Porównanie sterowania roletami: od aplikacji do timera”,

Czy są silniki do rolet z akumulatorem??

Silnik rolety jest obsługiwany przez sieć energetyczną lub zintegrowane ogniwa słoneczne z baterią. Istnieje kilka modeli z akumulatorem, ale ze względu na brak miejsca w centralce są one niewielkie i trzeba je często ładować - nie sprawdza się to w życiu codziennym. Jeśli szukasz opcji zaciemnienia z baterią, możesz użyć rolet z napędem, na przykład inteligentnych rolet Ikea: Kadrilj i Fyrtur.

Nawijarka lub silnik rurowy?

Istnieją dwa różne sposoby wdrożenia elektrycznego sterowania roletami: Zmotoryzowane nawijarki taśmy, które zastępują normalne nawijarki lub silniki rurowe, które są niewidoczne w skrzynce rolety nad oknem i nie wymagają w ogóle żadnego paska.
Oba warianty są dostępne jako system całkowicie przewodowy lub bezprzewodowy. Te pierwsze można obsługiwać tylko ręcznie przy kasie i zautomatyzować za pomocą timera. Natomiast połączenie radiowe pozwala na zdalne sterowanie, a także można je rozbudować o dodatkowe elementy, na przykład czujnik nasłonecznienia lub urządzenia inteligentnego domu.
Tutaj pokazujemy, jak krok po kroku zainstalować nawijarki pasów i silniki rurowe.

Jakie są zalety połączenia z inteligentnym domem??

Liderzy branżowi, tacy jak Velux, Somfy, Rademacher i Schellenberg, oferują teraz własne systemy inteligentnego domu. W ten sposób rolety, markizy, oświetlenie i systemy bezpieczeństwa łączą się w okrągłą sieć i przełączają się automatycznie w zależności od czujników pogodowych, na przykład czujników wiatru i słońca. Dla spontanicznej ochrony prywatności roletę można również opuścić za pomocą aplikacji lub polecenia głosowego (Siri, Alexa, Google Assistant) - nawet gdy jesteś poza domem.

Centrum sterowania Home Pilot 2 łączy inteligentne urządzenia domowe z lamp Rademacher i Philips Hue.

Zdjęcie: Rademacher

Ale nie wystarczy zakupić radiowego sterowania roletami z funkcją inteligentnego domu. Aby sterowanie mogło łączyć się z innymi urządzeniami i smartfonem, wymagane jest centrum sterowania radiowego, albo z systemu inteligentnego domu producenta, albo z kompatybilnego systemu inteligentnego domu, takiego jak Magenta, homee lub Smart Friends.
Wskazówka: Jeśli interesuje Cię automatyczne zaciemnianie za pomocą czujnika słonecznego, niekoniecznie potrzebujesz systemu inteligentnego domu. Wystarczy połączenie radiowego sterowania roletami z kompatybilnym radiowym czujnikiem światła, takim jak np. sterowanie Rademacher Rollotron Komfort.

Koszty: Ile kosztuje elektryczne sterowanie roletami?

Koszty materiałów na wysokiej jakości sterowanie roletami zależą od zakresu funkcji (funkcje sterowania i funkcje inteligentnego domu) od 70 do 170 euro za roletę. Silniki rurowe kosztują zwykle poniżej 100 euro, elektryczne nawijarki pasów powyżej 100 euro.

Jeśli montaż przeprowadza elektryk, za każdy silnik rurowy można doliczyć kolejne 250-350 euro. W przypadku nawijarek taśmowych, w zależności od nakładu pracy, koszty montażu wynoszą około 100 euro na roletę.
 

Jak drogie są rolety elektryczne z napędem solarnym?

Silnik solarny kosztuje od 250 do 500 euro, w zależności od producenta. Ponadto istnieją koszty konserwacji wymiennej baterii. Systemy zamknięte, w których silnik i ogniwo słoneczne są połączone na stałe, są zazwyczaj tańsze niż modułowe rolety solarne, w których silnik, ogniwo słoneczne i akumulator można wymienić (nawet niezależnie).

Wariant 1: Nawijarka elektryczna z zegarem

Prostym sposobem na modernizację automatycznego zacieniania jest zainstalowanie elektrycznych zwijaczy taśm z wbudowanym zegarem. Popularni producenci to np. Rademacher, Schellenberg i Wir Elektronik. Koncepcja sprawdziła się zwłaszcza jako rozwiązanie modernizacyjne: konwencjonalną nawijarkę można po prostu wymienić na wersję elektryczną, niezależnie od tego, czy używana jest wersja podtynkowa, czy natynkowa. Wbudowany silnik napędza rolety w górę iw dół z żądaną prędkością; im wolniej tym ciszej.

Ponieważ timer jest zintegrowany bezpośrednio z nawijarką, powinien mieć wszystkie ważne dla Ciebie funkcje. Możliwe funkcje to:
 

  • Program dzienny
  • Programy w dni powszednie i weekendy
  • Program Astro, który dostosowuje się do pór roku
  • Losowy program odstraszający włamywaczy na wakacjach

Jeśli chciałbyś zrezygnować z wyświetlacza i klawiszy funkcyjnych na sterowaniu roletami, istnieją proste modele wyposażone w funkcję pamięci. Następnie, po naciśnięciu przycisku, powtarza się to co 24 godziny. Proste i niedrogie sterowanie roletami dostępne jest w firmie Schellenberg już od około 70 euro.

Uzupełnij czujnik słoneczny do automatycznego zacieniania

Jeśli chcesz zautomatyzować zacienianie, czyli opuścić sterowanie roletami w silnym świetle słonecznym, potrzebujesz bezprzewodowego zwijacza taśmy, który komunikuje się z oddzielnie zainstalowanym czujnikiem nasłonecznienia. Na przykład czujnik słońca jest przymocowany do szyby za pomocą przyssawki i tutaj mierzy natężenie światła. Jeśli jest szczególnie wysoka, automatyczne zacienianie chroni przed wpadaniem promieni słonecznych i wynikającym z tego ciepłem.
 

Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie

Przy wyborze modelu upewnij się, że maksymalna powierzchnia rolety i siła naciągu nie są przekroczone. Szerokość istniejącego paska musi być również odpowiednia dla elektrycznego nawijarki pasa.
 

Zalety

niekorzyść

Łatwy do modernizacji (na powierzchni lub podtynkowo)

Widoczny kabel do podłączenia do sieci energetycznej
lub wymaga otynkowania

łatwa instalacja

Brak dojrzałej alternatywy bez przewodu zasilającego

Popularne rozwiązanie: Rademacher Rollotron komfort
Kompatybilny z: Czujnik słońca i zmierzchu

Kup teraz nawijarkę Rademacher Rollotron Komfort w Amazon.

Zdjęcie: Rademacher

Wariant 2: Nawijarka elektryczna z podłączeniem do inteligentnego domu

Znani producenci, tacy jak Somfy, Rademacher i Schellenberg, mają elektryczne zwijacze taśm, które można podłączyć do własnego lub zewnętrznego systemu inteligentnego domu producenta i zautomatyzować za pomocą smartfona. Somfy polega na przykład na stworzonym przez siebie systemie TaHoma, który steruje nawijaczami taśm producenta, silnikami rolet i markizami za pomocą aplikacji. TaHoma jest również kompatybilna z Apple HomeKit lub aplikacją Home, dzięki czemu rolety Somfy poruszają się automatycznie również w połączeniu z urządzeniami HomeKit (lampy Philips Hue, czujniki dymu itp.).
Sterowanie roletami Schellenberg nie jest kompatybilne z HomeKit, ale można je zintegrować z otwartą platformą Smart Home Magenta. Jeśli na przykład obsługujesz stację pogodową Netatmo, informacje o pogodzie są przekazywane do sterowania roletami. Następnie reaguje zgodnie z regułami, które zostały zapisane w aplikacji systemowej. Na przykład „JEŚLI ostrzeżenie przed burzą, TO opuść okiennice”. Schellenberg można również połączyć ze sterowaniem głosowym Philips Hue i Amazon Alexa za pośrednictwem jednego z kompatybilnych centrów sterowania.
Jeśli jesteś mniej zainteresowany łączeniem różnych systemów i chcesz wszystko z jednego źródła, powinieneś spojrzeć na HomePilot 2 firmy Rademacher. Wiele zastrzeżonych urządzeń można połączyć za pośrednictwem centrum sterowania w celu zwiększenia bezpieczeństwa w domu i wokół niego. Kolejną zaletą jest możliwa integracja mostka Philips Hue. Jeśli wieczorem opuszczą się rolety, żarówki LED firmy Philips zapalą się automatycznie.

Zalety

niekorzyść

Łatwa wymiana istniejącego nawijarki taśmy

Dodatkowa brama
Wymagany jest system inteligentnego domu

Kontrola aplikacji

Dodatkowe koszty z tytułu dodatku
różne składniki

kontrola głosu

Zwykle droższe niż kontrola
z zegarem

Połączenie ze sterowaniem oświetleniem

Swobodny projekt automatyki,
w zależności od danych
różne czujniki
(Pogoda, światło, pora dnia itd.)


Popularne rozwiązanie: Schellenberg 22767 Nawijarka elektryczna z radiem RolloDrive 65
Kompatybilny z: Amazon Alexa, Schellenberg SH1, Smart Friends i Magenta SmartHome

Kup teraz sterowanie roletami Schellenberg na Amazon.

Zdjęcie: Schellenberg

Wariant 3: silnik rurowy z zegarem

Najpopularniejszym sposobem automatyzacji zacieniania są silniki rurowe. Siedzisz niewidocznie pod skrzynką rolety i powoli zwijasz kurtynę rolety. W porównaniu z nawijarką elektryczną siła rozciągająca jest większa, dzięki czemu ten rodzaj sterowania roletami nadaje się również do szklanych frontów i okien panoramicznych. Pod względem ceny silniki rurowe są jeszcze niższe niż elektryczne nawijarki taśmowe.
Silniki rurowe można kupić bezpośrednio z zegarem lub podłączyć do przełącznika roletowego innego producenta. To drugie jest warte zachodu, jeśli wolisz subtelne przełączniki, takie jak te od 3T-Motors lub Kopp. Przełączniki czasowe do obsługi silników rurowych są dostępne z różnymi funkcjami, takimi jak plany dzienne i tygodniowe lub sterowanie losowe i sezonowe. Upewnij się więc, że wybrany model opanował preferowane funkcje.


Automatyczne cieniowanie z czujnikiem słońca

W celu realizacji automatycznego zacieniania, na które ma wpływ natężenie światła słonecznego, wybierz wyłącznik radiowy, który można podłączyć do zewnętrznego czujnika światła, np. radiowego wyłącznika czasowego firmy Rademacher lub Jarolift.


Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie

Aby utrzymać koszty nowego silnika roletowego na jak najniższym poziomie, upewnij się, że średnica silnika rurowego pasuje do istniejącego stalowego wału. W przeciwnym razie należy go wymienić podczas instalacji. Kolejnym decydującym kryterium jest siła ciągnąca. Producenci oferują modele o różnych mocach silników, w zależności od metrażu rolet.

Zalety

niekorzyść

Wysoka trakcja

Kompleksowa instalacja przy modernizacji

Długa długość życia

Szczególnie cichy

Brak części zużywających się, takich jak paski do rolet

tani


Popularne rozwiązanie: Silnik rolety radiowej 3-T Motors
Kompatybilny z: Amazon Alexa, Asystent Google (tylko przez Everhome Smart Home Center)

Kup teraz silnik do rolet radiowych firmy 3-T Motors na Amazon.

Zdjęcie: Silniki 3-T

Wariant 4: silnik rurowy z inteligentnym sterowaniem domem

Aby zintegrować sterowanie roletami z inteligentnym domem, zegar sterujący silnikiem musi być kompatybilny z systemem inteligentnego domu. Somfy, na przykład, oferuje zestaw do renowacji, który jest kompatybilny z TaHoma Smart Home, a także kompatybilny z Amazon Alexa, IFTTT, Google Assistant, a nawet Apple HomeKit.
Rademacher jest nieco tańszy dzięki swojej ofercie rurek roletowych, które można podłączyć do innych urządzeń inteligentnego domu tego producenta, lamp Amazon Alexa i Philips Hue przez bramkę Rademacher HomePilot 2. Jeśli korzystasz z platformy Magenta Smart Home, Schellenberg umożliwia bezproblemową integrację swoich silników rurowych. Dzięki Veluxe Active, Velux oferuje również wysokiej jakości inteligentne sterowanie domem dla silników rurowych, które przewyższa monitorowanie klimatu i kompatybilność z HomeKit.

Oprócz liderów branży, prawie każdy większy system inteligentnego domu oferuje podtynkowe siłowniki rolet, które umożliwiają automatyczne sterowanie dowolnym konwencjonalnym radiowym silnikiem rurowym w zależności od różnych czujników w systemie. Przedstawiamy najlepsze systemy w naszym teście systemu inteligentnego domu. Do inteligentnego siłownika rolety można przymocować konwencjonalny przełącznik światła / rolety.

Zalety

niekorzyść

Wysoka trakcja / oczekiwana żywotność

Zwykle droższe niż sterowanie z
Regulator czasowy

Nadaje się do cięższych rolet

Staje się dodatkową bramą
systemu inteligentnego domu

Kontrola aplikacji/sterowanie głosem

Dodatkowe koszty z tytułu dodatku
różne czujniki

Połączenie ze sterowaniem oświetleniem

Swobodny projekt automatyki, in
Zależność od danych
różne czujniki
(Pogoda, światło, pora dnia itd.)


Popularne rozwiązanie: Rademacher Rollo-Tube S-Line
Kompatybilny z: Amazon Alexa, Rademacher HomePilot 2

Kup teraz sterowanie roletami od Rademachera na Amazon.

Zdjęcie: Rademacher

Sterowanie roletami za pomocą polecenia głosowego

Głosowe sterowanie roletami staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób w starszym wieku. Zamiast wprawiać roletę w ruch w ustalonych godzinach, zacienienie można wygodnie zaadresować z łóżka.

Istnieją trzy sposoby połączenia sterowania roletami z asystentami głosowymi, takimi jak Amazon Alexa, Google Assistant lub Siri.
 

  • Instalujesz przełącznik bezprzewodowy, który jest bezpośrednio kompatybilny z odpowiednią kontrolą głosową, np. Maxcio.
  • Instalujesz podtynkowe siłowniki systemu inteligentnego domu obsługującego sterowanie głosowe. Wymagane jest centrum sterowania systemu inteligentnego domu.
  • Wykorzystujesz centrum inteligentnego domu jako pomost między sterowaniem roletami a asystentem głosowym. Centrum sterowania, system sterowania i asystent głosowy muszą być ze sobą kompatybilne.


Tylko kilka systemów jest obecnie kompatybilnych z Apple HomeKit, więc można sobie wyobrazić objazd przez rozwiązanie dla hobbystów, takie jak Raspberry Pi. Przyjazne Siri sterowanie roletami to Somfy i Velux, o ile zastosowano własne sterowniki inteligentnego domu producenta.
Popularne rozwiązanie: Zestaw startowy Homematic IP Smart Home do zacieniania
Nadaje się do: Siłownik roletowy do wyłączników firmowych steruje roletami i markizami za pomocą popularnych silników rurowych
Kompatybilny z: Amazon Alexa, Homematic IP, Magenta Smart Home
 

Kup teraz zestaw startowy do cieniowania Homematic IP od Amazon.

Zdjęcie: Homematic IP

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here