Maluj prawidłowo ”,

Prawidłowe malowanie: podstawowa wiedza i praktyczne wskazówki dotyczące dobrych pomalowanych powierzchni

Rzadko otrzymujesz dobrą powierzchnię lakierniczą przez czysty przypadek. Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące prac przygotowawczych i prawidłowej aplikacji farby, aby uzyskać gładką, piękną i trwałą powierzchnię lakieru. Zebraliśmy również trochę podstawowej wiedzy na temat różnych rodzajów farb i narzędzi malarskich, aby ułatwić planowanie i wykonywanie prac malarskich.

Malowanie drzwi wewnętrznych © Heiko Küverling, stock.cegła suszona na słońcu.com

Która farba w jakim celu??

Nawet w małych sklepach z artykułami żelaznymi jest prawie nie do pomylenia wybór farb. Wynika to z faktu, że na rynkach dostępne są lakiery kolorowe, bezbarwne oraz lakiery specjalne różnych producentów - a następnie w różnych wielkościach opakowań. Przy bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że istnieje tylko kilka rodzajów farb, które dzielą ogromne półki z farbami - każdy rodzaj w bogatej gamie kolorów, do różnych obszarów zastosowania oraz w wiaderkach, puszkach i sprayach o różnej wielkości.

Zasadniczo wystarczy znać dwa rodzaje farb, aby szybko znaleźć odpowiedni produkt: Wodorozcieńczalne lakiery dyspersyjne (np. B. Lakier akrylowy na bazie wody) i nierozcieńczalne w wodzie lakiery na bazie żywic syntetycznych (np. B. Lakiery z żywicy alkidowej z terpentyną.)

Farba dyspersyjna lub żywica syntetyczna: dwa rodzaje farby i wiele nazw

Maluj poprawnie: farba akrylowa lub farba na bazie żywicy syntetycznej?

W przeszłości nie było alternatywy dla odpornej, ale toksycznej żywicy syntetycznej, lakieru nitro lub terpentyny do wielu zastosowań. Dziś jest inaczej: Niezależnie od tego, co chcesz pomalować, w jakim celu, w jakim kolorze i z jakim stopniem połysku: Możesz użyć farby wodorozcieńczalnej lub na bazie rozpuszczalników lotnych. Dotyczy to zarówno farb jak i lakierów bezbarwnych, ochronnych, powłok efektowych, lakierów natryskowych oraz lakierów specjalnych takich jak rynny, lakiery kuchenne czy antykorozyjne.

Malowanie lakierem akrylowym

Najpopularniejszymi farbami wodorozcieńczalnymi są farby akrylowe. Są to farby dyspersyjne na bazie dyspersji tworzywa sztucznego: Drobne cząstki tworzywa sztucznego, takie jak kolorowe pigmenty, są utrzymywane w zawiesinie w wodzie za pomocą różnych dodatków. Dostępne są również warianty wzmocnione poliuretanem (lakiery akrylowe PU) do użytku na zewnątrz lub bardziej obciążonych powierzchni.

Farby akrylowe to popularne, wodorozcieńczalne farby

Akrylowy lakier na bazie wody ma niską zawartość zanieczyszczeń i zapachu, ponieważ rozpuszczalnik, który zawiera, to (prawie) tylko woda. Schnie szybko i czysto fizycznie poprzez odparowanie wody, dzięki czemu nie wyparowuje żadnych toksycznych, pachnących, szkodliwych rozpuszczalników. Jednak trwa to dość długo, zanim farba wszędzie naprawdę całkowicie wyschnie i będzie w pełni sprężysta. Ponieważ wysycha od góry do dołu, jest suchy w dotyku i można go malować, gdy cała warstwa jest jeszcze elastyczna i wrażliwa. Prawidłowe malowanie farbą akrylową obejmuje również danie jej więcej czasu do wyschnięcia, niż wydaje się to potrzebne.

Lakier akrylowy jest łatwy w obróbce, ale schnie długo. © Sebastian Duda, stock.cegła suszona na słońcu.com

W każdym sklepie z narzędziami lub lakierni znajdziesz lakiery bezbarwne na bazie wody, lakiery kolorowe i lakiery specjalne oznaczone Niebieskim Aniołem lub odporne na ślinę i pot zgodnie z normą EN 71. Możesz bezpiecznie stosować te farby w pomieszczeniach, na przykład do uszczelniania drewnianych podłóg lub blatów kuchennych, do malowania mebli lub malowania zabawek.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Malowanie lakierem z żywicy syntetycznej

Farby na bazie żywic syntetycznych, których nie można rozcieńczyć wodą, zawierają lotny rozpuszczalnik, zwykle terpentynę lub benzynę lakową (benzyna lakowa). Najlepszym lakierem na bazie żywicy syntetycznej jest lakier z żywicy alkidowej. Ten rodzaj lakieru sprawdził się w profesjonalnym lakierowaniu i do dziś jest z wielką przyjemnością stosowany przez specjalistyczne firmy, ponieważ lepiej rozpływa się i lepiej przylega niż większość lakierów na bazie wody, dzięki czemu można go lakierować na szczególnie twardych, gładkich, pięknych i twardych powierzchniach. noszenie powierzchni. W ten sposób profesjonaliści tworzą dokładnie idealnie pomalowane powierzchnie, o których laicy zwykle tylko marzą.

Farby z żywic syntetycznych są bardzo wytrzymałe i popularne wśród profesjonalistów

Jednak lakiery na bazie żywicy alkidowej schną dłużej - w przeciwieństwie do lakierów wodnych wysychają od dołu do góry - i nadal odparowują rozpuszczalniki jeszcze długo po obróbce. Aby wyczyścić narzędzia i usunąć plamy z farby, potrzebujesz oczywiście również trujących i bardzo niebezpiecznych rozcieńczalników lub terpentyny - a jeśli chcesz zrobić wszystko dobrze, musisz później zanieść każdą szmatkę do czyszczenia do mobilnej stacji odpadów niebezpiecznych lub centrum recyklingu.

Z tych powodów farby na bazie żywicy syntetycznej stały się dość niepopularne wśród wielu hobbystów i majsterkowiczów, zwłaszcza w przypadku prac malarskich w pomieszczeniach lub. Powierzchnia mieszkalna. Dzięki nowoczesnym farbom na bazie wody istnieją teraz bardzo dobre alternatywy dla silnie pachnących klasyków. I – o czym wielu nawet nie wie – od dawna na rynku dostępne są wodorozcieńczalne farby alkidowe. Ponieważ farby na bazie żywic syntetycznych są również stale rozwijane. Farby na bazie rozpuszczalników i tak spadają w perspektywie długoterminowej, między innymi z powodu coraz bardziej rygorystycznych przepisów UE dotyczących LZO (VOC oznacza wysoce lotne związki organiczne, takie jak rozpuszczalniki i rozcieńczalniki).

Malowanie frontu kuchennego © aetb, stock.cegła suszona na słońcu.com

Prawidłowe malowanie jest możliwe tylko na dobrze przygotowanej powierzchni

Po dobraniu odpowiedniej do podłoża i przeznaczenia farby, podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Przygotowanie podłoża jest niezwykle ważne – z jednej strony by farba dobrze przylegała, a z drugiej dla jakości powierzchni. Ponieważ lakier odtwarza każdą nieregularność powierzchni, nawet po nałożeniu wielu warstw, powierzchnia lakieru może być tylko tak gładka, równa i nieskazitelna jak powierzchnia.

Aby uzyskać profesjonalny efekt, taki jak lustrzane wykończenie pomalowanych powierzchni ścian lub idealnie pomalowane błotniki lub maski, powierzchnia musi być błyszcząca i gładka poprzez szpachlowanie i szlifowanie. Często nie jest to konieczne w obszarze hobby. Tutaj często wystarczy usunąć luźne części (np. B. łuszczenie starej farby) szpachelką lub skrobakiem, powierzchnię wodą i alkalicznym środkiem myjącym (np. B. Mydło, płyn do mycia naczyń) dokładnie usunąć brud i tłuszcz, a następnie nieco zszorstkować np. papierem ściernym 80 lub 120, klockiem ściernym, szlifierką oscylacyjną lub gąbką ścierną.

Dobre przygotowanie podłoża jest niezbędne do ponownego malowania © ded, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli chcesz lub potrzebujesz idealnie gładkiej, równomiernie odbijającej światło powierzchni, na której żaden irytujący cień lub skaz nie wpływa na równomierny wygląd, właściwe malowanie jest o wiele mniej ważne niż przygotowanie powierzchni. Ponieważ profesjonalnego napełniania i szlifowania trzeba się nauczyć i ćwiczyć, potrzebujesz do tego doświadczonego profesjonalisty. Jako laik możesz również uzyskać przyczepną i stabilną powierzchnię, na której farba dobrze przylega i wygląda pięknie przez długi czas. W wielu przypadkach struktura powierzchni, m.in. B. Słoje drewna i tak pozostają widoczne. A żeby zniwelować duże nierówności można w sklepie z narzędziami zaopatrzyć się w odpowiednią szpachlę a następnie nałożyć ją zgodnie z instrukcją producenta i po wyschnięciu wyszlifować na gładko.

Ważny: Pył szlifierski należy zawsze usuwać szczególnie dokładnie, ponieważ jest to jeden z największych wrogów idealnie pomalowanej powierzchni. Aby zapewnić, że powietrze jest jak najbardziej wolne od kurzu, przed malowaniem można rozpylić trochę wody w powietrzu, aby związać zawieszone cząsteczki. Im drobniejsze kropelki, tym więcej „malujących wszy” powodują upadek. Sprytne: zwiąż kurz w powietrzu wodą

Namaluj nową farbę na starej

Jeśli chcesz pomalować pomalowaną powierzchnię, możesz wcześniej wyrównać wady powierzchni, takie jak wgniecenia, dziury lub zadrapania, za pomocą szpachlówki. Pozostań w „systemie rozpuszczalników”, czyli użyj szpachelki akrylowej do zatuszowania starych farb akrylowych oraz użyj żywicy syntetycznej lub żywicy syntetycznej. Wypełniacz olejowy do powłok z żywic syntetycznych. Możesz przetestować starą powłokę rozcieńczalnikiem: Zamocz pędzel lub szmatkę w terpentynie lub rozcieńczalniku uniwersalnym i energicznie rozprowadź powierzchnię. Jeśli nic się nie dzieje, jest to farba na bazie żywicy syntetycznej. Z drugiej strony farba akrylowa będzie się łuszczyć lub odklejać.

Malowanie prawidłowo: potrzebujesz tych narzędzi

Kudłate włosie, włosie pędzla przyklejające się do farby lub tysiące bąbelków na walcowanej powierzchni: z niewłaściwym narzędziem prawie zawsze coś pójdzie nie tak podczas malowania. Mając niewielką wiedzę na temat pędzli i wałków, możesz uniknąć kłopotów i niepotrzebnych wydatków.

Przy wyborze kształtu pędzla (s) - z. B. Pędzle okrągłe lub płaskie – jesteś wolny i możesz decydować według własnego gustu. Rodzaj włosia jest ważny, ponieważ włosie pędzla musi pasować do rodzaju farby.

Pędzle z włosia syntetycznego i pędzle z włosia naturalnego

Jaki pędzel do farby z żywicy syntetycznej?

Pędzle z naturalnym włosiem ("Chińskie włosie") najlepiej nadają się do lakierów olejnych i lakierów na bazie żywicy syntetycznej, takich jak lakier na bazie żywicy alkidowej. Wybierz dobry pędzel z naturalnego włosia, który zbierze dużo farby i dobrze utrzyma i rozprowadzi. Aby to zrobić, musi być ładnie wypełniony włosiem i mieć wiele długich włosków. Odsuń włosie palcem na bok, a zobaczysz również skrócone włosie - chcesz, aby było ich jak najmniej.

Jaki pędzel do lakieru akrylowego?

Do farb akrylowych i ogólnie wodorozcieńczalnych potrzebne są pędzle z włosiem syntetycznym lub. włosie syntetyczne, ponieważ woda ich nie pęcznieje. Dobre pędzle z włosia syntetycznego można też rozpoznać po gęstym złożeniu ("przycinanie") i dużej proporcji długiego włosia ("topy"). Kolejnymi cechami jakościowymi szczotek są pierścienie i zaciski wykonane z wytrzymałej blachy z wytłoczonym rozmiarem szczotki oraz solidne, ergonomiczne uchwyty z twardego lub dwukomponentowego drewna. Istnieje wiele nowych rozwiązań we włosiu z włókien syntetycznych, takich jak pędzle „FillPro”, które ze względu na swój kształt mogą pochłaniać dużo farby i są bardzo odpowiednie do lakierów akrylowych i żywic syntetycznych. Aby szczoteczka nie straciła włosia ani nie kurzyła się przy pierwszym użyciu, należy ją wcześniej wmasować.

Wałki malarskie / wałki malarskie

Wałki powlekające są idealne do szybkiego malowania powierzchni. Z tanimi wałkami piankowymi nie uzyskasz idealnej powierzchni do malowania, ponieważ pianka jest zbyt grubo porowata i wydziela powietrze podczas malowania. Powstają w ten sposób wbudowane pęcherzyki powietrza typowe dla tanich wałków do malowania. W przypadku farb szybkoschnących bąbelki są zatrzymywane, w przypadku farb wolniej schnących wpadają w „skórkę pomarańczową”. Nawiasem mówiąc, ten sam problem pojawia się, jeśli pomalujesz na wpół wyschniętą farbę na wilgotno zamiast pracować „mokro na mokro”.

Pianka jest generalnie dobrym materiałem na wałki malarskie. Pory muszą być po prostu super cienkie. Jeszcze lepsze są wałki ze sztucznego futra z krótkim włosiem, których lamówka nie może zatrzymać powietrza.

Istnieją tak zwane wałki flock specjalnie do farb wodorozcieńczalnych. Są to wałki malarskie wykonane z pianki, której powierzchnia jest flokowana włóknami welurowymi. Dzięki temu farba może być nakładana czysto i równomiernie. Rolki z zaokrąglonymi końcami pomagają uniknąć krawędzi lub widocznych przejść między paskami.

Malowanie wanny i wałka © alho007, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli wolisz całkowicie zrezygnować z pędzli i wałków: Farbę można również natryskiwać lub malować. Zastosuj przez natryskiwanie. Potrzebny jest do tego odpowiedni opryskiwacz, a farba może być nieco rozcieńczona. W przypadku mniejszych prac malarskich w domu i obszarze hobby można również użyć farby z puszki ze sprayem.

Prawidłowe malowanie przy użyciu odpowiedniej technologii

Oto kilka podstawowych zasad i wskazówek dotyczących lepszego malowania:

W przypadku większych obszarów:

  • Zacznij w rogu, a następnie idź w górę w sekcjach.

W przypadku powłok wielokolorowych:

  • Zacznij od jasnych kolorów.

Podczas malowania farbą w sprayu:

  • Natryskuj farbę w poprzek, tj. zmieniaj kierunek natrysku o 90 ° dla każdej aplikacji.

Do mebli profilowanych, drzwi i okien:

  • Najpierw pomaluj głębokie plamy i zawsze pracuj od środka na zewnątrz. W przypadku drzwi kasetowych najpierw głębokie powierzchnie, potem górne powierzchnie. W przypadku okien naświetlowych najpierw naświetle, następnie wnętrze skrzydła i na końcu rama okienna. W przypadku mebli z profilami ozdobnymi najpierw profile, potem proste powierzchnie.

Prawidłowe wygładzenie dla równych powierzchni:

  • Wykańczanie to technika, która jest jednym z warunków profesjonalnych lakierowanych powierzchni i działa tak: najpierw nakładamy lakier w jednym kierunku (w przypadku drewna w kierunku słojów), a następnie rozprowadzamy go ukośnie do pod kątem prostym. Następnie szczotkuj w pierwszym kierunku (drewno ponownie ze słojami) bez docisku równymi, długimi ruchami szczotki (lub wałkiem).
Lepsze malowanie: właściwa technologia prowadzi do idealnej powierzchni

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here