Sadzenie i zbieranie rabarbaru: tak to działa ”,

Przy sadzeniu rabarbaru najważniejsza jest odpowiednia lokalizacja i gleba. Rabarbar uwielbia miejsca w ogrodzie od świeżej do wilgotnej, głębokiej gleby oraz nasłonecznione do częściowo zacienionych. Jeśli rabarbar jest zbyt ciemny, jego łodygi pozostają bardzo cienkie.
Przed sadzeniem należy dokładnie przygotować glebę w wyznaczonym miejscu, głęboko ją przekopując, usuwając przy tym wszelkie namacalne chwasty korzeniowe. Wymieszaj sporą porcję kompostu na lekkich glebach piaszczystych, najlepiej bez chwastów na kompost liściasty, a na glebach bardzo gliniastych dodaj trochę gruboziarnistego piasku budowlanego, aby go rozluźnić - rabarbar nie toleruje nasiąkania wodą. Otwór do sadzenia powinien być co najmniej dwa razy szerszy i głębszy niż bryła korzeniowa. Aby później nie siedziało zbyt głęboko w ziemi, po wykopaniu dziurę do sadzenia ponownie zapełnia się - najważniejsze jest, aby gleba była ładna, luźna i pożywna.

Kiedy i jak sadzić rabarbar?

Jesienne sadzenie od września lub wczesną wiosną jest idealne na rabarbar. Rabarbar można też kupić wczesnym latem i zwykle później w doniczkach, które oczywiście można również posadzić w ogrodzie. Czas sadzenia jest tylko bardziej ograniczony w przypadku bylin z gołymi korzeniami lub rozszczepionych. Byliny potrzebują dużo miejsca w łóżku! Każdemu rabarbarowi należy nadać powierzchnię 120 x 120 centymetrów. Posadź rabarbar tak głęboko, że jego zimujące pąki lub kłącza znajdują się około pięciu centymetrów pod powierzchnią ziemi. Wprowadzić płasko do gleby wokół świeżo posadzonych wiórów z rogów rabarbaru, dokładnie podlać i ściółkować obszar korzeni kompostowanymi jesiennymi liśćmi, wysuszonymi ścinkami trawnika lub próchnicą z kory.

Do sadzenia rabarbaru potrzebne będą m.in. wióry z rogów. Tutaj możesz zamówić organiczne wióry z rogu Dehner na 25 m2 bezpośrednio z Amazon. 

Zdjęcie: Amazon / Dehner

Jakiej pielęgnacji potrzebuje rabarbar w ogrodzie?

Rheum rhabarbarum prawie nie wymaga pielęgnacji, wystarczy odrobina nawozu i regularne podlewanie. Bylinę należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresach upałów, ponieważ duże liście odparowują dużo wody. Rabarbar ma swój główny sezon wegetacyjny od maja do czerwca i potrzebuje maksymalnie wilgotnej gleby ogrodowej. Nawozić glebę wokół rośliny kompostem, mączką rogową lub obornikiem końskim po raz pierwszy w marcu, jeśli można go uzyskać. Po żniwach pod koniec czerwca pojawi się kolejny dodatek w postaci mąki rogowej, nad którą również pracujesz dookoła. Sprawdziła się również dawka nawozu płynnego, który aplikowany jest bezpośrednio na liście – szczególnie szybko może zostać wchłonięty przez pozostałe liście.
Nie zbieraj plonów w pierwszym roku stania, ale pozwól młodemu rabarbarowi rosnąć w spokoju i stać się silniejszym. W drugim roku w ogrodzie można usunąć kilka tyczek i od trzeciego roku normalnie zbierać roślinę.

Niech rabarbar rośnie w spokoju przez pierwszy rok. Od trzeciego roku możesz zebrać około połowy liści do dnia św. Jana.

Zdjęcie: IStock / CasarsaGuru

Jak zbierać rabarbar?

Łodygi rabarbaru można zbierać, gdy tylko osiągną użyteczną siłę na początku do połowy maja. Nie odcinaj szypułek liści, ale wykręć je silnym szarpnięciem w miejscu mocowania w ziemi. Kłącze musi pozostać nieuszkodzone, w przeciwnym razie istnieje ryzyko gnicia przy wilgotnej pogodzie. Nie usuwaj wszystkich szypułek, a wraz z nimi liści, ponieważ rabarbar w końcu będzie musiał się rozjaśnić. Nie należy zbierać więcej niż jednej trzeciej do maksymalnie połowy wszystkich łodyg w sezonie, aby nie osłabiać zbytnio rośliny wieloletniej. Pozostawia to rabarbarowi wystarczająco dużo miejsca do przyswojenia, aby przechowywać wystarczającą ilość składników odżywczych na następny rok.
Usuń lub odkręć wszystkie kwiaty, ponieważ tworzenie nasion kosztuje rabarbar dodatkowej siły. Aby rozmnażać rabarbar, siew i tak nie wchodzi w rachubę. Aby to zrobić, po prostu jesienią rozłupujesz duże rośliny rabarbaru. Z 24. Czerwiec, Święto Przesilenia Letniego, to koniec sezonu zbiorów rabarbaru. Roślina wieloletnia ponownie kiełkuje, może spokojnie zregenerować się po stresujących zbiorach w kolejnych miesiącach - i nie smakuje już szczególnie dobrze.
Nawiasem mówiąc, data referencyjna nie ma nic wspólnego z zawartością lekko toksycznego kwasu szczawiowego. Zwiększa się od 25. Czerwiec oczywiście nie rośnie skokowo, ale rośnie wraz z wiekiem Polaków. Kwas nie jest tak naprawdę toksyczny, ale w wyższych stężeniach może prowadzić do problemów trawiennych. Ważniejszym powodem daty referencyjnej jest to, że drugi pęd, tzw. pęd św.

Włącz rabarbar

Jeśli nie możesz się doczekać sezonu rabarbarowego, jest sztuczka, która zaczyna się kilka tygodni wcześniej: potrzebujesz czarnej folii, odwróconych glinianych garnków, murowanych wiader lub specjalnych glinianych dzwonków do przykrycia pędów po zimie. Te kaptury są prawdziwym turbo wzrostu i chronią świeże pędy przed chłodnymi temperaturami. Jednak liście pozostają jasnozielone pod maską. Jeśli użyjesz folii do jej napędzania, nie może ona szczelnie osłaniać rabarbaru, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zgnilizny. Załóż kaptur na rośliny, gdy tylko ich pędy wyskoczą z ziemi po zimie. Jeśli nadal istnieje ryzyko mrozu, przykryj dzwonek kocem lub liśćmi lub przykryj go większym naczyniem. Kiedy liście osiągną szczyt kaptura, możesz zbierać rabarbar.

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Sadzenie i cięcie malin Wiedza o roślinach Sadzenie i pielęgnacja truskawek: Najlepsze wskazówki dotyczące domowych porad Szparagi: luksusowe warzywo

Jak przeszczepić rabarbar?

Za duży lub w złej lokalizacji? Jeśli chcesz przesadzić lub podzielić rabarbar i rozmnażać się z nim, powinieneś to zrobić jesienią od września. Ponieważ jak tylko liście więdną, rośliny koncentrują się na korzeniach i chętnie tworzą nowe korzenie włosów w ciepłej glebie ogrodowej, dzięki czemu sekcje kłączy zdecydowanie rosną. Wykop roślinę szczodrze łopatą, a następnie podziel ją na kilka pojedynczych kawałków. Każda z tych sekcji powinna nadal zawierać kilka pąków, dzięki którym może ponownie wykiełkować następnej wiosny. Po posadzeniu wzbogacić glebę w nowym miejscu kompostem i dobrymi 250 gramami wiórów rogowych na metr kwadratowy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here