Kolory RAL: co to właściwie oznacza??

RAL ("Komitet Rzeszy ds. Warunków Dostaw") został założony w 1925 r. Aby chronić gospodarkę i konsumentów, powinna zapewniać prawdziwość i jasność etykietowania oraz rzetelne etykietowanie towarów i usług. Już w 1927 r. zdefiniowano i wyraźnie nazwano 40 kolorami RAL, które są najbardziej rozpowszechnione w przemyśle i społeczeństwie.
Stopniowo RAL oznaczało coraz więcej kolorów, tak że w dzisiejszych czasach 2.Istnieje 530 zdefiniowanych kolorów RAL. W okresie narodowego socjalizmu RAL stracił obszar odpowiedzialności i został zreorganizowany dopiero kilka lat po II wojnie światowej. Dzięki sukcesowi społecznej gospodarki rynkowej zapewnienie jakości i znaki jakości szybko stały się ponownie ważnym tematem w gospodarce, a niezależna instytucja taka jak RAL była niezbędna.


Kto jest dziś zaangażowany w RAL??

Od 1980 roku RAL jest znany jako „Niemiecki Instytut Zapewniania Jakości i Oznakowania” i jako stowarzyszenie non-profit skupia się jeszcze bardziej na organizacji i zadaniach zapewniania jakości oraz na swojej wiedzy w zakresie etykietowania. Praca RAL obejmuje wiodące organizacje w biznesie i rolnictwie, a także stowarzyszenia konsumenckie, Instytut Normalizacji, Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz przedstawicieli ministerstw sądownictwa, ochrony konsumentów i gospodarki.
 

Abyś ty i twój malarz rozmawiali o tym samym kolorze, system kolorów RAL reguluje jednolitą identyfikację 2.530 odcieni koloru.

Zdjęcie: iStock / DieterMeyrl

Najważniejsze kolory RAL

 

  • Klasyczny RAL

Kolekcja, która początkowo składała się z 40 kolorów, obecnie składa się z 213 kolorów, z których każda podzielona jest na dwie podstawowe kolekcje „Classic” (RAL 840-HR i RAL 841-HR). Zawiera głównie kolory, które są używane przez ważne instytucje - na przykład kolory zabezpieczające i sygnalizacyjne. Ponadto jest stale dostosowywany do wymagań branży.

  • efekt RAL

Kolekcja kolorów RAL "Effect" zawiera 420 kolorów gładkich i 70 kolorów metalicznych, które bazują na systemie farb wodnych. RAL EFFECT umożliwia wszystkim producentom farb i lakierów produkcję i użytkowanie farb w sposób ekoefektywny dzięki prostej i nowoczesnej recepturze.

  • Projekt RAL

Rejestr kolorów RAL "Wzornictwo" istnieje od 1993 roku i został opracowany głównie dla wyrafinowanego dekoracyjnego projektowania kolorów. Na przykład dla architektów, projektantów lub agencji reklamowych jest to wybrany przez nich system kolorów, nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie.

  • Tworzywa sztuczne z palety RAL

Ta kolekcja była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie ze strony branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dla RALP P1 wprowadzono 100 najbardziej poszukiwanych kolorów z kolekcji RAL Classic pod nazwą produktu RAL P1.

Może zainteresować Cię także Farby naturalne Zrób to sam i napraw Uwaga, trucizna! Prawidłowe stosowanie farb i lakierów Renowacja 7 wskazówek ułatwiających malowanie

Kolory RAL jako produkty oprogramowania

Wraz z RAL "Digital" istnieje również oprogramowanie, które obejmuje wszystkie 2.Zawiera 328 kolorów. Można je eksportować i integrować z wieloma znanymi programami graficznymi i CAD. Oprócz oprogramowania opracowano aplikację RAL-iColours, dzięki której w prosty sposób można nadać fotografowanemu obiektowi nowy kolor. Za pomocą miernika koloru RAL-Colorcatch Nano możesz mierzyć do pięciu kolorów jednocześnie, a następnie uzyskać odpowiedni kolor RAL. Można go podłączyć do wszystkich urządzeń Apple i Android, a także współpracuje z aplikacją RAL-iColours.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here