Tynk lub tapeta

Tynk czy tapeta: który wzór na ścianę najlepiej pasuje??

Przy podejmowaniu decyzji między tynkiem a tapetą należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Jeśli przestrzenie mieszkalne mają być otynkowane lub pokryte tapetą, preferencje estetyczne oraz osobiste wyposażenie i styl życia są podstawowymi kryteriami decyzji. Element emocjonalny jest tutaj równie ważny, jak względy praktyczne, bo przecież chcesz czuć się komfortowo w swoich czterech ścianach.

Tapetowanie lub tynkowanie © beugdesign, fotolia.com

Zasadniczo obie powłoki są możliwe na suchej, normalnie zagrożonej wilgocią i normalnie obciążonej ścianie wewnętrznej. Odnosi się to również do wilgotnych pomieszczeń w łazience i kuchni: Tutaj należy upewnić się, że wybierasz rodzaje tynków i tapet odpowiednie do wilgotnych pomieszczeń (np. B. Tynk cementowy lub wapienny, tapety z włókna szklanego, winylu lub flizeliny). Na tynk lub tapetę można również nałożyć kolorową powłokę ochronną.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Czy jesteś bardziej typem tynku czy tapety??

Większość ludzi dokładnie wie, czy woli tapetę czy tynk. Różnorodność uczuć i wspomnień, skojarzeń i pomysłów odgrywa tu rolę. Jeśli nigdy nie projektowałeś ściany samodzielnie, możesz łatwo i spontanicznie podjąć decyzję za pomocą oczu, rąk lub instynktu. Z drugiej strony każdy, kto ma już doświadczenie z tapetowaniem i/lub tynkowaniem, jest automatycznie „stronniczy” i najprawdopodobniej jest albo jednym z przekonanych tynkarzy, albo przekonanych tapicerów – w zależności od tego, jaką metodę preferują, łatwiej to zrobić i częściej się to udaje. Ponieważ bardzo niewielu majsterkowiczów równie dobrze radzi sobie z tynkiem i tapetą, środkowe pole jest tutaj bardzo oszczędnie zajęte.

Tapetowanie © yunal1, fotolia.com

Jeśli chcesz (lub musisz) samodzielnie nałożyć tynk lub tapetę podczas planowanego remontu / remontu, Twoje umiejętności i motywacja są oczywiście na szczycie listy jako czynniki decydujące o sukcesie. Jeśli jesteś doświadczonym tynkarzem, ale niechętnym lub niedoświadczonym tapicerem, zdecyduj się na tynk. Lub na tapetę, jeśli nie masz ochoty na kielnię, ale lubisz swoją rolę. Jeśli Twój partner, rodzina lub współlokator nie zgadza się lub przegłosujesz, znajdź kogoś, kto zna zaplanowaną pracę i lubi ją wykonywać - lub możesz zatrudnić malarza. Tynkarz. Jest to szybkie, przynosi profesjonalny efekt i jest w każdym razie tańsze niż zmaganie się z niepopularną pracą i ciągłe poprawianie lub ukrywanie własnych błędów.

Tynkowanie ściany © Will Thomas, fotolia.com

Ty i tak zleć wykonanie tynku lub tapety przez profesjonalistę, Ty decydujesz w zależności od nastroju. Oprócz wyglądu ważne jest również wyczucie powłoki ściennej. Nie spiesz się na swoje pomysły i puść wodze fantazji, zanim zajmiesz się twardymi faktami, takimi jak właściwości materiałów lub ceny. Takie pytania stymulują kino mentalne i pomagają określić kryteria selekcji i wykluczenia:

 • Przede wszystkim czy chcę z przyjemnością patrzeć na tę ścianę, czy też z przyjemnością dotykać jej często??
 • Jak wygląda ściana?? (Twardy - miękki, ciepły - chłodny, gładki - szorstki, jedwabisty - ziarnisty,

  ..

  )

 • Jak brzmi ściana, kiedy w nią pukam lub przejeżdżam?? (Hałasy mogą być również różne: jedwabiste, suche, jasne lub ciemne, czyste lub przytłumione, zachęcające lub elegancko zastrzeżone

  ..

  )

 • Czy utknąłem na ścianie, gdy przesunę opuszkami palców, wierzchem dłoni, wełniany sweter lub jedwabną sukienkę?? Czy mogę się zranić, jeśli nie będę ostrożny??
 • Czy na pierwszy rzut oka ściana wygląda wyjątkowo elegancko czy wyjątkowo przytulnie??
 • Czy goście są zaskoczeni, gdy po raz pierwszy widzą ścianę??
 • Chcę móc zmieniać ścianę raz za razem?
Tapeta czy tynk: jakie czynniki ścienne są dla Ciebie ważne

Wybór tynków wykończeniowych i dekoracyjnych jest ogromny, podobnie jak na rynku tapet. Są to na przykład nie tylko miękkie, ale też twarde, wodoodporne, o wysokim połysku, tapety lub tapety o strukturze drewna i betonu, az drugiej strony są też miękkie i ciepłe w dotyku tynki, np. tynki. B. Tynk celulozowo-bawełniany, który można nawet ponownie usunąć ze ściany. Dodatkowo możesz spersonalizować zarówno tynk, jak i tapetę według własnego uznania: tynk np. poprzez strukturowanie lub szlifowanie, tapetę według kombinacji materiałów i wzorów, a także za pomocą powłok kolorystycznych i efektowych, nietypowy podział obszarów, pasy, bordiury i/lub włączenie osobistych motywów i pomysłów projektowych.

Tapeta lub tynk: powierzchnia musi być właściwa

Jeśli chcesz tapetować, potrzebujesz gładkiej i równej powierzchni. Jeżeli tynk nie nadaje się do tapetowania, należy go najpierw przeszlifować i/lub wygładzić szpachlówką. Dzięki temu możesz samodzielnie wykonać tynk szorstki lub tynk strukturalny pasujący do tapety. Usuwanie jest zwykle lepszym i szybszym rozwiązaniem tylko w przypadku mocno zniszczonych, zabrudzonych i niestabilnych tynków.

Przygotuj ścianę © kasto, fotolia.com

Za pomocą nowoczesnych tapet i past do tapet można tapetować drewno i płyty gipsowo-kartonowe, a nawet płytki. Jesteś jeszcze bardziej elastyczny, jeśli chodzi o projektowanie ścian i możesz ograniczyć prace rozbiórkowe, kurz i gruz do minimum. Należy jednak zasięgnąć porady specjalisty przed pokryciem ściany panelami: jeśli te prace nie zostaną wykonane prawidłowo, wilgoć może gromadzić się między litą ścianą a okładziną.

Popraw ścianę wypełniaczem © rodimovpavel, fotolia.com

Przede wszystkim podłoże pod tynk musi być stabilne i nośne. Ponadto rodzaje stosowanych tynków i powłok (m.in. B. Tynk ukryty, tynk wykończeniowy, tynk dekoracyjny, farba) są ze sobą kompatybilne pod względem materiału podłoża. Tylko wtedy system tynków i farb będzie trwał długo, pozostanie piękny i zachowa swoje korzystne właściwości (m.in. B. Ochrona przed pleśnią, wiązanie zanieczyszczeń, regulacja wilgotności i klimatu w pomieszczeniu) może się w pełni rozwinąć.

Notatka: Tynki gliniaste i wapienne są szczególnie popularne jako tynki widoczne ze względu na ich naturalność, zdrowy styl życia i różnorodne możliwości projektowe, ale stawiają szczególne wymagania w zakresie obróbki. Oba rodzaje tynków są też stosunkowo drogie w porównaniu do standardowych tynków gipsowych - lepiej więc nie ryzykować tutaj i poprosić tynkarza, aby wszystko było w porządku na etapie planowania.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here