Naprawy kranu

Naprawa kranu: liczą się właściwe triki

Większość problemów z kranem można rozwiązać samodzielnie

Nie muszą to być koszty, które rodzą pomysł samodzielnego wykonania jednej lub drugiej naprawy. Na przykład, jeśli kran cieknie, należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ odgłos kapania często jest denerwujący. I nie znajdziesz rzemieślnika, który przychodzi szybko - przynajmniej jeśli nie jest to nagły wypadek. Dlaczego więc nie być aktywnym?? To nie może być takie trudne.

Naprawa kranu © RioPatuca Images, fotolia.com

odciąć wodę

Zaletą profesjonalnego rzemieślnika jest to, że myśli o ważnych rzeczach, o których laik szybko zapomina. Na przykład przed manipulowaniem przy kranach należy zakręcić wodę. W przeciwnym razie istnieje ryzyko nieprzyjemnych powodzi. W kuchni odpowiednie zawory odcinające lub kątowe często znajdują się w szafce pod umywalką, w łazience pod umywalką. Jeśli nic nie zostanie znalezione, należy zakręcić główny kran w całym mieszkaniu. A zanim przystąpisz do naprawy, pozwolisz, aby reszta wody wypłynęła z kranu.

Kolejna sztuczka: W niektórych kranach i armaturach znajdują się małe części. Bardzo denerwujące, gdy znikają przez zlew. Jeśli jest zamek, możesz go użyć. Lepiej umieścić ręcznik w umywalce. Wtedy masz miejsce na odłożenie narzędzi bez uszkadzania powierzchni basenu.

Zakręć wodę w łazience przed naprawą

Uszkodzona uszczelka jest często przyczyną kapiących kranów. To zależy od tego, jakie jest dopasowanie. W przypadku złączek jednouchwytowych wkład należy wyczyścić lub nawet wymienić. Jest to główny składnik, w którym mieszają się strumienie wody. Przy wszystkich pozostałych kształtkach wystarczy wymienić uszczelki - albo bezpośrednio na wylocie, albo w dwóch regulatorach.

To dobrze, jeśli masz w domu takie uszczelki i nie musisz najpierw iść do sklepu z narzędziami. Czasami w dyskontach dostępne są całe zestawy z różnymi uszczelkami. Każdy, kto coś takiego postawi w piwnicy, jest zawsze dobrze przygotowany do naprawy armatury i innych rzeczy.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w hydraulikach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalistyczne sanitarne, porównaj oferty i zaoszczędź.

Proste: okucia z dwoma uchwytami

Zacznijmy od uszczelek w regulatorach baterii dwuuchwytowej. Albo możesz po prostu zdjąć pokrywę kontrolera, albo jest ukryta śruba. Gdy pokrywa jest zdjęta, właściwy zawór można poluzować za pomocą szczypiec do pomp wodnych lub klucza. Jeśli chcesz metal, nie atakuj go szczypcami, ale szmatką lub kawałkiem materiału.

Jeśli zawór jest wysunięty, uszczelkę, która jest również przymocowana nakrętką, można wyjąć i wymienić. Następnie wszystkie części są ponownie składane w odwrotnej kolejności. Wskazane jest uprzednie wyczyszczenie ich np. małą szczoteczką. Ponadto przed ponownym montażem gwint należy pokryć smarem Hahn – zapobiega to rdzewieniu. Może również przedłużyć żywotność uszczelek. Hahn-Fett jest dostępny w sklepach z narzędziami i oczywiście online.

Jeszcze jedno słowo o pierścieniach uszczelniających: W każdym razie należy upewnić się, że nowe uszczelnienia są tak samo duże i tak samo grube jak stare pierścienie i są wykonane z tego samego materiału. Jeśli nie są one dostępne, stare uszczelki mogą być ponownie użyte, ale na odwrót. Jednak przed ich zamontowaniem należy je oczyścić z kamienia w roztworze octu.

Pierścienie uszczelniające © M. Schuppich, fotolia.com

Czyszczenie w kąpieli kwasowej

Nawiasem mówiąc, kąpiel kwasowa może być właściwym rozwiązaniem dla całej armatury, jeśli uszczelka nie jest uszkodzona, ale w całym systemie nagromadził się kamień i brud. W tym celu miesza się wodę i kwas cytrynowy, a następnie pozostawia się tę mieszaninę, aby przez chwilę działała na kran. Bardziej uporczywe zabrudzenia można następnie usunąć za pomocą wełny stalowej.

Kąpiel kwasowa jest również zalecana w przypadku konieczności wymiany bezpiecznika na głowicy kranu. Sprawa bardzo prosta czy głowicę da się odkręcić - wtedy wyciągasz bezpiecznik i wymieniasz na nowy. Przy nadarzającej się okazji myjesz tam sito kąpielą kwasową - jeśli jest zabrudzone, może to znacznie obniżyć jakość wody.

Wyczyść kran w kąpieli kwasowej

Wkład: wymień lub wyczyść

W przypadku mocowania z jedną dźwignią nie wystarczy wymienić pierścienie uszczelniające. Tutaj trzeba zamontować nowy wkład - to jest wnętrze oprawy, gdzie miesza się ciepła i zimna woda. Najlepiej jest wyjąć stary wkład przed udaniem się do sklepu ze sprzętem, aby uzyskać zamiennik. Wtedy najpierw wiesz, czy wkład można w ogóle wymienić. W przeciwnym razie trzeba będzie znaleźć zupełnie nową oprawę. A po drugie, możesz zobaczyć, jak ma wyglądać część, którą chcesz kupić - możesz nawet zabrać ze sobą wyjęty wkład do sklepu. Jeśli armatura nie jest bardzo tania, istnieje duża szansa na uzyskanie wymiennych wkładów nawet po 30 latach.

Alternatywą jest dokładne oczyszczenie starego wkładu ze wszystkich osadów i ponowne zainstalowanie. W takim przypadku jednak powinno być naprawdę nieuszkodzone. Aby wyjąć wkład, w większości modeli należy zdjąć nasadkę; zwykle można ją podważyć czubkiem noża. Następnie widać śrubę imbusową, za pomocą której mocowany jest wkład. Szczegóły są inne dla każdego modelu. Ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się dopasowaniu, wtedy procedura szybko stanie się jasna. Przede wszystkim należy powstrzymać się od używania nadmiernej siły. Przed zamontowaniem nowego wkładu cała złączka, jeśli była już otwarta, jest dokładnie czyszczona.

Potem miejmy nadzieję, że uruchomi się ponownie: kran © pixelot, fotolia.com

Rozwiązanie awaryjne ze sznurkiem

Przy okazji: jeśli wolisz poczekać na rzemieślnika z cieknącym kranem, możesz przywiązać nitkę do kranu i zważyć go, na przykład za pomocą zawiązanej śruby. Potem krople spływają po nitce i przynajmniej cieknący dźwięk znika. Oczywiście nie może być mowy o trwałym rozwiązaniu.

Cieknący kran: rozwiązanie awaryjne ze sznurkiem

Czasami problemu nie da się rozwiązać nawet za pomocą prostych napraw - różne części wewnętrzne mogą być uszkodzone lub zepsute. Więc lepiej niech przyjedzie specjalista. Jeśli mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, zdecydowanie powinieneś wcześniej skontaktować się z wynajmującym - musi on zatrudnić rzemieślnika i pokryć koszty, chyba że umowa najmu stanowi inaczej.

Nawiasem mówiąc, najlepiej, jeśli kran nie dojdzie nawet do punktu kapania. Nowoczesne uszczelki są mniej podatne na wady niż starsze. Ale zależy to również od użytkowników: jeśli krany są zakręcone zbyt mocno, uszczelka ściska się tak mocno, że w pewnym momencie staje się nieprzepuszczalna. Po prostu dokręć go na tyle mocno, aby przestał kapać - taka jest zasada.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasze porady dotyczące usuwania kamienia z kranu i armatury oraz wymiany kranu

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here