Podwyżki cen materiałów budowlanych hamują projekty budowlane”,

Dyrektor zarządzający Centralnego Związku Niemieckiego Przemysłu Budowlanego podaje pandemię korony jako przyczynę rozwoju cen: „W związku z globalnym rozprzestrzenianiem się pandemii, moce produkcyjne na całym świecie zostały zamknięte w pierwszej połowie 2020 r. załamania popytu. „Dzięki gospodarce w Chinach w trzecim kwartale 2020 r. popyt rósł szybciej niż można zwiększyć moce produkcyjne. „Uruchomienie mocy produkcyjnych w czwartym kwartale utrudniło też nadejście zimy w USA."
Do tego dochodzą nieoczekiwane zmiany w popycie międzynarodowym, wypadki w fabrykach i wąskie gardła w dostawach spowodowane awariami. 

Mogą wystąpić problemy z dostawą. Podejrzewamy jednak, że niektórzy producenci surowców i półproduktów wykorzystują pandemię do poprawy swojej rentowności Dietmar Ahle z Federalnego Stowarzyszenia Projektowania Kolorów dla Ochrony Budynków

Jakie materiały budowlane będą droższe?

W porównaniu do września 2020 r. branża odnotowała wzrost cen drewna o około 15 do 20 procent, według Federalnego Urzędu Statystycznego. Ceny produktów naftowych wzrosły o 15 proc., a stali zbrojeniowej o prawie 30 proc. Ceny materiałów izolacyjnych również wzrosły w kwietniu o 50 procent.

Wzrost cen dotyczy również wszystkich innych materiałów na rynku, w tym produktów z sektora zapraw i tynków, lakierów, farb, a nawet wiaderek do farb.

Jak można zapobiegać wahaniom cen??

Rynki prawdopodobnie nie ustąpią w najbliższym czasie. Budowniczowie muszą więc liczyć się z wyższymi całkowitymi kosztami ich nowego budynku. Dlatego Pekleppa domaga się, aby w Niemczech trzeba było wydobywać więcej żwiru, piasku i gipsu. Również dr. Riechers z VDPM opowiada się za podstawową dostawą: „Jeśli całe branże nie mogą już produkować z powodu ekstremalnych norm środowiskowych w Europie, stajemy się całkowicie zależni."

Na co muszą się przygotować budowniczowie i majsterkowicze??

Jeśli obecnie prowadzisz projekt budowlany, spodziewaj się wąskich gardeł w dostawach i nieoczekiwanych wzrostów cen. Jeśli budowa domu jest jeszcze w fazie planowania, nie zaszkodzi dowiedzieć się, jak tanio zbudować dom.
Według Andreasa Maya z Bauherren-Schutzbud e.V. (BSB) bądź uważny. Z reguły małe firmy w szczególności nie mają łatwego dostępu do zapasów i zamawiają w razie potrzeby. „Jeśli firma budowlana oferuje produkt zastępczy, budowniczowie powinni pilnie sprawdzić u niezależnego eksperta, czy zastosowanie jest odpowiednie. W przypadku nieprzewidzianych interakcji istnieje ryzyko długoterminowych konsekwencji i szkód, które budowniczowie mogą słono zapłacić ”- mówi May.
Ze względu na rosnące ceny budynków budowniczowie muszą spodziewać się od dwóch do trzech procent dodatkowych kosztów. Trzeba jednak uważać na istniejące umowy. Prawnik zaufania BSB Wendelin Monz zwraca uwagę, że ceny są ściśle ustalone w zawartej umowie. Dlatego warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w suplementach firmy.
Ponieważ oprócz trudności z dostawami, ceny nie spadną znacząco w najbliższej przyszłości, a ucierpią również zakłady rzemieślnicze, warto odłożyć kosztowne projekty. Przestój na placach budowy staje się nieuniknioną konsekwencją.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here