Strzecha

Klasycznie piękny - dach kryty strzechą

Dach kryty strzechą jest odnawiany © Matthias Stolt, stock.cegła suszona na słońcu.com

We Fryzji Północnej i Wschodniej do dziś stanowią integralną część krajobrazu: domy kryte strzechą. Już sama lokalizacja w tak surowym środowisku, jakim jest wybrzeże, pokazuje, że naturalny materiał może również charakteryzować się dużą wytrzymałością. I nawet jeśli strzecha nie może zbliżyć się do metalu lub kamienia pod względem żywotności, to zadbany dach kryty strzechą ma trwałość od 30 do 40 lat.

Od powszechnego zastosowania do przyciągającego wzrok

Przez długi czas strzecha i słoma były klasycznymi materiałami dachowymi w Niemczech. W średniowieczu dachy z łupka lub dachówki otrzymywały tylko szczególnie reprezentacyjne budynki. W międzyczasie ten obraz zupełnie się zmienił. Dziś większość domów ma stałe dachy, a strzecha jest cechą szczególną i dlatego też wygląda szczególnie reprezentacyjnie.

Surowiec odnawialny na pokrycia dachowe

Reet to cienkie trzciny. Ścina się je zimą, kiedy trzcina obumarła, a w szypułkach jest mało wilgoci. Reet różni się od słomy roślin zbożowych m.in. wysoką zawartością krzemu. Spowalnia to naturalne gnicie i sprawia, że ​​materiał nie jest interesujący dla zwierząt jako pokarm. To jest powód dużej trwałości, która sprawia, że ​​trzcina jest materiałem na pokrycia dachowe.

Pokrycie dachowe strzechą: zalety i wady do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Szyte lub wiązane

Dach kryty strzechą można podzielić na dwa warianty:

 • szyty dach
 • związany dach

W obu typach wiązki kryte strzechą są teraz przymocowane do konstrukcji dachu poniżej za pomocą ocynkowanego drutu. W przypadku dachu szytego naszywane są bezpośrednio na konstrukcję, w przypadku dachu wiązanego są dociskane do konstrukcji za pomocą kijów taśmowych, a następnie wiązane.

Budowa pokrycia dachu strzechą

Konstrukcyjne detale zapewniające wysoką trwałość

W przypadku dachu krytego strzechą ważniejsze niż w przypadku jakiegokolwiek innego rodzaju pokrycia dachowego jest wsparcie jego trwałości dzięki sprytnej konstrukcji:

 • Dach kryty strzechą jest zwykle projektowany jako dach zimny. Oznacza to, że w konstrukcji dachu istnieje poziom wentylacji, przez który może wysychać wilgoć, która może się przedostać.
 • Nachylenie dachu krytego strzechą musi wynosić co najmniej 45 stopni. W ten sposób woda szybko przepływa od ostrza do ostrza. Przy prawidłowo skonstruowanym dachu krytym strzechą podczas deszczu mokre są tylko wierzchnie warstwy pokrycia dachowego. Dolne warstwy pozostają trwale suche.
 • Grzbiet stanowi szczególnie słaby punkt w dachu krytym strzechą: w tym miejscu spotykają się łodygi po obu stronach okapu. Materiał jest zbyt kruchy, aby można było zgiąć łodygi nad grzbietem z jednej strony na drugą. Dlatego kalenica wymaga specjalnej osłony. Łóżka trawiaste i wrzosowe to klasyka, ale możliwe są również pokrowce z miedzi lub dachówki.
 • Na krawędziach dachu konieczny jest zwis dachu o co najmniej 50 centymetrów. Powodem tego jest brak klasycznej rynny. Dlatego opady należy usuwać w taki sposób, aby nie obciążały nadmiernie ścian domu. Wystarczający zwis dachu zapewnia, że ​​deszcz kapiący z dachu nie dotrze do ścian domu w obszarze podstawy jako bryzgająca woda.
 • Dach kryty strzechą nie powinien być nadmiernie zacieniony przez otaczające drzewa, aby górne warstwy strzechy mogły szybko wyschnąć po opadach deszczu.
Wymagania dotyczące pokrycia strzechą

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here