słonecznej, którą można wytworzyć, dopóki świeci słońce. Żadne cenne zasoby kopalne, takie jak ropa czy gaz, nie są spalane i nie ma ryzyka porównywalnego z energią jądrową. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii przewiduje priorytetowe wprowadzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Im więcej zielonej energii elektrycznej trafia do sieci, tym większy udział energii odnawialnej w ogólnym miksie elektroenergetycznym Niemców.

Plus: bilans energetyczny systemu fotowoltaicznego

Oczywiście każda ze stron ma po dwa medale, a fotowoltaika nie jest wyjątkiem. Do produkcji modułów fotowoltaicznych potrzebna jest energia, która arytmetycznie przede wszystkim zanieczyszcza środowisko. W międzyczasie jednak czas amortyzacji zużytej energii przez plon zmniejszył się do trzech lat i mniej. Przy żywotności 30 lub 40 lat korzyści dla środowiska znacznie przewyższają korzyści. Ponadto systemy solarne nie wydzielają dwutlenku węgla podczas pracy.

jadę na wakacje. Co muszę wziąć pod uwagę w przypadku systemu fotowoltaicznego?

Słońce świeci nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Jednak przy nowoczesnych systemach fotowoltaicznych nie musisz się o to martwić, ponieważ mechanizmy sterujące zapewniają automatyczne sterowanie. Niemniej jednak należy wcześniej zastanowić się nad wyłączeniem awaryjnym, a jeszcze lepiej przed lub w trakcie instalacji systemu. Powód: system fotowoltaiczny jest prawie cały czas zasilany, ponieważ wystarczy, aby światło padało na moduły słoneczne.

Jeśli właściciel domu jest nieobecny i wybuchnie pożar, ugaszenie go wodą może szybko doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia strażaków. Nie znaleziono jeszcze jednolitej regulacji prawnej, ale istnieje kilka sposobów, aby temu zapobiec. Należą do nich na przykład wyłączniki lub przyciski awaryjne, takie jak te znajdujące się w windach lub na klatkach schodowych. Obowiązek oznaczania nieruchomości za pomocą systemów energii słonecznej jest również wielokrotnie omawiany.

Co jest lepsze - pojedyncze komponenty czy kompletne oferty?

Oba podejścia są uzasadnione i zależą m.in. od tego, ile nakładów finansowych i czasowych chce zainwestować klient. Kompletne oferty mają tę zaletę, że poszczególne elementy są do siebie dobrze dopasowane i zazwyczaj są optymalizowane na podstawie doświadczeń innych właścicieli. Wybór i zastosowanie poszczególnych komponentów wymaga dużej wiedzy technicznej, ale jednocześnie daje możliwość odejścia od standardowych rozwiązań kompletnych ofert i znalezienia idealnego rozwiązania dla własnych indywidualnych okoliczności. W przypadku kompletnych systemów zapytaj, które poszczególne części znajdują się w ofercie. Z reguły trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami kabli, uszczelek lub indywidualnych regulacji.

Jakie są inne możliwe zastosowania fotowoltaiki??

Elastyczność fotowoltaiki opiera się na jej jakości, możliwości wytwarzania energii elektrycznej w dowolnym miejscu. Oprócz konwencjonalnego wykorzystania na własne zaopatrzenie, możliwe są projekty na znacznie większą skalę.

Fotowoltaiczny system wyspowy

Ale fotowoltaika może być również wykorzystywana niezależnie od sieci energetycznej. Małe aplikacje, takie jak kalkulator słoneczny, z pewnością będą widziane przez wszystkich. Samowystarczalne zasilanie może być ważne na przykład w obszarach, które w innym przypadku są w dużej mierze odcięte od świata zewnętrznego. System fotowoltaiczny może generować energię elektryczną tam, gdzie stworzenie infrastruktury zasilającej nie jest możliwe lub ekonomicznie nieopłacalne - na przykład na polu namiotowym podczas wakacji.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji?

Wraz z postępem w dziedzinie energii odnawialne źródła energii wróciły do ​​publicznej wiadomości. W dzisiejszych czasach zakres informacji o fotowoltaice jest odpowiednio duży. Poniżej znajdziesz mały wybór rekomendowanych źródeł informacji, które są dobrym punktem wyjścia do dalszych badań. Generalnie należy zwrócić uwagę, czy informacje pochodzą z niezależnych źródeł, czy też mają charakter promocyjny.

Internet:

 • Niemiecka Agencja Energetyczna
 • Agencja Energetyczna.NRW
 • Forum fotowoltaiczne

Stowarzyszenia i punkty kontaktowe

 • Federalne Stowarzyszenie Przemysłu Solarnego
 • Niemieckie Towarzystwo Energii Słonecznej
 • Doradztwo energetyczne z centrów konsumenckich

Możliwości finansowania:

 • Grupa KfW
 • EWS Schönau

Czasopisma

 • Fotowoltaika
 • foton

literatura

 • Thomas Seltmann: Fotowoltaika - energia słoneczna z dachu, Stiftung Warentest, ISBN: 978-3-86851-037-9
 • Markus Witte: Co powinieneś wiedzieć o systemach fotowoltaicznych, Ingenieurbüro Markus Witte, ISBN: 978-3-00032-706-3

Gdzie mogę znaleźć specjalistyczne firmy zajmujące się fotowoltaiką i systemami słonecznymi?

Dzięki naszej specjalistycznej wyszukiwarce firm możesz znaleźć eksperta ds. energii słonecznej w swojej okolicy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here