Cena trafiona na zboczu wzgórza”,

Dla budowniczych po wakacjach w Norwegii było jasne, że też chcą mieszkać w drewnianym domu. Rysownik w rodzinie umieścił je w biurze planowania „werk.do „uważny, który zbudował już kilka drewnianych domów wokół Darmstadt. Architekt Thomas Lückgen początkowo walczył z planem zabudowy i zinterpretował przewidziany spadek dachu jako dach jednospadowy, który wznosi się równolegle do spadku pod kątem 20 stopni. Rzemieślnicy wybetonowali również pod kątem ściany bocznej piwnicy. Betonowa płyta stropowa jest wielopoziomowa według wysokości kondygnacji: mniej wykopu. Na ścianach bocznych stoją drewniane ściany szkieletowe, ścięte na górze i na dole. Drewno jest łatwe w obróbce, idealnie nadaje się do takich prac na zamówienie i nie kosztuje.

Ściany zbudowane są z dwóch muszli. Zewnętrzna powłoka jest całkowicie izolowana między drewnianymi ramami, lekkie panele z wełny drzewnej deskują konstrukcję, tynk chroni. Druga powłoka od wewnątrz mieści instalacje budowlane i inną izolację oraz przenosi stropy.
Początkowo budowniczowie myśleli o ogrzaniu swojego niskoenergetycznego domu kominkiem. Architekt Lückgen poradził im, aby jako paliwo stosowali pelet drzewny. Są to małe, cylindryczne pellety z trocin i odpadów drzewnych - formowane bez dodatków. Podobnie jak drewno, te pellety spalają się w sposób neutralny pod względem emisji CO2: podczas spalania uwalniają tylko tyle CO2, ile drzewa wcześniej wchłonęły ze środowiska. Pellet ma wyższą moc grzewczą w porównaniu z drewnem nieprasowanym: można lepiej regulować dopływ tlenu i temperaturę. Kominiarz zatwierdził piec jako pierwszy tego typu w Hesji.
Rodzina spala mniej niż 2 tony pelletu rocznie na 142 metry kwadratowe powierzchni mieszkalnej, co odpowiada 1.000 litrów oleju. Kwintet płaci za ogrzewanie mniej niż 250 euro rocznie; za ogrzewanie wody użytkowej doliczane jest około 350 euro. Kolektory robią to latem dzięki darmowemu ogrzewaniu słonecznemu.
Ekipa przykręcała płyty gipsowo-kartonowe do ścian, montowała płytę wiórową OSB gruboziarnistą jako podłogę na piętrze, deski podłogowe w salonie i na galerii: 20.000 zaoszczędzonych euro. Czyste koszty budowy wyniosły 130.000 euro plus dodatkowe koszty 28.000 euro na opłaty i prowizje. Dotacje w wysokości 20.000 euro ułatwiło rodzinie finansowanie.
Od ceremonii zawieszenia wiechy do wprowadzenia się minęło zaledwie dziesięć tygodni; Nie zostało więc dużo czasu na prace wykończeniowe. Z wyjątkiem techniki grzewczej i wodno-kanalizacyjnej, klient zadbał o wszystko sam. Nawet po przeprowadzce rzemieślnik nie odłożył młotka i dłuta: zatopił cysternę na ulicy, zbudował szopę i domek dla dzieci ze skrawków drewna, a zbocze umocnił murami z suchego kamienia ze zbroi kamieniołom - każdy waży około 20 kilogramów.
W międzyczasie rodzice przenieśli swoją sypialnię do galerii, a trzecie dziecko przeniosło się do sypialni dawnych rodziców.

Dane konstrukcyjne

Rok budowy: 1998
Powierzchnia mieszkalna i użytkowa: 167 metrów kwadratowych bez osobnego mieszkania
Wielkość partii: 389 metrów kwadratowych
czyste koszty budowy (grupa 300/400): 130.000 euro bez dodatkowych kosztów i opłaty planistycznej
Koszty budowy na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej i użytkowej: 778 euro
Wkład własny: 19.500 euro

Plany pięter

Zdjęcie: Andreas Schiebel

planowanie

Biuro: Zakład.do architektów GbR
Nazwisko: Luki
Imię: Tomasz
Tytuł, kwalifikacje: dyplomowany.-NS.
Ulica: Rheinstraße 99.4
KOD POCZTOWY: 64295
Lokalizacja: Darmstadt
Stan: Hesja
Telefon: 0049 (0) 61 51/8 12 97-0
Faks: 0049 (0) 61 51/8 12 97-10
E-mail: [e-mail chroniony
Strona internetowa: www.werkum.de

Koncepcja energetyczna

Koszty ogrzewania / rok: 1,60 euro
Podgrzewanie CWU: z pominięciem

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here