Pockholz: wygląd, właściwości, zastosowanie ”,

Pochodzące z tropikalnej i subtropikalnej Ameryki Środkowej rośliny gwajakowe przybyły do ​​Europy po odkryciu kontynentu. Obecnie znanych jest od sześciu do ośmiu gatunków, w zależności od kryteriów selekcji – w tym m.in. Drzewo o wysokości od dziesięciu do dwunastu metrów rośnie głównie na Antylach, ogólnie w Indiach Zachodnich i na wybrzeżu Ameryki Północnej, ponieważ wymaga minimalnej temperatury 15 stopni oraz gleb bogatych w próchnicę i składniki odżywcze, które są jednak przepuszczalne. W optymalnych warunkach pień kiełki może mieć grubość do 50 centymetrów. Pockwood ma szeroką koronę i całoroczne zielone liście, które są bardzo skórzaste. Jej kwiaty są niebieskie i mają długą łodygę, małe żółte owoce przypominają płaskie oliwki.

Możesz być także zainteresowany Budowanie z drewna Drewno świerkowe: Właściwości i zastosowanie Budowanie z drewna Nowoczesne domy drewniane: 5 innowacyjnych pomysłów Budowanie z drewna Yakisugi: Uszlachetnianie drewna z Japonii

Pockwood: cechy i właściwości

Rośliny gwajakowe to prawdziwie egzotyczne gatunki. Ponieważ: Przenoszą liście i dostarczają żywicy - są więc mieszanką drzew liściastych i iglastych. Pockwood jest jednym z najcięższych i najtwardszych gatunków drewna na świecie, waży o 23 procent więcej niż woda, a ze względu na swoją twardość nie można go strugać, więc bardzo trudno z nim pracować. Rdzeń i biel drewna pockwood składają się z jaśniejszych i ciemniejszych warstw, które tworzą małe kółka. Zewnętrznie drewno jest ciemnobrązowe, ma słaby smak i łatwo drapie gardło. W drewnie jest od 25 do 27 procent żywicy - to stosunkowo duża ilość. Po podgrzaniu Pockholz uwalnia dużo aromatów i przyjemnie pachnie. Ale ma również szczególną zaletę w użytkowaniu drewna: żywica pozwala na zachowanie stabilności i stabilności drewna przez długi czas. Od 2002 r. handel dziąsłem i żywicą gwajakową podlega zatwierdzeniu ze względu na włączenie go do Konwencji Waszyngtońskiej w sprawie gatunków zagrożonych wyginięciem. Ma to na celu zapewnienie zgodności uprawy i handlu niezwykłym drewnem z naturą oraz konsolidację wysoce zagrożonych zasobów cennego drewna tropikalnego.

Do czego służy pockwood??

Około 50 ton drewna pockwood zużywa się rocznie do produkcji młotków drewnianych, kulek doszczelniających, kół pasowych, gwoździ asekuracyjnych, łożysk maszynowych, pokojówek, innych części dla przemysłu stoczniowego, rolek dociskowych, podeszw do strugarek, specjalnych kul stożkowych i kulek, czyli do zastosowań technicznych. Kolejne 20 ton zużywa się na esencje aromatyczne, które są wykorzystywane do produkcji likierów ziołowych. Żywica gwajakowa wykorzystywana jest do tworzenia mieszanek kadzidełkowych, perfum i kosmetyków, ponieważ aromaty podobno mają właściwości uspokajające i pobudzające pozytywną energię.

Ze względu na swoje aromaty i działanie przeciwzapalne roślina gwajakowa jest bardzo wszechstronna.

Zdjęcie: Flora Press / Otmar Diez

Pockwood i żywica gwajakowa w medycynie

Kora egzotycznego drzewa gwajakowego służyła nie tylko do leczenia ospy prawdziwej, ale dopóki Paracelsus jej nie obalił, uważano ją za lek na kiłę – nawet w czasach Majów. Obecnie kora pockwood jest używana jako środek domowy ze względu na udowodnione naukowo właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wykrztuśne. Stosuje się go również w naturopatii oraz jako wyciąg w homeopatii przy chorobach takich jak reumatyzm, dna moczanowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Ekstrakty gwajakowe można znaleźć również w płynach do płukania ust. Z drugiej strony żywica gwajakowa jest używana w teście haemokultystycznym. Celem jest określenie jak najmniejszej ilości krwi w ludzkim kale, aby w odpowiednim czasie wykryć raka okrężnicy i móc leczyć raka okrężnicy.

Ile kosztuje pockwood?

Jako osoba prywatna zwykle możesz kupić tylko specjalne drewno z Ameryki Środkowej jako wstępnie przycięte deski. Tańszy kawałek, na przykład 61 cm długości, 85 cm szerokości i 1,2 cm wysokości, kosztuje około 30 euro. Podeszwy do samolotów Pockwood kosztują od 28 do 37 euro. Pockwood lub mieszane drewno gwajakowe do mieszanek ziołowych lub do wędzenia są dostępne za około 7 euro za 100 gramów. Boßelkugel kosztuje dziesięć razy więcej, bo niecałe 70 euro. Żywica gwajakowa jest droższa niż samo drewno pockowe: 100 gramów kosztuje około 150 euro.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here