Klejenie porcelany: tak to się robi”,

Porcelana to szczególnie szlachetny produkt, podobny do ceramiki, który został wynaleziony już w 620 roku w Cesarstwie Chińskim. Dopiero na początku XVIII. W połowie XIX wieku porcelana trafiła również do Europy i przez długi czas była uważana za szczególnie cenną. W zależności od stopnia twardości składa się z mieszanki kaolinu, specjalnej glinki porcelanowej oraz kwarcu i skalenia. Początkowo płynny surowiec uzyskuje swoją siłę spalając się w piecu. Masę porcelanową umieszcza się w foremkach i w bardzo wysokich temperaturach do 1.Wypalany w temperaturze 500 stopni Celsjusza, aż poszczególne składniki stopią się w gotowy kawałek porcelany. Im wyższa temperatura wypalania, tym twardsza będzie porcelana. Znajomość twardości porcelany jest również ważna przy doborze odpowiedniego kleju.
Jednak pomimo swoich specjalnych właściwości, takich jak odporność na ciepło lub kwasy, porcelana jest szczególnie delikatnym materiałem, który często pęka lub ulega uszkodzeniom, zwłaszcza gdy jest używany jako zastawa stołowa lub dekoracja w gospodarstwie domowym. 

Możesz być również zainteresowany: Remont i naprawa domu Klejenie szkła: Tak się robi Remont i naprawa domu Klejenie ceramiki: Tak się robi Planowanie budowy Ceramika porcelanowa: Innowacyjny materiał budowlany

Klejenie porcelany: odpowiedni klej

Aby uzyskać ładny efekt klejenia porcelany, należy użyć specjalnego kleju do porcelany, a nie zwykłego domowego kleju. W zależności od rodzaju uszkodzenia i rodzaju porcelany dostępne są różne kleje, które zapewniają najlepsze możliwe połączenie. Tak zwane kleje dwuskładnikowe akrylowe łączą poszczególne fragmenty prawie przezroczyście i mogą również wypełniać niewielkie szczeliny. Ponadto są odporne na pranie i nadają się szczególnie do filiżanek, talerzy itp.
W przypadku szczególnie małych, gładkich powierzchni należy użyć superkleju do porcelany, który łączy poszczególne fragmenty w sposób przezroczysty i błyskawiczny. Często żelowa struktura sprawia, że ​​klejenie jest wyjątkowo łatwe.
Jeśli twoja uszkodzona porcelana jest połączona z innymi materiałami, np. metalową rączką na ceramicznym wazonie, najlepiej użyć dwuskładnikowego kleju na bazie żywicy epoksydowej. Reakcja chemiczna między dwoma składnikami tworzy szczególnie stabilne połączenie, które można przyspieszyć pod wpływem ciepła w fazie suchej.
Wskazówka: Upewnij się, że zebrałeś każdy kawałek porcelany, nieważne jak mały, aby móc go całkowicie złożyć.

Specjalny drugi klej UHU do porcelany (cena ok. 5 euro, przez Amazon). 

Zdjęcie: UHU

Klejenie porcelany: instrukcje krok po kroku

1. Krok: przygotuj porcelanę

Najlepiej wstępnie posortować fragmenty porcelany na miękkiej szmatce. Przed przystąpieniem do klejenia porcelany ważne jest, aby usunąć kurz, brud, resztki starego kleju lub tłuszcz z pękniętych krawędzi. Działa to najlepiej z rozpuszczalnikiem, takim jak aceton lub inny alkohol. Alternatywnie do czyszczenia można również użyć domowych środków czyszczących i gorącej wody. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, pracuj w gumowych rękawiczkach, aby uzyskać jak najdoskonalszy wynik. 

2. Krok: Złóż fragmenty na próbę

Uwaga: klejenie porcelany może być jak trudna układanka. Nie spiesz się i złóż poszczególne fragmenty z wyprzedzeniem jako test.

3. Krok: przyklej porcelanę

Po przetestowaniu układanki zaczynasz stopniowo łączyć poszczególne elementy wybranym klejem do porcelany. Zastosuj to do obu krawędzi. Pomocny może być tu drewniany patyk lub pędzelek. W przypadku większych części klej można również nałożyć na większą powierzchnię. Uważaj, aby nie nałożyć zbyt dużej ilości kleju, aby nie wyciekał na boki i należy go ponownie usunąć acetonem lub eterem naftowym. Ostrożnie dociśnij elementy razem, aby można było nawiązać połączenie przed przejściem do następnego elementu. 

4. Krok: faza suszenia

Przed ponownym użyciem porcelany po sklejeniu, sklejone miejsca muszą twardnieć przez co najmniej jeden dzień. Nasza wskazówka: W przyszłości porcelanę klejoną należy myć wyłącznie ręcznie i nie należy jej już myć w zmywarce, ponieważ w przeciwnym razie pęknięcia szybciej staną się kruche. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here