Prawidłowo wyczyść wałek i szczotkę ”,

Prawidłowo wyczyść wałek i szczotkę

Każdy malarz i lakiernik zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są dobre pędzle i wałki dla uzyskania doskonałego rezultatu. Dlatego profesjonaliści zawsze polegają na wysokiej jakości i odpowiednio droższych przyborach malarskich i z pewnością znają już poniższe instrukcje dotyczące czyszczenia. Czyszczenie wałków malarskich i pędzli opłaca się nie tylko przy użyciu drogich narzędzi, ale prawie zawsze. Na przykład pędzle stają się coraz lepsze wraz z rosnącym zużyciem (i późniejszym prawidłowym czyszczeniem), ponieważ końcówki włosia łatwo się ścierają i dlatego mogą znacznie lepiej wchłaniać (i rozprowadzać) farbę.

W zasadzie pędzle (i wałki) należy czyścić zaraz po ostatnim pociągnięciu pędzla, bo wtedy farba jest jeszcze świeża i najłatwiej ją usunąć. Dobrze wcześniej rozłóż przybory malarskie, na przykład w i na starej gazecie, kartonie lub po prostu w papierze kuchennym. Ważne jest, aby powierzchnia wchłaniała kolor, bo tylko w ten sposób można zaoszczędzić czas po praniu lub czyszczeniu.

Wszystkie narzędzia malarskie najlepiej czyścić natychmiast po użyciu – tak samo robią profesjonaliści! © Miljan Zivkovic, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Woda lub rozpuszczalnik?

To, jak dokładnie możesz wyczyścić i usunąć pozostałości farby z narzędzi malarskich, zależy od rodzaju użytej farby lub lakieru. Decydującym czynnikiem jest tutaj skład farby, tj. czy jako rozpuszczalnik stosowana jest woda, czy jest to preparat z innymi rozpuszczalnikami. Jeśli nie jesteś pewien, zawsze zajrzyj do puszki po farbie, ponieważ tutaj znajdziesz informację od producenta jak rozcieńczyć farbę lub lakier, wodą lub rozpuszczalnikiem np. rozcieńczalnikiem nitro, benzyną lakową itp. A.

Pędzle, za pomocą których nałożyłeś farbę na bazie wody, można łatwo czyścić bez większych środków ochronnych: Opłucz pędzel pod bieżącą wodą i masuj włosie, aby usunąć jeszcze głębsze pozostałości farby. Następnie należy wycisnąć pędzelek (bez zbytniego wyginania włosia) w papier kuchenny. Jeśli widzisz resztki farby, powtórz proces czyszczenia.

Oddziel rolkę i uchwyt rolki i opłucz je osobno pod dużą ilością bieżącej wody. Użyj palców lub szczotki do naczyń, aby powiększyć powierzchnię wałka, aby zwiększyć efekt czyszczenia. Kiedy skończysz, zawieś rolkę do wyschnięcia na przykład pod prysznicem.

Pędzle należy dokładnie i natychmiast wyczyścić Wskazówka: Możesz również użyć pędzla do czyszczenia wałka do malowania i jedno i drugie w jednym kroku.

Możesz również prać w pralce pokrowce wykonane ze skóry jagnięcej lub wysokiej jakości włosia, w temperaturze 30°C na cyklu wełny z niewielką ilością detergentu. Zwykle jest to jednak opłacalne tylko wtedy, gdy używałeś więcej niż jednego wałka - i oczywiście tylko w przypadku farb wodorozcieńczalnych.

Pędzle i wałki używane do obróbki farb i lakierów na bazie rozpuszczalników można ponownie wyczyścić tylko odpowiednim rozpuszczalnikiem lub alternatywnie środkiem do czyszczenia pędzli, który można nabyć w sklepach z narzędziami i w Internecie. Odpowiednio dużą ilość wlać do odpowiedniego pojemnika (najlepiej ze szkła lub tworzywa odpornego na chemikalia) i przesuwać w nim narzędzie malarskie tam iz powrotem. Zapewnić dopływ świeżego powietrza i nie palić podczas pracy z rozpuszczalnikami, ponieważ wiele z nich tworzy łatwopalne aerozole, które w niesprzyjających okolicznościach powodują powstanie wybuchowej mieszaniny gazów.

Kilkakrotnie delikatnie wciśnij pędzel i wałek do rozpuszczalnika, a następnie zakręć nimi, aby zmyć farbę. Następnie opłucz pędzel i wałek pod bieżącą wodą, którą możesz w razie potrzeby usunąć. z odrobiną płynu do mycia naczyń. Unikaj pozostawiania pędzla w rozpuszczalniku przez dłuższy czas, ponieważ włosie ugnie się i następnym razem uzyskasz gorszy wynik z pędzlem.

Upewnij się, że pędzle i wałki suszą się na świeżym powietrzu i swobodnie wiszą. Możesz szczelnie zamknąć pojemniki z rozpuszczalnikiem i przechowywać je w chronionym, chłodnym miejscu lub oddać do centrum recyklingu.

Uważaj na lakier z oleju lnianego

Jeśli np. lakierujesz naturalne drewno olejem lnianym, musisz wziąć pod uwagę samozapłon oleju lnianego. Ponieważ materiały zwilżone lakierem z oleju lnianego, takie jak ręczniki, papier kuchenny, wełna lub wełna stalowa, muszą być przechowywane w hermetycznie pod wodą lub w pojemniku i utylizowane. W żadnym wypadku nie należy po prostu wyrzucać materiałów, które miały kontakt z lakierem z oleju lnianego do kosza na śmieci, ponieważ istnieje ryzyko, że wytwarzane ciepło reakcji spowoduje zapłon palnego materiału nośnika.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz poradnik jak prawidłowo przechowywać farby i lakiery

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here