Elewacje gipsowe”,

Elewacje tynkowane to jedna ze standardowych konstrukcji w budownictwie mieszkaniowym i mieszkaniowym. Tynk jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również chroni ścianę zewnętrzną przed warunkami atmosferycznymi i szkodliwym wpływem środowiska.

Otynkowana elewacja © Bauherren-Schutzbund e.V.

Długowieczny tynk

Nie bez powodu elewacje gipsowe są tak popularne:

 • Tynk jest można stosować na wielu powierzchniach - Może być nakładany nie tylko bezpośrednio na mur, ale także na kompozytowe systemy termoizolacyjne. Nawet otynkowane domy drewniane są możliwe bez żadnych problemów.
 • Tynk jest wizualny urozmaicony - na wygląd budynku może mieć indywidualny wpływ duża ilość różnych struktur powierzchni oraz szeroka gama kolorów RAL. Jesteś ty.a. Tynki wcierane, tynki modelarskie, tynki drapane i "Monachijski tynk szorstki".
 • Tynk jest niskie koszty utrzymania (Dla porównania: w przypadku elewacji drewnianych zaleca się okres konserwacji od 3 do 5 lat, a w przypadku elewacji otynkowanych od 10 do 15 lat.)
 • Elewacje gipsowe są czyste taniej jak Z.B. elewacje dwuwarstwowe z klinkieru i kamienia naturalnego.

Czy „klasyczne” elewacje gipsowe są nadal sensowne z energetycznego punktu widzenia??

Aby sprostać podwyższonym wymaganiom w zakresie izolacyjności termicznej, coraz częściej stosuje się systemy kompozytów termoizolacyjnych – ale istnieją również opcje dla właścicieli budynków, którzy preferują murowanie jednowarstwowe tynkowane w celu uzyskania wymaganych wartości izolacyjności.

Branża budowlana unowocześniła swój asortyment kamieni i oferuje innowacyjne alternatywy dla konstrukcji ETICS: Cegły i lekkie kamienie betonowe są wyposażone w puste komory i wypełnione materiałami termoizolacyjnymi. Możliwości sięgają od wełny mineralnej po różne granulaty, takie jak:.B. Perlit do żywicy fenolowej lub twardej pianki polistyrenowej. Bloczki z gazobetonu mają wymagane wartości izolacyjności nawet bez izolacji rdzenia.

Ważny: Spoiny między zaprawami są mostkami termicznymi i należy je zminimalizować w nowoczesnym murze. Zgodnie z aktualnym stanem techniki kamienie należy zatem montować metodą cienkowarstwową ze spoiną czołową bez zaprawy. aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Jakie są tynki elewacyjne?

Do klasycznych rodzajów tynków zewnętrznych należą tynki mineralne i tynki na bazie żywic syntetycznych. Różne spoiwa, dodatki i proporcje mieszania wpływają na odpowiednie właściwości w odniesieniu do czasu schnięcia, napowietrzania oraz właściwości płynięcia i przyczepności.

 • Tynk mineralny - ten otwarty na dyfuzję
  Tynk mineralny składa się z piasku i spoiw mineralnych (wapno, gips lub cement). Duża zaleta: materiały te są otwarte na dyfuzję, i.h. nie dochodzi do gromadzenia się wilgoci pod tynkiem, gdyż wchłonięta wilgoć może ponownie odparować przez pory. Kolejna zaleta: wysoka wartość pH sprawia, że ​​tynki mineralne są bardziej odporne na pleśń, mchy i glony. Tynk mineralny wymaga jednak długiego czasu schnięcia i warstwy wyrównującej w celu ochrony farby.
 • Tynk z żywicy syntetycznej - elastyczny
  Tynk ten wykorzystuje żywicę syntetyczną jako środek wiążący (stąd nazywany również tynkiem związanym organicznie). Zaleta: żywica syntetyczna nadaje tynkowi elastyczność, elewacja jest mniej wrażliwa na zmiany naprężenia związane z temperaturą i wilgocią, a zatem wykazuje mniej pęknięć. Tynki z żywic syntetycznych dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, można je nakładać szybciej niż tynki mineralne i schnąć szybciej. Dzięki zawartości żywicy syntetycznej jest bardziej hydrofobowa, ale też mniej oddychająca. Efekt: powierzchnia wysycha wolniej, co sprzyja tworzeniu się mchu i glonów oraz atakowi grzybów.
 • Tynk na bazie żywicy silikonowej – kompromis
  Tynki na bazie żywicy silikonowej należą do tynków na bazie żywicy syntetycznej, ale do żywicy syntetycznej dodawana jest emulsja żywicy silikonowej, która sprawia, że ​​tynk jest bardziej przepuszczalny dla pary wodnej w porównaniu z tynkiem na bazie czystej żywicy syntetycznej. Twój wybór kolorów jest nieco ograniczony w porównaniu z tynkami z żywicy syntetycznej.
 • Tynk termoizolacyjny - izolujący
  Ten specjalny tynk stosuje się przede wszystkim w projektach renowacyjnych, w których izolacja termiczna ma być następnie podwyższona - zwłaszcza w zabytkowych budynkach zabytkowych, gdy nie jest możliwy kompozytowy system izolacji termicznej. Tynki termoizolacyjne to tynki mineralne, które swoje właściwości termoizolacyjne uzyskują dzięki dodatkowi kulek styropianu lub perlitów. Profesjonalne wykonanie wymaga dużego doświadczenia i dużej staranności.
Rodzaje tynków elewacyjnych na pierwszy rzut oka

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od rzemieślników i zaoszczędź do 30 procent

Wykonanie elewacji gipsowych

Wskazówka: Tynkowania trzeba się nauczyć - przecież od prawidłowego wykonania zależy nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność i odporność na warunki atmosferyczne elewacji. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać prace tynkarskie, powinieneś przyzwyczaić się do używania zaprawy, kielni i pacy.

Do klasyczne elewacje gipsowe (mur jednowarstwowy z cegieł izolowanych termicznie), najczęściej stosuje się lekki system tynkarski.

 • Z Ukryte ( „Tynk bazowy”) z zaprawy tynkarskiej nakłada się o grubości tynku od 15 do 20 mm (w dwóch etapach roboczych „mokro na mokro”) i ma czas schnięcia co najmniej 1 dzień na milimetr tynku grubość
 • Z Tynk wykończeniowy ("Tynk dekoracyjny") pełni nie tylko funkcję wizualną i konstrukcyjną, ale również służy jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Tynki wykończeniowe dostępne są w kolorze białym lub już podbarwionym i nakładane są na grubość ziarna - czyli tylko kilka milimetrów. Czas schnięcia zależy od rodzaju wybranego tynku.

Właściwości tynku muszą być dopasowane do podłoża tynku. Ogólna zasada: tynk nie powinien mieć większej wytrzymałości na ściskanie i sztywności niż użyta cegła.

Ważny: Planując prace tynkarskie, weź pod uwagę warunki pogodowe! Prace tynkarskie należy wykonywać tylko w temperaturze powyżej +5°C – dotyczy to również czasu utwardzania. Dodatkowo świeżo otynkowany tynk należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wiatrem (najczęściej poprzez zawieszenie rusztowania), aby zapobiec zbyt szybkiemu odpływowi wody. Tynkowanie elewacji: weź pod uwagę pogodę

Jeżeli podłoże tynku nie jest jednorodne, np.B. ze względu na zmianę materiału może wymagać usunięcia przed tynkowaniem. Podstawa tynku i wzmocnienie tynku do złożenia.

Jeżeli tynk wykończeniowy jest szczególnie drobnoziarnisty, wymagana jest dodatkowa warstwa tynku tzw. Tynk zbrojący z wkładką z tkaniny. Tynk zbrojący nakłada się również na ciemne lub malowane tynki wykończeniowe w celu zminimalizowania ryzyka pęknięć w wyniku zwiększonego nagrzewania i rozszerzania się pod wpływem promieni słonecznych. Tynk wzmacniający wydłuża żywotność o co najmniej 7 dni.

W narożnikach i otworach (drzwi, okna itp.) są Strzałki wzmacniające Najnowocześniejszy.

Wskazówka dotycząca linku: Wiele informacji o podłożach tynkarskich, klasyfikacjach tynków i nakładaniu tynku na mury ceglane można znaleźć w broszurze „Tynk zewnętrzny na murze ceglanym” opracowanej przez Grupę Roboczą ds. Cegielni w Federalnym Zrzeszeniu Niemieckiego Przemysłu Ceglanego i Płytkarskiego.

Na Tynkowanie kompozytowego systemu ociepleń (ETICS) konieczna jest szczególna ostrożność, ponieważ tutaj ważna jest podstawowa zasada: Przy klasycznym tynku od wewnątrz na zewnątrz powstają coraz bardziej miękkie, bardziej elastyczne warstwy, aby uniknąć naprężeń w tynku wykończeniowym. Z drugiej strony w przypadku ETICS miękką warstwę izolacyjną nakłada się na mur jako pierwszą warstwę.

Izolacja termiczna i tynkowanie © mitifoto, fotolia.com

Warstwa wzmacniająca ma zatem szczególne znaczenie w ETICS. Specjalna szpachelka do kleju ETICS nakładana jest w ok. Na płyty izolacyjne nakłada się warstwę o grubości od 4 do 5 mm, następnie tkaninę zbrojącą dociska się (zakładka na połączeniach) i przykrywa drugą warstwą tynku o grubości od 3 do 4 mm, a następnie odkleja szpachelką. Dopiero gdy ta warstwa zbrojąca wyschnie przez co najmniej trzy dni, można nałożyć podkład pod tynk jako promotor przyczepności i ostatecznie tynk wykończeniowy.

Parzysty Drewniane domy bez problemu można wykonać z tynkiem elewacyjnym. W tym celu drewniana konstrukcja stoiska wyposażona jest w płytę nośną do tynkowania (głównie płyty z miękkiego drewna drzewnego), którą podobnie jak w przypadku ETICS, najpierw tynkuje się tynkiem zbrojącym, a następnie tynkiem wykończeniowym.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here