Obowiązek czujki dymu: kto jest za to odpowiedzialny i czego należy przestrzegać?

Renowacja czujek dymu Montaż i konserwacja czujek dymu Porady domowe Czujki dymu: Jak znaleźć najlepsze miejsce instalacji

Gdzie ma zastosowanie czujnik dymu??

Wymagania dotyczące czujników dymu w Niemczech i krajach związkowych obowiązują na całym świecie, ale szczegóły regulują odpowiednie krajowe przepisy budowlane. Wszystkie kraje związkowe mają jedną wspólną cechę: czujniki dymu są obowiązkowe we wszystkich nowych budynkach i przebudowach. Na przykład, jeśli powiększysz strych lub postawisz nowe ściany na parterze, obowiązuje wymóg czujnika dymu.

Wyjątki i upływające terminy

Z wyjątkiem Saksonii czujniki dymu są obowiązkowe we wszystkich budynkach we wszystkich innych krajach związkowych, w tym w budynkach istniejących i starych. W Berlinie i Brandenburgii w dniu 31.12.2020 okres przejściowy. Do tego czasu wszystkie istniejące budynki muszą być wyposażone w ratujące życie czujniki dymu.
W odniesieniu do terminów należy również zwrócić uwagę na: Urządzenia należy wymienić po dziesięciu latach. W Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Szlezwiku-Holsztynie wymogi dotyczące raportowania dymu obowiązują od całej dekady, więc właściciele i właściciele w tych dwóch krajach związkowych powinni odpowiednio sprawdzać i wymieniać zainstalowane urządzenia.

Wymogi dotyczące czujek dymu w istniejących i nowych budynkach w skrócie

Poniższa tabela służy do jasnego wyszczególnienia wymagań dotyczących czujek dymu we wszystkich budynkach.

stan

Obowiązkowe w nowych budynkach
od roku

..

Obowiązkowe w istniejących budynkach
od 01.01.

..

Badenia-Wirtembergia

2013

2015

Bawaria

2013

2018

Berlin

2017

2021

Brandenburgia

2016

2021

Brema

2010

2016

Hamburg

2006

2011

Hesja

2005

2015

Meklemburgia-Pomorze Przednie

2006

2010

Dolna Saksonia

2012

2016

Nadrenia Północna-Westfalia

2013

2017

Nadrenia-Palatynat

2003

2012

Kraj Saary

2004

2017

Saksonia

2016

wcześniej nieuregulowane

Saksonia-Anhalt

2009

2016

Szlezwik-Holsztyn

2005

2011

Turyngia

2008

2019

Z tabeli wynika, że ​​we wszystkich budynkach w (prawie) całych Niemczech wprowadzono wymóg wykrywania dymu. Pierwszego.1.W 2021 roku Berlin i Brandenburgia nadrobią zaległości, bo od tego momentu wymóg czujek dymu będzie obowiązywał również w istniejących budynkach. Tylko w Saksonii wymóg wykrywania dymu w istniejących budynkach jest nieuregulowany.

Czujniki dymu są bardzo czułe i uruchamiają się wcześnie.

Zdjęcie: iStock/Zerbor

Obowiązek czujki dymu: kogo dotyczy?

Wymóg czujnika dymu jest zasadniczo podzielony na dwa obszary odpowiedzialności, a mianowicie obszar właściciela lub wynajmującego i najemcy. Przepisy budowlane poszczególnych krajów związkowych mają wspólną cechę, że właściciele lub wynajmujący muszą instalować urządzenia zabezpieczające. Mają też za zadanie zapewnić profesjonalną konserwację.
Chociaż stanowe przepisy budowlane dziewięciu krajów związkowych stanowią, że najemcy muszą konserwować i sprawdzać czujniki, właściciel nie jest zwolniony ze swoich obowiązków! Musi zawsze zapewnić, że warunki są takie, aby najemcy mogli zająć się konserwacją i testowaniem. Ponadto właściciele muszą zapewnić, że najemcy wykonują swoją pracę. W praktyce oznacza to, że właściciele są ostatecznie zawsze ostatnią deską ratunku, jeśli chodzi o stan czujników dymu w ich kondominium. Musisz je utrzymywać i działać, co oznacza tylko regularną konserwację. Obowiązek ten wynika ze stosunku najmu pomiędzy najemcą a wynajmującym.
Ważne: Nawet jeśli w państwowym prawie budowlanym znajdują się odmienne regulacje, obowiązek z tytułu prawa najmu ma pierwszeństwo przed obowiązkiem prawa budowlanego!

Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Wyłączanie czujników dymu: Rozwiązania dla fałszywych alarmów Majsterkowanie i naprawy Sygnały dźwiękowe czujnika dymu? Wskazówki dotyczące irytujących dźwięków ostrzegawczych Bezpieczeństwo Sieciowe czujniki dymu: przydatne czy nie?

Czujnik dymu obowiązkowy w krajach związkowych

Poniższy przegląd pokazuje, w podziale na kraje związkowe, kto jest odpowiedzialny za instalację i konserwację w budynkach.

stan

odpowiedzialny za instalację

odpowiedzialny za utrzymanie

Badenia-Wirtembergia

właściciel

lokator

Bawaria

właściciel

lokator

Berlin

właściciel

lokator

Brandenburgia

właściciel

właściciel

Brema

właściciel

lokator

Hamburg

właściciel

właściciel

Hesja

właściciel

lokator

Meklemburgia-Pomorze Przednie

właściciel

właściciel

Dolna Saksonia

właściciel

lokator

Nadrenia Północna-Westfalia

właściciel

lokator

Nadrenia-Palatynat

właściciel

właściciel

Kraj Saary

właściciel

właściciel

Saksonia

właściciel

lokator

Saksonia-Anhalt

właściciel

właściciel

Szlezwik-Holsztyn

właściciel

lokator

Turyngia

właściciel

właściciel

Kto płaci za instalację i konserwację??

Dobra wiadomość dla najemców: nie muszą instalować czujników dymu. Stanowe przepisy budowlane stanowią, że właściciele muszą zadbać o instalację. Ponieważ zlecasz instalację, faktura trafia do Ciebie i odpowiednio ją płacisz. Najemców obowiązuje:

 • Jeżeli urządzenia są instalowane w okresie wynajmu, koszty instalacji nie mogą zostać przerzucone.
 • Koszty konserwacji i konserwacji urządzeń są jednak rozłożone i można je dochodzić w ramach rozliczenia kosztów dodatkowych.

Jak działa konserwacja czujki dymu??

Istnieją szczegółowe przepisy dotyczące konserwacji. Są one regulowane w DIN 14676. Cykl konserwacji jest określony przez producenta, ale powinien nastąpić najpóźniej po dwunastu miesiącach. Zanotuj, kiedy sprawdziłeś detektor, wyczyściłeś go lub wymieniłeś baterie.

Baterię w czujce dymu należy wymieniać co najmniej co dziesięć lat.

Zdjęcie: iStock / Highwaystarz-Photography

Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dla swojej pracy. Jeśli sam nie wykonujesz konserwacji, przekaż instrukcję obsługi czujki dymu osobie za nią odpowiedzialnej. A tak działa konserwacja:

 1. Naciśnij przycisk testowy na urządzeniu. Po kilku sekundach powinien być słyszalny sygnał dźwiękowy. Jeśli brak sygnału dźwiękowego, wymień baterie.
   
 2. Wyczyść urządzenie tak, aby wloty dymu były wolne. Możesz wymienić mocno zabrudzone czujniki dymu na nowe urządzenie. Musisz go wymienić najpóźniej po dziesięciu latach. Dlatego większość nowych czujek dymu ma wbudowaną baterię na dziesięć lat.
   
 3. Upewnij się, że w promieniu 50 centymetrów nie ma żadnych przeszkód. Na przykład ściany lub ścianki działowe są uważane za przeszkody.
   
 4. Przejdź przez mieszkanie i ponownie sprawdź, czy urządzenia rzeczywiście są zainstalowane w pomieszczeniach, w których jest to przepisane. Muszą wisieć zwłaszcza w sypialni, pokoju dziecięcym i pokoju gościnnym – czyli tam, gdzie ludzie śpią.
   
 5. Sprawdź, czy urządzenie nosi znak jakości „Q ”. Jeśli brakuje symbolu, wymień baterię zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli ten symbol jest obecny, oznacza to, że zainstalowano na stałe baterię o żywotności dziesięciu lat. Gdy dziesięcioletnia bateria wyczerpie się, rozlega się alarm. W takim przypadku należy natychmiast wymienić starą czujkę dymu na nową.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy czujnik dymu działa, wystarczy nacisnąć przycisk na środku.

Zdjęcie: iStock / slobo

W których pokojach obowiązkowe są czujniki dymu?

Pomieszczenia, w których czujki są obowiązkowe, zależą od miejsca zamieszkania lub położenia geograficznego danego mieszkania. Obowiązkiem wszystkich krajów związkowych jest zagwarantowanie minimalnego poziomu wyposażenia lub ochrony. Obejmuje to przestrzeń życiową, która jest wykorzystywana jako sypialnia, pokój dziecięcy lub przedpokój. Ponadto czujniki dymu są obowiązkowe na drogach ewakuacyjnych i ratowniczych z poczekalni. Na przykład salon oznacza salon.

Prawo i podatki Czujniki dymu: kto jest odpowiedzialny za fałszywe alarmy? Porady domowe Czujniki dymu w wielkim teście 2021: Oto zwycięzcy testu Bezpieczeństwo Czujniki dymu: kto jest odpowiedzialny i czego należy przestrzegać?

Dlaczego czujniki dymu w kuchni i łazience nie są obowiązkowe??

W kuchni i łazience wydziela się dużo pary wodnej. Ponadto w kuchni podczas pieczenia i pieczenia sporadycznie pojawiają się kłęby dymu. Dym, para i ciepło wpływają na czułe czujniki, które wyzwalają odpowiedni alarm. Alternatywą dla tych pomieszczeń jest czujnik ciepła lub czujnik ciepła, który można znaleźć jako czujnik zagrożenia w inteligentnym domu. Nawiasem mówiąc, czujnik tlenku węgla jest zalecany w mieszkaniach, które mają kotły gazowe lub są ogrzewane piecami opalanymi drewnem.
To co dotyczy kuchni i łazienki można rozszerzyć o łazienki, garaże, strychy i piwnice. Tutaj również należy spodziewać się nadmiernego wytwarzania pary wodnej, ciepła lub dymu.

Większe bezpieczeństwo w kuchni możesz zapewnić dzięki czujnikom ciepła lub ciepła.

Zdjęcie: iStock / Fabian19

Przepisy krajowe

Oprócz opisanych powyżej zasad minimalnej ochrony, dalsze szczegółowe przepisy można znaleźć w odpowiednich krajowych kodeksach budowlanych.

Berlin i Brandenburgia

Mieszkania w Berlinie i Brandenburgii muszą być wyposażone w czujniki dymu we wszystkich salonach z wyjątkiem kuchni i łazienki. Obejmuje to drogi ewakuacyjne, pokoje dziecięce, salony, jadalnie, korytarze, sypialnie, gabinet – w zasadzie wszystkie pomieszczenia wspólne.

Badenia-Wirtembergia

Badenia-Wirtembergia wybrała zasadę indywidualną. Państwowe przepisy budowlane stanowią, że urządzenia muszą być instalowane wszędzie tam, gdzie ludzie śpią „zgodnie z przeznaczeniem”. Czyli każdy, kto nie śpi w specjalnie do tego przeznaczonej sypialni i umieszcza swoje łóżko – z jakiegokolwiek powodu – w salonie lub gabinecie, musi zainstalować tam czujkę.

Wniosek dotyczący wymagań dotyczących detektora dymu: Lepiej bezpieczniej niż żałuj

Jeśli w Twoim kraju związkowym nie są wymagane czujniki dymu w salonach, salach zabaw, pokojach dziecięcych i pracowniach, powinieneś rozważyć, czy nadal możesz zapewnić ochronę we wspomnianych pomieszczeniach. Czujnik dymu może uratować Twoje życie i życie Twojej rodziny.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here