Prawidłowe wiercenie: tak wiercony otwór jest idealny ”,

Wybór wierteł i nasadek do wierteł zależy od materiału, w którym chcesz wiercić otwory. Użycie niewłaściwego narzędzia zwiększa ryzyko obrażeń, a wywiercone otwory nie spełniają swojego zadania. Profesjonalni majsterkowicze mają odpowiednie urządzenie lub odpowiednią wiertarkę do każdego materiału: są wiertła do kamienia, wiertła do drewna, wiertła do metalu, wiertła do betonu i wiele innych praktycznych narzędzi. Wiertarki konwencjonalne nadają się do wiercenia w płytach gipsowo-kartonowych, drewnie lub gazobetonie, do twardszych powierzchni, takich jak kamień naturalny lub cegła, potrzebna jest wiertarka udarowa. Użyj wiertarki udarowej do wiercenia otworów w betonie. Wskazówka: wiele z tych urządzeń można również wypożyczyć w sklepach ze sprzętem.
Kupując wiertarkę warto porównać różne modele i wybrać je. Oprócz ciężaru własnego, liczby suwów, sprzęgła bezpieczeństwa (zabezpieczającego przed przeciążeniem) i biegu jałowego należy również zadbać o niskie wartości drgań - ułatwia to pracę i zapewnia precyzyjne wiercenie otworów.

Tutaj możesz zamówić wiertarkę udarową Bosch firmy Amazon.

Zdjęcie: Bosch

Zainwestuj też trochę czasu w wybór odpowiedniego rodzaju kołka. Istnieją duże różnice w zależności od tego, czy są przeznaczone do stosowania w drewnie, płycie ściennej czy gipsowo-kartonowej. Na przykład do muru porowatego stosuje się specjalne kotwy rozprężne. W przypadku mniejszych otworów zwykle jesteś po bezpiecznej stronie dzięki uniwersalnym kotwom.

Przed wierceniem: sprawdź ścianę i materiał

Przed przystąpieniem do wiercenia należy dokładnie zbadać powierzchnię, w której ma być wiercony otwór. To jedyny sposób, aby dowiedzieć się, jakiej wiertarki i jakiej przystawki potrzebujesz. Profesjonaliści burzą ściany. Zasada kciuka mówi:
 

 • Pusty dźwięk wskazuje na cienkie ściany, w większości wykonane z płyt gipsowo-kartonowych.
   
 • Przytłumiony, płaski dźwięk wyraźnie wskazuje na solidną ścianę wykonaną z mocnego muru, betonu lub kamienia.

Jak znaleźć rury w ścianie??

Przed wierceniem w ścianie należy znaleźć przewody wodne i elektryczne. Zdziwiłbyś się, ile zwarć i uszkodzeń spowodowanych przez wodę można przypisać małemu odwiertowi! Najlepiej użyć lokalizatora linii, czyli cyfrowego urządzenia lokalizacyjnego, które wykrywa i wyświetla wszystkie linie na ścianie. Umożliwia to również zlokalizowanie i ominięcie stali zbrojeniowej (prętów zbrojeniowych).

Możesz zamówić profesjonalne urządzenie śledzące firmy Bosch tutaj na Amazon.

Zdjęcie: Bosch

Dla orientacji: linie energetyczne są zwykle układane w tzw. strefach instalacyjnych i przebiegają przez ściany pionowo lub poziomo. Prawdopodobieństwo napotkania linii energetycznej jest największe w pobliżu gniazdek elektrycznych (w poziomie i pionie), niedaleko listew przypodłogowych lub pod sufitem. Więc pamiętaj, aby zabezpieczyć się przed wierceniem!

Instrukcja wiercenia w 6 krokach

Czysty odwiert można uzyskać w zaledwie kilku krokach. Wielkość wiertła można wyprowadzić ze średnicy kołka. W zasadzie do ścian porowatych używa się mniejszego wiertła, jak to często można spotkać w starych budynkach – otwory i tak są zwykle nieco większe niż planowano ze względu na kruszącą się tkankę budowlaną. Doświadczenie pokazuje, że nawet duże otwory najlepiej wiercić zaczynając od mniejszych otworów i stopniowo zbliżając się do ostatecznego rozmiaru.
Dobrze wiedzieć: Czasami trudno jest wyciągnąć wiertło z głębokiego otworu, który został wywiercony w litej ścianie lub innym bardzo solidnym materiale. Unikaj szarpania wiertłem w otworze lub wyciągania go z całej siły - większość urządzeń ma funkcję odwrotną, dzięki której wiertło po prostu ponownie wysuwa się ze ściany. W ten sposób odwiert nie zostanie później zrujnowany.

Jeśli podczas wiercenia będziesz przestrzegać kilku zasad i użyjesz odpowiedniego narzędzia, nie będziesz miał problemów z osiągnięciem satysfakcjonującego efektu.

Zdjęcie: iStock / wujek

A tak poprawnie wiercisz:

 1. Zaznacz otwór: Zmierz dokładnie tam, gdzie chcesz wywiercić i wyraźnie zaznacz otwór.
   
 2. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca: Dla własnego bezpieczeństwa oczyść obszar, w którym chcesz wiercić, i usuń wszelkie niebezpieczeństwa potknięcia.
   
 3. Zajmij bezpieczną postawę: Aby osiągnąć perfekcyjny wynik, należy zająć bezpieczną postawę. Stań twarzą do ściany, jedną nogą do przodu (wykrok).
   
 4. Ustawienie głębokości wierconego otworu: Wiele wierteł ma ogranicznik głębokości, który zapobiega zbyt głębokiemu wierceniu. Po prostu ustaw go na żądaną głębokość przed rozpoczęciem. Głębokość wiercenia zależy od długości kotwy plus trzy do pięciu milimetrów. Jeśli Twoje narzędzie nie jest wyposażone w ogranicznik głębokości, możesz również oznaczyć głębokość wiercenia taśmą samoprzylepną na nasadce wiertła.
   
 5. Test przydatności w tokarce: Jeśli nie masz pewności co do charakteru swojej podstawy, możesz najpierw sprawdzić w przekładni obrotowej, czy mocowanie jest właściwe. Dopiero wtedy włącza się mechanizm uderzający.
   
 6. Trzymaj i prowadź prawidłowo wiertło: Trzymaj wiertło prosto podczas wiercenia i umieść je pod kątem prostym do ściany. Jeśli końcówka wiertła nie może się już ześlizgnąć, włóż ją do ściany z równomiernym naciskiem i bez większego wysiłku.

Tutaj możesz zamówić zestaw młota obrotowego Einhell od Amazon.

Zdjęcie: Einhell

Kolejna wskazówka: uzyskaj pomoc w wierceniu. Druga osoba może zebrać brud powstały podczas wiercenia bezpośrednio odkurzaczem, aby nie wpadł w trudno dostępne szczeliny, narożniki lub na meblach. Jeśli pracujesz sam, możesz włożyć pod otwór worek lub coś podobnego, który przynajmniej złapie najgorsze.
Nawiasem mówiąc, profesjonaliści również odsysają otwór przed włożeniem kołka. Zwiększa to chwyt w otworze.

Przypadek szczególny: wiercenie w płytkach

Wiercenie otworów w płytkach to trudna sprawa — nawet profesjonaliści sprawiają, że delikatne panele ścienne pękają lub odpryskują. W pierwszej kolejności sprawdź tutaj, czy przez ścianę przebiegają kable. Dalsza procedura wygląda następująco:
 

 • Zaznacz otwór pisakiem, który pisze po gładkiej powierzchni, ale jest rozpuszczalny w wodzie.
   
 • Lekko zarysować glazurę/uszczelnienie powierzchni w punkcie.
   
 • Nałóż przezroczystą taśmę samoprzylepną na otwór: zapobiega ześlizgiwaniu się wiertła i odpryskom.
   
 • Jeśli możesz, skorzystaj z przewodnika do wiercenia.
   
 • Najlepiej zawsze wiercić w płytkach bez użycia młotka, zmniejsza to ryzyko ich pękania.

Uwaga: używane wiertło zależy od twardości płytek. Istnieje dziesięć stopni twardości. Najlepsze efekty przy wierceniu płytek uzyskuje się przy użyciu chłodzonej wodą wiertarki diamentowej, wiertarki do płytek lub wiertarki do szkła są tańsze.

Tutaj możesz zamówić wiertło do płytek S&R, wiertło do szkła i zestaw wierteł ceramicznych od Amazon.

Zdjęcie: S&R

Jeśli coś poszło nie tak podczas wiercenia

Jeśli otwór stał się zbyt duży, może pomóc wypełniacz. Wystarczy włożyć trochę w otwór i dopiero wtedy włożyć kołek i śrubę. Ważne jest jednak, aby mieszanka dobrze wyschła przed załadowaniem śruby. Istnieje również specjalny wypełniacz do otworów w płytkach. Jeśli płytka pęknie podczas wiercenia, naklejki na płytki mogą pomóc na krótki czas. Na dłuższą metę nie ma jednak mowy o wymianie płytek: przenikająca przez nie wilgoć zaatakowałaby mur i doprowadziłaby do powstania pleśni lub gorzej. Nawiasem mówiąc, wypełniacz jest również wymagany, jeśli usuniesz kołki, a następnie musisz uszczelnić otwory.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here