Pokój narożny

Geometria jako wróg ochrony termicznej

Biuro w piwnicy z izolacją wewnętrzną © IVPU

W żadnym budynku nie da się uniknąć pewnego mostka termicznego: narożników pomieszczenia. W przeciwieństwie do pozostałych mostków termicznych, nieuchronnie wynika z jego geometrycznego kształtu. Ponieważ narożnik zawsze oferuje większą część zewnętrzną niż wewnętrzną.

Przykładowe obliczenia

Proste obliczenia pomagają wyjaśnić problem. Zakładając, że ściana ma dziesięć centymetrów grubości, róg dwóch stykających się ścian tworzy obszar o szerokości dwudziestu centymetrów na zewnątrz (dziesięć z każdej strony ściany). To jest naprzeciwko rogu wewnątrz.

Mostki termiczne i narożniki pomieszczeń

Gdyby zmierzyć dziesięć centymetrów z każdej strony wewnątrz, ten fragment ściany, szeroki na dwadzieścia centymetrów, miałby powierzchnię czterdziestu centymetrów. Powierzchnia zewnętrzna byłaby dwa razy większa niż powierzchnia ściany wewnątrz. Ciepło, które odpływa z zewnątrz przez większy obszar, musi przepływać przez mniejszy obszar wewnętrzny.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Rogi pokoju są zimne

W wyniku niekorzystnego rozłożenia powierzchni od zewnątrz i od wewnątrz narożnik pomieszczenia znacznie się wychładza w porównaniu z resztą ściany zewnętrznej. Ile pokazuje przykład z Instytutu Budownictwa i Życia (IWU): Przy nieocieplonej ścianie zewnętrznej wykonanej z cegieł perforowanych o grubości 24 cm, temperatury powierzchni ściany i narożnika kształtują się następująco: -10 stopni Celsjusza na zewnątrz i 20 stopni Celsjusza wewnątrz:

  • Ściana: 14,4 stopni Celsjusza
  • Narożnik: 9,97 stopni Celsjusza

W takim przypadku istnieje duże ryzyko, że wilgoć z powietrza w pomieszczeniu skondensuje się w narożniku.

Przekładki termiczne i narożniki pomieszczeń: porównanie izolowane i nieizolowane

Rozwiązanie: izolacja zewnętrzna

Izolacja zewnętrzna ETICS © IVPU

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie mostka termicznego w rogu pomieszczenia jest zastosowanie izolacji zewnętrznej. Izolacja przesuwa punkt rosy - czyli strefę temperaturową, w której może wystąpić kondensacja - tak daleko w ścianie, że nie ma już ryzyka kondensacji wilgoci. Wyjaśnia to inny przykład z IWU - tym razem dla ściany o grubości 24 cm z cegły wapienno-piaskowej, która jest ocieplona od zewnątrz 20 cm materiałem izolacyjnym. Przy tych samych wymaganiach temperaturowych -10 stopni Celsjusza na zewnątrz i 20 stopni Celsjusza wewnątrz, temperatury powierzchni są następujące:

  • Ściana: 19,2 stopni Celsjusza
  • Narożnik: 18,2 stopni Celsjusza

Dzięki izolacji temperatura narożnika dostosowuje się nie tylko do temperatury ściany, ale również do temperatury powietrza w pomieszczeniu. Stwarza to najlepsze warunki dla przyjemnego i zdrowego środowiska życia.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here