Profile w płytach kartonowo-gipsowych

Praca z profilami płyt kartonowo-gipsowych: który profil dla jakiego typu połączenia?

Konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych muszą być zaprojektowane tak, aby: odkształcenia termiczne i związane z wilgocią oraz ruchy elementów, uczestniczyć i wytrzymać bez rozdzierania. Ponadto muszą mieć odpowiednie Wymagania dotyczące izolacji cieplnej, ogniowej lub akustycznej wystarczać. W tym celu również ważne jest, aby konstrukcja mogła reagować na ruchy i nadal być nienaruszona lub. pozostaje ciasny.

Rzemieślnik tworzy ściankę działową w suchej zabudowie © akf, fotolia.com

Dzięki stabilnym wymiarowo, nowoczesnym materiałom budowlanym (e. B. Płyty budowlane wszelkiego rodzaju) i łączniki są znacznie lżejsze niż wcześniej. Z tego powodu poważne błędy planowania i przetwarzania wpływają w większości przypadków na połączenia i zakończenia budowy. Zwłaszcza majsterkowicze, ale niestety także wielu profesjonalistów, zbyt mało myśli o połączeniach i połączeniach. Często do szybkiego napełniania używa się po prostu dostępnych na rynku uszczelniaczy, a następnie korzysta się z najtańszego wariantu. Akryl jest szczególnie popularny, ponieważ nie tylko utrzymuje trwałą elastyczność spoin, ale można go bez problemu malować lub tapetować. Jednak ten materiał łączący jest często przeceniany w konstrukcjach z płyt kartonowo-gipsowych. Nawet przy odkształceniach i przemieszczeniach od jednego do dwóch milimetrów (co jest powszechne w każdym budynku) osiąga swoje granice, tak że nawet bezbłędne technicznie połączenia często rozrywają się lub odrywają po krótkim czasie.

Płyty gipsowo-kartonowe: odpowiednie produkty są na wagę złota

Czysto rzemieślnicze lub. Konstruktywna produkcja stabilnych dylatacji, połączeń ślizgowych czy czystych dylatacji to trudne zadanie, które wymaga dużej technologii i doświadczenia. Ponadto ręcznie wykonane połączenia nadają się szczególnie do płyt budowlanych o stabilnych krawędziach, np. do płyt budowlanych. B. Plyta gipsowa. Prawdą jest, że płyty gipsowo-kartonowe, których krawędzie łatwo się łamią lub kruszą, można zaszpachlować na czysto tylko szpachlówką i ewentualnie listwami rozdzielającymi. Ale szczególnie w przypadku konstrukcji o wyższych wymaganiach, płyt gipsowo-kartonowych (np. B. panele Rigips), zalecane jest dodatkowe zabezpieczenie krawędzi, np. poprzez wzmocnione narożniki zewnętrzne.

W przypadku płyt gipsowo-kartonowych przydatne jest dodatkowe zabezpieczenie krawędzi, aby podczas obróbki nie uszkodzić wrażliwych krawędzi © dbvirago, stock.cegła suszona na słońcu.com

Specjalne profile do suchej zabudowy wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu znacznie ułatwiają planowanie i montaż ścian szkieletowych, przedścianek, wieszaków oraz okładzin ściennych i sufitowych. A ponieważ profile są dostępne w różnych wersjach, można je wykorzystać do profesjonalnego opanowania niemal każdej sytuacji związanej z połączeniem.

Płyty gipsowo-kartonowe z profilami metalowymi © Aisyaqilumar, stock.cegła suszona na słońcu.com Notatka: Producent płyt gipsowo-kartonowych lub. Systemy suchej zabudowy (m.in. B. Knauf, Rigips, Fermacell) zazwyczaj oferują również odpowiednie profile i łączniki. Kolejnym dobrym adresem dla różnych profili ochronnych i budowlanych jest Protektor (www.ochraniacz.de). aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w płytach gipsowo-kartonowych

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszą płytę gipsowo-kartonową, porównaj oferty i zaoszczędź.

Standardowe profile do płyt kartonowo-gipsowych

Przy standardowych profilach można wykorzystać cały szkielet konstrukcji, m.in. B. ściana szkieletowa z przejściami, a planowanie i montaż są znacznie łatwiejsze. Podstawowe rozróżnienie między profilami U-profile z gładkimi krawędziami (przekrój w kształcie litery U) i ceowniki, ich krawędzie ponownie (jak C) wygięty do wewnątrz są. Profile U są montowane poziomo, a profile C pionowo. W przypadku płyt kartonowo-gipsowych oraz sufitów podwieszanych należy najpierw zamontować poziome profile U, a następnie wstawić idealnie dopasowane profile C pionowo w zamierzonym rozstawie. Tak więc profile U działają jak szyny lub. Prowadnice i zapewniają ceownikom, do których będą później mocowane panele, niezbędne podparcie.

Sucha konstrukcja z profilami metalowymi © zdjęcie 5000, fotolia.com Notatka: Pierwsze litery (tu U i C) odnoszą się do Przekrój profili (kształt C, kształt litery U). Ponadto W często oznacza ścianę, D sufit lub inne skróty w tym celu. W przypadku większości profili budowlanych po nazwie można rozpoznać, do czego są przeznaczone.

Oto przegląd popularnych profili, ich nazw i zastosowań.

Profil UW (Profil ramowy; montaż poziomy) do nienośnych ścian szkieletowych, m.in. B. Partycje
Profil CW (Profil stojaka; montaż pionowy) także; jest w U- lub. Użyty profil UW
Profil UD Montaż na ścianie, do sufitów podwieszanych itp. A.
Profil CD także; jest podpięty do profilu UD
Profil UA (Aprofil wzmacniający) Aby ustabilizować obszary, które są bardziej obciążone lub muszą wytrzymać stres, np. B. Ościeżnica
Profil nadproża drzwi Za uderzenie w drzwi lub. Ościeżnica

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od profesjonalistów z branży płyt kartonowo-gipsowych i zaoszczędź do 30 procent

Profile specjalne do dylatacji

W zależności od tego, jak duże jest przewidywane obciążenie dylatacji, profile można tu zastosować na dwa różne sposoby. Do mniejsze szczeliny dylatacyjne i dylatacyjne można zastosować specjalny profil fugowy z ochroną krawędzi. Składa się z dwóch bocznych nóg mocujących wykonanych ze stali lub aluminium, które są połączone ze sobą rowkiem o szerokości 2-3 cm z elastycznego tworzywa sztucznego. Miękki materiał w środku służy jako strefa stretchu, która kompensuje ruchy. Perforowane nogi można dokładnie ustawić za pomocą zacisków, następnie przykleja się je wypełniaczem. Z tym wspólnym profilem u. a. Bardzo dobrze wykonuj połączenia pod kątem prostym, na przykład przy rozbudowie lub izolacji podłóg na poddaszu.

Profil do suchej zabudowy: rozwiązania dla szczelin dylatacyjnych

w Budowlane fugi separacyjne i ogólnie w duże (szerokie) stawy sensowne jest dobre oddzielenie elementów od siebie, aby każdy mógł się swobodnie poruszać bez zrywania połączeń. Profil metalowy (np. B. Stal lub blacha) umieszczone za dwiema stronami styku paneli, ale nie przymocowane do paneli. Profil z tworzywa sztucznego (np. B. wykonane z PVC) mocowane do profilu metalowego. Obie strony mogą nadal swobodnie się poruszać, ponieważ nie ma stałego połączenia między osłoną stabilizującą a podkonstrukcją.

Sufit w płycie gipsowo-kartonowej z profilami metalowymi © Pavel Losevsky, stock.cegła suszona na słońcu.com

Profile do połączeń przesuwnych

Tam, gdzie solidna konstrukcja jest połączona z płytą gipsowo-kartonową, wymagane są połączenia przesuwne. Połączenia przesuwne są również przydatne w przypadku długich, prostokątnych płyt kartonowo-gipsowych, ponieważ pochłaniają również większe ruchy elementów.

Dzięki profilom narożnym wykonanym z aluminium możesz łatwo tworzyć połączenia przesuwne. Potrzebujesz profili kątowych z jedną perforowaną i jedną nieperforowaną nogą. Wypełnij perforację szpachelką do płyty gipsowo-kartonowej. Drugi jest mocno przymocowany tylko do sąsiedniego elementu. Ponieważ nie ma otworów, żaden wypełniacz nie może się przez niego przedostać i przykleić - elementy pozostają starannie oddzielone i swobodnie się przemieszczają.

Notatka: Profile aluminiowe lub stalowe nadają się tylko do połączeń prostych i płaskich. Do połączeń z zakrzywionymi krawędziami lub nierównymi powierzchniami dostępne są profile końcowe z PVC z miękkimi, giętkimi wargami uszczelniającymi, które kompensują również większe nierówności.

Profile do fug w cieniu

Rowki w cieniu lub połączenia w cieniu to połączenia między powierzchniami dwóch sąsiednich elementów. Elementy są od siebie wizualnie odseparowane, a oczekiwane lub planowane pęknięcia włoskowate znikają w cieniu spoiny. Kończy się z. B. oszalowanie ściany lub okładzina stropu na krótko przed połączeniem z sąsiednim stropem lub powierzchnią ściany masz szczelinę cienia.

Przerwa w cieniu

Jest Profile szczelinowe w kształcie litery T, które są mocowane przed zamontowaniem płyty, oraz W kształcie litery Z do późniejszego dołączenia. Te w kształcie litery T składają się z perforowanej i krótszej nieperforowanej nogi, dostępne są również różne szerokości. Perforowana noga jest mocowana do podkonstrukcji (m.in. B. z nawiasami), nieperforowany jest dociskany do sąsiedniego elementu. Następnie sfazowaną płytę gipsowo-kartonową mocuje się do lub w zamierzonej odległości od środnika pośrodku. włożony.

Profile do płyt gipsowo-kartonowych: połączenia cieniowe w kształtach T i Z

W przypadku profili w kształcie litery Z panele montowane są jako pierwsze. Tam, gdzie powinny przebiegać spoiny, odpowiednio szerokie szczeliny lub. Odległości są pozostawione. Następnie jedną nogę profilu zaciera się na płycie budowlanej w taki sposób, aby zakrywała krawędź płyty. Zarówno pożądana ochrona krawędzi, jak i czysta szczelina cienia wynikają z kształtu profilu.

Notatka: Wszystko to brzmi bardzo skomplikowanie, gdy wyjaśni się to samymi słowami. Zdjęcia są tutaj znacznie bardziej odkrywcze. Jeśli więc nie jesteście sobie w stanie wyobrazić, co dany profil „przeznaczył”, jak wygląda lub działa, spójrzcie na zdjęcia na stronie producenta lub przejdźcie do sklepu z narzędziami, gdzie profile można znaleźć w dziale Take a ręcznie lub spójrz na przykłady montażu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here