Usuwanie plam z czerwonego wina: najlepsze domowe sposoby ”,

Plamy z czerwonego wina, obok tłustych plam, to jedne z najczęstszych, ale także najbardziej uporczywych plam na odzieży, a także na obrusach, sofach i dywanach. Największym problemem z plamami z czerwonego wina są ciemne taniny zawarte w winie. Szybko wiążą się z tkanką i nie można ich po prostu ponownie usunąć - zwłaszcza, gdy plamy są starsze. Jeśli odkryjesz nową plamę z czerwonego wina, powinieneś działać szybko - tak jak w przypadku świeżej plamy krwi. Szczególnie trudno jest usunąć plamy z czerwonego wina z delikatnych tekstyliów, ponieważ należy przestrzegać podanych tutaj temperatur prania.
 

Usuwanie świeżych plam z czerwonego wina – najlepsze wskazówki

  • Zimna woda

Ostrożnie przetrzyj świeżą plamę papierem kuchennym, aby wilgoć nie wnikała głębiej w tkaninę. Następnie dokładnie umyj plamę pod zimną wodą, aż będzie widoczna tylko czysta woda. Z sofami, dywanami i co., które nie mieszczą się pod kranem, plamę można usunąć delikatnie pocierając ją miską z zimną wodą i ściereczką. Wszystkie tekstylia, które można prać w pralce, takie jak zasłony, należy następnie wyprać w zwykłym programie prania.
 

  • Woda mineralna

Świetną wskazówką do usuwania świeżych plam z czerwonego wina jest woda mineralna. Ponieważ dwutlenek węgla może rozpuścić czerwone wino z tkanki. Aby to zrobić, zalej plamę dużą ilością wody mineralnej, a następnie przetrzyj ją czystą ściereczką, np. ręcznikiem kuchennym. Powtarzaj ten proces, aż plama nie będzie już widoczna. Uwaga: tutaj również należy, jeśli to możliwe, wykonać normalny program prania, aby całkowicie usunąć plamę z czerwonego wina.
 

  • mleko

Inną opcją jest namoczenie ubrań w mleku. Zawarty kwas mlekowy ma działanie odbarwiające i dlatego może również rozpuszczać plamę z czerwonego wina. Dobrze wiedzieć: używaj tej metody tylko do białych tekstyliów, w przeciwnym razie kolor będzie zbytnio atakowany.

Plama z czerwonego wina szybko przesiąka na cienkich obrusach. Tutaj powinieneś działać szybko, zanim wpłynie to również na poniższą tabelę.

Zdjęcie: iStock / pedrojperez
  • Sól

Prawdopodobnie najbardziej znana wskazówka dotycząca świeżych plam z czerwonego wina: posyp solą świeżą plamę z czerwonego wina, aż zostanie całkowicie pokryta. To wysysa czerwone wino z tekstyliów, a następnie można je po prostu ostukać lub wyszczotkować.
 

  • Suchy szampon

Jeśli zauważyłeś plamę na szczególnie wrażliwej tkaninie, użyj suchego szamponu. Po prostu spryskaj, wyszczotkuj i umyj zgodnie z etykietą prania. Możesz nawet użyć go do usunięcia plam z czerwonego wina z jedwabiu lub wełny.

Więcej o usuwaniu plam Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Usuwanie plam edding: Te metody pomogą Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Usuwanie plam krwi: Najlepsze domowe środki zaradcze Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Usuwanie plam z wiśni: Najlepsze domowe środki zaradcze

Usuń zaschnięte plamy z czerwonego wina

Odkryłeś starszą plamę z czerwonego wina, w której garbniki wniknęły już głęboko w strukturę tkaniny? Tutaj usunięcie plam jest trudniejsze, ale nie niemożliwe. Należy zwrócić uwagę na to, jakie domowe środki są odpowiednie dla jakich tekstyliów, ponieważ mogą one również odbarwić tkaniny lub zbyt mocno je atakować. Możesz uzyskać porady z naszego artykułu Odplamianie-ABC.
Jak usunąć zaschnięte plamy z czerwonego wina z niewrażliwych tkanin, takich jak bawełna:
 

  • białe wino 

To faktycznie działa, ponieważ białe wino ma wysoki stopień kwasowości i może oddzielić czerwone wino od struktury tkanki. Namocz ubranie w tanim białym winie na około pół godziny, a następnie jak zwykle wypierz w pralce. Jeśli w tej chwili nie masz pod ręką białego wina, do czyszczenia możesz użyć również wina musującego.
 

  • proszek do prania

Inną alternatywą jest detergent rozpuszczony w zimnej wodzie, którym można również namoczyć plamę z czerwonego wina. Robiąc to, należy jednak wydłużyć czas ekspozycji do ponad godziny, aby detergent mógł w pełni rozwinąć swoje działanie. Potem czas iść do pralki.
 

  • Mydło żółciowe

Mydło Gall nadaje się również do wszystkich kolorów tkanin. Aby to zrobić, przetrzyj plamę z czerwonego wina obficie mydłem żółciowym i pozostaw na dobrą godzinę przed praniem ubrania w pralce. W ten sposób mydło żółciowe może usunąć czerwone wino z włókien tekstylnych.
 

  • Sok cytrynowy

W przypadku białych, niewrażliwych tekstyliów można również użyć soku z cytryny zamiast mydła żółciowego. I tak jest to dobra broń przeciwko plamom - dobrze sprawdza się również przeciwko plamom rdzy i innym. Przed praniem wypłucz sok zimną, czystą wodą.

Kwasowość soku z cytryny też działa cuda. Po prostu nalej trochę soku na plamę, a następnie spłucz całość wodą.

Zdjęcie: iStock/Togapix

Do delikatnych tkanin i wełny

W przypadku jedwabiu i innych delikatnych tekstyliów plamę z czerwonego wina można ostrożnie zwilżyć benzyną, odczekać chwilę, a następnie zmyć. Do wełny zalecana jest pasta ze skrobi i zimnej wody. Po czasie reakcji około pół godziny można dokładnie wyprać wełnianą tkaninę.

Usuń zaschnięte plamy z czerwonego wina z dywanu, drewnianego stołu lub sofy

Dla wielu przytulny kieliszek czerwonego wina na kanapie to idealne zakończenie pięknego wieczoru. Jednak plamy z czerwonego wina szybko pojawiają się na powierzchniach, których nie można po prostu umyć w pralce.
Pianka do golenia może usunąć plamy z czerwonego wina z dywanów, drewnianych stołów czy sof. Wetrzyj piankę do golenia głęboko za pomocą pędzla i pozostaw na godzinę. To samo dotyczy tutaj: Umyj dotknięte obszary zimną wodą.
Kolejna wskazówka: użyj bezbarwnego środka do czyszczenia szkła, aby usunąć plamę z czerwonego wina z dywanu lub sofy. Można go obficie nakładać i ścierać po czasie ekspozycji około 20 minut. Następnie umyj również obszar tekstylny.

Traktuj plamę z czerwonego wina bezpośrednio i nie czekaj, aż zostanie całkowicie zassana.

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here