Właściwe ogrzewanie: wskazówki dotyczące oszczędzania w zimnych porach roku ”,

Energia i klimat Ustawianie zaworu ogrzewania: co oznaczają liczby Wyjaśniamy znaczenie symboli na zaworze ogrzewania i jakie temperatury kryją się za liczbami.

Wskazówka 2: Prawidłowa wentylacja

Nie zostawiaj okien uchylonych przez wiele godzin, ale odpowiednio je wietrz: W sezonie grzewczym otwieraj wszystkie okna jak najszerzej na pięć minut kilka razy dziennie. Nawet pomieszczenia, które nie są wykorzystywane do ogrzewania, należy krótko wietrzyć, gdy temperatura na zewnątrz jest niska.

Przed wentylacją należy zawsze wyłączyć zawór termostatyczny - w przeciwnym razie zareaguje na spadek temperatury i doprowadzi instalację grzewczą do maksymalnej wydajności. Dzięki niemu dosłownie wygrzewasz okno. Inteligentny system sterowania ogrzewaniem automatycznie zamyka drzwi po otwarciu okna. Prawidłowe ogrzewanie obejmuje również obniżanie ogrzewania w nocy - może to przynieść znaczne oszczędności, zwłaszcza w słabo ocieplonych domach. Na noc warto przestawić termostaty grzejnikowe z powrotem na 14 stopni Celsjusza.

Znasz już nasz podcast?

Wskazówka 3: zwolnij zawór termostatyczny

Śpij z otwartym oknem w zimie? Wtedy grzejnik może się nagrzać, nawet jeśli zakręciłeś zawór do oporu. Jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej pięciu stopni, zawór otworzy się automatycznie, jeśli ma poziom ochrony przed zamarzaniem. Zwykle można to rozpoznać po oznaczeniu w postaci szybkiego płatka. Istnieją zatem trzy opcje:

  1. Energicznie wietrzysz i zostawiasz zamknięte okno na noc.
  2. Owijasz termostat w ciepły koc.
  3. Wymieniasz głowicę termostatyczną na taką z pozycją zerową.

Ważne, aby wiedzieć, aby móc prawidłowo ogrzewać: Czujnik temperatury w termostacie nieprawidłowo ocenia temperaturę w pomieszczeniu, jeśli jest stale otoczone przeciągami lub jeśli siedzi w ciepłej poduszce powietrznej. Usuń wszystkie przeszkody lub zainstaluj zdalne czujniki. Są to wkłady, w których ciecz lub para rozszerzają się. Są one połączone z elementem rozprężnym w zaworze termostatycznym za pomocą cienkich, elastycznych rurek. Nawet jeśli meble, okładziny lub elementy chroniące prywatność w oknie zasłaniają grzejnik, ciepło z ogrzewania nie może prawidłowo krążyć w pomieszczeniu. Nie susz prania na kaloryferze. Ciepło nie może się rozprowadzić w pomieszczeniu, termostat sygnalizuje: więcej ciepła! Niepotrzebnie zużywasz energię, nie osiągając komfortowego ciepła. 
Przy okazji: Wadliwe zawory termostatyczne powodują utratę ciepła, a tym samym pieniędzy. Zawór grzewczy można łatwo wymienić samodzielnie, nie jest potrzebny specjalista.

W systemach grzewczych smart home m.in. B. od innogy czujniki wykrywają, kiedy okno jest otwarte lub zamknięte. jest zamknięty i odpowiednio włącz lub wyłącz ogrzewanie

Zdjęcie: innogy

Wskazówka 4: zamknij drzwi

Każdy, kto ogrzewa swoją chłodną sypialnię ciepłym powietrzem z reszty mieszkania, powinien się zastanowić. Ponieważ cieplejsze powietrze zawiera więcej wilgoci. Jeśli przedostanie się do chłodnej sypialni, na ścianach skrapla się woda i może rozwijać się pleśń. Dlatego generalnie należy zamykać drzwi do mniej ogrzewanych pomieszczeń. Jeśli w sypialni jest za zimno, zwiększ nieco ogrzewanie.

Wskazówka 5: Lepiej ogrzewać łazienkę dłużej i równomiernie

Jeśli ogrzejesz łazienkę tylko krótko, powietrze w pomieszczeniu nagrzeje się szybko, ale ściany pozostaną chłodne - po wyłączeniu ogrzewania temperatura w pomieszczeniu spada. Nieprzyjemny efekt: para wodna skrapla się na chłodniejszych ścianach, łazienka staje się i pozostaje wilgotna. Dlatego łazienkę lepiej ogrzewać dłużej i równomiernie.
Przy okazji: jeśli rano w łazience jest chłodno, sprawdź sterowanie ogrzewaniem. Sprawdź na urządzeniach sterowanych czasowo, czy ustawiono czas zimowy.

Wskazówka 6: Nowe grzejniki potrzebują mniej energii

Nowoczesne ogrzewanie i łatwo regulowany termostat oszczędzają energię i poprawiają klimat w pomieszczeniu. Nowe typy grzejników są bardziej płaskie i zawierają mniej wody, ale jednocześnie ich duże powierzchnie emitują więcej ciepła. Mniejszą ilość wody można podgrzać szybciej i precyzyjniej regulować - to obniża koszty ogrzewania. Nowoczesne grzejniki można regulować szybciej, zwłaszcza w zakresie obciążenia częściowego: Ze względu na niewielką różnicę temperatur między zasilaniem a powrotem i wynikające z tego duże przepływy masowe, powierzchnie grzewcze mogą szybciej dostosowywać się do wpływów, takich jak promieniowanie słoneczne. Do tego jednak konieczne jest, aby specjalista obliczył grzejniki i określił obciążenie grzewcze.

Równomierne ciepło w całym domu – nowoczesne grzejniki oszczędzają jednocześnie energię.

Zdjęcie: Vasco

Wskazówka 7: ogrzewanie powierzchniowe oszczędza miejsce

Tak zwane systemy ogrzewania płaszczyznowego oszczędzają miejsce, ponieważ są schowane w podłodze, ścianie lub suficie. Tam nagrzewają się z temperaturą przepływu od 35 do 40 stopni. Ogrzewanie powierzchniowe działa do 60 do 75 procent przez promieniowanie cieplne i utrzymuje powierzchnie równomiernie nagrzane. W ten sposób ściany, okna i drzwi pozostają suche – i pozbawiają pleśń środków do życia. Ogrzewanie podłogowe nadaje się do wszystkich rodzajów podłóg: od prefabrykowanego parkietu przez PCV po wykładzinę dywanową. Płytki ceramiczne są szczególnie odpowiednie, ponieważ szybko się nagrzewają i długo zatrzymują ciepło.

Wskazówka 8: odpowietrz chłodnicę

Jeśli grzejnik bulgocze, w układzie jest powietrze. Ciepła woda nie krąży. Pozostaje zimny, mimo że ogrzewanie działa intensywnie. Odpowietrzyć grzejnik: Otworzyć zawór wentylacyjny - jak tylko woda wypłynie (złapać ściereczką), natychmiast ponownie go zamknąć.
Uwaga: Specjalista ds. systemów grzewczych powinien raz w roku sprawdzić ogrzewanie – najlepiej przed sezonem grzewczym. Dzięki optymalnemu ustawieniu ogrzewania oszczędzasz pieniądze i chronisz środowisko.

Wskazówka 9: dostosuj ogrzewanie do swojego codziennego rytmu

Obniż temperaturę centralnie lub pokój po pokoju o około pięć stopni w nocy (idealnie: automatyczne obniżenie nocne). Ściana pomieszczenia oddaje ciepło do chłodniejszego powietrza w pomieszczeniu, pomieszczenie tylko trochę się ochładza. Nie obniżaj go niżej, w przeciwnym razie ponowne nagrzanie będzie kosztować za dużo energii. Sterowniki kotłów często oferują również cotygodniowe programy przełączania.

Możesz być także zainteresowany Porady dotyczące gospodarstwa domowego Oszczędzanie wody: Najskuteczniejsze wskazówki Energia i klimat Reklama Oszczędzanie energii elektrycznej: Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym Przedstawił Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Oszczędź dodatkowe koszty w czasie kryzysu koronowego: najlepsze wskazówki

Wskazówka 10: unikaj przeciągów

Wspólnym słabym punktem energetycznym są drzwi wejściowe. Jeśli wiatr pod nią gwiżdże, należy zamknąć drzwi. Nieszczelne, stare drewniane okna to także pożeracze energii: należy uszczelnić ramy lub skrzydła okien np. samoprzylepną taśmą piankową lub fugą gumową. Możliwe, że Twoje okno jest ustawione nieprawidłowo i dlatego powoduje przeciągi - wtedy pomoże, jeśli ponownie ustawisz okno poprawnie. 

Wskazówka 11: Nie ogrzewaj za oknem

Duże okna wychodzące na południe lub okna sięgające od podłogi do sufitu gromadzą zimą bezpłatnie ciepło słoneczne – efekt cieplarniany ogrzewa powietrze w pomieszczeniu przez szyby. Jednak gdy na dworze robi się ciemno, należy opuścić okiennice, aby uniknąć strat ciepła przez szyby.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here