Tapeta z drewna

Tapeta w drewnie - solidny klasyk z przyszłością

Tapeta w drewnie jest łatwa w obróbce i zapewnia dobre rezultaty © luther2k, stock.cegła suszona na słońcu.com

Woodchip to jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych tapet papierowych. Nazwa pochodzi od włókien drzewnych, które są w większości trójwarstwową tapetą. Istnieją tapety z wiórów drzewnych o różnych wielkościach słojów lub strukturze: wiór 20 zawiera najmniejsze włókna drzewne i dlatego ma najdelikatniejszą strukturę, najgrubszy wiór to wiór 80.

Tapeta z wiórów drzewnych: Rozmiar zrębków decyduje o wyglądzie

Oryginał - klasyczny Rauhtapeta z włókna, która do dziś jest pisana z h – została wynaleziona przez Hugo Erfurta w 1864 roku. W rzeczywistości pan Erfurt wcale nie chciał wymyślać tapety, po prostu potrzebował czegoś ładnego do dekoracji okna. Nie miał pojęcia, jaki sukces odniesie jego wynalazek i jaki światowy triumf rozpocznie zrębek. W papierni w Wuppertal w Erfurcie i Sohn KG do dziś produkowane są tapety wiórowe, ale ponieważ ani pismo, sposób produkcji, ani sam produkt nie są chronione, dostępne są również tapety wiórowe innych producentów.

Produkcja tapet z wiórów drzewnych

Zalety i wady tapety wiórowej

Tapeta drewnopodobna ma szereg zalet: jest bardzo tania, łatwa w obróbce, trwała, przyjazna dla środowiska, zdrowa i odpowiednia do każdego wnętrza. Jest również bardzo wszechstronny, jeśli chodzi o dalsze projektowanie, ponieważ jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi farbami ściennymi i można go łatwo malować wiele razy. Naprawianie uszkodzeń zrębków również nie jest nauką o rakietach i może być z łatwością wykonane przez laików.

Dziury i rysy w tapecie z wiórów drzewnych są łatwe do naprawy

Niemalowane tapety drewnopodobne są lekkie, ale nie olśniewająco białe, a zintegrowane włókna drzewne nadają im żywy i różnorodny wygląd. W stanie niepomalowanym tapeta wiórowa jest również przepuszczalna dla pary wodnej (otwarta na dyfuzję, potocznie „oddychająca”). Zrębki najlepiej przyklejają się do lekko chropowatych, chłonnych powierzchni, takich jak niezagruntowany tynk.

Dobry wybór zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia: tapeta z wiórami

Wadą jest to, że generalnie nie można usunąć zrębków ze ściany na sucho iw pasach. Aby ponownie usunąć dobrze przylegający zrębek, musi on być naprawdę mokry i ponownie nasiąknięty. To, czy można go następnie łatwo usunąć w dużych kawałkach, czy mozolnie w drobnych strzępach, zależy od podłoża.

Zrębki są stosunkowo trudne do ponownego usunięcia - łatwiej będzie, jeśli dobrze namoczysz wstęgi i wcześniej je zmiękczysz. © Stephanie Eichler, magazyn.cegła suszona na słońcu.com

Wióry drewniane są szczególnie trudne do oddzielenia od niezagruntowanej płyty gipsowo-kartonowej, ponieważ papier do tapet jest prawie nieodłączny od warstwy kartonu. Trudno też usunąć tapetę, która była kilkakrotnie zamalowana, ponieważ tutaj najpierw trzeba rozbić warstwy farby, aby móc odpowiednio zwilżyć papier i starą pastę. Są do tego specjalne narzędzia, takie jak wałki z kolcami czy tzw. jeże tapetowe.

Oczywiście zrębek nie jest „szlachetną” ani „ekskluzywną” tapetą. Wynika to ze struktury powierzchni – po prostu nie nadaje się do wielkich projektów, delikatnych wzorów czy wyszukanych nadruków. Ze względu na szorstką powierzchnię zrębki nie są łatwe do zaklejenia. Jeśli więc chcesz przykleić gładką, pięknie wzorzystą lub misternie zaprojektowaną tapetę papierową lub flizelinową do ściany wytapetowanej wiórem drzewnym, należy najpierw usunąć starą tapetę - warto, nawet jeśli jest to uciążliwe.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wskazówki dotyczące malowania zrębków

W dwóch na trzy mieszkania w Niemczech do ścian przykleja się wiór, który w większości przypadków malowany jest farbą emulsyjną. Nie jest konieczne malowanie tapety, ale wskazane jest nałożenie przynajmniej jednej warstwy farby, szczególnie w przypadku bardzo tanich wariantów dwuwarstwowych, w których wióry czasami trochę wystają przez warstwę papieru. Powierzchnia staje się wtedy bardziej miękka i ogólnie wygląda bardziej przyjaźnie.

Jeśli potrzebujesz więcej wzorów lub kreatywnej kolorystyki, możesz malować na własnych wzorach, ozdobach lub wielkoformatowych obrazach ściennych, odręcznie lub za pomocą szablonu lub siatki. Przy malowaniu zrębków zalecana jest do maskowania elastyczna taśma malarska, która w przeciwieństwie do gładkiej taśmy maskującej bardzo dobrze przyczepia się do nierównej struktury tapety i tym samym umożliwia czyste krawędzie również na tym podłożu.

Ogólna zasada: Im grubszy zrębek, tym więcej warstw farby może przenosić. Przy dużej ilości aplikacji kolorystycznych jednak struktura coraz bardziej „rozmywa się” – kolor zachowuje się jak soft focus. Ale ten efekt nie przeszkadza najbardziej i nawet stara tapeta w drewnie szybko wygląda świeżo i pięknie po nałożeniu kolejnej warstwy farby.

Notatka: Tak zwane płynne szare włókno to nie tapeta, ale specjalna farba ścienna. Jest to dyspersja plastiku zmieszana z wiórami drzewnymi, dzięki czemu farba wygląda jak tapeta z wiórów drzewnych.

Tapetowanie zrębkiem – najważniejsze zasady pięknego efektu

Najlepszą pastą do tapetowania zrębków jest (również bezkonkurencyjnie tania) standardowa pasta metylocelulozowa, którą można kupić w każdym sklepie z narzędziami i którą można łatwo wymieszać z wodą w domu. Po wymieszaniu zgodnie z zaleceniami producenta, pasta wymaga krótkiego czasu odpoczynku, następnie ponownie dobrze wymieszaj i obficie wklej tapetę pasem po pasie - również na krawędziach.

Następnie złóż każdy pas z pastą na lewą stronę, aby pozostał wilgotny i pozwól mu odpocząć. Aby uzyskać dobry wynik, niezbędne jest przestrzeganie czasu namaczania określonego przez producenta. Podczas namaczania tapeta nieco pęcznieje i rozszerza się we wszystkich kierunkach. Po przymocowaniu kurczy się ponownie, gdy wysycha, a tym samym rozciąga się na ścianie.

Aby zrębek dobrze przylegał i przylegał bez zagnieceń i pęcherzy, należy ostrożnie nakładać paski i rozprowadzać je od podłoża, dociskając pędzlem lub wałkiem. Po sklejeniu masz jeszcze trochę czasu na drobne poprawki. Tapetowanie najlepiej sprawdza się w dwie osoby - wtedy ktoś może z. B. Oddaj arkusze lub naciśnij górny koniec miotłą, podczas gdy drugi rozkłada arkusz.

Dzięki odpowiednim narzędziom i naszym wskazówkom tapetowanie drewna nie stanowi problemu dla laików © Alex Po, stock.cegła suszona na słońcu.com

Tutaj podsumowaliśmy najważniejsze zasady dobrego tapetowania dla Ciebie.

Nowoczesna tapeta drewnopodobna na podłożu flizelinowym

W międzyczasie dostępne są nie tylko klasyczne, popularne tapety papierowe, ale także flizelinowe wersje wiórów drzewnych. Zaletą jest to, że paski nie muszą być wklejane ani składane, aby nasiąkły; dzięki temu wymagają mniej miejsca do tapetowania i nie muszą przestrzegać czasu nasiąkania. Ponieważ wióry polarowe nie mogą ani pęcznieć, ani kurczyć się; podobnie jak inne tapety flizelinowe jest stabilna wymiarowo.

Tapeta flizelinowa: klasyka w nowym wydaniu

Tapety flizelinowe są tapetowane specjalnym klejem do flizeliny techniką klejenia: zamiast pasków tapety przykleja się ścianę, a następnie kładzie się suchą tapetę na wierzch. W przeciwieństwie do klasycznych tapet papierowych, flizelinę można również oderwać na sucho, dzięki czemu znacznie łatwiej ją usunąć, zwłaszcza jeśli położy się ją na lekko chłonnym (np. B. zagruntowane) podłoże zostało sklejone.

Usuwaj tapety z drewna w prawidłowy sposób

Ponieważ zawiera nie tylko papier, ale także wióry drewniane, a przy usuwaniu starej tapety, resztki tynku lub farby często trafiają do odpadów tapet, stara tapeta z wiórów drzewnych nie trafia do kosza na papier, ale do pozostałych odpadów. Jeśli masz za dużo do domowego kosza na śmieci, możesz zanieść starą tapetę do centrum recyklingu i oddać ją tam bezpłatnie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here