Prywatne planowanie finansowe: Jak właściwie się zabezpieczyć ”,

Zanim będziesz mógł martwić się o swoje świadczenia emerytalne, powinieneś spróbować spłacić wszelkie długi. Z reguły trzeba płacić wysokie odsetki od swoich długów: przy kredycie ratalnym jest to od czterech do ośmiu procent, z debetem nawet do 18 procent. Jeśli ten dług zniknie, automatycznie zaoszczędzisz dużo pieniędzy.

Wskazówka 3: gromadź rezerwy

Abyś mógł na dłuższą metę zabezpieczyć się na starość, nie powinieneś też ignorować teraźniejszości. Bo niespodziewane koszty szybko wyrywają dziurę w domowym budżecie – konieczność zadłużania się, a nawet zaciągania kredytu nie jest wskazana. Upewnij się więc, że zbudujesz rezerwy w odpowiednim czasie. W tym celu zalecamy zabezpieczyć pieniądze w wysokości co najmniej około trzymiesięcznego wynagrodzenia i zainwestować je w dowolnym momencie. Nigdy nie należy inwestować tego gniazda w ryzykowną lub spekulacyjną inwestycję – ryzyko utraty wszystkiego jest zbyt duże.

Wskazówka 4: zainwestuj pieniądze na świadczenia emerytalne

Dopiero gdy spłaciłeś długi i zadbałeś o swoje rezerwy, możesz spokojnie zadbać o swoje świadczenia emerytalne. Jako pracownik zwykle jesteś objęty obowiązkowym ubezpieczeniem w ramach ustawowego ubezpieczenia emerytalnego. Ale emerytura ustawowa będzie w przyszłości generować coraz mniejsze dochody na starość. Dlatego musisz podjąć dodatkowe środki ostrożności. Jest to możliwe na przykład w przypadku emerytury Rürup, sponsorowanej przez państwo emerytury Riester lub zakładowego programu emerytalnego.
Ci, którzy wolą prowadzić prywatne ubezpieczenia bez otrzymywania specjalnego finansowania, mogą wybrać na przykład tradycyjne lub z UFK ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie emerytalne. Składki opłacasz ze swojego wynagrodzenia netto. Zastanów się jednak, czy możesz płacić tę sumę konsekwentnie przez kilka lat. Jeśli Twoje dochody nie są pewne, na przykład dlatego, że masz tylko umowę o pracę na czas określony, możesz w pewnym momencie nie być już w stanie spłacać rat.
Jako oszczędzający masz oczywiście również możliwość oszczędzania z dużą elastycznością - i to wszystko bez ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia emerytalnego. Można to zrobić np. za pomocą planu oszczędnościowego w funduszach indeksowych notowanych na giełdzie. Zastanów się, ile pieniędzy możesz i chciałbyś odkładać każdego miesiąca. Nie każdy jest gotowy na zauważalne kompromisy w życiu codziennym. Aby lepiej oszacować, ile pieniędzy powinieneś zaoszczędzić, możesz skorzystać z kalkulatora emerytalnego Niemieckiego Instytutu Świadczeń Emerytalnych. Nawet małe raty od 50 do 100 euro można zainwestować w ETF. Ważne jest, aby być nastawionym na dłuższą metę i wybrać fundusz, który łączy jak najwięcej różnych akcji, aby zrekompensować wahania.
Wskazówka: Z wiekiem powinieneś przejść od budowania do ochrony swojego bogactwa. Każdy, kto posiada konto powiernicze, stopniowo przechodzi: od funduszy akcyjnych wysokiego ryzyka do inwestycji o niższym ryzyku, takich jak otwarte fundusze nieruchomości lub emerytalne.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here