Energia fotowoltaiczna”,

Wydajność i potencjał oszczędności energii systemu fotowoltaicznego

Jak ocenić wydajność systemu??

Obliczenia układu słonecznego © M. Schuckart, magazyn.cegła suszona na słońcu.com

Moc systemu fotowoltaicznego (system fotowoltaiczny) jest zwykle określana w jednostce kWp. Oznacza to szczyt kilowatów i opisuje szczytową moc wyjściową modułu lub całego generatora słonecznego. Wartości są określane w znormalizowanych warunkach laboratoryjnych i same w sobie nie mają większego znaczenia, ponieważ rzeczywista wydajność zależy od wielu innych czynników.

Ponadto jednostka ma mniejsze znaczenie w praktyce, ponieważ dostarcza tylko informacji o wydajności szczytowej. szczyt: szczyt) tam. Bardziej interesująca jest wydajność, jaką system może dostarczać w sposób ciągły i przez dłuższy czas. Poniżej przedstawimy czynniki, które wpływają na wydajność systemu PV. Aby uzyskać optymalne zwymiarowanie swojego systemu, zapoznaj się z naszymi informacjami na temat wymagań fotowoltaicznych.

Wskazówka: Kalkulator słoneczny może służyć do obliczania zwrotu z systemu słonecznego

Ekspozycja na światło słoneczne

Czas nasłonecznienia odgrywa główną rolę w wytwarzaniu energii słonecznej, ale nie tak ważny, jak niektórzy mogą przypuszczać. W zasadzie w każdym miejscu w Niemczech można pokryć fotowoltaiką całe zapotrzebowanie na energię elektryczną w prywatnym gospodarstwie domowym. Co najmniej tak samo ważny jest jednak na przykład jak najbardziej niezacieniony obszar i wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne.

Układ Słoneczny: Zwróć uwagę na możliwe zacienienie

Jak widać w całych Niemczech, promieniowanie słoneczne stale spada z południa na północ. Dlatego system w Hamburgu lub Bremie zapewni mniejszą wydajność niż identyczny system w Monachium lub Stuttgarcie. Ponieważ nic nie można zmienić, system PV należy dostosować do warunków i indywidualnych potrzeb.

Promieniowanie globalne Suma roczna w Niemczech © DWD

Alternatywy obejmują na przykład zwiększenie generatora słonecznego na północy niż na południu lub zastosowanie mocniejszych ogniw słonecznych. Obie opcje wiążą się zwykle z nieco wyższymi kosztami inwestycji. Z reguły 1 kWp rocznie około 900 do 1.Dostarcza 100 kilowatogodzin energii elektrycznej - na południu bardziej jak 1.000, na północy prawdopodobnie 800.

Fotowoltaika: Na południu Niemiec plony są zwykle nieco wyższe do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w energii słonecznej
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w fotowoltaice, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wahania wydajności

Ponadto ilość nasłonecznienia w naturalny sposób zależy od pory roku. System fotowoltaiczny generuje większość swojej całkowitej wydajności w cieplejszych miesiącach letnich, podczas gdy słońce jest rzadko widywane w miesiącach zimowych. Brak popytu trzeba uzyskać od dostawcy energii, ale zostanie to zrekompensowane dodatkowymi dochodami najpóźniej do lata. W wielu gospodarstwach wytworzona energia elektryczna i tak trafia w całości do sieci publicznej, a ich własne zapotrzebowanie na energię elektryczną pozyskuje od dostawcy energii.

Wskazówka: Poproś swojego instalatora, aby jak najdokładniej obliczył oczekiwany uzysk. Musisz zaakceptować pewne tolerancje, ponieważ wydajność modułu nie może być w rzeczywistości precyzyjnie określona ilościowo. Możesz jednak o tym poinformować z wyprzedzeniem. Tutaj znajdziesz nasz bezpłatny i niewiążący kalkulator fotowoltaiczny, który w kilka sekund obliczy oczekiwany uzysk.

Kąt nachylenia

Kąt nachylenia może mieć również duży wpływ na uzysk systemu PV – bezpośrednio i pośrednio. Podczas instalacji systemu należy obliczyć optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych dla Twojej lokalizacji. W Niemczech jest to zwykle generator słoneczny skierowany na południe o nachyleniu około 30 stopni. Chociaż system fotowoltaiczny generuje przyzwoity uzysk, nawet jeśli lokalizacja nie jest optymalna, a światło słoneczne jest rozproszone, tj. nie jest bezpośrednio napromieniowane, może to być o ponad połowę mniejsze w porównaniu z optymalną lokalizacją.

Fotowoltaika: Orientacja i nachylenie mają wpływ na wydajność

Wybór określonego kąta nachylenia może mieć również pośredni wpływ na wydajność. Na przykład bardziej stromy kąt nachylenia w zimie zapewnia szybsze zsuwanie się śniegu z modułów. Jednak efekt nie jest bardzo znaczący. Ze względu na niski plon zimą nie warto samemu ingerować w łopatę do śniegu, wyłącznie ze względów bezpieczeństwa.

Z drugiej strony bardziej płaski kąt nachylenia może wykorzystać swoje mocne strony latem i lepiej wykorzystać długotrwałe światło słoneczne. Jednak opisany powyżej efekt czyszczenia przemawia przeciwko temu. Ryzyko zabrudzenia, ptasich odchodów lub innych zakłócających czynników pozostających na modułach może udaremnić te obliczenia. Wielokrotne czyszczenie generatora słonecznego na dachu wiąże się z zagrożeniami bezpieczeństwa i wysokimi kosztami.

System fotowoltaiczny: Płaski dach to również odpowiednia lokalizacja Wskazówka: Masz płaski dach? Nie ma problemu, za pomocą odpowiedniej podkonstrukcji, stosowanej również w systemach na otwartej przestrzeni, można uzyskać żądany kąt nachylenia. Jednak w zależności od lokalizacji, zmniejszone uzyski ze względu na mniej niż idealne kąty nachylenia są tak małe, że kosztowna konstrukcja nośna nie jest opłacalna.

Potencjał oszczędzania energii

Nasza mała przykładowa kalkulacja już pokazała Ci, jak łatwo możesz samodzielnie obliczyć swoje indywidualne potrzeby lub wymagany plon. Nie należy jednak lekceważyć jednego aspektu. Oprócz znaczących korzyści finansowych, na przykład poprzez taryfę gwarantowaną, koncepcja zrównoważonego rozwoju powinna być co najmniej tak samo ważna dla wielu potencjalnych inwestorów. Dzięki systemowi fotowoltaicznemu na dachu wnosisz niewielki wkład w zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie elektroenergetycznym i wypieranie energii elektrycznej z energii jądrowej lub paliw kopalnych.

Zwrot z systemu fotowoltaicznego zależy również od ceny energii elektrycznej

Ponadto nieuchronnie konieczne zbadanie technologii i ogólnej sytuacji rynkowej często prowadzi do tego, że operator systemu staje się jeszcze bardziej świadomy konieczności efektywnego wykorzystania energii. W końcu każda osobista oszczędność w niepotrzebnym zużyciu energii prowadzi bezpośrednio do dalszego wzrostu wydajności.

Fotowoltaika: Po amortyzacji system przynosi tylko zysk Wskazówka: Najpiękniejsze obliczenia na nic się nie zdadzą, jeśli „siła wyższa” psuje rachunek. Ubezpieczenie jest niezbędne, zwłaszcza jeśli system fotowoltaiczny jest finansowany z pożyczki. Należy mieć nadzieję, że spadające ceny modułów doprowadzą również do spadku kradzieży modułów fotowoltaicznych, ale siły natury też mogą wyrządzić duże szkody. Prosimy również o zapoznanie się z naszymi informacjami na temat konserwacji fotowoltaiki w tym aspekcie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here