Usuń szorstki tynk: to się liczy ”,

Jakie kolory nadają się do szorstkiego tynku?

otwarte dyfuzyjnie jak tynki mineralne, szczelne dyfuzyjnie jak produkty z żywic syntetycznych lub tylko częściowo przepuszczalne dla pary wodnej jak tynki silikatowe lub tynki silikonowe: farba i tynk powinny do siebie pasować, aby nie zmieniać właściwości tynku. Chodzi o przepuszczalność pary wodnej, a w przypadku tynków wewnętrznych o klimat w pomieszczeniu. Jeśli po malowaniu właściwości tynku chropowatego nie są tak ważne, farby emulsyjne do ścian. W przeciwnym razie należy stosować farby emulsyjne silikatowe lub emulsyjne do tynków gipsowych, farby silikatowe lub emulsyjne silikatowe do tynków mineralnych oraz farby odpowiednio dobrane do gliny do tynków glinianych.

Generalnie kolory powinny dobrze kryć (klasa krycia 1 lub 2), ale nie powinny być zbyt lepkie, aby w tynku nie pozostały bezbarwne dziury, a drobne pory nie zatykały się całkowicie. Dlatego należy najpierw rozcieńczyć zwykłe farby emulsyjne wodą, w przeciwnym razie będą zbyt twarde.

Jak przygotować tynk szorstki do malowania?

Przed malowaniem ściana powinna być oczyszczona z kurzu i tłuszczu. Dokładnie wyczyść powierzchnię miotłą, a następnie odkurz, jeśli w niektórych porach i pęknięciach nadal kryje się kurz. Kolor się nie przyklei.
Jeśli tynk – jak to często bywa w przypadku starszych tynków szorstkich w kuchni – jest tłusty, należy dokładnie wyczyścić powierzchnię wodą z mydłem. Ewentualne pęknięcia lub otwory na kołki zamknąć zaprawą naprawczą dopasowaną do rodzaju tynku i jak najlepiej odtworzyć powierzchnię tynku na większych powierzchniach. Usuń listwy przypodłogowe i włączniki światła i zaklej taśmą drzwi i okna.

Instrukcje i wskazówki dotyczące malowania szorstkiego tynku

Farbę dobrze wymieszać, aby cząsteczki farby dobrze się rozłożyły, a rozprowadzenie było równomierne. Maluj ściany wysokiej jakości wałkiem z długim włosiem i działaj dość szybko, dzięki czemu farba jest rozpylana nawet w najdrobniejsze dziury i zagłębienia.

Podziel ścianę mentalnie na różne sekcje, które następnie przebijasz jedna po drugiej, ale za każdym razem szybko. Malować mokro na mokro w lekko zachodzących na siebie pasach, a następnie – ponieważ tynk chropowaty to powierzchnie trójwymiarowe – poziomo i po przekątnej nad każdym punktem. Aby uzyskać dobrze kryjące kolory o klasie krycia 1, pomaluj strukturę dwukrotnie pędzlem, co zwykle wystarcza.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here