Regularna pielęgnacja dla zdrowej skóry psa”,

Odpowiednie narzędzie do sierści każdego psa

To, ile wysiłku wymaga pielęgnacja psa, zależy od rasy i stanu sierści. Rasy krótkowłose wymagają stosunkowo niewielkiego wysiłku, a regularne szczotkowanie jest częścią codziennego życia psów długowłosych. 

Ważnym warunkiem skutecznej pielęgnacji sierści jest narzędzie dostosowane do sierści psa.

 • Miękkie szczoteczki dla szczeniąt
 • Szczotka i grzebień do sierści dla psów krótkowłosych
 • Grzebień z szerokimi i wąskimi zębami oraz specjalnymi szczotkami dla psów długowłosych
 • Specjalne narzędzie do usuwania podszerstka u psów krótko i długowłosych (furminator)
 • Brona do przycinania i nóż do przycinania dla terierów jako specjalne narzędzie dla strzyżonych psów
 • Maszynka do strzyżenia do prac korekcyjnych po przycięciu
 • Nożyczki do przerzedzania i zwykłe do wycinania konturów i przerzedzania zbyt grubej sierści
 • Specjalny szampon dla psów do łazienki pomiędzy

Kupując produkty pielęgnacyjne właściciele psów powinni zwracać szczególną uwagę na jakość. Ponieważ im wyższa jakość produktów, tym dłużej spełniają swoją funkcję. Dotyczy to zwłaszcza narzędzi do trymowania, które nie tylko działają skutecznie, ale również muszą wygodnie leżeć w dłoni właściciela.

Tutaj możesz zamówić szczotkę do futra Vitazoo Premium od Amazon.

Strzyżenie u psów krótkowłosych

W przypadku psów krótkowłosych, które nie wymagają przycinania, pielęgnacja jest stosunkowo prosta. Z reguły wystarczy, aby właściciel psa dokładnie wyczesał sierść dwa razy w tygodniu. Podczas zmiany sierści i u psów z bardzo gęstym podszerstkiem, sierść jest starannie pielęgnowana co drugi dzień, aby nie przedłużać zbytnio zabiegu u psa.
 

Wskazówka: Zwłaszcza psy krótkowłose powinny Cię kąpać tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. Lepiej stosować domowe środki zaradcze: Na przykład szmatka nasączona rozcieńczonym octem jabłkowym pomaga zwalczać nieprzyjemne zapachy, które psy pasjonują się perfumowaniem.

Przed kąpielą czworonożnego przyjaciela wypróbuj alternatywy, takie jak rozcieńczona woda z octem - to jest lepsze dla skóry.

Zdjęcie: iStock / andriano_cz

Strzyżenie u psów długowłosych

Pielęgnacja psów długowłosych wymaga znacznie więcej wysiłku niż ich krótkowłosych krewnych. W zależności od gęstości i struktury sierści codzienne szczotkowanie i czesanie jest niezbędne i odbywa się w następujących etapach: 

 • Najpierw szczotkuj sierść szczotką drucianą.
 • Dokładnie wyczesać sierść psa od przodu do tyłu w kierunku wzrostu (jeśli podszerstek jest bardzo gęsty, niezbędny jest specjalny pędzel do podszerstka).
 • Usuń małe zmatowione obszary palcami.
 • Poluzuj lub wytnij mocniejsze maty za pomocą specjalnej grabi do filcowania.
 • Zawsze sprawdzaj skórę pod kątem urazów, pasożytów lub zmian podczas pielęgnacji.

Podczas zmiany sierści sierść psa przeczesuje się również grzebieniem o grubych zębach. Ten specjalny grzebień niezawodnie dociera do najniższej warstwy sierści, a tym samym uwalnia martwy włos z sierści. Dokładne czesanie gęstym grzebieniem kończy się przy każdej pielęgnacji.

Psa należy czesać regularnie, zwłaszcza podczas zmiany sierści. Niezbędne jest do tego odpowiednie narzędzie.

Zdjęcie: iStock / dimid_86

Przycinanie to nie tylko wygląd

Szczególnie czasochłonnym szczególnym przypadkiem w pielęgnacji jest przycinanie niektórych ras. Należą do nich na przykład jamnik szorstkowłosy, airedale czy terier walijski. Psy tych ras mają szorstką sierść, której martwa sierść nie odpada sama. Jeśli właściciel psa nie usuwa regularnie martwej sierści, nowa sierść nie ma wystarczającej ilości miejsca i odrasta jako tzw. drobne „rude włosy”. Włosy te nie wytwarzają żadnej naturalnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi i prowadzą do bardzo nietypowo miękkiej struktury sierści.
Aby zachować zdrowe futro i zdrową skórę, rasy te muszą być pielęgnowane co dwa do trzech miesięcy. Ponieważ tylko nóż do przycinania skutecznie usuwa martwe włosy. Alternatywą dla noża do przycinania jest wyrywanie martwego włosa palcami, które mają na sobie nasadkę na palec, aby ułatwić uchwycenie włosa.

Tutaj możesz zamówić bronę przycinającą od jednegojęczmienia kukurydzy przez Amazon.

Powinieneś unikać strzyżenia tych ras psów tak bardzo, jak to możliwe. Ponieważ martwy włos nie jest w tym procesie usuwany, futro traci swoją naturalną szorstką strukturę i funkcję ochronną. Jeśli nie da się uniknąć strzyżenia czworonożnego przyjaciela, należy najpierw usunąć całe podwłosienie za pomocą brony do przycinania. Jednak następne spotkanie przycinania powinno być już zaplanowane.
Jeśli martwe włosy nie są konsekwentnie usuwane, wentylacja sierści w obszarze skóry pogarsza się coraz bardziej. W krótkim czasie powstaje prawdziwa oaza dobrego samopoczucia dla wielu różnych zarazków. Najbardziej nieszkodliwą konsekwencją jest nieprzyjemny zapach sierści. W najgorszym przypadku wystarczą nawet najmniejsze niewidoczne urazy, do których wnikają chorobotwórcze zarazki i powodują ciężkie stany zapalne skóry, takie jak bardzo bolesny „gorący punkt”. 


Ważny: W przypadku psów ras strzyżonych konwencjonalne urządzenia do usuwania podszerstka są nie na miejscu. Idealnym rozwiązaniem do konserwacji pomiędzy nimi są specjalne brony podcinające.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here