Tapeta wiórowa lub flizelinowa”,

Tapeta wiórowa czy flizelinowa: która lepiej komponuje się ze ścianą?

Klasyczna tapeta drewnopodobna lub nowoczesna tapeta z flizeliny: oba rodzaje tapet mają zalety i wady. W tym artykule przedstawiamy je bardziej szczegółowo i przedstawiamy przegląd ich właściwości i różnic, aby ułatwić Ci wybór między tapetą z flizeliny a wiórami drzewnymi.

Krótka historia tapety z wiórów drzewnych

Woodchip to w większości trójwarstwowa tapeta papierowa, w którą wkomponowane są włókna drzewne. W Niemczech wióry przyklejają się do ściany w dwóch z trzech mieszkań, a w całej Europie jest to najlepiej sprzedająca się tapeta.

Produkcja tapet z wiórów drzewnych

Został wynaleziony przez Hugo Erfurta w 1864 roku. Stworzył pierwszy wiór jako ozdobę witryn sklepowych i nie miał pojęcia, jakim wzorem sukcesu stanie się kilka lat później również w przypadku projektowania ścian. Do dziś papiernia w Wuppertalu Erfurt & Sohn KG produkuje „tapetę z wiórów drzewnych” i nadal pisze ją z h – jak jej wynalazca. Jednak stara pisownia nie jest jednoznaczną cechą identyfikacyjną oryginalnego producenta, ponieważ oznaczenie nie jest chronioną marką ani nazwą handlową.

Tapeta z wiórów drzewnych owinięta i zwinięta © luther2k, stock.cegła suszona na słońcu.com

Oryginalny zrębek erfurcki jest teraz dostępny w wielu wariantach z różnymi drobnymi strukturami lub słojami. Najmniejsze włókna drzewne znajdują się w zrębce 20, najgrubsze w zrębce 80. W testach wykorzystywane są również tapety drewnopodobne wielu innych producentów – m.in. B. Dla ułatwienia przetwarzania, ochrony środowiska i zdrowia – regularnie zachowują się jak lub przynajmniej prawie tak samo jak oryginał.

Tapeta wiórowa - obróbka i zalety

Klasyczna, niedroga pasta do tapet z metylocelulozy jest idealna do tapetowania zrębków. Oznacza to, że tapeta musi być szczotkowana, pas po pasie. Wklejona wstęga musi najpierw nasiąknąć - w stanie złożonym, aby pasta pozostała wilgotna. Po sklejeniu można na krótko skorygować ścieżkę. Następnie pasta wiąże się z podłożem. Tapeta, spuchnięta i rozciągnięta przez nasiąkanie, wysychając kurczy się i niejako napina się w stosunku do ściany. Jeśli został wklejony równomiernie i dobrze wszędzie, ostatnie nierówności znikną, gdy wyschnie. Zrębki drzewne przylegają bardzo mocno do niezagruntowanego tynku i innych lekko szorstkich i chłonnych powierzchni. Aby go usunąć, należy go ponownie namoczyć i zmiękczyć, następnie można go odkleić lub ponownie odkleić.

Tapeta z wiórów drzewnych: Rozmiar zrębków decyduje o wyglądzie

Tapeta wiórowa może być pomalowana na biało lub pomalowana wszystkimi dostępnymi na rynku farbami ściennymi, a także może być bezproblemowo malowana wielokrotnie. Wygląd nie cierpi z tego powodu. Raczej szwy tapet znikają pod farbą po nałożeniu farby, pod warunkiem, że klej został dobrze nałożony, a ściana wtedy wygląda ładnie i gładko oraz wygląda świeżo i żywo dzięki organicznej strukturze z wypustkami.

Tapeta w drewnie jest łatwa w obróbce i malowaniu © Florian Kunde, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wzór tapety wiórowej składa się z wkomponowanych kawałków drewna. Jeśli chcesz mieć kolorowy wzór na drewnie, możesz samodzielnie pomalować na nim wzory ścienne lub obrazy ścienne, na przykład za pomocą szablonu, siatki lub odręcznej. Do zamaskowania krawędzi lub linii użyj elastycznej taśmy malarskiej, która w przeciwieństwie do gładkiej taśmy klejącej dobrze przylega do struktury tapety.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Tapeta z wiórami - środowisko i zdrowie

Tapety drewnopodobne są przyjazne dla środowiska i nieszkodliwe dla zdrowia. Tapeta wykonana jest z papieru i drewna, pasta również z naturalnej celulozy. Do produkcji wykorzystywane są surowce odnawialne, a w wielu przypadkach produkty z recyklingu. Zrębki nie zawierają rozpuszczalników, konserwantów ani plastyfikatorów, takich jak te używane do tapet winylowych lub tapet z pianki PCV. Dlatego jest bardzo odpowiedni dla alergików i osób wrażliwych. Ponadto zrębka jest podatna na dyfuzję i regulację wilgoci („oddychająca”), pod warunkiem, że w ogóle nie jest lub ma kolor paroprzepuszczalny (np. B. Farba mineralna).

Dobry wybór zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia: tapeta z wiórami

Pomimo swojej przyjazności dla środowiska i kompatybilności, zrębków nie wolno wyrzucać razem z odpadami papierowymi. Ponieważ tapeta zawiera drewno, a gdy tylko przyklei się do ściany, często pozostają resztki farby lub tynku. Dlatego stare zrębki należą do odpadów resztkowych, a jeśli jest ich za dużo na śmietnik, zanieś je do centrum recyklingu.

Stare tapety należą do odpadów resztkowych © spyrakot, stock.cegła suszona na słońcu.com

Krótka historia tapety flizelinowej

Tapety flizelinowe nie istnieją tak długo. Dopiero w latach 90. zaczęły pojawiać się coraz częściej w sklepach i sklepach z artykułami żelaznymi. Zostały pierwotnie opracowane dla profesjonalnych rzemieślników, ale szybko okazało się, że nowe tapety flizelinowe pokochali również majsterkowicze. Jednym z powodów jest łatwość ich obróbki, a drugim ogromny wybór kolorów i wzorów, struktur i wzorów. To sprawia, że ​​tapeta flizelinowa jest idealna dla tych, którzy nie malują tapet, ale chcą od razu przykleić idealną dekorację ścienną na ścianę.

W przypadku tapet flizelinowych nośnikiem, czyli podłożem tapety, nie jest papier, lecz włóknina. To jedyna różnica, która odróżnia ten rodzaj tapety od innych. Włóknina jest wykonana z włókien celulozowych i tekstylnych, a ta wytrzymała warstwa nośna może być wytłaczana, drukowana i powlekana w prawie każdy sposób, na przykład papierem, spienionymi strukturami z tworzywa sztucznego lub efektami metalowymi.

Tapeta flizelinowa - obróbka i zalety

Stabilność i trwałość tapet flizelinowych to ważna zaleta podczas obróbki. W przeciwieństwie do tapet papierowych, takich jak klasyczne drewno, tapety flizelinowe są stabilne wymiarowo, i. h. nie wypaczają się i zawsze zachowują swój kształt, nawet podczas klejenia i suszenia. Podczas tapetowania to nie tapeta jest wklejana, ale ściana. Paski są następnie umieszczane w łożu pasty i nadal można je dość dobrze skorygować na ścianie. Moczenie nie jest już konieczne i potrzebujesz dużo mniej miejsca i mniej czasu na tapetowanie.

Ponieważ tapety flizelinowe są stabilne i stabilne wymiarowo, mogą również służyć jako zbrojenie i niwelować mniejsze pęknięcia lub dziury. A ponieważ materiał nie nasiąka pastą i stosuje się specjalną pastę do tapet flizelinowych, również tapety flizelinowe można łatwiej usunąć. Połączenie pasty z podłożem nie jest tak stabilne jak w przypadku wiórów drzewnych, a także mniej mocne niż sama włóknina nośna. Zwłaszcza jeśli podłoże zostało wcześniej zagruntowane, często można usunąć na sucho starą tapetę z flizeliny, pasek po pasku.

Tapety flizelinowe są dostępne w wielu różnych wariantach, jedno lub wielokolorowe, wzorzyste lub gładkie © Kristin Gründler, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jednak cienkie tapety flizelinowe są często tak prześwitujące, że ich powierzchnia prześwituje. Dlatego ciemniejsze, kolorowe lub nierówne podłoża należy wstępnie pomalować lub pokryć odpowiednim podkładem, aby były one wszędzie równomiernie jasne. Ponadto stabilny wymiarowo materiał nie jest tak łatwy do „oszukania”, jak w przypadku elastycznego wióra drzewnego; Musisz więc ostrożnie pracować, aby uzyskać czyste krawędzie cięcia i przejścia.

Tapeta flizelinowa na ścianie © Photographee.ue, fotolia.com

Tapeta flizelinowa - środowisko i zdrowie

Sam nośnik z włókniny — gładki lub wytłaczany — jest również korzystny dla zdrowia i środowiska. To, jak wygląda z całą tapetą, zależy od tego, co na niej naklejono. Teksturowana tapeta ze spienionym tworzywem sztucznym może składać się w połowie z pianki PCV, która z kolei może zawierać różne szkodliwe dodatki, w tym do 30 procent plastyfikatorów. Te dodatki chemiczne słusznie mają szczególnie złą reputację. Nielotne ftalany, powszechnie stosowane plastyfikatory w PVC lub winylu, przez długi czas zanieczyszczają powietrze w pomieszczeniu, niosą ze sobą wysokie ryzyko alergii, a także wiążą się z innymi zagrożeniami dla zdrowia i chorobami.

Jednak niektórzy producenci tapet coraz częściej rezygnują z winylu, ftalanów, metali ciężkich w farbach drukarskich i innych wątpliwych dodatków. Aby znaleźć tapety flizelinowe o niskiej zawartości zanieczyszczeń, należy zwrócić uwagę na plomby ekologiczne, takie jak Niebieski Anioł i zawsze uważnie przeczytać informacje producenta na opakowaniu rolki.

Tapeta wiórowa lub flizelinowa? Przegląd różnic

Tutaj możesz zobaczyć właściwości i różnice tapety z drewna wiórowego i flizelinowego wyraźnie porównane w tabeli:

ZrębkaTapeta flizelinowa
Zalety
 • Niska cena
 • Łatwy w obsłudze
 • Możliwość kilkukrotnego malowania
 • Brak zagrożenia dla zdrowia
 • Przyjazny dla alergików
 • Przyjazny dla środowiska
 • Zakrywa nierówności
 • Brak wklejania utworów
 • Brak czasu namaczania
 • Bardzo wytrzymały
 • Wierny kształt/stabilny wymiarowo
 • Dostępnych wiele wzorów / dekorów
 • Trwały kolor
 • Mostuje drobne pęknięcia
 • Łatwe do usunięcia
niekorzyść
 • Pasy muszą być wklejone
 • Należy przestrzegać miękkich czasów
 • Mały wybór w projektowaniu
 • Wymagane malowanie
 • Trudniejsze do usunięcia
 • Wyższa cena
 • Może zawierać szkodliwe substancje
 • Bardziej półprzezroczysty, więc prawdopodobnie. konieczne dalsze przygotowanie powierzchni

Dla każdego, kto chce mieć jedno i drugie: tapetę flizelinową

Ponieważ warstwę wiórów drzewnych można również nałożyć na podkład flizelinowy, tapety flizelinowe również istnieją od dawna. Pierwotny producent wiórów drzewnych Erfurt, oprócz sprawdzonych klasyków, oferuje teraz także duży wybór tapet z flizeliny. Powinny łączyć to, co najlepsze z obu światów - ładny, uwielbiany wygląd wiórów drzewnych i funkcjonalność podstawy z włókna polarowego.

Tapeta flizelinowa: klasyka w nowym wydaniu

Biali lub. Naturalnie barwiony wiór z włókniny składa się z włókien papierowych, tekstylnych i drzewnych. Ale są też warianty kolorowe i wielokolorowe. Włóknina wiórowa jest tapetowana jak tapeta flizelinowa, tzn. bez czasów nasiąkania i techniką klejenia ściennego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here