Sieciowe czujniki dymu: przydatne czy nie?

Jeśli połączysz w sieć swoje czujniki dymu, będziesz wiedział, kiedy piekarnik się pali, nawet gdy nie ma Cię w kuchni. 

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

Jakie są zalety czujki dymu podłączonej do sieci?

Główną zaletą czujki dymu podłączonej do sieci jest możliwość komunikacji z innymi czujkami dymu. Jeśli czujnik czujnika dymu wykryje rozprzestrzeniający się dym, przekazuje informacje do podłączonych do sieci czujników dymu w okolicy. Oznacza to głośne ostrzeganie mieszkańców we wszystkich pokojach. Dzięki radiowym czujnikom dymu każdy czujnik dymu działa jako wzmacniak. Sygnał radiowy jest wzmacniany, dzięki czemu czujniki dymu znajdujące się w dużej odległości odbierają wyraźny sygnał radiowy.

Renowacja czujek dymu Montaż i konserwacja czujek dymu Porady domowe Czujki dymu: Jak znaleźć najlepsze miejsce instalacji

Sieciowe czujki dymu - kablowe lub radiowe?

Podczas gdy systemy przewodowe są zawsze uważane za bardziej niezawodne w porównaniu z systemami radiowymi, radiowe czujki dymu oferują znacznie więcej zalet i możliwości.  Wiele modeli można również połączyć w sieć ze smartfonem lub tabletem, dzięki czemu za pośrednictwem aplikacji można odczytać informacje o sieci, akumulatorze i stanie pracy.  Czujki dymu WiFi idą o krok dalej i dostarczają informacji o powstawaniu dymu za pomocą wiadomości push na smartfonie, na przykład w pracy lub na wakacjach. Nest Protect może nawet nawiązać połączenie w przypadku alarmu. Niezależnie od tego, czy jest to kabel, czy radio: w Niemczech istnieje wymóg dotyczący czujników dymu i tylko eksperci powinni instalować i czekać na czujniki dymu.

Nest Protect można zamówić m.in. w Nest Labs na Amazon.

Zdjęcie: Nest Labs

Czujki dymu z możliwością podłączenia do sieci są również dostępne jako komponenty w wielu systemach inteligentnego domu. Tutaj bezprzewodowy czujnik dymu może komunikować się nie tylko z innymi czujnikami dymu, ale także z różnymi urządzeniami inteligentnego domu. Daje to dalsze korzyści. Na przykład alarm przeciwpożarowy może współpracować z inteligentnym systemem oświetlenia (np. Philips Hue): światła we wszystkich pokojach mogą włączać się automatycznie w nocy lub emitować czerwone światło ostrzegawcze w ciągu dnia. Jest to rozszerzony środek bezpieczeństwa, szczególnie dla osób niedosłyszących. Idealny dodatek do inteligentnego domu dla seniorów! Kolejną zaletą jest możliwość połączenia w sieć z inteligentną kamerą do monitoringu. Jeśli bezprzewodowa czujka dymu ostrzega przed pożarem, możesz użyć wewnętrznej kamery monitorującej, aby natychmiast sprawdzić, czy jest to fałszywy alarm. 

Zaletą bezprzewodowych czujek dymu jest to, że są łatwe w instalacji i mogą współpracować z innymi urządzeniami bezprzewodowymi.

Zdjęcie: iStock / Ślepy Żółw

Jakie są wady sieciowej czujki dymu?

W zasadzie czujki dymu połączone w sieć to czujki dymu zgodne z normą DIN z dodatkowym modułem radiowym. Oznacza to, że pozostają ważne podstawowe funkcje i elementy bezpieczeństwa, takie jak 10-letnia bateria. Więc nie ma prawdziwej wady, może poza ceną.
W zależności od standardu bezprzewodowego używanego przez dostawcę, moduł bezprzewodowy zużywa stosunkowo dużą ilość energii. Dlatego niektóre czujki dymu w inteligentnym domu są wyposażone w dodatkową baterię. Żywotność tej drugiej baterii zwykle nie przekracza pięciu lat. Kupując urządzenie przeciwpożarowe, zwróć uwagę na określoną żywotność baterii, aby rozszerzone funkcje pozostały na swoim miejscu przez cały cykl życia. W każdym razie aplikacja czujnika dymu poinformuje Cię, gdy tylko bateria będzie wymagała wymiany. Należy również pamiętać, że połączenie ze smartfonem działa tylko wtedy, gdy sieć Wi-Fi jest sprawna. Inteligentne funkcje nie są zatem całkowicie odporne na awarie.

Prawo i podatki Czujniki dymu: kto jest odpowiedzialny za fałszywe alarmy? Wskazówki dla gospodarstw domowych Obowiązek czujek dymu w Niemczech i krajach związkowych 2018 Bezpieczeństwo Obowiązek czujki dymu: kto jest za to odpowiedzialny i czego należy przestrzegać?

Jak połączyć w sieć bezprzewodowy czujnik dymu??

Aby połączyć czujnik dymu w sieć, dostarczony moduł radiowy musi być włożony do czujnika dymu - chyba że czujnik dymu jest już wyposażony w zintegrowany moduł radiowy. Następnie czujniki dymu są umieszczane w miejscach instalacji, początkowo na podłodze. Tutaj możesz odpowiednio połączyć instrukcje. Aby nawiązać połączenie radiowe, zwykle należy nacisnąć przycisk kodowania na urządzeniu. Czujka dymu automatycznie nawiązuje kontakt z czujkami dymu w pobliżu. Teraz czujki dymu można przykręcić do ściany lub przymocować do sufitu dwustronną taśmą klejącą.
Jeśli chcesz połączyć czujnik dymu w sieć z połączeniem aplikacji, musisz pobrać odpowiednią aplikację. Czujka dymu jest połączona z głównym systemem w zaledwie kilku krokach i może współpracować ze wszystkimi podłączonymi do sieci czujnikami dymu. W przypadku modeli rozszerzonych można połączyć wybrane czujniki dymu w określoną grupę, tak aby tylko „członkowie ” tej grupy emitowali dźwięk alarmu, jeśli jeden z powiązanych czujników dymu wykryje dym.
W przypadku czujek dymu będących częścią systemu inteligentnego domu zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa bramka podłączona do routera internetowego. W tym przypadku komunikacja nie odbywa się bezpośrednio przez router WLAN, ale przez most przełączający, który łączy wszystkie urządzenia inteligentnego domu. 

Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Wyłączanie czujników dymu: Rozwiązania dla fałszywych alarmów Majsterkowanie i naprawy Sygnały dźwiękowe czujnika dymu? Wskazówki dotyczące irytujących dźwięków ostrzegawczych Wskazówki domowe Wykrywacze dymu w wielkim teście 2021: Oto zwycięzcy testu

Jak połączyć w sieć przewodowy czujnik dymu??

Jeśli chcesz połączyć w sieć czujnik dymu kablem, z tyłu znajdziesz połączenie dla dwużyłowego kabla połączeniowego. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami odpowiedniego systemu.

Wniosek: wybierz w zależności od pożądanego stopnia sieci

Sieciowe bezprzewodowe czujki dymu stały się bardzo popularne w związku z ruchem inteligentnych domów. W związku z tym istnieje niemożliwa do opanowania gama modeli. Zasadniczo istnieje pięć typów czujek dymu, które można podłączyć do sieci:

  • Przewodowe czujki dymu połączone ze sobą w sieć
  • Proste bezprzewodowe czujki dymu połączone ze sobą w sieć
  • Bezprzewodowe czujki dymu, które są połączone w sieć i można je odczytać za pomocą aplikacji (np. Ei Electronics)
  • Czujniki dymu WiFi, które są połączone w sieć z innymi czujnikami dymu i mogą wysyłać wiadomości push za pośrednictwem aplikacji w przypadku alarmu (na przykład czujniki dymu VisorTech WiFi)
  • Czujki dymu WiFi, które są wszechstronnie połączone w sieć z urządzeniami bezpieczeństwa i lampami oraz mogą wysyłać powiadomienia push za pośrednictwem aplikacji (np. Nest Protect, Gigaset)

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here