Plan sprzątania: Jak utrzymać dom i mieszkanie w czystości ”,

Wskazówka 1: natychmiast usuń brud
Ogólnie rzecz biorąc, należy czyścić zgodnie ze wzrokiem lub odczuciem. Jak tylko odkryjesz świeży brud, lepiej od razu go posprzątać! W kilka minut przy niewielkim wysiłku możesz zapobiec większemu bałaganowi.
Ta zasada dotyczy nie tylko irytujących rozprysków tłuszczu na płycie ceramicznej! Jeśli osuszysz kabinę prysznicową ściągaczką bezpośrednio po kąpieli i użyjesz ściereczki z mikrofibry, kranu, głowicy prysznicowej itp. czyści, nie musi później używać agresywnego odkamieniacza i musi rzadziej czyścić kabinę prysznicową. Jeśli codziennie czyścisz toaletę odrobiną uniwersalnego środka czyszczącego, nie potrzebujesz żadnego specjalnego środka czyszczącego. To samo dotyczy kurzu na półkach czy brudu na podłodze: jeśli go zauważysz, po prostu go zetrzyj.
 

Jeśli od razu usuniesz brud, później będzie łatwiej. W pierwszej kolejności nie ma wtedy większego tynkowania.

Zdjęcie: iStock / grinvalds

Wskazówka 2: utwórz zamówienie przed czyszczeniem, aby zaoszczędzić czas
Szczególnie pomocne jest wcześniejsze ustawienie krzeseł, dekoracji i wazonów. Odsuń grubsze przedmioty z drogi, abyś mógł użyć miotełki do kurzu do szybszego czyszczenia otwartych przestrzeni. Ponadto zawsze miej pod ręką odpowiednie rozwiązania i narzędzia, oszczędzaj czas i ścieżki. Dowiesz się później, jak samemu zrobić środki czystości, aby były przyjazne dla środowiska.
Wskazówka 3: Zwróć uwagę na prawidłową sekwencję
Jeśli sprzątasz salony od góry do dołu zamiast najpierw kuchni i łazienki, oszczędzasz cenną pracę. W końcu będziesz musiał przejść przez świeżo wyczyszczoną łazienkę, aby napełnić nową wodą do czyszczenia.

Najpierw posprzątaj salon, a potem kuchnię i łazienkę, aby brud nie wracał do już oczyszczonych miejsc.

Zdjęcie: iStock / seb_ra

Pięć detergentów

Nie potrzebujesz wyjątkowo silnych detergentów, aby urozmaicić dom. Wystarczy pięć prostych środków, aby Twój dom lub mieszkanie lśniło czystością. Robisz coś dobrego nie tylko dla swojego portfela, ale także dla środowiska!
Dobrze wiedzieć: Każdy, kto odkryje na produkcie ekologiczny symbol UE „Kwiat euro” może być pewien, że jest to ekologiczny środek czyszczący.
 

 • Uniwersalny środek czyszczący
  Możesz użyć neutralnego uniwersalnego środka czyszczącego do podłóg, okien i materiałów wodoodpornych (szkło, kamień, ceramika, lakierowane drewno). Przede wszystkim bardzo dobrze walczy z tłuszczami.
  Stosowanie: Uniwersalny środek czyszczący rozcieńczyć wodą zgodnie z instrukcją. Jeśli masz w domu twardą wodę, dodaj trochę octu do mieszanki.
   
 • Proszek do szorowania
  Proszek do szorowania usuwa uporczywy brud, który przywiera do niewrażliwych i odpornych na zarysowania okuć. Uwaga: jeśli używasz proszku do szorowania w regularnych odstępach czasu, powierzchnie mogą ucierpieć.
  Zastosowanie: Potraktuj zabrudzone miejsca materiałem ściernym.

Zamów teraz proszek do szorowania sonett w Amazon. 

Zdjęcie: sonett
 • Środki czyszczące na bazie kwasu octowego lub cytrynowego
  Środki czyszczące z kwasem octowym i kwasem cytrynowym pomagają w usuwaniu osadów z kamienia w zlewie lub na płytkach ściennych i podłogowych, a także w przypadku kamienia moczowego.
  Zastosowanie: Rozcieńczyć środek czyszczący niewielką ilością wody. Możesz go użyć do usunięcia kamienia moczowego, jeśli jest nierozcieńczony.
   
 • duch
  Spirytus to bardzo przydatny rozpuszczalnik do mycia okien.
   
 • Płyn do mycia naczyń
  Zwykły detergent jest bardzo pomocny przy zmywaniu naczyń, wycieraniu blatu i zlewozmywaków. Doskonale nadaje się również do mycia okien.
  Dobrze wiedzieć: płyn do mycia naczyń może również zastąpić uniwersalne środki czyszczące: oba rozwiązania zwalczają tłuste substancje.
   

Każdy, kto cierpi na alergię, powinien uważnie przyjrzeć się etykiecie na środkach czyszczących: należy unikać zapachów i konserwantów! Odpowiednie środki czyszczące można znaleźć pod pieczęcią Niemieckiego Stowarzyszenia Alergii i Astmy (DAAB).

Twórz środki czyszczące samodzielnie

Ocet, soda, soda oczyszczona i kwas cytrynowy mogą zastąpić wiele popularnych środków czyszczących. Plamy tłuszczu i kamienia znikają w mgnieniu oka. Gotowe mieszanki wsypać do pustych pojemników po środkach czyszczących i natychmiast je oznakować, aby nie doszło do pomyłek.
 

 • Ocet / kwasek cytrynowy
  W łazience używa się octu, ponieważ rozpuszcza kamień. Aby to zrobić, wymieszaj dwie szklanki białego octu z jedną szklanką wody. Następnie zwilż powierzchnię za pomocą środka i przetrzyj wilgotną ściereczką. Kwas cytrynowy może być stosowany u osób, które nie tolerują zapachu octu. W tym celu rozpuść 1 ½ łyżki stołowej kwasu cytrynowego w 250 ml wody. Alternatywnie zwapnioną słuchawkę prysznicową można również zanurzyć w mieszance.
  Nie należy impregnować octem następujących materiałów: aluminium, marmuru, uszczelek i fug silikonowych.
   
 • Soda
  Alkaliczny środek czyszczący dostaje się na kołnierz z tłuszczu i białka, czyści powierzchnie z tworzyw sztucznych i plamy tłuszczu na stali nierdzewnej. Wlej dwie łyżki sody do spryskiwacza i dodaj wodę. Załóż rękawiczki do zabiegu.
   
 • Proszek do pieczenia
  Alkaliczny środek czyszczący, proszek sodowy, miesza się 1:1 z wodą i rozprowadza na inkrustacjach. Pozostaw na kilka godzin, wyczyść gąbką, a na koniec spłucz wodą.

Soda w proszku działa cuda w gospodarstwie domowym. Dzięki swojej ścieralności (efekt piaskowania) może być stosowany do szorowania armatury lub powierzchni ze stali nierdzewnej. 

Zdjęcie: iStock / ivandzyuba

Niezbędne narzędzia do czyszczenia

 • Ściereczka z mikrofibry
  Używając delikatnych włókien syntetycznych, sucha lub lekko wilgotna ściereczka z mikrofibry czyści wyjątkowo dobrze szczególnie stal nierdzewną i tworzywa sztuczne. Ściereczka doskonale zbiera nawet kurz.
  Wskazówka: jeśli złożysz szmatkę na środku, a następnie ponownie na dłuższych bokach, otrzymasz osiem częściowych obszarów, których możesz używać jeden po drugim do czyszczenia.
   
 • Ścierki gąbkowe, bawełniane i syntetyczne
  Ściereczki z gąbki, ściereczki bawełniane i ściereczki syntetyczne są naprawdę wszechstronne: usuwanie kurzu, wycieranie szafek lub czyszczenie zlewozmywaków to dla nich żaden problem.
  Wskazówka: użyj innego koloru dla każdego pokoju w domu. Oznacza to, że zarazki nie mają szans na przeniesienie.
   
 • Skóra zamszowa / ściereczki
  Za pomocą ściereczek do okien można wypolerować okna, aby uzyskać efekt bez smug.
   
 • Wioślarz
  Ściągacze są szczególnie potrzebne w kabinie prysznicowej, aby uniknąć nieestetycznych osadów kamienia. Ściągacze są również używane przy myciu okien.

Zamów ściągacz Vileda już teraz w Amazon.

Zdjęcie: Vileda
 • Gąbki i pędzle
  Starsze i uporczywe zabrudzenia najlepiej usuwać gąbkami i szczotkami.
   
 • Nakładki na wilgotne mopy
  Masz w domu duże powierzchnie do wycierania? Ta praca jest wykonywana szybko z wilgotnymi nakładkami na mopy.
   
 • Szczotka ręczna
  Praktyczne szczotki ręczne są w każdym gospodarstwie domowym: z ich pomocą grubsze zabrudzenia można w mgnieniu oka zamieść i schować do śmieci.  
   
 • odkurzacz
  Odkurzacz czy robot odkurzający: wybierasz praktycznego pomocnika do czyszczenia podłóg i mebli tapicerowanych zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
   

Wskazówka: Zużyte ścierki należy powiesić do wyschnięcia, aby bakterie się nie rozprzestrzeniły. Lepiej wymieniać gąbki i szmaty z kuchni kilka razy w tygodniu i wkładać je do pralki w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Unikaj używania płynu do zmiękczania tkanin i nie wkładaj szmat do suszarki. Aby być po bezpiecznej stronie, schowaj delikatne ściereczki z mikrofibry do torby na pranie.

Możesz być także zainteresowany Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Jak prawidłowo czyścić: 6 wskazówek dotyczących dokładnego czyszczenia Dom i technologia Najlepsze aplikacje do planowania czyszczenia w porównaniu Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Twórz produkty do czyszczenia samodzielnie

Harmonogram sprzątania dla czystego i uporządkowanego domu

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w pojedynkę, w parze, czy w rodzinie, układając indywidualny plan sprzątania, zawsze powinieneś wziąć pod uwagę wszystkich mieszkańców: usiądź i stwórz listę kontrolną codziennego życia w społeczności. W końcu zarządzanie czasem to połowa sukcesu!

Uwzględnij wszystkich współlokatorów w budżecie, każdy może wnieść swój wkład zgodnie ze swoimi możliwościami! W ten sposób zyskujesz cenny czas wolny.

Zdjęcie: iStock / monkeybusinessimages

Plan na cały rok od zaraz! Harmonogram sprzątania pokazuje, które zadania są wykonywane codziennie, co tydzień, co miesiąc lub co rok. Oferujemy również następujący plan sprzątania do bezpłatnego pobrania. Najlepiej od razu wydrukować i powiesić na magnesie na farbie magnetycznej, na dobrze widocznej tablicy korkowej lub na lodówce: irytujące sprzątanie na dużą skalę lub drobne wymówki to już przeszłość!
 

Do zrobienia każdego dnia

 • pościelić łóżko
  Codziennie należy dobrze przewietrzyć kołdry, a następnie odpowiednio je złożyć. Sypialnia z zaścielonym łóżkiem wygląda znacznie czyściej.
   
 • Zmywać naczynia
  Po ugotowaniu i zjedzeniu brudne naczynia wkładasz do zmywarki. Jeśli wcześniej usuniesz gruboziarniste resztki jedzenia i tłuszcz, będziesz musiał rzadziej czyścić zmywarkę.

Zmywarka ułatwia nam codzienne życie: Brudne szklanki i talerze powinny trafiać do zmywarki natychmiast po posiłku. Żeby naczynia nie gromadziły się na zlewie przede wszystkim.  

Zdjęcie: iStock/ronstik
 • sprzątać
  Umieść zabawki w pudełkach do przechowywania, połóż książki na półce lub włóż zużyte ubrania do kosza na pranie: małe rzeczy, które zaoszczędzą ci późniejszego sprzątania i utrzymają porządek.
   
 • Przewietrzyć pomieszczenia mieszkalne
  Właściwa wentylacja pomieszczeń mieszkalnych to także jedno z zadań, które pojawiają się każdego dnia.
   
 • Dbać o rośliny
  Nie zapomnij o swoich roślinach doniczkowych i pamiętaj, aby regularnie je podlewać, a przynajmniej codziennie je sprawdzać.


Do zrobienia co drugi lub trzeci dzień

 • Odkurzanie
  Nie musisz codziennie odkurzać, ale jest to konieczne przynajmniej co trzeci dzień.
   
 • Czyste powierzchnie kuchenne
  Użyj uniwersalnego środka czyszczącego do czyszczenia powierzchni roboczych, a następnie przetrzyj lub wypoleruj okucia ściereczką z mikrofibry.
   
 • wynieś śmieci
  Po wykonaniu tego zadania od czasu do czasu wypłucz kosz na śmieci. Niektóre środki dezynfekujące chronią przed bakteriami.
   
 • zrobić pranie
  Pranie jest również jednym z regularnych prac domowych.

Pranie - nie najpopularniejsze hobby. Ale jeśli mieszkasz w dużej rodzinie, nie możesz uniknąć wzywania praktycznego pomocnika co drugi lub trzeci dzień.

Zdjęcie: iStock / Choreograf

Do zrobienia co tydzień

 • Umyj łazienkę i podłogę
  Dzięki uniwersalnym i octowym czyścikom ta praca jest bardzo prosta! Podczas sprzątania łazienki użyj dużej ilości czystej wody na armaturę, aby upewnić się, że zarazki również znikną.
   
 • Wytrzyj kurz
  Sucha ściereczka z mikrofibry magicznie przyciąga kurz.
   
 • Wymień pościel
  Pamiętaj, aby regularnie zmieniać pościel i prać starą pościel.
   
 • Sortuj pranie
  Regularne sortowanie prania zapobiegnie chaosowi w Twojej szafie
   

Do zrobienia co dwa tygodnie

 • Meble tapicerowane próżniowe
  Aby pozbyć się okruchów i kurzu z kanapy, najlepiej użyj odkurzacza ręcznego lub małych nasadek odkurzacza. W zależności od rodzaju materiału zmniejsz siłę ssania!

Szczególnie narożniki sofy muszą być regularnie czyszczone, ponieważ gromadzi się tam dużo nieoczekiwanych zabrudzeń.

Zdjęcie: iStock / seb_ra
 • Wyczyść pralkę
  Aby wyczyścić pralkę, ustaw ją na pusty cykl prania w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza: Bakterie nie mają szans!
  Dobrze wiedzieć: po każdym praniu należy pozostawić otwarte drzwiczki i szufladę na detergent, aby można było odprowadzić wilgoć.
   

Do zrobienia co miesiąc

 • Wyczyść lodówkę
 • Odkamienianie urządzeń kuchennych
 • Czyść dywany i regularnie je wybijaj
 • Wyczyść grzejnik
 • Wyeliminuj pajęczyny
 • Materace próżniowe
 • Czyszczenie lustra
   

Do zrobienia co dwa do trzech miesięcy:

 • Umyj poduszki na sofę
 • Mycie okien, w tym ram okiennych


Do zrobienia co trzy miesiące

 • Wyczyść piekarnik
  Aby wyczyścić piekarnik, wymieszaj sodę oczyszczoną i wodę. Rozprowadź roztwór na dotkniętych obszarach i pozwól mu dobrze usiąść. Na koniec zetrzyj pozostałości.  
   
 • Wytrzyj szafki kuchenne i szuflady na sztućce
  Okruchy szybko gromadzą się w szafkach kuchennych i szufladach na sztućce. Sprzątanie jest tutaj konieczne przynajmniej co trzy miesiące.

Aby utrzymać kuchnię w czystości przez długi czas, szafki i szuflady najlepiej przecierać co trzy miesiące.

Zdjęcie: iStock / undrey

Do zrobienia co sześć miesięcy:

 • Wymaż szafę
 • Posortuj ubrania
 • Umyć drzwi
   

Do zrobienia raz w roku

 • Wyczyść skrzynkę pocztową
 • Polerowanie mebli drewnianych
 • Rozmrażaj lodówkę i zamrażarkę (lub użyj modelu z automatycznym rozmrażaniem z naszego testu zamrażarki)

Należy zwracać szczególną uwagę na swoje zasłony i czyścić je raz w roku.

Zdjęcie: iStock / FollowTheFlow
 • Wyczyść okap kuchenny
  Możesz zobaczyć każdy odcisk palca na powierzchni ze stali nierdzewnej: Możesz wypolerować stal nierdzewną i wyczyścić okap kuchenny olejem do pielęgnacji lub ściereczką. Filtr okapu można myć w zmywarce. Zmieniaj bibuły filtracyjne w regularnych odstępach czasu.
   
 • Umyć zasłony
  Delikatne firanki należy wkładać do prania, w przeciwnym razie włożyć je do pralki zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here