Kuchnia przyjazna plecom”,

Kuchnia przyjazna plecom

Powszechne schorzenia kręgosłupa – codzienna praca w kuchni może być uciążliwa

Problemy z plecami to nie. 1 i oznaczają znaczne pogorszenie samopoczucia. Mogą wynikać nawet z drobnych codziennych złych postaw. Nawet przedłużone zgięcie o zaledwie 20 stopni od pionu obciąża krążki międzykręgowe, co prowadzi do długotrwałych uszkodzeń. Jeśli spędzasz dużo czasu na codziennym przygotowywaniu posiłków w kuchni, zła postawa lub przeciążenie kręgosłupa często może prowadzić do bólu pleców. Zwłaszcza w przypadku rodzin liczba godzin pracy w kuchni jest bardzo wysoka i stanowi duże obciążenie dla pleców. Jednak przy często powtarzalnej pracy w kuchni należy zadbać o plecy.

Ból pleców w kuchni nie musi być © Andrey Popov, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ergonomia jest zatem ważnym aspektem planowania kuchni, a kuchnia przyjazna plecom to czynnik, którego nie należy lekceważyć w indywidualnej dbałości o zdrowie. Komfort w połączeniu z aspektami zdrowotnymi są dziś w centrum uwagi. Wyzwaniem jest połączenie ergonomii z funkcjonalnością i designem, a tym samym ułatwienie pracy. Krótkie odległości, niewielkie schylanie się i niewielkie podnoszenie - oto co sprawia, że ​​kuchnia przyjazna plecom.

Codzienna praca w kuchni może obciążać plecy

Kuchnia jest również centrum komunikacyjnym domu. Powinno wyglądać pięknie, być praktyczne I nadal nie obciążać pleców. Kuchnia to miejsce spotkań, a codzienne przygotowywanie posiłków to ważny element życia codziennego i rodzinnego. Wymagania dotyczące tej przestrzeni uległy zmianie i wzrosły - oprócz funkcjonalności liczą się również wzornictwo, estetyka i dobre samopoczucie.

Kuchnia to także długotrwała, kosztowna inwestycja, która musi sprawdzać się przez wiele lat. Aby długo cieszyć się inwestycją w kuchnię, należy najpierw zwrócić uwagę na rozsądny podział stref kuchennych. Odpowiednie warunki umożliwiają proste, przyjazne dla pleców procesy pracy, które powinny przebiegać tak płynnie, jak to możliwe z uwagi na często powtarzające się procesy robocze. Wszelkie kwestie związane z planowaniem i wygodą powinny opierać się na potrzebach i nawykach użytkownika kuchni.

Rozsądne rozmieszczenie miejsc pracy ułatwia pracę

Aranżacja miejsc pracy powinna być rozsądna i przemyślana. Najważniejszym elementem planowania kuchni jest predykcyjne planowanie codziennych procesów pracy, które umożliwiają sprawną, komfortową i płynną realizację kolejnych, codziennych, powtarzalnych czynności roboczych. Specjalista dzieli kuchnię na różne strefy, w tym "Magazynowanie "," Przechowywanie", "Przygotowywanie", "Płukanie" i "Gotowanie/Pieczenie".

Planowanie kuchni: tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na ergonomiczną i praktyczną obsługę © schulzfoto, stock.cegła suszona na słońcu.com

Planowanie powinno uwzględniać niewielkie odległości w tych obszarach i zapewniać łatwy dostęp do niezbędnych przyborów. Dobrze zaplanowana, dobrze zaplanowana aranżacja odciąży Twoje plecy i ułatwi Ci pracę. Jest tu wiele do rozważenia. Na przykład cykl naczyń powinien być dobrze przemyślany, aby uniknąć dużych odległości od zmywarki do przechowywania.

Kuchnia: dojazd do pracy powinien być jak najkrótszy

Obsługa stref kuchennych

W strefie "Przechowywanie i składowanie " Oprócz lodówki, zamrażarki i spiżarni znajdują się tam również sztućce, naczynia i drobny sprzęt AGD. Powinny być one rozmieszczone rozsądnie, zapewniać wystarczającą ilość miejsca do przechowywania oraz być łatwo dostępne i nie obciążać pleców. Dobrze sprawdzają się tutaj wysuwane szafki apteczne lub elementy szafek wychylnych. Strefa "Przygotować „Zawiera powierzchnie robocze i miejsce na gadżety kuchenne, takie jak deski do krojenia, przyprawy i miski robocze.

Podział kuchni na strefy

Obszar ten powinien zapewnić wystarczającą ilość miejsca do pracy i parkowania. Sprężyste blaty robocze powinny mieć szerokość co najmniej 90 cm lub lepiej 120 cm, a tekstura powierzchni powinna być również odporna na zarysowania i niewrażliwa na wodę, parę i ciepło. Następny obszar gotowania, ”Gorący talerz „Dzięki płytom grzejnym, piekarnikowi, parowarowi i kuchence mikrofalowej, okap kuchenny jest idealnie łatwo dostępny i łatwy w użyciu. Musi być też wystarczająco dużo miejsca na garnki i patelnie. Strefa kuchenna „zlewozmywaki” powinny pozostawać w rozsądnej relacji do pozostałych stref, zwłaszcza naczyń i nie powinny znajdować się od nich zbyt daleko.

aż do 30% zapisać

Najlepsze oferty dla kuchni

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze kuchnie marzeń, porównaj oferty i zaoszczędź.

Na co uważać?

Urządzenia elektryczne

Piekarnik, lodówka, kuchenka parowa i kuchenka mikrofalowa są coraz częściej instalowane w wygodnym miejscu i zasięgu. Ma to sens z ergonomicznego i zdrowotnego punktu widzenia, wszystkie wbudowane urządzenia, które są często używane, powinny być wbudowane w celu dostosowania do wielkości ciała.

Kuchnia: jeśli to możliwe, wbuduj urządzenia elektryczne na wyższym poziomie

Idealny przypadek: zmywarka wzrosła

Zmywarka jest używana bardzo często, zwłaszcza przez kilka osób w gospodarstwie domowym. W idealnym przypadku zmywarka nie powinna być zatem instalowana całkowicie w dół, ale raczej podniesiona. Ułatwia to sprzątanie i sprzątanie, a obsługa jest bardziej przyjazna dla pleców.

Opróżnianie zmywarki: najlepiej nie tak. Jeśli to możliwe, zainstaluj zmywarkę na wyższym poziomie © Volodymyr Shcerbak, stock.cegła suszona na słońcu.com

Idealny przypadek: piekarnik podniesiony

Przyjazna dla pleców wysokość chwytania jest szczególnie idealna do piekarnika; górna krawędź urządzenia do zabudowy powinna znajdować się na wysokości ramion. Jedzenie można łatwo wyjąć z wygiętymi rękoma. Teleskopowe szuflady w piekarniku również ułatwiają wyjmowanie.

Płyta przyjazna plecom

Dobre zaplanowanie płyty również przyczynia się do ergonomicznego projektu. Szeroki format poziomy jest idealny do aranżacji płyt. Jeśli dużo gotujesz, bardzo pomocna może być płyta panoramiczna z liniowo ułożonymi polami grzewczymi i płytami umieszczonymi z przodu. Wada tutaj: zwiększone zapotrzebowanie na miejsce.

Okap kuchenny

Nie można zapomnieć – strefa gotowania zawiera również okapy, które w szczególności często mogą wystawać w obszar ruchu wyższych osób. Dlatego nowsza generacja okapów jest dostępna ze skośną powierzchnią wyciągu. Pozwala wysokim osobom na optymalną wysokość głowy przed kuchenką elektryczną. Szczególnie wygodne są okapy nad głową. Odsysacze oparów są wbudowane w płytę grzejną i odsysają stamtąd parę. Wyglądają bardzo nowocześnie i oszczędzają miejsce.

Kuchnia ze skośnym okapem © yo camon yo camon, stock.cegła suszona na słońcu.com

Małe AGD - montaż w szufladach

Kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy lub parowary można również zainstalować na wyższym poziomie, który jest łatwiejszy z tyłu i łatwiej dostępny. Małe urządzenia kuchenne, takie jak krajalnice czy tostery, można wbudować w kredensy na wyższym poziomie, nie tylko oszczędzając miejsce, ale także ułatwiając procesy robocze.

Wysokość powierzchni roboczej ma kluczowe znaczenie

Przy odpowiedniej wysokości powierzchni roboczej plecy są odciążone, tutaj decydujący jest indywidualny rozmiar ciała. Powierzchnie robocze, szafki i wbudowane urządzenia muszą być z tym skoordynowane. Zgodnie z normą DIN EN ISO 14738 optymalnym i decydującym czynnikiem prowadzącym jest wysokość łokcia. Jest to mierzone przy przedramieniu zgiętym pod kątem 90 stopni od podłogi do stawu łokciowego. Powierzchnia robocza jest o 10 do 15 cm poniżej tej wartości odniesienia.

Dobrze zaplanuj wysokość powierzchni roboczych i uzyskaj porady © Stefanie, stock.cegła suszona na słońcu.com

Naukowcy zajmujący się ergonomią z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt widzą dwie możliwości wyboru odpowiedniej wysokości roboczej dla centrum kuchennego, blatu roboczego i zlewozmywaka: z jednej strony wszystkie trzy obszary robocze można dostosować do wzrostu indywidualnego wzrostu ciała lub być indywidualnie dostosowanym do wielkości każdego centrum funkcjonalnego dostosowanym do wzrostu głównego pracownika.

Wysokość powierzchni roboczych zależy od wzrostu ciała

szafki

Szafki powinny być dobrze widoczne i łatwo dostępne, a także powinny umożliwiać ich wkładanie i wyjmowanie w wygodnej pozycji. Szafki stojące z wysuwanymi szufladami zapobiegają niepotrzebnemu skręcaniu, zapewniają dobry przegląd i optymalne opcje dostępu. Pracę ułatwiają również wysuwane kosze i półki, takie jak płynnie działająca szafka apteczna.

Zmywarka i schowek na naczynia blisko siebie

Rodzina codziennie widzi dużo brudnych naczyń. Często zdarza się, że rodziny mają zmywarkę uruchamianą kilka razy dziennie. Aby przyspieszyć opróżnianie zmywarki i ułatwić pracę, naczynia należy przechowywać w bezpośrednim sąsiedztwie w przeznaczonej do tego strefie kuchennej. Wysoka instalacja zmywarki może okazać się bardzo łatwa z tyłu. Idealnie, instalacja jest dostosowana do wielkości ciała i jest również dobrze widoczna.

Strefa kuchenna zlewozmywaki i odpady w bezpośrednim sąsiedztwie

Strefa kuchenna "zlewy" obejmuje również wywóz i segregację śmieci, dla których należy zaplanować odpowiednią ilość miejsca. Wywóz śmieci powinien również znajdować się w pobliżu zlewu i zmywarki. Często naczynia są czyszczone ze śmieci przed ich umyciem, a śmieci również powinny być pod ręką. Uwzględnienie systemu kanalizacyjnego na wczesnym etapie gwarantuje, że później spełni on Twoje wymagania w kuchni.

Zaplanuj miejsce do przechowywania wokół zlewu i nie zapomnij o bezpieczeństwie

Oprócz ergonomii uczyń kuchnię tak bezpieczną, jak to tylko możliwe © ronstik, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wokół zlewu powinno być również wystarczająco dużo miejsca do przechowywania akcesoriów, które powinno być łatwo dostępne i najlepiej niedostępne dla małych dzieci. Ponadto w tej strefie należy również zaplanować wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, aby szklanki i naczynia można było również na krótko odstawić.

Kuchnia przyjazna plecom: te wskazówki mogą pomóc

Wskazówki dotyczące kuchni przyjaznej dla pleców:

 • Krótkie dojazdy dzięki dobremu rozplanowaniu pięciu stref kuchennych:

Dobrze zaplanowane strefy kuchenne skracają drogę do pracy w kuchni i optymalizują przepływ płynów, co jest również przyjazne dla pleców.

 • Upewnij się, że powierzchnia robocza jest dostosowana do wzrostu ciała:

Optymalna wysokość powierzchni roboczej i wbudowanych urządzeń poprawia postawę i nie obciąża pleców. Powierzchnia robocza powinna odpowiadać Twojemu wzrostowi – działa to najlepiej zgodnie z zasadą łokci: Stań prosto, zegnij ręce, ręce do przodu. Teraz zmierz odległość od podłogi do łokcia. Odejmij od tego 15 cm, a uzyskasz idealną wysokość swojej powierzchni roboczej. Jeśli z kuchni korzysta kilka osób, ta idealna wysokość robocza może wynosić 5 cm w dół lub 10 cm w górę. Alternatywnie można również zaplanować obszary o regulowanej wysokości w bardzo wysokiej jakości kuchniach.

 • Wybierz wysokość podstawy

Wysokość kuchni można regulować za pomocą podstawy. Jeśli główny użytkownik kuchni jest szczególnie duży, często w niedrogich kuchniach planowany jest wysoki cokół. Dzięki takiemu rozwiązaniu traci się jednak dużo miejsca do przechowywania. Wysokiej jakości kuchnia jest często wyposażona w niski cokół.

 • Skonfiguruj miejsce do pracy na siedząco

Jeśli pracujesz na korcie przez długi czas lub wykonujesz czynności, optymalnie jest ustawić siedzenie, na którym możesz wygodnie pracować siedząc. W tym celu często można wbudować wysuwaną szufladę.

 • Zainstaluj płytę na niższym poziomie:

W idealnym przypadku płyta powinna znajdować się nieco niżej niż powierzchnia robocza. Tutaj możesz odjąć 10-15 cm od wysokości reszty blatu, dzięki czemu podczas mieszania w garnku nie musisz niepotrzebnie trzymać ramienia wysoko.

 • Zainstaluj zlew na wyższym poziomie

W przypadku zlewu powierzchnia robocza powinna być wyższa, ponieważ trzeba sięgnąć głęboko do umywalki. Więc zaplanuj dziesięć centymetrów wyżej i tylko pięć centymetrów poniżej łokcia w porównaniu z resztą powierzchni roboczej.

 • Podnieś piekarnik i zmywarkę

Jeśli podnosisz zmywarkę i piekarnik, jest to również wygodne dla twoich pleców, ponieważ nie musisz schylać się podczas czyszczenia i odkładania. W dzisiejszych czasach szczególnie piekarnik jest bardzo często instalowany na podwyższonym poziomie.

Kuchnia z piekarnikiem do zabudowy © Tran Photography, stock.cegła suszona na słońcu.com
 • Wysuwane i nowoczesne szafki ułatwiają dostęp:

Ważnym elementem kuchni przyjaznej plecom, który często jest pomijany, są przyjazne dla pleców systemy szafek dolnych i ściennych, które oszczędzają niepotrzebne zginanie i skręcanie. W pełni wysuwane szafki dolne i specjalne systemy otwierania szafek z automatycznymi systemami otwierania drzwi ułatwiają dostęp do zawartości szafki bez problemów.

Szafki z klapą pływającą, klapą składaną lub klapą podnoszoną są pomocne i pomagają osiągnąć maksymalną przejrzystość i łatwość użytkowania w kuchni. Można również doposażyć systemy push-to-open z elektromagnetycznym wspomaganiem otwierania i tłumieniem zatrzymania.

Wysuwane szafki ułatwiają dotarcie © rois010, stock.cegła suszona na słońcu.com
 • Lodówki

W przypadku lodówek standardową praktyką jest obecnie instalowanie ich na podwyższonym poziomie. Elektroniczne mechanizmy otwierania jeszcze bardziej ułatwiają pracę.
W przypadku lodówek obecnie standardową praktyką jest instalowanie ich na podwyższonym poziomie © Africa Studio, stock.cegła suszona na słońcu.com

 • Zaplanuj wystarczająco dużo miejsca dla kilku osób

Zaplanuj wystarczająco dużo miejsca w kuchni, aby co najmniej jedna osoba mogła pracować w strefie gotowania, podczas gdy druga osoba wykonywała inne prace, takie jak czyszczenie zmywarki. Strefy kuchenne nie powinny przeszkadzać sobie nawzajem i powinny zapewniać wystarczająco dużo miejsca dla kilku osób. Otwarte szafki lub otwarta zmywarka nie powinny stwarzać zagrożenia potknięcia się.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here