Prawidłowe maskowanie podczas malowania i lakierowania”,

Porada: Prawidłowe maskowanie podczas malowania i lakierowania

Właściwe przygotowanie pracy to (co najmniej) połowa pracy przy wszystkich pracach malarskich i lakierniczych. Bo nawet jeśli włożysz dużo wysiłku, znajdziesz się w krytycznych punktach, takich jak ościeża okienne, ozdobne krawędzie, przejścia, ramy drzwi i okien itp. Nie uzyskaj czystego efektu samym pędzlem lub wałkiem. Należy zatem poświęcić czas na zamaskowanie wszystkich istotnych miejsc i zabezpieczyć je przed farbą - a dopiero potem użyć pędzla i farby. Zajmuje to trochę czasu, ale profesjonaliści nie obywają się bez tego przygotowania pracy - a tym samym ogólnie oszczędzają czas, ponieważ mogą pracować szybko po maskowaniu i nakładać farbę na dużą powierzchnię.

Dokładne maskowanie znacznie ułatwia pracę z pędzlami i farbami, a na końcu oszczędza mnóstwo czasu, frustracji i nerwów.© Sergej Toporkov, stock.cegła suszona na słońcu.com

Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów podczas maskowania, aby uzyskać schludny i satysfakcjonujący efekt. Z jednej strony wpływa to na wybór taśmy samoprzylepnej i moment ponownego usunięcia taśmy klejącej.

Aby uzyskać doskonały efekt, potrzebujesz odpowiedniej taśmy maskującej

Zawsze używaj odpowiedniej taśmy maskującej lub taśmy maskującej do maskowania. Odznaczają się one m.in. tym, że nie zawierają agresywnych rozpuszczalników i są przyczepne tylko w ograniczonym zakresie, tzn. mają stosunkowo niską siłę wiązania. Ponadto taśma klejąca malarska jest zwykle krepowana, co oznacza, że ​​można jej używać bardziej elastycznie niż innych taśm klejących i w razie potrzeby można ją naciągnąć lub przeciągnąć w żądane położenie.

Ważny: Gładkie taśmy samoprzylepne z tworzywa sztucznego, takie jak taśma paczkowa, są całkowicie nieodpowiednie. Dzieje się tak, ponieważ są one zoptymalizowane pod kątem najwyższej możliwej siły przyczepności i zawierają rozpuszczalniki i rozcieńczalniki, które mogą reagować chemicznie z lakierem lub farbą. Co więcej, tych taśm samoprzylepnych często nie da się usunąć ponownie bez problemów lub przylegają one tak mocno do powierzchni, że usuwasz farbę podczas ich usuwania.

Oprócz malarskiej taśmy maskującej na rynku dostępne są teraz również gładkie taśmy samoprzylepne malarskie, za pomocą których można łatwiej tworzyć gładkie krawędzie. Ponieważ w przypadku taśmy maskującej w zasadzie istnieje możliwość, że kolor wkradnie się pod taśmę klejącą, a to spowoduje nieczystość krawędzi koloru.

Maskowanie przed malowaniem © Michael Eichler, fotolia.chodź do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Najpierw wyczyść, a następnie sklej

Taśma malarska ma dość niski poziom przyczepności, czyli siłę klejenia. Jest to ogromna zaleta przy usuwaniu taśmy samoprzylepnej, ponieważ nie usuwa się z niej starej farby, nawet tapety czy tynku. Aby taśma malarska nadal była dobrze przymocowana do ściany, należy najpierw wyczyścić powierzchnię: Wytrzyj suchą szczotką lub szmatką miejsca, w których chcesz przykleić taśmę, aby usunąć kurz, sierść zwierząt i inne zabrudzenia. Powierzchnia powinna być sucha, ponieważ trudno niezawodnie przykleić taśmę samoprzylepną na mokrej powierzchni.

Usuń taśmę na czas

Aby uzyskać gładką, czystą szczotkowaną krawędź, nie należy przyklejać taśmy do ściany lub sufitu dłużej, niż jest to absolutnie konieczne. Ponieważ po całkowitym wyschnięciu farby trudno uniknąć łuszczenia się i niewielkich uszkodzeń krawędzi taśmy klejącej. Im grubsza farba i im grubiej ją nakładasz, tym ważniejsze jest usunięcie taśmy, gdy farba jest jeszcze wilgotna i elastyczna. Nie należy też jednak usuwać taśmy zbyt wcześnie, ponieważ wilgotna farba może nadal krwawić.

Wskazówka: Dopóki farba na ścianie i taśma ma wilgotny połysk, lepiej poczekaj. Gdy tylko powierzchnia farby zmatowieje, nadszedł czas na usunięcie taśmy. Następnie odklej go powoli i ostrożnie, uważając, aby nie dodać niechcianych plam koloru do farby. W odpowiednim czasie usuń taśmę maskującą ze ściany

Przygotuj taśmę, aby uzyskać czyste krawędzie kolorów

Jeśli chcesz zaprojektować ścianę w dwóch kolorach lub jeśli chcesz pomalować sufit na inny kolor niż ściany, powinieneś zastosować następującą sztuczkę, aby uzyskać absolutnie dokładną krawędź koloru: Najpierw przyklej powierzchnie taśmą malarską lub specjalnym malarską taśmę klejącą, a następnie pomaluj nią kolor bazowy – czyli taki, który jest już na ścianie – taśma klejąca na całej powierzchni. W ten sposób podstawowy kolor, który został już nałożony na ścianę, zamyka nawet najmniejsze szczeliny między taśmą klejącą a ścianą, zapewniając w ten sposób absolutnie idealne przejście kolorystyczne.

Dzięki prostemu trikowi możesz zapewnić idealne krawędzie kolorystyczne, a także stworzyć wyrafinowane wzory ścian i sufitów za pomocą taśmy maskującej © bella, stock.cegła suszona na słońcu.com

Pozostaw kolor bazowy do całkowitego wyschnięcia na taśmie i ścianie przed rozpoczęciem pracy nad drugim kolorem. Następnie możesz nałożyć to na dużą powierzchnię i mieć absolutną pewność, że farba dostanie się tylko na wolne powierzchnie ścian. Aby tak pozostało, pozostaw świeżą farbę do wyschnięcia na taśmie, jak opisano powyżej, a następnie ostrożnie odklej taśmę.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here