Wilgoć resztkowa z jastrychu”,

Nie jest to tajemnica nauka: jak i jak długo suszy się glebę?

Suche nie zawsze jest suche – to zdanie, które odnosi się szczególnie do jastrychu. Tylko dlatego, że powierzchnia jastrychu wygląda na suchą, nie oznacza to, że można ją załadować w dowolny sposób lub nawet założyć kolejną warstwę. Oto, czego potrzeba.

Jastrych tworzy gładką podpowierzchnię podłogi. Ale przed położeniem jakiegokolwiek pokrycia wylewka musi być sucha © Anselm, stock.cegła suszona na słońcu.com

Najpierw mała teoria. Jeden się wyróżnia między dostępnością, odpornością i gotowością do krycia. Słowa są oczywiste, ale na wszelki wypadek należy zauważyć, że nie wolno ich mylić. Jastrych, który może być w pełni obciążony, nie musi więc być jednocześnie pokryty płytkami.

A po drugie, słowo o wysychaniu jest właściwe tylko dla jastrychu magnezytowego. Zestawy jastrychów cementowych, jastrychy żywiczne i gipsowe twardnieją. Są to różne procesy chemiczne i fizyczne. W praktyce są różne nazwy ale nie tak ważne - ważne jest, aby prawidłowo używać jastrychu. Terminy są zatem używane jako synonimy w poniższych.

Jastrych: te terminy są ważne do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w jastrychach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w jastrychach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Za dużo wilgoci jest niebezpieczne

Ale wilgoć nie jest raczej problem teoretyczny, bez konkretnych konsekwencji? Każdy, kto w to wierzy, może drogo za to zapłacić. Każdy, kto położył cenny parkiet, a następnie stwierdzi, że wypacza się lub pęka, może mieć do czynienia z nadmiernie wysoką wilgotnością resztkową. Odpowiedzialność ponosi wówczas osoba, która ułożyła nawierzchnię - ale klient ma kłopoty i koszty, jeśli sam ułożył jastrych. Trzeba wziąć pod uwagę, że woda musi wypływać z jastrychu, a jeśli podpowierzchnia jest izolowana izolacją lub betonowym stropem, to jedyny sposób na podniesienie się wody.

Parkiet można układać bezpośrednio na jastrychu. Ale to musi być całkowicie suche, w przeciwnym razie drewno zostanie uszkodzone © Halfpoint, stock.cegła suszona na słońcu.com

Niestety nie wystarczy polegać na abstrakcyjnych informacjach o tym, kiedy można pokryć podłogę jastrychową. Te informacje należy zawsze rozumieć jako minimum. To, jak szybko gleba wysycha, zależy od osoby specyficzne warunki na budowie szczególnie na wilgotność, temperaturę w pomieszczeniu i wymianę powietrza. W przypadku ekstremalnej wilgotności i wysokich temperatur kondensacja wilgoci na podłodze może prowadzić nawet do gromadzenia się wilgoci w jastrychu. Oznacza to, że nie możesz zignorować pomiaru tzw. wilgotności resztkowej, jeśli nie chcesz czekać znacznie dłużej niż określony.

Wilgoć resztkowa ucieka na górę

Jak mierzy się wilgotność resztkową??

Wilgotność resztkową można określić na trzy sposoby. Tak zwany Metoda suszenia. Próbka jest suszona w specjalnej szafce, a zawartość wilgoci wyliczana jest z różnicy masy pomiędzy próbką suszoną i nie suszoną. Jest to jednak coś dla profesjonalistów, laboratorium robi to za to.

Podczas pomiaru po Metoda CM próbka jest mieszana z węglikiem wapnia w stalowej butelce z manometrem. Wytwarzany jest gaz acetylenowy, a zawartość wilgoci określana jest na podstawie wzrostu ciśnienia za pomocą tabeli. Chociaż ta metoda jest uznawana przez sądy, jest również krytykowana przez ekspertów jako wadliwa. Czy powinieneś kupić ten sprzęt, jeśli chcesz zbudować pojedynczą podłogę jastrychową w swoim życiu, jest już pytaniem.

Na procedura elektryczna określa się przewodność elektryczną, zawartość wilgoci wyprowadza się z odpowiedniej tabeli kalibracyjnej. Oczywiście i w tym przypadku są eksperci, którzy twierdzą, że metoda jest nieprecyzyjna. Niemniej jednak wilgotnościomierze elektryczne również działają z tą metodą. Zawsze możesz użyć czegoś takiego w swoim domu, na przykład po to, by sprawdzić, jak wilgotne są ściany. Niedrogie urządzenia oferowane są za mniej niż 50 euro, ale można też wydać więcej niż 200 euro.

Poręczne urządzenia © firmy Lieres, dostępne są zapasy do pomiaru wilgotności w budynkach.cegła suszona na słońcu.com

Mierz - ale rób to dobrze

Jednak ważne jest, aby prawidłowo korzystać z tych urządzeń. Co najważniejsze, oznacza to pomiar w wielu punktach, a nie tylko w jednym. Ponieważ jastrych do zabudowy rzadko jest całkowicie jednorodny, zawartość wilgoci może się wahać.

Po drugie, wyniki pomiarów mogą przejść Ogrzewanie lub wentylacja sfałszowane - wilgotność resztkowa na powierzchni może być wtedy znacznie mniejsza niż wewnątrz jastrychu. Więc po zatrzymaniu ogrzewania lub wentylacji musisz poczekać, aż wilgotność się wyrówna - a to może potrwać tydzień.

Oczywiście pojawia się również pytanie, kiedy zacząć z całym bałaganem. W razie potrzeby może pomóc praktyczna zasada: Jeśli temperatura w pomieszczeniu wynosi co najmniej 18 stopni, a wilgotność nie przekracza 65 procent, należy odczekać tydzień na wyschnięcie lub wyschnięcie na każdy centymetr wylewki. Spodziewaj się utwardzenia. Jeśli jastrych ma więcej niż cztery centymetry grubości, dwa tygodnie są naliczane za piąty i każdy dodatkowy centymetr. Jak powiedziałem, jest to ogólna zasada, nadająca się tylko do ogólnej orientacji.

A poza tą kalkulacją jest jeszcze jedna sztuczka. Co jakiś czas do jastrychu przykleja się kawałek przezroczystej, ale hermetycznej folii w taki sposób, aby powietrze nie mogło uciekać z boków. Jastrych jest całkowicie suchy, gdy na spodniej stronie folii nie tworzą się już krople wody. Ta sztuczka polega na tym, że jastrych jest uważany za wyschnięty, gdy zawartość wilgoci jest mniej więcej taka sama jak powietrza w pomieszczeniu powyżej. Metoda ta nie daje jednak wiele więcej niż przybliżony przewodnik – poważnego pomiaru nie da się w ten sposób zastąpić.

Jaka ilość wilgoci resztkowej jest dozwolona?

w Jastrych cementowy Bez ogrzewania podłogowego przed ułożeniem takich wykładzin jak płytki, dywany, guma lub linoleum, parkiet lub laminat należy osiągnąć maksymalną wilgotność resztkową 2%. Okładziny kamienne i ceramiczne w grubym złożu tolerują wilgotność szczątkową do trzech procent. W przypadku ogrzewania podłogowego obowiązują nieco bardziej restrykcyjne wartości, tj. 1,8 lub 2,8 proc. Jastrych cementowy można chodzić po około tygodniu do dziesięciu dni – po 24 godzinach wygląda również na suchy.

Wilgotność resztkowa: Kiedy można przykryć jastrych?

Należy też traktować to bardziej rygorystycznie Jastrych z siarczanu wapnia. Wilgotność resztkowa nie powinna przekraczać 0,5 proc., a w przypadku jastrychów ogrzewanych nawet 0,3 proc. Jastrychy anhydrytowe bardzo szybko twardnieją, ale można po nich chodzić już po kilku godzinach. Ale to nie znaczy, że nie musisz czekać na dalsze utwardzenie, aż będziesz mógł załadować lub pokryć podłogę.

W przypadku jastrychu płynącego należy pamiętać, że należy go pozostawić całkowicie sam na dwa dni, unikać przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego. Po tych 48 godzinach należy zapewnić maksymalną wentylację otwierając okna. Ze względu na dużą zawartość wody, jastrych samopoziomujący schnie szczególnie długo. Aby obliczyć czas schnięcia, pomnóż grubość samej warstwy i wynik przez 1,6.

Czasami się spieszy

Każdy, kto jest niecierpliwy, a nawet pod presją czasu, może z Tobą pracować jastrych szybkowiążący Praca. Oczywiście szybko prowadzi to do naprężeń podczas montażu, ponieważ jastrychy te bardzo szybko zaczynają twardnieć. Jest to zatem przydatne tylko w przypadku mniejszych powierzchni i cienkości - i jeśli podłogi rzeczywiście mają wkrótce otrzymać kolejną warstwę. Należy zauważyć, że te jastrychy kosztują nawet dziesięć razy więcej niż konwencjonalny materiał.

Inną możliwością jest szybsze osiągnięcie gotowości do pokrycia Ogrzewanie pokoju. Oczywiście należy tu zachować ostrożność – jeśli utwardzanie jest zbyt szybkie, powstają naprężenia, które z kolei mogą prowadzić do pęknięć. Najlepiej dowiedzieć się więcej o okresach ogrzewania i chłodzenia określonych w DIN EN 1264 część 4. Służy do tego suszarka budowlana, której nie trzeba kupować, ale można ją również wypożyczyć.

Przyspiesz gotowość do pokrycia suszarką budowlaną

Kiedy Ogrzewanie podłogowe jest wbudowany, można go również użyć do przyspieszenia wysychania. W przypadku jastrychów cementowych należy jednak odczekać co najmniej 21 dni, w przypadku jastrychów anhydrytowych co najmniej 7 dni. W przypadku jastrychów płynących może to skrócić czas schnięcia o 30 do 50 procent.

Ogrzewanie podłogowe można również zastosować do przyspieszenia schnięcia jastrychu © schulzfoto, stock.cegła suszona na słońcu.com

Są również oferowane specjalne podkłady, które również blokują jastrych na górze. Jest to zalecane tylko w przypadku jastrychu bez ogrzewania podłogowego, a czasami tylko do wilgotności resztkowej 4%. Pytanie brzmi, kto ponosi ryzyko, jeśli blokada nie zadziała wystarczająco dobrze - i tak najlepiej poczekać z uzyskaniem danych, aż nic nie może pójść źle, na ile to tylko możliwe,.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here