Reperowanie tynku: Jak upiększyć elewację domu ”,

Przyczyny pęknięć w tynku są bardzo różne. Warstwy rozrywają się, na przykład, gdy tynk został wymieszany lub obrobiony niewłaściwie. Pęknięcia często pojawiają się również, gdy różne materiały budowlane znajdują się bezpośrednio pod tynkiem - na przykład na murach graniczących ze skrzynkami rolet lub panelami sufitowymi, ponieważ materiały rozszerzają się inaczej po podgrzaniu i ponownie kurczą po ochłodzeniu. Im większe różnice, tym większe ryzyko pęknięcia.

Różne rodzaje pęknięć

Należy rozróżnić dwa rodzaje pęknięć w murze:

 • Pęknięcia spowodowane tynkiem

W przypadku pęknięć spowodowanych przez tynk uszkodzenie jest widoczne na powierzchni i dzięki temu można je łatwo naprawić. W większości przypadków pęknięcia mają głębokość zaledwie kilku milimetrów i zwykle rozciągają się na dużej powierzchni.

 • Pęknięcia dynamiczne

Z drugiej strony pęknięcia dynamiczne są często większe i szersze. W tym przypadku przyczyna leży głębiej, a mianowicie w samym budynku i wymaga innych metod działania.

W przypadku pęknięcia dynamicznego nie wystarczy naprawić tynkiem. Przyczyny są zwykle głębsze i powinny zostać zbadane przez eksperta.

Zdjęcie: istock / bombuscreative

Czego potrzebujesz

 • Tkanina z włókna szklanego
 • Szpachlówka tynkarska lub naprawcza
 • Wypełniacz wgłębny dla głębszych niedoskonałości
 • Kubek gipsowy
 • szpachelka
 • Paca wygładzająca
 • Materiały ścierne

W zależności od uszkodzeń należy używać różnych wypełniaczy i narzędzi. Na przykład na zewnątrz można używać tylko tynków wodoodpornych. Małe dziury i pęknięcia można również bardzo dobrze zamknąć za pomocą tynku błyskawicznego. Podczas wysychania traci swoją gęstość i dlatego po pewnym czasie należy go uzupełnić. W przypadku większych uszkodzeń można go zamknąć prefabrykowanym wypełniaczem. Z drugiej strony należy powstrzymać się od stosowania cementu, ponieważ jego ziarnista powierzchnia jest widoczna na gładkiej ścianie.
Do fug nadaje się akryl lub silikon. Jeżeli wewnątrz pomiędzy sąsiednimi elementami występują spoiny, należy zastosować elastyczną masę szpachlową. Na przykład akryl jest szczególnie odpowiedni do tego. W wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki, należy pracować z silikonem, który jest wodoodporny i dzięki temu zapobiega przedostawaniu się wody do ściany.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Tynk na bazie żywicy syntetycznej i tynk mineralny: różnica

 • Tynki z żywic syntetycznych

Tynki z żywic syntetycznych są uważane za szczególnie odporne i nadają się szczególnie do stosowania na zewnątrz. Jedną z największych zalet tego tynku jest duża elastyczność. Dzięki temu może optymalnie dostosować się do odkształceń podpowierzchni. Zmniejsza to ryzyko pęknięć tynku. Utwardza ​​się również szybciej i może być nakładany znacznie cieńszy.

 • Tynk mineralny  

Tynki mineralne wykonuje się przy pomocy spoiw nieorganicznych takich jak wapno i cement. Łączą się z piaskiem tworząc tanią, ale stosunkowo sztywną zaprawę przepuszczalną dla pary wodnej. Są również w stanie wchłonąć wilgoć i ponownie ją uwolnić bez uszkodzeń. Tynki mineralne ze względu na swoją alkaliczność są naturalnie niewrażliwe na pleśń. Ale uważaj: tynk mineralny jest zwykle znacznie bardziej podatny na pękanie.

Metody leczenia pęknięć

 • Ukryć

Tutaj po prostu nakłada się nową warstwę tynku. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy stary tynk mocno przylega i nie szlifuje się.

Izolowane dziury można łatwo naprawić za pomocą gotowego wypełniacza.

Zdjęcie: Shutterstock / fioletowa kolejka
 • Pożywny

Wypełnianie lub wypełnianie pęknięć jest nieco bardziej czasochłonne. Gotowe wypełniacze są dostępne we wszystkich rozmiarach w sklepach z narzędziami. Jako narzędzia nadają się specjalne szpachelki elewacyjne o szerokości od 15 centymetrów. Jeśli chcesz tylko zaprawić tynk, dobrym wyborem są tzw. zaprawy gumowe. Są bardzo elastyczne i dobrze sprawdzają się w przypadku szerokich pęknięć.

 • Tynkowanie

Tynkowanie to klasyczna metoda naprawy pęknięć na ścianie domu. Tynk nakłada się w dwóch warstwach: twardszy tynk bazowy z piasku gruboziarnistego wyrównuje większe nierówności, a bardziej miękki tynk wykończeniowy z piasku drobnoziarnistego łatwiej wygładza. Pomiędzy szczelinami umieszczane są paski tkaniny wzmacniającej. Zestalają tynk, ponieważ zapewniają znacznie większą odporność na siły rozciągające.
Niektóre gotowe do użycia zaprawy można nakładać bezpośrednio, inne należy wymieszać z wodą. Wkładka do wiertarki i miksera ułatwia pracę. Potrzebujesz trójkątnej kielni i prostokątnej kielni do wygładzania, aby rzucić nią na ścianę. Szpachelka i szczotka druciana czyszczą powierzchnię, którą wstępnie zwilżasz pędzlem do tapet.

Reperowanie tynku: Tak to się robi

 • Prace wstępne

Przed przystąpieniem do naprawy należy usunąć stare resztki tynku.

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

Zakryj powierzchnię podłogi do wykonania pracy i dokładnie wyczyść odpowiednie miejsca naprawy. Tynk można również zagruntować głębokim podkładem. Powinieneś usunąć cały popękany tynk nad skrzynką rolety. Sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa drabina zapewnia solidne oparcie. Do pracy na dużych wysokościach najlepiej sprawdza się rusztowanie. Aby usunąć pozostałości starego tynku, użyj solidnej szpachelki lub szczotki drucianej. Przykryj elementy aluminiowe folią, jeśli używasz tynku wapienno-wapiennego lub wapienno-cementowego, ponieważ wapno powoduje korozję metalu.
 

Płyta szalunkowa klinowana jest w ościeżu okna pod skrzynką rolety.

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

Następnie zaklinuj płytę szalunkową w ościeżu okiennym pod skrzynką rolety. Szorstka powierzchnia skrzynek rolet (głównie lekkie panele z wełny drzewnej) doskonale nadaje się jako podkład pod tynk. Ponieważ stosowane są głównie materiały budowlane wiązane wodą, wskazane jest zwilżenie obszarów wokół pęknięć.

 • Zastosuj zaprawę

Przed nałożeniem zaprawy należy lekko zwilżyć powierzchnię.

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

Gotowe zaprawy mają już odpowiedni skład, wystarczy je wymieszać z wodą. Należy jednak zwrócić uwagę na informacje na opakowaniu. Tynki z żywicy syntetycznej można kupić gotowe w wiaderkach. Jeśli powierzchnia została już wstępnie zwilżona wodą i pędzlem do tapetowania lub spryskiwaczem do tapet, a powierzchnia wygląda na lekko wilgotną, czas nałożyć zaprawę. Aby to zrobić, dotknij grubego tynku i wyrzuć nim z huśtawką z nadgarstka w odpowiednie miejsce. Upewnij się, że powierzchnia jest gładka. Następnie pozwól tynkowi wyschnąć przez dwa dni. Następnie drobny tynk jest mieszany i nakładany kielnią. W tym miejscu należy osadzić plastikową siatkę, zachodzącą na szwy na stary tynk na dziesięć centymetrów. Dodaj drugą warstwę i wygładź. Na koniec pozostaw obszar do wyschnięcia i usuń płytę szalunkową. Jeśli przeszkadza Ci różnica między starym a nowym tynkiem na oknie, możesz pomalować kolorową ramkę wokół okna, aby ukryć różnicę.

Zaprawę nakłada się w dwóch fazach: najpierw nałożyć warstwę podkładową i pozostawić do wyschnięcia, a następnie nałożyć warstwę nawierzchniową.

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

Pokoloruj tynk

 • Kolorowa ramka

Trudno jest dopasować do siebie stary i nowy tynk w taki sposób, aby nie można było rozpoznać miejsca naprawy. Masz jednak dwie możliwości: albo obramujesz okno inną strukturą powierzchni w nowym tynku, albo pomalujesz na kolorową ramę, która wyraźnie wyróżnia się na tle innych.

Ponieważ stary i nowy tynk często się różnią, sytuację można naprawić kolorową ramą i zagłuszyć nierówności.

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner
 • Zabarwienie

Suchą zaprawę mineralną można samodzielnie zabarwić pigmentami. Ale najpierw zastanów się, ile zaprawy będziesz potrzebować. Trudno jest po raz drugi wymieszać ten sam kolor. Wskazówka: tynki z żywic syntetycznych są już dostępne we wszystkich kolorach.

Wybierając kolor zwróć uwagę, że ciemny tynk mocno się nagrzewa. Jeśli powietrze ma temperaturę 26 stopni Celsjusza, słońce ogrzewa białe ściany do 33 stopni Celsjusza, pastelowe odcienie do 38 do 47 stopni Celsjusza; ciemnoniebieski osiąga 54 stopnie Celsjusza, a czarny 64 stopnie Celsjusza. Im bardziej nagrzewa się elewacja, tym większe ryzyko pękania. Szczególnie zagrożone są obszary z różnymi materiałami jako podłożem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here