Budowa puli: z tymi kosztami trzeba się liczyć”,

Istnieje wiele różnych systemów basenów, których ceny są bardzo różne. Ale nie musi to być najdroższa opcja. Nawet niewielkim kosztem możesz zbudować basen, który zamieni Twój ogród w małą letnią oazę wellness w słońcu. Oprócz kosztów na basen, w zależności od systemu, dochodzą koszty planowania, przygotowania podłoża, a także systemów filtrujących, elementów grzewczych i zadaszenia basenu. Jeśli chcesz zbudować basen, musisz wziąć pod uwagę następujące elementy.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj

Koszty dla wybranego systemu basenowego

Basen stalowy - 150 euro do 1.500 euro
Jak sama nazwa wskazuje, basen ze stalową ścianą składa się z solidnego stalowego basenu ściennego. Baseny ze stalowymi ścianami występują w prawie wszystkich kształtach. Najpopularniejsze są okrągłe lub owalne. Modele owalne, a także dość rzadko spotykane baseny kanciaste, dodatkowo wsparte są rozpórkami bocznymi, aby zapewnić niezbędną stabilność. Okrągłe stalowe baseny ścienne bez podpór często mają dość neutralny wygląd zewnętrzny i dlatego najlepiej nadają się jako basen naziemny w ogrodzie. Konstrukcja basenu ze stalowymi ścianami jest bardzo prosta i niezbyt skomplikowana w porównaniu do modeli wbudowanych. Do połowy zatopione w ziemi i wystające ściany wyłożone drewnem, również wyglądają jak prawdziwy basen. Proste stalowe baseny ścienne bez technologii są dostępne od około 150 euro. Z systemem filtrów nabojowych i przykryciem basenu, można założyć około 400 euro na basen ze stalową ścianą o długości 350 centymetrów; Systemy filtrów piaskowych kosztują około 800 euro.

Przy odrobinie umiejętności manualnych, stalowy basen ścienny można również zintegrować z ogrodem jako basen wbudowany. Tutaj możesz zamówić zestaw ram basenowych Intex do swojego basenu od Amazon. 

Zdjęcie: Niki Kühle

Pula GRP - od 6.000 euro
"GFK" oznacza basen kompozytowy wzmocniony włóknem szklanym. Ta niecka basenowa składa się z kilku warstw żywicy i tkaniny i jest produkowana jako wykończona, solidna forma do montażu w ziemi. Dostawa odbywa się przy rozładunku ciężarówką i dźwigiem. Elementy takie jak stopnie czy siedzenia są już na miejscu. Dostępne są standardowe baseny lub indywidualne projekty w fantazyjnym kształcie i rozmiarze. To typowe, że nie ma wstępnie skonfigurowanych zestawów, ale „Mix & Match” dla filtrów, systemów uzdatniania wody i pomp, zadaszenia basenu lub przykrycia i ogrzewania basenu. Przykładowe zadaszenie basenowe: Na wodzie leżą proste folie basenowe, które są naciągnięte na cały basen. Alternatywnie basen można przekształcić w prywatny basen z zadaszeniem ze sztucznego szkła - nawet zimą. Baseny z TWS są stosunkowo drogie, ale również bardziej stabilne i trwałe niż baseny nadmuchiwane lub stalowe przyścienne. Koszt małego basenu o powierzchni około 3 x 4 metry zaczyna się od około 6.000 euro za basen bez transportu.

Baseny GRP są dostarczane jako gotowe niecki basenowe. Dlatego do zbudowania basenu w ogrodzie potrzebny jest dźwig.  

Zdjęcie: iStock / Larisa Shpineva

Umywalka styropianowa z kamienia - od 2.500 euro
Kamienne baseny styropianowe to wbudowane baseny, które są dostarczane jako zestaw z pojedynczych kamieni. Podobnie jak dom murowany, basen jest zbudowany z kamienia po kamieniu, a bloki szalunkowe są następnie wypełniane betonem. Wykładzina basenu jest następnie rozkładana w basenie i mocowana do ścian. Podstawa styropianowej kamiennej umywalki składa się z płyty podłogowej wylewanej uprzednio z betonu. W tym wariancie wysiłek instalacyjny jest dość wysoki, a żywotność jest podobna do puli GRP. Podstawowy zestaw do basenu kwadratowego o wymiarach 3x4 metry dostępny od około 2.500 euro. Podobnie jak w przypadku basenu GRP wymagana jest również technologia (podgrzewanie basenu, pompa, filtrowanie, uzdatnianie wody) i inne wyposażenie, takie jak zadaszenie basenu, drabinka basenowa lub schody.

Staw kąpielowy - od 3.000 euro
Staw kąpielowy to połączenie basenu i stawu. Sercem stawu kąpielowego jest (w większości) otoczone murem kąpielisko o pożądanej głębokości. Poza kąpieliskiem woda jest znacznie płytsza i zaprojektowana jako staw z roślinami pływającymi i naturalnym filtrowaniem wody. Cały staw kąpielowy pokryty jest wodoodporną folią stawową, która zapewnia niezbędną szczelność. Charakterystyczne dla tego typu basenu ogrodowego jest to, że nie jest podgrzewany i na pierwszy rzut oka nie zdradza swojej funkcji basenowej. Koszty kąpieliska są podobne do kosztów basenu kamiennego ze styropianu. Może być nawet wykorzystany jako podstawa do basenu ogrodowego. Jeśli budujesz basen samoczyszczący, potrzebujesz dużo więcej wykładziny basenowej do niecki z wodą ze względu na znacznie większą powierzchnię pod roślinność stawu, dzięki czemu przy tym samym wymiarze około 3.można założyć 000 euro. Musisz obliczyć około 5 euro za metr kwadratowy folii. Ponadto istnieje staw jako taki z systemem filtrów i roślinami.

Oczko wodne idealnie wpasowuje się w ogród. Jednak budowa basenu jest skomplikowana i zajmuje trochę czasu, aby ogród i basen wyglądały naturalnie?. 

Zdjęcie: iStock / Ralf Menache

Koszty przygotowania podłoża

Przenośny i stabilny fundament to jeden z najważniejszych elementów przy budowie basenu. Małe baseny można ustawić na trawniku, o ile nie ma nachylenia. Pamiętaj jednak, że trawnik zostanie zniszczony i nie zregeneruje się. Dlatego zaleca się celowe usuwanie runi i zagęszczenie gruntu ostatnią warstwą żwiru.
Na przykład, jeśli budujesz basen o wymiarach 3 x 6 x 1,2 metra, będziesz potrzebować około 21.000 litrów wody, czyli 21 ton. Baseny wpuszczane wymagają zatem stabilnej konstrukcji nośnej z ubitego żwiru przeciwmrozowego oraz – w przypadku korzystania z basenu również zimą – warstwy nośnej ze styroduru (XPS) zapobiegającej utracie ciepła. Wanny z hydromasażem można również umieścić na tarasie. Należy jednak wziąć pod uwagę wagę około jednej tony.
W przypadku basenów z TWS i kamiennych szalunków styropianowych należy wylać betonową płytę podstawy, aby basen był stabilny. Również tutaj zimny mostek do ziemi jest odpowiednio redukowany za pomocą Styrodur. W przypadku instalacji basenów w ziemi, istnieje również wykop i usunięcie ziemi.
Koszty wykopów i przeprowadzek zaczynają się od około 3.000 euro. Jednak w zależności od rodzaju gleby i wielkości przyszłego basenu, roboty ziemne mogą szybko wynieść nawet 10.000 do 15.000 euro.
Na podkład i płytę podstawy - w zależności od rozmiaru - ok. 1.500 do 4.Należy przewidzieć w budżecie 000 euro, a od 35 euro za metr kwadratowy są realistyczne.

Inne czynniki kosztowe podczas budowy basenu: Od pomocy wjazdowej do zadaszenia basenu

Gotowy basen może być wyposażony w różne funkcje komfortu, ochrony i czyszczenia. Podstawy budowy basenu obejmują:

 • schody/drabiny za 35 euro do 1.200 euro
 • system filtrów. Dla małych basenów proste filtry nabojowe za około 50 euro, dla większych basenów system filtrów piaskowych za około 130 euro.
 • folia za ok. 30 euro lub zadaszenie basenu od ok. 400 euro
 • Sprzęt do pływania: Pas do pływania w kontrze jest dostępny za 15 euro; system przeciwprądowy kosztuje około 1.000 euro
 • Oświetlenie: pływające światła lub diody LED przyklejone do ściany basenu kosztują od 20 euro - funkcja zmiany koloru jest częścią standardowego wyposażenia lamp
 • Odkurzacze basenowe: Odkurzacze basenowe są dostępne do czyszczenia basenu za około 60 euro
 • Skimmer: Skimmer nie jest absolutną koniecznością, ale warto wspierać system filtrów. Odpieniacz zasysa liście, cząsteczki brudu i szkodniki na powierzchni wody i odfiltrowuje je z wody. Odpieniacze są dostępne od około 30 euro.

Dla podstawowego wyposażenia z zadaszeniem basenu około 500 do 1.Należy zaplanować 000 euro. Zwłaszcza w przypadku basenów kamiennych szalunkowych z TWS i styropianu, basen jest przeznaczony do długotrwałego użytkowania. Koszty technologii filtrowania, ogrzewania i zadaszenia basenu są zatem odpowiednio wyższe niż w przypadku mniejszego basenu ze ścianami stalowymi. Przykład: Dla przykrycia basenu wykonanego z poliwęglanu bez silnika, o wymiarach 3,5 x 6 metrów, ok.500 euro należnych.

Dzięki przykryciu wykonanemu z poliwęglanu basen staje się podgrzewanym basenem ogrodowym nawet zimą. 

Zdjęcie: iStock/pixinoo

Zbuduj pulę: przykładowe obliczenia

W przykładzie obliczeniowym porównujemy koszty klasycznego basenu zabudowanego i oczka wodnego - podstawą obu przykładowych obliczeń jest system modułowy z bloczków szalunkowych styropianowych i wykładziny basenowej. Podczas gdy powierzchnia pływania obu basenów ma wymiary 3x6 metrów przy wysokości 1,5 metra, staw kąpielowy potrzebuje również co najmniej 50 procent powierzchni jako płytki staw do naturalnego filtrowania wody.

  Wbudowany basen ze styropianu-
Zapiekany kamienny basen ze styropianu-
Kamienna umywalka szalunkowa
System basenowy 4.000 euro 5.000 euro
Pod ziemią

Roboty ziemne: 5.500 euro
Żwir: 600 euro
Izolacja: 500 euro
Płyta podstawowa: 800 euro

Roboty ziemne: 5.500 euro
Żwir: 600 euro
Izolacja: -
Płyta podstawowa: 800 euro

Schody / Drabina 150 euro 150 euro
technologia

System filtrów piaskowych: 200 euro
System ogrzewania pompy ciepła:
2.200 euro
Wstępny zestaw środków czyszczących:
200 euro
Robot odkurzający basen: 1.000 euro
Oświetlenie: 200 euro

Naturalny system filtrów: 500 euro
Pompa stawowa: 300 euro

Pokrycie basenu Szklany dach: 4.200 euro Siatka na liście: 180 euro
sadzenie - 500 euro
Wstępne wypełnienie 110 euro 150 euro
Zbuduj basen:
całkowity koszt
19.660 euro 13.680 euro
+ Zewnętrzny obszar Integracja w drewnianym tarasie
o powierzchni 50 m2: 6.000 euro
Mały drewniany chodnik z 10 m2 powierzchni do leżenia
bezpośrednio na wodzie: 1.500 euro
Bieżący
Koszt / miesiąc
80-120 euro Około 50 euro

Nawet stalowy basen ścienny z drewnianym obramowaniem staje się stałym basenem w ogrodzie. Konstrukcja basenu jest znacznie mniej skomplikowana niż w przypadku basenu wbudowanego. 

Zdjęcie: Tanja Brehorst

Wskazówki dotyczące oszczędzania: Jak oszczędzać, budując basen?

 • Zwłaszcza w przypadku nowego budynku często pojawia się raport o stanie gruntu. Robotnik może wtedy bardzo dokładnie obliczyć koszty wykopu i utylizacji.
 • Wypożyczona koparka lub z pomocą kilku znajomych może zaoszczędzić sporo pieniędzy, wykonując prace ziemne i budując płytę stropową.
 • Szczególnie na terenach wiejskich rolnicy zabierają ze sobą na pola niewielkie ilości urobku i tam go rozprowadzają – wystarczy życzliwie zapytać.
 • Wbudowany basen zapewnia więcej wypoczynku i dobrego samopoczucia w ogrodzie niż niebieski basen naziemny na trawniku. Ale jeśli nie chcesz montować basenu ze stalową ścianą, typowy „wygląd brodzika” można tanim kosztem ulepszyć za pomocą drewnianej konstrukcji wokół basenu. Wysiłek jest również znacznie niższy niż w przypadku budowy basenu całkowicie lub częściowo zintegrowanego z podłożem.
Możesz być także zainteresowany Projekt ogrodu Naturalny basen: właściwy wybór dla Twojego ogrodu? Projekt ogrodu Folia solarna do basenu: sprytny sposób na oszczędzanie energii Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Nadmuchiwany jacuzzi: Znajdź swój najlepszy model

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here