Koszty budowy domu w stanie surowym: Najważniejsze wytyczne ”,

 1. Ustawienie i zabezpieczenie placu budowy
 2. Roboty ziemne
 3. Inżynieria lądowa, w tym. drenaż
 4. Prace murarskie
 5. Prace betonowe
 6. Prace stolarza
 7. Planowanie schodów
 8. Łaty dachowe
 9. prace stolarskie
 10. Uszczelnienie skorupy
   

Jaki udział ma praca w całkowitym koszcie powłoki??

W przypadku budowy stanu surowego każdy krok jest niezbędny i przyczynia się do tego, że poniesione na to koszty ostatecznie stanowią od 40 do 50 procent całkowitych kosztów budowy. Aby móc realistycznie przyjrzeć się oczekiwanym wydatkom finansowym, ważne jest, aby wiedzieć, jaki koszt mają w przybliżeniu poszczególne etapy pracy w stanie surowym.

Uzyskaj oferty na swój nowy dach tutaj

Jak rozkładają się koszty budowy??

Poszczególne etapy pracy przy budowie domu stanowią mniej więcej dużą część całkowitych kosztów budowy na metr kwadratowy. Przy obliczaniu kosztów budowy stanu surowego zawsze istotna jest planowana powierzchnia mieszkalna. Zakładając dom o powierzchni mieszkalnej 140 metrów kwadratowych, te przybliżone wartości orientacyjne dają na przykład:

Krok pracyOdsetek
Udział w kosztach
Koszt na
Powierzchnia brutto
Roboty ziemne / inżynieria lądowa, w tym odwadnianie 5 około 85 euro
Prace murarskie 15 około 255 euro
Prace betonowe 15 około 255 euro
Prace stolarza 5 około 85 euro
komin 2 około 35 euro
Prace dekarskie/hydrauliczne 5 około 85 euro

Kalkulacja kosztów budowy stanu surowego

Jeśli koszty budowy stanu surowego mają być z grubsza oszacowane z góry, istnieją pewne wskazówki, które można wykorzystać jako przewodnik. Z jednej strony są to wartości z powyższej tabeli, które w połączeniu z planowaną powierzchnią brutto (jest to powierzchnia dostępna do zamieszkania na wszystkich kondygnacjach), stanowią przybliżoną wartość orientacyjną.
Alternatywnie, w zależności od lokalizacji nieruchomości, zakłada się średnie koszty budowy od 500 do 800 euro za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Jeśli więc planujesz dom o powierzchni mieszkalnej 140 metrów kwadratowych, będziesz musiał stawić czoła kosztom budowy około 70.000 do 112.Policz 000 EUR.

Jak możesz zaoszczędzić na kosztach budowy powłoki??

W przypadku powłoki około 60 procent oczekiwanych kosztów dotyczy pracy, a tylko 40 procent materiału. Jeśli sam budujesz dom, możesz znacznie obniżyć koszty budowy stanu surowego. Jednak w porównaniu do zatrudniania firm specjalistycznych czas budowy jest czasem znacznie dłuższy. Jeśli koledzy specjaliści potrzebują około 25 dni na przeciętny dom jednorodzinny, okres ten znacznie się wydłuża, jeśli wykonują własną pracę.
Te czasy pracy dla poszczególnych etapów budowy są wspólne:

Kroki pracyTrwanie
Roboty ziemne 2 dni
Płyta podstawowa 1 dzień
Kanalizacja 1 dzień
Piwnica wraz z izolacją 5 dni
Budowa parteru i pierwszego piętra 9 dni
Wznoszenie konstrukcji dachu 4 dni
Prace hydrauliczne 2 dni
Zadaszenie 1 dzień

Jeśli sam pomożesz przy budowie stanu surowego, możesz zaoszczędzić do 60 procent kosztów. Jednak wykonuj tylko te prace, w których czujesz się pewnie.

Zdjęcie: fotolia / goodluz

1. Z konstrukcją skorupową warto wykonać własną pracę?

W zasadzie warto oczywiście wspomóc się konstrukcją skorupy i samemu podjąć się indywidualnej pracy, gdyż pozwala to zaoszczędzić nawet do 60 procent kosztów.
Na potencjał oszczędności należy jednak spojrzeć realistycznie, a wykonalność dokładnie sprawdzić. Zdecydowanie powinieneś rozważyć te zalety i wady wewnętrznej pracy nad powłoką:
 

Zalety pracy własnej:

 1. Oszczędność kosztów do 60 procent - Ponieważ samodzielnie przejmujesz pracę, teoretycznie możesz całkowicie zaoszczędzić na tej pozycji kosztów. Jednak szczególnie osoby prowadzące działalność na własny rachunek powinny dokładnie zastanowić się, czy ich własna praca przy stanie surowym jest dla nich nadal opłacalna, jeśli zamiast realizować zamówienia i zarabiać na stawkę dzienną, pracują na budowie i nic nie zarabiają.
 2. Pełna kontrola nad pracami budowlanymi - jeśli samodzielnie wykonujesz prace, masz pewność, że nie zostaną zakryte przez Ciebie niewłaściwie wykonane czynności.
 3. Pełna kontrola nad użytymi materiałami - ponieważ sam pracujesz z materiałami, masz jasny obraz tego, co zostało dostarczone. W ten sposób możesz wykluczyć błędy lub próby oszustwa.

Wady pracy osobistej:

 1. Brak specjalistycznej wiedzy – w najrzadszych przypadkach sami budowniczowie są tak kompetentni, że prace można wykonać prawidłowo. Jeśli błędy wkradną się przez ignorancję, w najgorszym przypadku może to prowadzić do wad konstrukcyjnych, które zagrażają całej nieruchomości.
 2. Brak czasu – Budowa domu kosztuje, na co oczywiście trzeba też zarobić. Ci, którzy pracują na własnym domu na budowie, zwykle nie mogą pracować gdzie indziej i zarabiać.
 3. Długi czas budowy - Prace wykonywane przez specjalistyczną firmę przy użyciu odpowiednich narzędzi w krótkim czasie mogą szybko przytłoczyć laików i zająć wielokrotnie więcej czasu. Jeśli nadal są problemy, które może rozwiązać tylko specjalista, nic nie osiągnięto.

2. Opłacalne okazje materialne?

Kolejnym kuszącym czynnikiem o dużym potencjale oszczędnościowym jest zastosowany materiał budowlany. Tutaj absolutnie niezbędne jest uzyskanie profesjonalnej porady. Bo nawet jeśli jako laik wykonasz wszystkie prace absolutnie bezbłędnie sam - jeśli jakość materiału nie jest wystarczająca, w najgorszym przypadku znajdziesz się przed domem ze znacznymi wadami, które trzeba naprawić w wysoki koszt przez specjalistyczną firmę.
Dodatkowo opłaca się specjalistyczna wiedza, bo np. niektóre materiały budowlane mogą być droższe w zakupie, co początkowo sprawia, że ​​dla laika wydają się nieatrakcyjne. Czasami jednak droższe materiały mają lepsze właściwości izolacyjne, dzięki czemu wyższe koszty zakupu zwracają się w bardzo krótkim czasie dzięki oszczędności energii.

3. Jak specjalne życzenia wpływają na koszty budowy skorupy??

Jeśli chciałbyś mieć wyjątkowo nietypowy plan piętra dla swojego domu, piwnicę z wieloma pokojami (a tym samym również wieloma ścianami), nie tylko dach jednospadowy (link), ale bardziej indywidualną konstrukcję dachu, to szybko podniesie koszty dla konstrukcja powłoki.
Jeśli chcesz zaoszczędzić na skorupie, powinieneś dokładnie rozważyć, jak ważne są dla Ciebie specjalne życzenia i czy możesz i chcesz zwiększyć dodatkowe wydatki finansowe, które z tego wynikają.

Specjalne lub nietypowe kształty dachu podnoszą koszty budowy powłoki. Zastanów się więc z góry, jaki kształt dachu wolisz.

Zdjęcie: fotolia / PANORAMO

4. Porównaj oferty dokładnie

Wskazówka dotycząca uzyskiwania ofert od różnych firm i dokładnego ich porównania brzmi dość prosto, ale musisz tutaj bardzo uważnie przyjrzeć się, aby naprawdę odfiltrować najlepszego dostawcę dla siebie.
Jeśli sam nie jesteś specjalistą, może to stać się zadaniem nie do rozwiązania. Bo tylko ci, którzy są zaznajomieni z tematem, zobaczą, czy istotnej pracy nie ma na liście, czy jest po prostu inaczej nazwana w różnych ofertach, czy też jest błędnie lub niekompletnie odnotowana.
Koniecznie skonsultuj się tutaj z profesjonalną poradą, która uchroni Cię przed wszelkimi możliwymi pułapkami. Jeśli ta osoba naprawdę zna się na rzeczy, może wykorzystać swoje doświadczenie, aby chronić Cię przed czarną owcą w branży.

Dlaczego warto współpracować z architektem??

Oczywiście architekt, któremu zlecono nadzór nad projektem budowlanym, to przede wszystkim kolejny czynnik kosztowy, który należy wziąć pod uwagę. Ale mówiąc realistycznie, zatrudnienie architekta może obniżyć koszty budowy stanu surowego. A to zaczyna się jeszcze przed pierwszym przełomem.
Architekt może zidentyfikować pułapki kosztowe podczas planowania domu i zaproponować rozsądne alternatywy, które zadowolą Ciebie jako budowniczego, ale są znacznie tańsze. Architekt pomaga również realistycznie oszacować całkowite koszty. W ten sposób unikniesz nadmiernego obciążenia finansowego budową domu.
A nawet gdy prace budowlane w końcu się rozpoczęły, zawsze polecamy architekta u twojego boku. Ponieważ w tej istotnej fazie podejmuje się zadań, na które Ty zazwyczaj nie masz niezbędnej wiedzy specjalistycznej ani czasu. W ten sposób architekt może monitorować zarządzanie budową i wykrywać ewentualne wady, zanim zostaną one zakryte przez inne branże, a później doprowadzą do poważnych konsekwencji. Widzi też, czy uzgodniony materiał rzeczywiście jest używany, czy też montuje się tańszy bez wiedzy właściciela budynku w celu maksymalizacji zysku.
Jeżeli budowa nie jest nadzorowana, zdarza się, że w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń lub zdarzeń na budowie firmy zaangażowane w budowę podejmują własne decyzje bez uzyskania zgody klienta. Ryzyko to jest również minimalizowane poprzez zatrudnienie architekta.
Architekt ostatecznie akceptuje również konstrukcję i dlatego może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku wad. To samo dotyczy błędów planowania, które ujawniają się w późniejszym czasie. Gdyby przydarzyło Ci się to bez profesjonalnej porady, nie miałbyś innego wyjścia, jak tylko zlecić naprawę na własny koszt.

Jak podejść do muszli??

Aby być po bezpiecznej stronie podczas budowy domu, powinieneś postępować zgodnie z tą listą kontrolną. Masz więc wszystko, co ważne na pierwszy rzut oka, oddajesz odpowiednie zadania i możesz mieć pewność, że stan surowy to pierwszy krok do solidnego domu. Ważne jest, aby rozważyć następujące kroki:

 1. Zadzwoń, aby doradzać ekspertom na etapie planowania.
 2. Realistycznie oceń swoje umiejętności i dostępny czas, aby zaplanować ewentualny wkład osobisty.
 3. Pozyskuj oferty i zlecaj ich sprawdzenie ekspertom.
 4. Nieustannie monitoruj i dokumentuj postęp budowy. Jeśli sam coś zauważysz, koniecznie zanotuj to.
 5. Zostaw inspekcję budowlaną specjalistom i tutaj również udokumentuj ewentualne wady lub anomalie, aby w razie potrzeby móc je później udowodnić.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here