Rigole i Co.: Jak zapewnić infiltrację deszczu

Jaka powinna być odległość między wykopem a domem?? 

Jeśli to możliwe, wykop powinien znajdować się w odległości co najmniej 2 do 2,50 m od domu.

Co to jest infiltracja rowu?

Termin "Rigole" jest po francusku i oznacza coś w rodzaju rynny lub rowu. Rowy to podziemne zbiorniki żwirowe, w których tymczasowo magazynowana jest woda deszczowa. Spowalnia to infiltrację wody deszczowej. Ta ukierunkowana infiltracja wody deszczowej sprzyja tworzeniu się nowej wody gruntowej i poprawia klimat warstwy powietrza przy ziemi. W przypadku obfitych opadów wykopy mogą nawet zapobiec zalaniu piwnic i zalewaniu rzekami na drogach.
Od tego czasu wykop bardzo się rozwinął. Oprócz wykopów kanałowych występują również płaskie elementy wykopów oraz głębokie szyby odwadniające. Szyb filtracyjny jest głębszy, tym mniejsza powierzchnia jest dostępna do filtracji. Elementy techniczne, takie jak wykopy pod rury, elementy skrzynek czy zbiorniki przesiąkające służą do zwiększenia pojemności tymczasowego składowania.
Który kształt jest właściwy – głębokość szybu odwadniającego czy szerokość wykopu rurowego – zależy od sytuacji na miejscu i obliczenia odpływu wody deszczowej.

Plastikowe rowy mają tę zaletę, że nie rdzewieją, a jednocześnie są tak stabilne, że można je stosować nawet w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Zdjęcie: BIRCO GmbH

Umieść okopy na małych obszarach 

Czego wielu nie zdaje sobie sprawy: Jeśli na szerokości nie ma wystarczającej ilości miejsca, możesz również rozszerzyć odpływ głębiej. Upewnij się, że wykop kończy się co najmniej metr nad lustrem wody. Jednak odwodnienie powierzchniowe bez prac związanych z architekturą krajobrazu lub inżynierią lądową jest zawsze najtańsze. Jeśli masz taką możliwość, ze względu na koszty, wybierz infiltrację na dużą skalę na trawniku lub pustą infiltrację i odpowiednio ją posadź.

Jak działa wykop?

 • Woda deszczowa spływa do rowu nad lub pod ziemią.
 • Nagromadzona woda jest powoli uwalniana do gruntu i wprowadzana do wód gruntowych.

Woda deszczowa jest odprowadzana do rowu przewodem zasilającym. Linia zasilająca może na przykład być poprowadzona przez pochyloną utwardzoną powierzchnię lub przez rurę spustową. Ponieważ woda deszczowa zwykle niesie ze sobą brud i kamienie, gdy spływa po chodnikach lub powierzchniach dachowych, należy ją wyczyścić, zanim dostanie się do rowu. W przeciwnym razie brud na dłuższą metę zatkałby rów.
Do czyszczenia służy osadnik piasku, zwany również pomieszczeniem sedymentacyjnym. Obszar sedymentacji jest niższy niż połączenie z wykopem. Woda wpływa, ciężkie cząstki opadają do komory sedymentacyjnej. Ważne: pomieszczenie sedymentacyjne należy czyścić dwa razy w roku, w razie potrzeby częściej. Uwolniona od ciał stałych woda przepływa przez przelew komory sedymentacyjnej do bloku magazynowego wykopu lub do szybów odwadniających.
Jeśli rowy lub szyby filtracyjne muszą pomieścić duże ilości wody, zaleca się zaplanowanie dodatkowego przelewu. Woda może wydostać się przez ten przelew, którego wykop nie może przechowywać. W ten sposób nie ma zaległości.

Przykładowa konstrukcja wykopu

Struktura warstw od góry do dołu jest następująca:

 1. Warstwa maskująca - służy jako wykończenie wierzchnie. Następnie wypełnia się wierzchnią warstwę gleby, którą następnie sadzi się np. Warstwa zaślepiająca to np. żwir lub piasek.
 2. Górna warstwa żwiru
 3. Rura infiltracyjna (średnica ok. 300 mm), pokryta włókniną filtracyjną lub kokosem jako zabezpieczenie przed zamuleniem lub innymi elementami wykopu
 4. dolna warstwa żwiru
 5. Geowłóknina

Wykop, niezależnie od jego wielkości i głębokości, na której jest układany, obłożony jest tłuczonym kamieniem lub gruboziarnistym żwirem. Przestrzenie żwirowe lub żwirowe oferują dużo miejsca na wodę deszczową, która jest odprowadzana nad ziemią z dachu np. przez rurę spustową.
 

Przykład: Być może już widziałeś, że tuż przed rurą spustową znajduje się zagłębienie,
w którym płynie woda powierzchniowa dachu. Czasami woda stoi nad ziemią w zagłębieniu na chwilę przed nią
powoli wsiąka w ziemię. Pod tym zagłębieniem, które może być zarośnięte np. trawą, leży
studzienka odwadniająca zasypana żwirem - wykop. Szyb drenażowy wnika głęboko w ziemię na niewielkim obszarze i kończy się
jednak nie później niż 1 metr nad zwierciadłem wody.

Jakie są rodzaje wykopów??

Oprócz otwartego koryta i czystego, podziemnego rowu żwirowego producenci oferują różne opcje.
 

 • Możesz skorzystać z niedrogiego tunelu wykopowego. Składa się z półotwartej plastikowej rurki, która jest umieszczona na warstwie żwiru, otwarta od dołu.
   
 • Kolejną opcją są rowy skrzynkowe. Są to gotowe elementy, które już zawierają przelewy. Są dostępne jako kanały pudełkowe lub w połączeniu z kilkoma kanałami obok siebie w bloku.
   
 • Tunel infiltracyjny i zbiornik odwadniający w prefabrykowanym zestawie są większe. Elementy te mogą wchłonąć dużo wody na małej powierzchni i idealnie nadają się do wąskich ogrodów przydomowych, np. pod utwardzonym terenem.

Tunele rozsączające dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu idealnie nadają się również do dużych projektów.

Zdjęcie: BIRCO GmbH

Wybierz odpowiedni rodzaj rowu

Wykop wypuszcza wodę do gruntu ze zmniejszoną prędkością. Stosowane są różne rodzaje systemów infiltracji, które mogą pochłaniać różne ilości wody i pozwalać jej odpływać. Dostępność wolnej przestrzeni i zdolność infiltracyjna istniejącego podłoża mają decydujący wpływ na wybór odpowiedniego typu systemu infiltracyjnego. Im więcej miejsca jest dostępne i im wyższa zdolność gruntu do infiltracji, tym mniejszy wysiłek techniczny trzeba włożyć w wykonanie wykopu. I odwrotnie, im mniej miejsca jest do dyspozycji i im mniejsza zdolność infiltracji, tym większy wysiłek techniczny.

Jak głęboki musi być rów??

Zasadniczo układanie rowów musi być zabezpieczone przed mrozem. Oznacza to, że powinien mieć minimalną głębokość montażu 80 centymetrów. Z drugiej strony spód wykopu musi znajdować się co najmniej metr nad zwierciadłem wody. Jeśli na niewielki obszar wsiądzie dużo wody, wykop musi wystawać głębiej w ziemię. Jeśli dostępna jest duża ilość miejsca, tę samą ilość wody deszczowej można zebrać i skierować do płaskich rowów / systemów rowów. Typowa głębokość instalacji wynosi od 1,10 do 1,40 metra.

Możesz być także zainteresowany Pielęgnacja ogrodu Instalacja przyłącza wody w ogrodzie Planowanie budowy Reklama Zbieranie i wykorzystanie wody deszczowej Przedstawił Cysterna prezentująca wiedzę budowlaną do zbierania wody deszczowej: wskazówki dotyczące instalacji i koszty Przedstawione przez

Jak obliczany jest odpływ wody deszczowej??

Kluczowym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, aby system infiltracji spełnił swoje zadanie, jest: ile litrów na sekundę musi utrzymać infiltracja? Obliczenia oparte są na normie DIN1986 i są stosunkowo złożone:
 

Odpływ wody deszczowej (l/s) = wydajność opadów x współczynnik odpływu x efektywna powierzchnia odpływu x 1/10.000
 

 • Deszcz: Statystyki niemieckiej służby meteorologicznej dostarczają informacji o ulewnych deszczach w ciągu ostatnich pięciu lat. Są one używane jako podstawa do obliczeń.
   
 • Współczynnik rozładowania: Uwzględniany jest tzw. współczynnik odpływu, który określany jest przez rodzaj odwadnianego obszaru. Współczynnik spływu utwardzonej powierzchni wynosi na przykład 0,75. Natomiast ekstensywny zielony dach ma współczynnik 0,3. Powodem jest to, że na zielonym dachu pozostaje dużo wody i tylko niewielka ilość przesącza się przez wykop.

Nasza wskazówka: Często wiedzą o tym wyspecjalizowani sprzedawcy na miejscu, którzy sprzedają materiał budowlany do wykopu. Znają naturę gleby, regularnie sprzedają materiały budowlane w okolicy i mają doświadczenie. Jeśli nie uzyskasz żądanych informacji od wyspecjalizowanego sprzedawcy, warto zwrócić się o pomoc do architekta krajobrazu, architekta krajobrazu lub budowniczego dróg.

Wykop w porównaniu z innymi systemami infiltracji

Infiltracja zamiast uszczelniania to motto, gdy jak najwięcej wody deszczowej ma być odprowadzane z powrotem do wód gruntowych. Masz następujące opcje:
 

Rodzaj infiltracji

Zalety

niekorzyść

Przepuszczalne wykładziny podłogowe
(np. B. chodnik przejezdny-
obszary z dużymi stawami,
Rozściełacze trawy,
obszary żwirowe)

 • Woda natychmiast wycieka
  przez żwir i
  Kurs podstawowy w
  Pod ziemią
 • brak buforowania
  konieczne nad rowem
 • Czy podkonstrukcja jest nieprawidłowa?
  działa, może też
  Nadchodzi osiadanie

Płaska woda deszczowa-
przesiąkanie (na przykład
nad otwartym trawnikiem i
Obszary łóżkowe)

 • Brak buforowania
 • utwardzone ścieżki mogą być w
  obszar do wyprowadzenia

 • Profil musi być lub. zmęczony
  nie wszędzie jest to możliwe
 • jest oczekująca gleba?
  niewystarczająco przepuszczalny, pozostaje
  Postaw na nim wodę

Infiltracja wody deszczowej
nad zagłębieniami (na przykład
szeroki rów z
szersza dolina, w której
Trawy mogą się rozwijać)

 • Zarośnięta powierzchnia
  i oczyść wierzchnią warstwę gleby
  woda
 • niedrogie tworzenie,
  nie ma prac inżynieryjnych
  są konieczne

 • Połączenie z otoczeniem
  Powierzchnia musi być nachylona do
  Koryto
 • Woda deszczowa będzie
  w pamięci podręcznej przed
  to wycieka

Wykop (w tym
proste plastikowe rury,
ale również
dalej rozwijać 
rozwiązania techniczne w
Forma zestawów jak
Tunel infiltracyjny i
oznaczały rowy skrzynkowe)

 • Linia zasilająca może być niewidoczna
  odbywają się pod ziemią
 • nie jest wymagana przestrzeń nad ziemią,
  to daje projekt-
  Swoboda na otwartej przestrzeni
 • Stosunkowo drogie w porównaniu
  do innych
  Rodzaje infiltracji
  (około. 3-8 razy droższe
  jak koryto)
 • Wymagany wał osadczy
 • konstrukcyjne i techniczne
  Ogólny wysiłek jest wysoki

System infiltracji Mulde (kombinacja
od wydrążenia i rowu w
kierunek pionowy)

 • oferuj jeszcze lepsze
  Drenaż
 • nie jest potrzebny wałek osadczy,
  ponieważ woda deszczowa wychodzi
  Koryta w rowie lub.
  kanał odwadniający przecieka
 • wysoki poziom techniczny i
  wysiłek strukturalny
 • drogi

Zbieranie wody deszczowej
i przesiąkanie w
Kombinacja (pod-
ziemskie zatrzymywanie deszczu-
zbiornik z infiltracją
na wodę przepuszczalną
Ściana)

 • Woda deszczowa może być
  do podlewania ogrodu
  lub do spłukiwania toalety
  i pralka
  używać w domu; oszczędza
  długoterminowe zaopatrzenie w wodę-
  koszt i 
  Opłaty za wodę deszczową
 • Podlewanie roślin
  i używać do toalety i
  Pralka jest
  spójny

 • drogi
 • wysoka strukturalna i
  wysiłek techniczny
 • konieczny dodatkowy filtr zgrubny,
  wokół wejścia brudu
  zminimalizować

Pusta infiltracja
ze stawem

 • architektura krajobrazu
  Rozwiązanie atrakcyjne dla
  ogród

 • nie cała woda wycieka,
  część jest w stawie
  złapany
 • System stawowy musi być zasadzony
  i troszczyć się o to, że
  zwiększa koszty
 • Ekspertyza dotycząca. sadzenie
  niezbędny
 • Duży wysiłek techniczny
 • Dodatkowo podlewanie
  Staw w gorącym, suchym
  Niezbędne fazy
 • bardzo drogi

Ze względów bezpieczeństwa powierzchnie pojezdne można odwodnić za pomocą gotowych elementów wykopów, które są instalowane pod terenem pojezdnym. Jest to szczególnie przydatne w przypadku ograniczonych przestrzeni. Jeśli wykop lub szyb odwadniający nie są prawidłowo zainstalowane, z obszaru, który kiedyś był dostępny do jazdy, może wyłonić się nierówny „krater kraterowy”.
Dzieje się tak, gdy podbudowa osadza się nieregularnie z powodu nierównomiernego zagęszczenia, a przepływająca przez nią woda podkopuje powierzchnię jezdną. Podkonstrukcja odpływa, a podbudowa i nawierzchnia uginają się od góry. Kiedy tak się stanie, obszar musi zostać podniesiony i odpowiednio ponownie ułożony.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here