Dach jednospadowy

Dach jednospadowy: od dachów na budynki gospodarcze po akcenty architektoniczne

Nowoczesny dom z dachem krytym © schulzfoto, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dach jednospadowy to bardzo prosta konstrukcja dachu dwuspadowego. Ma tylko jedną powierzchnię dachu, która jest ułożona pod kątem. W przeszłości był więc szczególnie popularny w budynkach gospodarczych, ponieważ można go łatwo połączyć z głównym budynkiem. Garaże, stodoły i stajnie również otrzymały dachy dwuspadowe ze względu na ich lekką konstrukcję. Dziś jednak dach jednospadowy już dawno stał się trendem architektonicznym. Coraz częściej do domów jednorodzinnych montuje się również dachy jednorodzinne - co nadaje im zwartą konstrukcję i nowoczesny wygląd.

Pełne piętro pod dachem

Dach jednospadowy ma wysoki szczyt i niski bok okapowy. Oba leżą na pionowych ścianach domu, które muszą mieć odpowiednią różnicę wysokości. Dach jednospadowy często ma tylko niewielkie nachylenie. Po bokach dachu znajdują się tzw. obrzeża - niewielkie wzniesienia, które bezpiecznie odprowadzają wodę deszczową do rynny po stronie okapu.

Zastosowanie materiałów do konstrukcji dachu i konstrukcji jest niższe niż w przypadku innych konstrukcji dachu, dzięki czemu dach jednospadowy wiąże się tylko z relatywnie niskimi kosztami.

Podobnie jak w budynku z płaskim dachem, pod dachem jednospadowym znajduje się pełna kondygnacja. W ten sposób unika się utraty przestrzeni życiowej. W ściany można wbudować zwykłe, pionowe okna, dzięki czemu pomieszczenia bez problemu mogą być doświetlone światłem dziennym.

Dach jednospadowy: cechy charakterystyczne Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz przewodnik po nachyleniu dachu dla dachów jednospadowych

Wysoki potencjał energii słonecznej

Jeśli budynek jest ustawiony tak, że strona okapu skierowana jest na południe, dach jednospadowy oferuje szczególnie duży potencjał do wytwarzania energii słonecznej. W przeciwieństwie do innych typów dachów skośnych, cała powierzchnia dachu może być wtedy wyposażona w kolektory słoneczne lub. Dostarczone i wykorzystane moduły fotowoltaiczne do wytwarzania energii. Właściciel domu ma zapewnione wysokie zwroty.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here