Zasady planowania ochrony przed hałasem”,

Zasady planowania izolacji akustycznej w renowacji starych budynków

Renowacja starych budynków: pomyśl też o wygłuszeniu © by studio, fotolia.com

Koncepcje ochrony przed hałasem muszą być starannie zaplanowane, dotyczy to w szczególności ochrony przed hałasem w istniejących budynkach. Norma DIN 4109 określa minimalne wymagania obowiązujące w prawie budowlanym i rozróżnia ochronę przed hałasem z zewnątrz, izolację akustyczną od przestrzeni mieszkalnej i roboczej poza domem oraz izolację akustyczną na własnym terenie. Dodatkowe zalecenia dotyczące zwiększonej ochrony przed hałasem można znaleźć w wytycznej VDI 4100.

Planowanie izolacji akustycznej: Czy pomyślałeś o wszystkim??

Podstawy

Ściany w starych budynkach często budowane są jednowarstwowo, izolacyjność akustyczna w tej konstrukcji wynika głównie z istniejącej masy ściany, obliczone wartości można znaleźć w DIN 4100. Ponieważ sama masa zwykle nie zapewnia wystarczającej izolacji akustycznej, a konstrukcja nośna wyznacza granice w odniesieniu do obciążeń, które mogą być przejmowane od ścian litych, często rozwiązaniem są konstrukcje wielopłaszczowe. Przy prawidłowej budowie można ekonomicznie osiągnąć wysokie wartości izolacyjności akustycznej.

Układanie podłogi winylowej z izolacją od dźwięków uderzeniowych

Dotyczy to również stropów, które w starych budynkach są zwykle projektowane jako stropy z drewnianych belek i często oferują jedynie niewystarczającą izolację od dźwięków uderzeniowych. Ważnym aspektem izolacji akustycznej jest podłużne przewodzenie dźwięku, przez które dźwięk jest przekazywany nie tylko przez sam element oddzielający, ale także przez obejście. W obszarze elewacji, który zapewnia izolację akustyczną przed hałasem zewnętrznym, poprawę można osiągnąć montując nowe okna w poziomie izolacyjności akustycznej odpowiadającym poziomowi hałasu zewnętrznego.

Zablokuj hałas uliczny © K. U. Häussler, fotolia.com Wskazówka: Na ścianach zewnętrznych i dachu izolacja akustyczna i izolacja cieplna zazębiają się i w niektórych obszarach są ze sobą sprzeczne. Aby uwzględnić oba aspekty fizyki budynku, obie koncepcje muszą być skoordynowane podczas planowania i realizacji. aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Wskazówki dla firm wykonawczych

Aby prawidłowo i bez wad zrealizować zaplanowaną koncepcję ochrony przed hałasem, zakłady rzemieślnicze muszą zwrócić szczególną uwagę na pewne punkty. To zawiera:

  • Jeden kompletne planowanie w oparciu o istniejące wartości izolacyjności akustycznej i konstrukcji w starym budynku
  • Zgodność z określonymi Izolacja akustyczna, tutaj informacje dotyczące wynikowego współczynnika izolacyjności akustycznej lub wymiar dla danego elementu różnią się.
  • Wady w obszarze izolacji akustycznej i mocowania elementów może znacznie pogorszyć izolację akustyczną. Należy zwrócić uwagę na profesjonalną i bezbłędną realizację.
  • ten konkretne walory planowanych materiałów w zestawie. W przypadku zastosowania innego materiału konieczna jest konsultacja z projektantem. Nowe materiały muszą mieć ten sam współczynnik izolacyjności akustycznej i takie samo zachowanie.

Konstrukcje dźwiękochłonne ścian działowych w starych budynkach

Ściana w suchej konstrukcji: izolacja zwiększa izolację akustyczną © gorvik, fotolia.com

W obszarze konstrukcji ściennych o dobrej izolacyjności akustycznej konstrukcje wielopłaszczowe oparte na zasadzie masa-sprężyna-masa sprawdziły się również w starych budynkach. Miękka powłoka okładzinowa jest sprężyście przymocowana do istniejącej ściany lub całkowicie od niej oddzielona, ​​dzięki czemu uzyskuje się skuteczne odizolowanie dźwięku. Powstałą wnękę można zaizolować wełną mineralną, aby jeszcze bardziej poprawić izolację akustyczną.

Stare ściany wewnętrzne mogą być również dźwiękoszczelne

Jeśli izolacyjność akustyczna ma zostać zwiększona o dodatkową masę ściany działowej, przed istniejącą ścianą umieszcza się drugą ciężką powłokę. Aby duża masa zadziałała, połączenia między skorupami muszą być całkowicie zacementowane w celu uzyskania połączenia. Przed zaplanowaniem tego wariantu należy sprawdzić istniejącą konstrukcję stropu pod kątem jego nośności.

Wskazówka: W przestrzeni między skorupami nie wolno stosować twardych materiałów izolacyjnych. Pogarszają efekt dźwiękoszczelny.

Konstrukcje dźwiękochłonne do drewnianych stropów belkowych w starych budynkach

Renowacja drewnianych stropów belkowych, które w większości są obecne w starym budynku, jest wymagającym zadaniem, ponieważ dźwięk jest przenoszony przez ciągłe drewniane belki. W celu uzyskania dobrej izolacyjności od dźwięków powietrznych od spodu stropu często stosuje się sufity podwieszane, w górnej części stropu nakładana jest giętka powłoka poprawiająca izolacyjność od dźwięków uderzeniowych, np. w przypadku konstrukcji wykonanej z płyt betonowych i jastrych pływający na warstwie izolacyjnej lub miękkiej, sprężystej piance PU.

Zaizoluj i podwieszaj sufit © beugdesign, fotolia.com

Odizolowanie akustyczne rur grzewczych i wodnych

Rury instalacyjne muszą być odseparowane od innych elementów, aby uzyskać lepszą izolację akustyczną, na przykład za pomocą izolowanych zacisków rurowych. Same rury są również pokryte powłoką dźwiękochłonną.

Wzajemne oddziaływanie izolacji akustycznej i cieplnej

Izolacja akustyczna i izolacja termiczna są ważnymi aspektami fizyki budowli w renowacji starych budynków, które muszą być starannie zaplanowane. Może to prowadzić do konfliktów wynikających z różnych właściwości materiałów budowlanych. Uważa się, że lekkie materiały budowlane mają szczególnie dobre właściwości termoizolacyjne, podczas gdy ciężkie materiały budowlane zapewniają dobrą izolację akustyczną. Przy opracowywaniu koncepcji renowacji ważne jest zatem, aby zastosowane materiały budowlane spełniały oba wymagania.

Izolacja akustyczna dzięki innowacyjnym materiałom budowlanym

Osiąga się to dzięki innowacyjnym materiałom budowlanym, w których optymalnie łączy się efekty izolacji akustycznej i termicznej, takich jak specjalne cegły izolacyjne lub lekki tynk. W wielu przypadkach wykonanie izolacji akustycznej za pomocą wielowarstwowych lekkich konstrukcji zapewnia również izolację termiczną wymaganą przez Ustawę o Energii Budowlanej (GEG).

Cegły termoizolacyjne bardzo dobrze izolują

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here