Pilea: modna roślina ufo ”,

Pilea zawdzięcza swojemu ciekawemu wyglądowi wiele nazw. Termin "roślina UFO" jest bardzo powszechny. To oczywiste, jeśli spojrzysz na liście rośliny, które w rzeczywistości siedzą jak „latające spodki” na końcach długich łodyg.
Nazwa „kwiat armatni”, którą często określa się również pilea, nawiązuje do niezwykłej właściwości rośliny: jej pręciki pękają, gdy są dojrzałe i wystrzeliwują chmurę pyłku. Botanicy nazywają to zjawisko „anemogamią”, po angielsku „wind bloom”. To nic innego jak to, że nasiona pilea są rozsiewane przez wiatr.
Pilea peperomioides jest również znana jako chińskie drzewo pieniędzy, szczęśliwa moneta, roślina pępka, ucho słonia, ... wydaje się, że każdy fan ma swoją własną trafną nazwę dla rośliny pokrzywy.

Roślina doniczkowa liściasta

Jako roślina doniczkowa pilea rośnie na wysokość od 30 do 40 centymetrów. Czasami, szczególnie przy podświetleniu, widoczne są żyłki liści - kolejny fajny szczegół. Ale pilea jest nie tylko ładna, ale dzięki dużym liściom ma również działanie oczyszczające powietrze, a tym samym poprawia klimat w pomieszczeniu. Jednak roślina UFO rzadko kwitnie w pomieszczeniach. Jeśli postawisz go zimą w chłodnym miejscu, zwiększa szanse na kwitnienie, które, szczerze mówiąc, są raczej niepozorne w porównaniu z liśćmi rośliny.

Roślina UFO o zaokrąglonych liściach idealnie pasuje do nowoczesnych mieszkań.

Zdjęcie: iStock/patnowa

Idealne miejsce na pile

Pilea jest bardzo głodna światła i potrzebuje jasnego miejsca w domu. Nie toleruje jednak bezpośredniego nasłonecznienia – może powodować oparzenia liści. Jeśli miejsce jest zbyt ciemne, liście zbledną, zanim w końcu całkowicie opadną. Ciągły brak światła może prowadzić do zgnilizny korzeni, ponieważ woda pozostaje w doniczce zbyt długo po podlaniu. W przeciwnym razie roślina UFO kwitnie w normalnej temperaturze pokojowej, ale nieco niższe temperatury między 15 a 18 stopni Celsjusza są jeszcze lepsze.
Porada ogrodnika: Pilea peperomioides silnie przylega do słońca. Obracaj roślinę częściej, aby osiągnąć równomierny wzrost i zapobiec łysieniu jednej strony.

Zwróć uwagę na jasne miejsce, ponieważ roślina grozi gniciem, jeśli brakuje światła.

Zdjęcie: iStock/patnowa

Wskazówki dotyczące pielęgnacji pile

Która ziemia jest właściwa??

Roślina UFO nie stawia prawie żadnych wymagań wobec swojego podłoża. Można je umieścić w normalnej glebie roślin doniczkowych, która – pod warunkiem, że jest to gleba dobrej jakości – jest bogata w próchnicę i przepuszczalna. Wielu fanów Pilea miesza również trochę piasku pod ziemią, aby chronić korzenie przed nasiąkaniem wodą. Poprawia to odprowadzanie wody.

Ile wody potrzebuje pilea?

Podczas nalewania trzeba trochę taktu: pilea nie lubi ani za sucho, ani za mokro. Następnym razem należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby nieco wyschnie, ale podłoże pod spodem jest nadal wilgotne. W idealnym przypadku korzenie nigdy nie wysychają całkowicie. Podlewanie jest kontynuowane zimą, choć trochę oszczędniej. Im zimniejszy jest stos, tym mniej potrzebuje wody. Do podlewania używaj ciepłej wody w pomieszczeniu i wlewaj ją bezpośrednio do gleby, a nie na liście.

Podczas rozmnażania należy uważać, aby nie łączyć odmian pstrych z białymi brzegami liści z jednobarwnymi.

Zdjęcie: iStock / serezniy

Czy musisz nawozić roślinę UFO??

Rośliny UFO potrzebują składników odżywczych zwłaszcza w okresie wegetacyjnym, który trwa od marca do września. Dodawaj płynny nawóz do roślin zielonych do wody do nawadniania co dwa tygodnie. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt kosztowne, możesz również stosować nawozy o długotrwałym działaniu, na przykład w postaci pałeczek nawozowych. Zimą wystarczy nawozić kwiat armatni małymi dawkami co cztery do pięciu tygodni.

Przesadzaj na wiosnę

Jak większość roślin domowych, pilea jest przesadzana na wiosnę. Młode rośliny, które rosną bardzo szybko, zwykle potrzebują co roku nowej doniczki, starsze rośliny tylko co trzy do czterech lat. Zachowaj ostrożność podczas przesadzania! Korzenie rośliny UFO są nieco delikatne i nie powinny być zranione.

Jeszcze piękniejsze rośliny doniczkowe Wiedza o roślinach Zielona lilia: kępki liści z mnóstwem fanów Wiedza o roślinach Monstera: wyznacznik trendów wśród roślin domowych Wiedza o roślinach Pielęgnacja i rozmnażanie ziół zebry

Cięcie nie jest konieczne

Nie musisz ciąć swojego stosu. Wczesną wiosną można jednak skrócić zbyt długie pędy. Młode rośliny stają się trochę bardziej zwarte i gęste, jeśli przycinasz je od czasu do czasu - ale to nie jest obowiązek.

Co robić przeciwko szkodnikom?

Po znalezieniu odpowiedniego rytmu nawadniania dla siebie i swojej pilea pielęgnacja jest właściwie bardzo łatwa, a roślina jest również bardzo wytrzymała. Czasami jednak mogą pojawić się muchówki, które często są wciągane do domu przez kiepskiej jakości podłoże. Jeśli zauważysz małe czarne muchy na swojej pilea, zwykle wystarczy trochę wyschnąć substratowi - nawet w przypadku ryzyka opadania niektórych liści - i uzyskać żółte korki lub żółte płytki. Jeśli zareagujesz szybko, możesz odzyskać kontrolę nad szkodnikami, zanim uszkodzą sieć korzeniową lub rozprzestrzenią się na inne rośliny. Więc chorobom można dość łatwo zapobiegać.

Roślinę UFO można również rozmnażać. Po prostu umieść sadzonki w wodzie i poczekaj, aż uformują się korzenie.

Zdjęcie: iStock/patnowa

Pomnożenie stosu jest tego warte!

Jedną z najmilszych rzeczy w Pilea jest to, że można ją rozmnażać przez cały rok i jest dziecinnie prosta. Aby to zrobić, wytnij sadzonki z rośliny, które powinny mieć około czterech cali długości i mieć co najmniej pięć liści. Aby rozwinęły własne korzenie, wkładasz je do szklanki wody lub wbijasz bezpośrednio w wilgotną glebę. Zwykle jest szybciej w szklance wody, ale korzenie są również bardziej wrażliwe i często są uszkadzane podczas późniejszego sadzenia.

Często Zadawane Pytania

Jak duży może być stos?

Jeśli pile jest starannie pielęgnowane, urosnie do 30 do 40 centymetrów. Liście pokrzywy mogą osiągnąć średnicę ponad 15 centymetrów.

Ile światła potrzebuje pilea?

Z jednej strony włos nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, z drugiej strony zbyt ciemne miejsce też nie jest idealne. Liście kwiatu armatnie bledną i może wystąpić zgnilizna korzeni. Jasne miejsce w domu z temperaturami nieco niższymi od normalnej temperatury pokojowej jest idealne.

Czy pilea jest trująca??

W przeciwieństwie do innych wiecznie zielonych roślin doniczkowych, pilea jest nietoksyczna. Więc nie ma z tego zagrożenia - zarówno dla zwierząt domowych, jak i dla ludzi.

Jak dbać o pile?

Dbanie o pilea to nie nauka o rakietach. Wystarczy zwykła gleba roślin doniczkowych, trochę piasku pod ziemią chroni sieć korzeniową przed nasiąkaniem wodą. Roślinę należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby lekko przeschła, ale podłoże pod nią jest jeszcze wilgotne. Pile potrzebuje składników odżywczych w okresie wegetacji między marcem a wrześniem. Dlatego do wody do nawadniania należy dodawać co dwa tygodnie nawóz do roślin zielonych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here