Usuń szorstki tynk

Prawidłowo usuń szorstki tynk

Szorstkiego tynku lub tynku strukturalnego nie można po prostu pokryć tapetą ze względu na jego nieregularną powierzchnię. Oczywiście można zamalować nośny tynk chropowaty, który mocno przylega do ściany, ale struktura tynku pozostaje widoczna. Jeśli zamiast brzydkiego, luźnego lub uszkodzonego tynku chropowatego, chcesz mieć gładką ścianę, którą można ponownie tapetować, możesz usunąć stary szorstki tynk i ponownie otynkować ścianę lub naprawić istniejącą warstwę tynku poprzez szlifowanie i/lub szpachlowanie, wygładzanie i tak dla nowej powłoki przygotować.

Jeśli Twoim głównym celem jest stworzenie bardziej równej, piękniejszej lub nadającej się do tapetowania powierzchni, szlifowanie (stabilnej) powierzchni tynku jest zwykle najszybszą i najlepszą metodą. Lepiej jednak całkowicie usunąć luźny, niewłaściwie nałożony lub mocno zniszczony szorstki tynk i zastąpić go nową, stabilną warstwą tynku.

Stary szorstki tynk © ohenze, fotolia.com

O tym, czy stary szorstki tynk jest wart wysiłku szlifowania można po jego stabilności, którą można rozpoznać nawet jako laika, stukając, drapiąc i lekko wbijając w niego młotkiem. Wiele chropowatych tynków w starych budynkach przykleja się do ściany tylko z przyzwyczajenia i wyraźnie pokazuje chęć ostatecznego pozbycia się go w takich standardowych testach. Następnie musisz tylko zdecydować, w jaki sposób chcesz usunąć stary tynk, ponieważ jest na to kilka opcji.

Notatka: Często nie docenia się ilości zanieczyszczeń powstających podczas usuwania warstwy tynku. Z grubsza oblicz od 15 do 20 kg tynku na metr kwadratowy ściany - a przy obliczaniu objętości weź pod uwagę, że gruz budowlany nie jest masywny, ale kawałki z dużą ilością powietrza pomiędzy nimi muszą zostać usunięte. To może szybko dodać do kilku metrów sześciennych. Usuń szorstki tynk i gruz: Nie lekceważ objętości do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Usuń stary szorstki tynk - ale jak?

Usuń tynk: pomyśl o sprzęcie zabezpieczającym

Stary tynk można usunąć za pomocą narzędzi ręcznych, takich jak młotek, dłuto i siekiera tynkarska, lub za pomocą elektrycznego lub. Narzędzia pneumatyczne (np. B. Młotek dłutowy, młot wyburzeniowy lub przecinak do gipsu) przejdź do substancji. W każdym razie usuwanie tynku to szorstkie, męczące, hałaśliwe i bardzo zakurzone zajęcie, do którego należy nosić rękawice, okulary ochronne, maskę przeciwpyłową i ochronniki słuchu. Aby zapewnić bezpieczną ochronę przed wypadkami elektrycznymi, upewnij się, że masz wcześniej prąd lub prąd. Izolacja od napięcia poprzez wyłączenie bezpieczników i za pomocą testera napięcia ("tester faz ") upewnić się, że połączenia (np. B. Gniazda). Jeśli chcesz pracować z elektronarzędziami, uzyskaj zasilanie z innego pomieszczenia za pomocą solidnego przedłużenia lub bębna kablowego.

Usunąć tynk młotkiem i dłutem

Jeśli to możliwe, usuń wszystkie meble z pokoju, zdejmij listwy przypodłogowe i zdejmij plastikowe osłony z gniazd, włączników światła itp. A. z dala. Aby całe mieszkanie nie zakurzyło się, zamknij drzwi lub zakryj otwory drzwiowe folią. Podłogi drewniane i inne wrażliwe powierzchnie najlepiej zabezpieczać kocami do pakowania lub włókniną budowlaną. Nawet stabilne folie nie zapewniają wystarczającej ochrony przed spadającymi grudkami tynku, kamieni i piasku. Ten materiał o ostrych krawędziach może powodować głębokie rysy i skazy podczas leżenia, biegania i zamiatania.

Usuń tynk wiertarką udarową

Kiedy odtrącasz stary szorstki tynk, nie możesz i nie musisz być zbyt ostrożny. Trudno uniknąć uszkodzenia instalacji podtynkowej w niektórych miejscach. Skoro i tak później będziesz kładł nową warstwę tynku, zdewastowana powierzchnia nie jest zła - po prostu potrzebujesz więcej nowego tynku, tym głębsze dziury musisz wyrównać. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić ani nie wyciągnąć żadnych kabli, a gdy ukryte kable są odsłonięte, pozostawić szczeliny prowadzące (szczeliny kablowe) w jak największym stopniu nienaruszone - zaoszczędzi ci to wiele pracy, jeśli wszystko zostanie w swoim miejsce i może być ponownie użyty.

Odetnij stary tynk młotkiem © mhp, fotolia.com Notatka: Większość starych tynków wierzchnich i chropowatych to tynki gipsowe lub gipsowo-wapienne, których odporność na uderzenia jest mniejsza niż tynku podstawowego. Skorzystaj z tego, rozluźniając wierzchnią warstwę tynku wzdłuż podłoża płaskim lub szerokim dłutem i odłamując ją zamiast łamać bezpośrednim uderzeniem młotka. Jak usunąć stary tynk z nienaruszonego tynku??

Usunąć szorstki tynk za pomocą frezarki tynkarskiej lub renowacyjnej

Za pomocą frezarki do tynku lub frezarki renowacyjnej można z grubsza wyprostować powierzchnię tynku lub całkowicie go usunąć. Frezarki renowacyjne to wydajne maszyny, których głowica frezująca usuwa tynk za pomocą gwiaździstych kół frezujących z twardego metalu. Aby zapewnić jak najmniej pyłu i nie łamać się kół frezujących, frezarka pracuje w zakresie od niskich do średnich prędkości. Nowoczesne frezarki tynkarskie i renowacyjne wyposażone są w regulowany kaptur frezujący oraz urządzenie ssące. Zarówno prędkość, jak i głębokość frezowania są regulowane. Frezy z węglików spiekanych idealnie nadają się do usuwania tynków gipsowych i wapiennych, kleju do płytek, fug i warstw farby. Nasadki diamentowe są dostępne do twardszych materiałów, takich jak tynk cementowy lub beton.

Usuń tynk za pomocą obcinaka do gipsu Notatka: Frezowanie i szlifowanie to różne procesy obróbki, ale często są mylone. Dlatego (i ze względów marketingowych) sprzątanie lub. Frezowanie renowacyjne jest często nazywane „szlifierką do betonu” lub „szlifierką do gipsu” lub oferowane pod tymi nazwami. Nie daj się zmylić kreatywnym synonimom i wielokrotnym nazwom, ponieważ: Frezarka nie jest urządzeniem do szlifowania.

Zeszlifuj szorstki tynk

Jeśli tynku nie trzeba usuwać, a jedynie przeszlifować na gładko, potrzebna będzie szlifierka, np. B. szlifierka do betonu lub szlifierka z długą szyjką ("Żyrafa "). Zasadniczo możesz również użyć szlifierki oscylacyjnej lub szlifierki taśmowej do szlifowania tynku, chociaż te urządzenia i ich materiały ścierne są bardziej przeznaczone do drewna lub plastiku.

Ściany piaskowe tak wolne od kurzu, jak to tylko możliwe

Jeśli nie chcesz kupować szlifierki do betonu, możesz ją pożyczyć od wyspecjalizowanych sprzedawców lub zmienić istniejącą szlifierkę kątową (Flex). Dostępne są zestawy montażowe dla dostępnej w handlu 125 Flex (pokrywa odciągowa, wieniec szczotki i diamentowa tarcza garnkowa), za pomocą których można szybko przekształcić szlifierkę kątową w szlifierkę do gipsu. Jeśli Twój Flex nie ma dodatkowego uchwytu, zaopatrz go również w taki, dzięki czemu będziesz mógł bezpieczniej trzymać i prowadzić urządzenie.

Odsysanie pyłu następuje przy użyciu betonu lub. Szlifierki kątowe są szczególnie ważne, ponieważ szlifierki obrotowe pracują z dużymi prędkościami, generują ogromną ilość pyłu i wdmuchują go do pomieszczenia z dużą prędkością.

Notatka: Użyj oczyszczacza powietrza lub odkurzacza przemysłowego jako dodatkowego urządzenia ssącego, nigdy odkurzacza domowego. W przypadku zwykłych odkurzaczy kurz budowlany tego rodzaju i ilości jest zwykle śmiertelny, a nawet jeśli urządzenie przeżyje, nigdy nie zostanie ono później odpowiednio wyczyszczone.

Usunąć szorstki tynk - prace wykończeniowe i wykończeniowe

Po wyfrezowaniu lub przeszlifowaniu szorstkiego tynku naprawić pęknięcia i wyrównać drobne nierówności szpachlówką (szpachlą). Praktyczne wskazówki dotyczące naprawy niedoskonałości znajdziesz w tym artykule.

Popraw ścianę wypełniaczem © rodimovpavel, fotolia.com

Najłatwiejszym sposobem tworzenia ścian, które można tapetować, jest szpachlówka powierzchniowa. Można go nakładać na dużą powierzchnię wałkiem szpachlowym (wałkiem PU), a następnie gładszą (e. B. wykonane z metalu lub z gumową wargą) gładkie równomiernie.

Aby uzyskać doskonałe wykończenie, po stwardnieniu można ponownie nałożyć masę wyrównującą drobnoziarnistym papierem ściernym (np. papierem ściernym). B. ziarno 120 lub 240) szlifowanie gładkie. Ta drobna praca działa bardzo dobrze ze szlifierką oscylacyjną lub ręcznie z klockiem szlifierskim lub listwą szlifierską.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here