Technologia fotowoltaiczna”,

Z czego składa się system fotowoltaiczny?

Dane o wydajności fotowoltaicznej © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Najważniejszymi elementami systemu fotowoltaicznego są ogniwa słoneczne, które są połączone w większe jednostki, moduły słoneczne. Kształtują wygląd wielu dachów domów i zwykle składają się z aluminiowej ramy, w której osadzone są komórki. Szyba zapobiega zabrudzeniu wrażliwych elementów bez blokowania pożądanego promieniowania słonecznego.

Całość połączonych modułów słonecznych nazywana jest również generatorem słonecznym i generuje prąd stały z energii słonecznej. Inwerter jest również wymagany do konwersji na prąd przemienny używany w sieci publicznej. Nawet jeśli właściciel systemu fotowoltaicznego chce sam korzystać z energii elektrycznej, zwykle jest ona najpierw wprowadzana do sieci elektrycznej, z której może również pokrywać własne zapotrzebowanie na energię elektryczną.


Instalacja fotowoltaiczna - budowa i komponenty, Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć, © zdjęcie: Agencja Energii Odnawialnych

Licznik podawania i oddzielny licznik zużycia rejestrują ilość przepłyniętej energii elektrycznej. W przypadku wprowadzenia większej ilości energii elektrycznej niż zużyta właściciel nieruchomości otrzymuje wynagrodzenie za nadwyżkę energii elektrycznej od swojego dostawcy energii. Możliwe jest jednak również dostarczanie energii elektrycznej bezpośrednio do sieci domowej i przesyłanie nadmiaru energii elektrycznej tylko do publicznej sieci elektrycznej.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w energii słonecznej
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w fotowoltaice, porównaj oferty i zaoszczędź.

Ogniwa i moduły słoneczne

Krzem jest pierwiastkiem półprzewodnikowym wybieranym dla większości popularnych typów ogniw słonecznych. Mimo to dostępne na rynku modele różnią się znacznie pod względem konstrukcji i wydajności. Najczęściej spotykane są monokrystaliczne i polikrystaliczne ogniwa słoneczne oraz cienkowarstwowe ogniwa słoneczne.

Budowa ogniwa słonecznego

Monokrystaliczne ogniwa słoneczne

Modele zwane monokrystalicznymi lub monokrystalicznymi ogniwami słonecznymi charakteryzują się stosunkowo wysoką wydajnością. Są one produkowane z krzemu o wysokiej czystości w złożonym procesie i dlatego są droższe niż inne rodzaje ogniw słonecznych. Swoją nazwę zawdzięczają specyficznemu procesowi produkcyjnemu. Pręty wykonane z silikonu o wysokiej czystości o regularnej strukturze krystalicznej są cięte na wafle. Charakterystyczna dla tego typu ogniw słonecznych jest równomierna struktura powierzchni.

Polikrystaliczne lub monokrystaliczne ogniwa słoneczne

Polikrystaliczne ogniwa słoneczne

Poli lub multikrystaliczne ogniwa słoneczne są również wykonane z krzemu. Element odlewany jest w bloki i piłowany dopiero po ostygnięciu. Podczas procesu chłodzenia powstają różne kształty kryształów, które zapewniają jaśniejszy wygląd tych modułów słonecznych. Produkcja nie jest tak kosztowna jak w przypadku ogniw monokrystalicznych, ale wydajność jest niższa.

Polikrystaliczne lub monokrystaliczne ogniwa słoneczne: różnica

Cienkowarstwowe ogniwa słoneczne

Cienkowarstwowe ogniwa słoneczne są produkowane w inny sposób niż krystaliczne ogniwa słoneczne. Tutaj substancja fotoaktywna jest naparowywana na powierzchnię nośnika, czyli moduł jest produkowany w jednym kawałku. Wydajność jest znacznie niższa w porównaniu z pozostałymi dwoma typami ogniw słonecznych, ale są duże oszczędności w produkcji. Według Niemieckiego Towarzystwa Energii Słonecznej moduły cienkowarstwowe są również bardziej odporne na zacienienie i lepiej wykorzystują słabe światło.

Wskazówka: Wymagane bardziej wydajne moduły lub większa powierzchnia – wybór optymalnego typu ogniw zależy przede wszystkim od elastyczności finansowej i dostępnej przestrzeni. Podejmując decyzję należy również wziąć pod uwagę obecną sytuację dotyczącą wysokości omawianego przyszłego finansowania PV, wahania cen surowców oraz aktualny stan badań.

Inwerter i podajnik siatki

Falownik zamienia prąd stały generowany przez generator słoneczny na prąd zmienny, który jest zwykle używany w sieci. Jest to zwykle część urządzenia zasilającego do sieci (NEG), które reguluje dostarczanie energii elektrycznej do sieci publicznej. W praktyce oba terminy są często używane jako synonimy, chociaż falownik bez podłączonego NEG ma sens tylko w przypadku samodzielnych rozwiązań, które są niezależne od sieci energetycznej, na przykład podczas biwakowania. Pod względem funkcji NEG jest porównywalny z jednostką sterującą w systemach solarnych.

Wyjaśnienie dotyczące falownika

Koszty NEG zależą od pożądanego zakresu usług i funkcji. Operatorzy systemów fotowoltaicznych muszą jednak zakładać, że ich żywotność jest w większości przypadków znacznie krótsza niż generatora fotowoltaicznego. Wymianę urządzenia w cyklu życia systemu należy uwzględnić w planowaniu, ponieważ koszty takich urządzeń, przynajmniej według stanu na 2015 r., wynoszą co najmniej 1500 euro.

Ważną wartością dla falowników jest tzw. sprawność. Wskazuje, ile energii jest tracone podczas konwersji prądu stałego na prąd przemienny lub ile energii elektrycznej jest dostarczane do sieci publicznej. Najlepsze modele mogą teraz osiągnąć maksymalną wydajność ponad 99 procent.

Wskazówka: Nie każda wydajność jest taka sama. Podobnie do specyfikacji mocy generatora słonecznego w jednostce kWp, oznacza to wartość szczytową, która obowiązuje tylko w bardzo specyficznych warunkach, które w rzeczywistości prawie nigdy nie zostaną napotkane w tej postaci. Informacje, które określają ilościowo średnią wydajność w dłuższym okresie, są bardziej znaczące. Tak zwana „europejska wydajność” znacznie bardziej realistycznie odzwierciedla rzeczywiste osiągi i ułatwia porównywanie modeli różnych producentów.

licznik

Liczniki wbudowane w urządzenia zasilające zwykle nie działają dokładnie i nie nadają się do formalnego rozliczania energii elektrycznej. Wymagany jest skalibrowany licznik zużycia, który rejestruje, ile energii elektrycznej pobrano z sieci publicznej. Ponadto inny skalibrowany licznik monitoruje, ile samodzielnie wytworzonej energii słonecznej trafiło do publicznej sieci energetycznej. Ilości rozliczane są oddzielnie, w zależności od aktualnie obowiązujących indywidualnych warunków. Gdy energia słoneczna jest dostarczana do sieci domowej, wymagany jest dodatkowy licznik, który mierzy całkowitą ilość energii wytwarzanej przez system fotowoltaiczny. Wartości te można później wykorzystać do obliczenia, ile energii elektrycznej zużył sam właściciel domu i ile energii elektrycznej zostało wprowadzone do sieci publicznej.

Liczniki energii elektrycznej są częścią systemu PV

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here