Zbieraj i wykorzystuj wodę deszczową”,

Możesz do tego wykorzystać zebraną wodę deszczową

Zbieranie i ponowne wykorzystanie wody deszczowej samo w sobie nie jest niczym nowym - już starożytni Grecy i Rzymianie używali dużych cystern do zbierania opadów i wykorzystywali je do ogrodów i inwentarza w porze suchej, ale także do kąpieli i picia. Dziś nie jest to już wskazane - ale nie ma nic przeciwko używaniu wody deszczowej w gospodarstwie domowym do mycia, czyszczenia lub spłukiwania toalety. Wiele roślin jest jeszcze bardziej zadowolonych z wody deszczowej, która jest wolna od dodatków, niż z wody pitnej zawierającej wapno, chlor lub mąkę. Podlewanie ogrodu zebraną wodą deszczową jest zatem zalecane z kilku powodów. 
 

Woda deszczowa jest cennym towarem do ogrodu, zwłaszcza latem.

Zdjęcie: Flora Press / Ruth de Boer

Zbieranie deszczówki: jakie są zbiorniki na wodę?

Wybór zbiornika na wodę deszczową zależy od kilku czynników: Jak duża jest powierzchnia dachu, która zbiera deszczówkę? Aby to obliczyć, dodaj zwisy dachu do powierzchni podłogi domu. Jednak pokrycie również odgrywa pewną rolę, ponieważ gładkie dachówki są oczywiście bardziej efektywne niż płaski dach z kamykami. Należy również zastanowić się, ile wody potrzebujesz: czy chcesz używać jej do prania ubrań, czy tylko podlewać kwiaty i trawnik w miesiącach letnich? Ile osób mieszka w gospodarstwie domowym? Jak duży jest ogród? Rozmowa z Twoim architektem lub ekspertami, którzy na podstawie wzorów i doświadczenia potrafią obliczyć wielkość magazynu, na pewno pomoże.

Powierzchnia dachu * w m2

Wielkość ogrodu w mkw

Wielkość zbiornika w litrach 

100

100-200

> 300

     x

1000

50

     x

               x

2400

75

               x

3400

100

               x

           x

4500

> 130

           x

6000

Beczka deszczowa do podlewania ogrodu

Najpopularniejszą metodą zbierania deszczówki jest klasyczna beczka deszczowa pod rurą spustową rynny. Niezależnie od tego, czy jest to otwarta beczka drewniana, czy pojemnik zbiorczy połączony z rurą spustową za pomocą wyrafinowanego zabezpieczenia przed przepełnieniem - zasada pozostaje taka sama. Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy: w drodze z dachu do rynny woda zmywa wraz z nią kurz i zarazki, ptasie odchody, pyłki i liście. Dlatego filtry - znane również jako złodzieje deszczu - muszą zatrzymywać brud w rurze spustowej: jedna dziesiąta wody spłukuje brud do kanalizacji, reszta drogi płynie czysto do zbiornika magazynowego. Upewnij się również, że rura spustowa nie jest zatkana.
Klasyczna beczka przeciwdeszczowa jest teraz dostępna w wielu różnych wzorach, od schludnych drewnianych beczek i eleganckich powierzchni klinkierowych po nowoczesne przedmioty designerskie. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta lub chcesz chronić owady, zdecydowanie powinieneś zamknąć beczkę na deszczówkę pokrywką. 

Plastikowa beczka na deszcz to najczęstszy sposób zbierania deszczu.

Zdjęcie: iStock / Dorin_S

System zbierania wody deszczowej ze zbiornikiem podziemnym

Jeśli ogród jest większy lub jeśli zebrana woda deszczowa ma być wykorzystywana również w gospodarstwie domowym, zaleca się system zbierania wody deszczowej w połączeniu z podziemnym zbiornikiem podziemnym. Ma znacznie więcej i jest zatopiony pod ziemią w taki sposób, że nie zajmuje miejsca, a nawet jest dostępny samochodem. W przypadku nowego budynku istnieje więc możliwość, aby inżynier budownictwa umieścił go pod garażem lub podjazdem podczas pracy na terenie zewnętrznym. Jeśli natomiast chcesz doposażyć zbiornik podziemny, gdy ogród i dom są już wykończone, to zbiornik płaski ma sens. Jest on wykopany na głębokość zaledwie 1,30 metra, ale ma też mniejszą pojemność. 

System zbierania wody deszczowej ze zbiornikiem

Do ogrodów powyżej 300 metrów kwadratowych i dodatkowego wykorzystania wody deszczowej w gospodarstwie domowym bardzo duży zbiornik na wodę o pojemności 6.000 do 12.Wymagane są 000 litrów pojemności. Tutaj do gry wchodzi podziemna cysterna. Największy ze zbiorników na wodę jest podłączony bezpośrednio do rury spustowej wody deszczowej, jest chroniony przed zanieczyszczeniami za pomocą filtrów i oferuje automatyczną pompę do pobierania wody. Nadmiar wody deszczowej odprowadzany jest do kanalizacji przez wziernik przelewowy. 

Ludzie w
gospodarstwo domowe 

Powierzchnia dachu 
w m2

Powiązane:
Toaleta / 
Rozmiar ogrodu pralki
w m2 wielkości zbiornika w litrach

1-2

50

x

50

3400

2-3

80

x

100

4500

3-4

100

x

200

6000

4-6

120

x

400

9000³

6-8

> 160

x

800

12000⁴

Zbieraj i rozprowadzaj wodę deszczową

Podczas zbierania wody deszczowej należy zwrócić uwagę na następujące kwestie: Woda musi być przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu, w przeciwnym razie pojawią się zielone glony i zarazki. Jest to również jeden z powodów, dla których beczki na deszczówkę są stosunkowo małe: stale wystawiona na działanie ciepła i promieniowania UV woda szybciej staje się słonawa. Nawet ci, którzy ustawiają zbiorniki w domu, powinni przywiązywać wagę do materiału światłoszczelnego. 

Jak zebrana woda deszczowa dostaje się do domu?? 

Woda deszczowa jest pompowana ze zbiornika wody podziemnej własnym systemem rur do toalet i kranów. Jednostka sterująca gwarantuje równomierne ciśnienie, a filtr ssący zapobiega przenoszeniu osadów. Należy jednak pamiętać, że woda stojąca w toalecie nie jest tak czysta jak woda pitna i może wyglądać na żółtawo-brązową. Wada estetyczna, która być może nie jest całkiem nieznaczna.

Zbieranie deszczówki: ile to kosztuje?

W zależności od pojemności i materiału zbiornika na wodę deszczową ceny znacznie się od siebie różnią. Małe plastikowe zbiorniki za 1.500 litrów dostaniesz od 700 euro, za duże cysterny do ogrodu i do domu 4.500 euro będzie należne. Do tego dochodzi pompa, system filtrów, przyłącza domowe i roboty ziemne, w tym rury. Wysoka inwestycja początkowa, która wielu zniechęca - zwłaszcza, że ​​od indywidualnej konsumpcji zależy również, czy zwróci się za kilka lat, czy dopiero po dziesięcioleciach. Regionalne władze budowlane mogą udzielić Ci informacji o możliwych programach dofinansowania - warto więc zapytać. W przypadku systemów zbierania wody deszczowej wniosek budowlany nie jest wymagany, ale należy zgłosić instalację do urzędu gospodarki wodnej, jeśli gospodarstwo domowe ma być również zaopatrywane. W takim przypadku niektóre gminy wymagają oddzielnych wodomierzy.

Te artykuły mogą Cię również zainteresować Ogłoszenie o planowaniu budynków Budownictwo zrównoważone: Wskazówki dotyczące budowy i renowacji Przedstawił Planowanie budynku Żyj zdrowo i unikaj szkodliwych substancji w domu

Wskazówki, jak jeszcze bardziej pomóc środowisku

 • Odszczelnij większe obszary
  Wykładziny podłogowe z kamienia, betonu i asfaltu zapobiegają przedostawaniu się opadów do gruntu. Możesz rozpieczętować swoją nieruchomość, układając kamienie z otwartymi porami lub kostkę brukową trawnika. Szersze fugi, wypełnione tłuczonym kamieniem lub żwirem, pozwalają deszczowi szybciej uciekać.
   
 • Niech woda deszczowa odpłynie 
  Jeśli woda deszczowa dostanie się do kanalizacji, jest tracona z naturalną (i kosztuje opłatę za wodę deszczową). Przekieruj: Opady spływają przez rynnę deszczową do filtra wstępnego, który usuwa grubsze zabrudzenia. Następnie woda przepływa dalej do podziemnych zbiorników przeciekowych, gdzie może być gromadzona i ponownie wykorzystywana, lub powoli wsiąka w ziemię, gdzie ponownie staje się częścią obiegu wody.
   
 • Zbierz szarą wodę
  Inny sposób na oszczędzanie wody pitnej i zrobienie czegoś dobrego dla środowiska jest już w Twoim domu: Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz również wykorzystać szarą wodę, która występuje w gospodarstwie domowym.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here