Klimat wewnętrzny”,

Cieplejsze ściany wewnętrzne – przyjemniejszy klimat w pomieszczeniu

Klimat wewnętrzny w salonie © Ujac, fotolia.com "Jest przeciąg" - to wrażenie szybko pojawia się w starych, nieocieplonych domach, gdy zimą na dworze jest naprawdę zimno. Nie oznacza to jednak, że zimne powietrze dostaje się do domu z zewnątrz. „Pociąg” pojawia się w samym pokoju. Powodem jest niska temperatura ścian wewnętrznych nieizolowanych ścian zewnętrznych.

Cyrkulacja powietrza: mikrokosmos przestrzeni życiowej

Zasada ruchu powietrza poprzez wymianę zimnego i ciepłego powietrza jest dobrze znana. W skali globalnej powoduje nawet powstawanie prądów wiatrowych na ziemi. Na małą skalę od dawna jest używany do ogrzewania pomieszczeń: zimne powietrze przepływa przez żebra grzejnika, nagrzewa się i unosi jako ciepłe powietrze. Zimne powietrze jest wciągane do grzejnika przy podłodze. W ten sposób powietrze w pomieszczeniu nagrzewa się szybciej niż byłoby to możliwe tylko przy promieniowaniu z grzejnika.

Zasada cyrkulacji powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach z grzejnikami

Różnice temperatur rzędu kilku stopni

To, co jest pożądane w systemie grzewczym, ma dokładnie odwrotny wpływ na ściany. Jeśli ściana zewnętrzna nie jest izolowana, temperatura powierzchni od strony pomieszczenia jest nieco niższa o kilka stopni od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Powietrze w pomieszczeniu schładza się na ścianie i następuje niepożądana cyrkulacja powietrza, która jest odczuwana jako przeciąg.

W najgorszym przypadku i bardzo niskich temperaturach zewnętrznych temperatura wewnętrznej powierzchni ścian może spaść nawet poniżej 14 stopni Celsjusza. Przy temperaturze pokojowej około 20 stopni oznacza to nie tylko znaczne ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu na ścianie, ale również ryzyko kondensacji wilgoci z ciepłego powietrza na zimnej ścianie. Pleśń może się rozwijać.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Izolacja sprawia, że ​​ściany są ciepłe

W ramach heskiej kampanii oszczędzania energii, Instytut Życia i Środowiska (IWU) dokonał podziału, w jakim stopniu można wyrównać temperaturę powietrza w pomieszczeniu i powierzchni ścian za pomocą izolacji. Temperaturę zewnętrzną ustawiono na -10, a temperaturę pokojową na 20 stopni Celsjusza. Ściana nośna budynku ma w tym modelu obliczeniowym 17,5 cm grubości i jest wykonana z materiału takiego jak cegła wapienno-piaskowa, beton lub cegła pełna. Przy różnych grubościach materiału izolacyjnego o współczynniku przewodności cieplnej 035 powstają następujące temperatury powierzchniowe dla ściany zewnętrznej od strony pomieszczenia:

Grubość izolacji (cm) Temperatura powierzchni (°C)
2 16,1
6 18,2
12 19,0
16 19,2
25 19,5
40 19,7

Komfortowe temperatury ścian osiągane są według IWU powyżej 19 stopni. Można to osiągnąć tylko w obliczeniach z grubości izolacji 16 centymetrów.

Porównanie ściany izolowanej i nieizolowanej

Mit „ściany oddechowej”

Izolacja jest często krytykowana – zwłaszcza przy renowacji energetycznej bardzo starych budynków – za nadmierne uszczelnienie ścian. W ten sposób ściana nie może już "oddychać", czyli nie może mieć miejsca wymiana powietrza między wnętrzem a zewnętrzem. Ten rzekomy oddech jest bardzo przeszacowany. Nawet jeśli taka wymiana następuje przez ścianę, według badań naukowych proporcja ta wynosi zaledwie 1-2 procent ilości wilgoci, która jest usuwana przez wentylację okienną. Mówiąc prościej: ściana nie odgrywa istotnej roli w wymianie powietrza w pomieszczeniu.

Ściany mają jednak regulujący wpływ na klimat w pomieszczeniu: do pewnego stopnia mogą pochłaniać nadmiar wilgoci z powietrza w pomieszczeniu, a później ponownie ją oddawać, gdy powietrze jest suche. Jednak regulacja ta ma miejsce w górnych warstwach konstrukcji ściany, takich jak tynk i tapeta i jest zachowana nawet przy izolacji. Generalnie jednak ta właściwość nie może zastąpić regularnej wentylacji i związanego z nią usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza.

Wymiana wilgoci w ścianach: do pewnego stopnia mogą wchłonąć nadmiar wilgoci z powietrza w pomieszczeniu, a później ponownie ją odprowadzić, gdy powietrze jest suche

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here