Prawidłowo wietrzyć

Porada: Prawidłowo wietrzyć

Wentyluj okna i unikaj pleśni © gpointstudio, fotolia.com

Otwórz okno - i gotowe? Teoretycznie tak, ale jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas wentylacji. Przestrzenie mieszkalne spełniają różne cele, a czasem mają też inny klimat. Wilgotność w łazience i kuchni jest zwykle wyższa niż w innych pomieszczeniach. Aby zapobiec rozwojowi pleśni i nie marnować niepotrzebnej energii, istnieje kilka praktycznych zasad, których należy przestrzegać podczas wymiany powietrza.

Lepsza wentylacja niż stale otwarte okna

"Wentylacja raz dziennie to za mało " - Zalecenie Federalnej Agencji ds. Zadań Nieruchomościowych jest jasne. Eksperci zalecają całkowite otwarcie okien na co najmniej pięć do 15 minut rano, w południe i wieczorem, aby wpuścić i wypuścić świeże powietrze z budynku. Jeśli jesteś nieobecny w ciągu dnia, powinieneś wietrzyć przynajmniej rano i wieczorem. Efekt jest zwiększony, jeśli okna i drzwi są ustawione na „przeciąg” i jednocześnie otwierane. Z jednej strony przerywana wentylacja przyspiesza wymianę powietrza.

Z drugiej strony trwale uchylone okna powodują wychładzanie się ścian wokół okna. Wieczorem, gdy robi się chłodniej, potrzeba wielokrotności energii, aby ogrzać pomieszczenia z powrotem do komfortowej temperatury. Ponadto zimne ściany sprzyjają rozwojowi pleśni: wilgoć w pomieszczeniu osadza się w chłodniejszych miejscach, na przykład w narożnikach lub ramie okiennej, zapewniając tym samym idealne warunki do rozwoju niepopularnych i szkodliwych grzybów.


Prawidłowa wentylacja, unikanie pleśni, źródło obrazu: co2online GmbH

Kuchnia i łazienka powinny być wietrzone częściej niż pozostałe pomieszczenia. Powód: gotowanie, branie prysznica i mycie tworzą szczególnie wysoki poziom wilgoci, która nie powinna osadzać się na stałe w mieszkaniu ani na ścianach. Łącznie dziennie gromadzi się ponad 10 litrów wilgoci, która w większości przypadków jest niewidoczna dla oka, ale może spowodować szkody w perspektywie średnioterminowej.

Wilgotność występuje w domu każdego dnia

Regularna wentylacja jest szczególnie ważna w sypialniach. Mieszkaniec lub mieszkańcy spędzają w nim wiele godzin, co oznacza, że ​​powietrze jest również dość wilgotne od oddychania i pocenia się podczas snu. Pokój i tak powinien być najchłodniejszy w mieszkaniu, więc uchylone okna mogą być tutaj w porządku w nocy - jeśli na dworze nie jest za zimno, a drzwi do sypialni pozostają zamknięte. W każdym razie należy unikać całkowitego wychłodzenia ścian.

Parapety lepiej zostawić puste lub przynajmniej powinny dać się szybko wyczyścić. Ludzie to stworzenia z przyzwyczajeniami: jeśli jest na nich zbyt wiele przedmiotów, większości z nich trudno jest je przenosić kilka razy dziennie, aby je przewietrzyć.


Prawidłowa wentylacja, źródło obrazu: co2online GmbH

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w oknach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w oknach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Pomaga norma DIN

Nic dziwnego, że w Niemczech istnieje nawet norma DIN dotycząca prawidłowej wentylacji. W końcu daje pomocne wskazówki, które najemcy i właściciele mogą wykorzystać jako przewodnik. DIN 1946-6 zaleca następujące odstępy wietrzenia przy szeroko otwartych oknach:

  • W czerwcu, lipcu i sierpniu przynajmniej cztery 30-minutowe sesje
  • W maju i wrześniu minimum cztery 20-minutowe sesje
  • W kwietniu i październiku przynajmniej cztery 15-minutowe sesje
  • W marcu i listopadzie minimum cztery 10-minutowe sesje
  • W styczniu, lutym i grudniu minimum cztery 5-minutowe sesje

Ponieważ postrzeganie temperatury różni się w zależności od osoby, a klimat miesiąca rzadko jest jednolity, nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do niewolniczego przestrzegania tych wytycznych. Federalna Agencja Środowiska może pomóc w uzyskaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu. W strefie dziennej nie powinno być cieplej niż 20 stopni, pod warunkiem, że mieszkańcy czują się z tym komfortowo. Zalecamy 18 stopni w kuchni i 17 stopni w sypialni. Jeśli mieszkanie jest puste przez kilka dni, temperatura może spaść do 15 stopni, jeśli jesteś nieobecny przez dłuższy czas, trochę więcej - lub mniej.


Temperatura pokojowa w domu, źródło: IWO

Tylko ze względu na oszczędność kosztów i energii, grzejniki powinny być wyłączane podczas wietrzenia pomieszczenia i, jeśli to konieczne, włączane ponownie po zamknięciu okna. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają sprzężenie radiowe między oknem a ogrzewaniem, które może się automatycznie wyłączyć, gdy tylko okno zostanie otwarte.

Regularnie wietrzyć, zapobiegać pleśni

Dobra izolacja wydłuża czas wentylacji

Nowoczesne, dobrze ocieplone domy lub te ze zmodernizowanymi oknami muszą być wietrzone dłużej niż starsze: w tych ostatnich nieszczelności i pęknięte uszczelki automatycznie prowadzą do małej, ale stałej wymiany powietrza, co również prowadzi do strat energii. Nowe okna są dosłownie hermetyczne, co zapobiega wychłodzeniu sąsiednich ścian i ucieczce ciepłego powietrza z pomieszczeń.

Za wymianę powietrza odpowiedzialni są wyłącznie mieszkańcy i zdecydowanie powinni dostosować swoje zachowanie wentylacyjne do nowych warunków. Pomocnym może być zakup higrometru, który może być używany do odczytu wilgotności w dowolnym momencie.

Zmierz wilgotność za pomocą higrometru Wskazówka: Heskie Ministerstwo Środowiska, Energii, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów podaje dalsze informacje na temat prawidłowej wentylacji w broszurach "Wentylacja w budynkach mieszkalnych" i "Kontrolowana wentylacja mieszkań" do pobrania.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here