Właściwa izolacja oszczędza koszty energii”,

Dobra izolacja budynków mieszkalnych jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Rosnące ceny energii i niższe temperatury zewnętrzne szybko ujawniają deficyty. Straty ciepła są szczególnie poważne w starych budynkach, które przez długi czas musiały obejść się bez renowacji. Potencjał oszczędności energii jest odpowiednio wysoki, jeśli jest izolowany. Jak pokazują aktualne badania Niemieckiej Agencji Energetycznej (dena), około dwie trzecie strat ciepła można zaoszczędzić, stosując odpowiednią izolację budynku. Więc najwyższy czas na aktywność przed zimą.

Izolacja elewacji styropianem © IVH

Sam wykryj utratę ciepła

W celu wykrycia strat ciepła specjalista stosuje technikę testową blower door. W takim przypadku w budynku za pomocą odpowiednich urządzeń wytwarzane jest podciśnienie, które pozwala zobaczyć, w których punktach powietrze z zewnątrz przenika przez przegrodę budynku. Za pomocą tego testu można zlokalizować nawet małe nieszczelności, które nie wymagają natychmiastowej korekty. Poważne braki w izolacji, które należy natychmiast skorygować, aby przygotować się na nadchodzącą zimę, można zidentyfikować również bez profesjonalnego testu dmuchawy. Najprościej jest chyba postawić świeczki. W ten sposób można szybko wykryć przecieki, zwłaszcza na oknach. Kadzidełka doskonale nadają się również do odkrywania niechcianych prądów powietrza wewnątrz budynku.

Uszczelnij kopertę budynku

Ciasne miejsca na oknach i drzwiach można zwykle szybko i niedrogo naprawić, zakładając taśmę uszczelniającą. Z drugiej strony całkowita izolacja elewacji zewnętrznej ma stosunkowo wysoki koszt i nie zawsze się opłaca. Chociaż potencjał oszczędności kosztów energii przy dobrze izolowanej powłoce zewnętrznej wynosi około 25%, koszty takiej renowacji nie amortyzują się tak szybko, jak się często zakłada. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli izolacja jest wykonywana razem z już trwającymi pracami renowacyjnymi na przegródce budynku. Tutaj energiczne działania renowacyjne można uwzględnić i przeprowadzić w jednej operacji. W przypadku muru z pustych warstw możliwa jest również tak zwana izolacja rdzenia, w której do warstwy powietrza między murem wewnętrznym i zewnętrznym wprowadzane są różne materiały izolacyjne. Środek, który zwykle można wykonać w ciągu jednego dnia i który często można przeprowadzić bez konieczności wznoszenia rusztowania.

Izolacja przestrzeni mieszkalnej od wewnątrz

W przeciwieństwie do izolacji zewnętrznej, izolacja od wewnątrz jest zalecana tylko w określonych okolicznościach. Na przykład, gdy izolacja zewnętrzna nie jest możliwa ze względu na ochronę elewacji lub zabytku. Prawdą jest, że koszty energii można znacznie zmniejszyć dzięki izolacji wewnętrznej, ale ten rodzaj renowacji jest tak samo nieodpowiedni jak izolacja powłoki zewnętrznej. Ponieważ wszystkie poszczególne elementy izolacji wewnętrznej muszą być dokładnie dopasowane do siebie, aby osiągnąć pożądaną wydajność i wykluczyć powstawanie pleśni, prace remontowe należy powierzyć specjaliście. Również tutaj bardziej opłacalne jest połączenie prac związanych z izolacją wnętrz z nadchodzącymi pracami renowacyjnymi, np. tapetowaniem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here